Skocz do zawartości
IGNORED

Modyfikacja wzmacniacza, oraz dobór głośnika do subwoofera


Cawe
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Od pewnego już czasu myślę nad wymianą mojego wysłużonego wzmacniacza w aucie, na dokładnie taki sam lecz w pełni sprawny, mój niestety albo ma nadpaloną jedną końcówkę, albo padł któryś kondensator, bo w jednym z głośników nie ma sopranów (głośnik sprawny, podmieniany). Zanim wezmę się za diagnozę i naprawę tego co jest w aucie, z chęcią przygotował bym drugi, który leży sobie już od pewnego czasu na biureczku :D Jest to zestaw Audiophile Ford JBL. Opis zestawu

 

"Audiophile Systems are rated at 145 Watts RMS @ 2% THD (4X15W from the head unit or remote Parametric Amp; 1X85W from the SW Amp) Audiophile Systems have an Advertised Peak Power rating of 290 Watts

Audiophile System speakers are usually 2 speakers (a 4.0" mid-range, and a 1.0" tweeter) in a sealed enclosure (in some model years, the enclosures

are used in all four locations, in others, they are used only in the front, with Premium Full-Range speakers in the rear)

the speaker size for all applications is 5.5"X7.5" in four locations "

 

W przednich drzwiach zamontowane są głośniki JBL szerokopasmowe + piszczki w obudowach zamkniętych (zaraz porobię zdjęcia), w tylnych drzwiach siedzą same szerokopasmowe. Główny wzmacniacz siedzi na scalakach TDA 7391, a wzmacniacz na subwoofer posiada wewnątrz przetwornicę i obstawiony jest na jebitnych tranzystorach mocy, pojemność komory subwoofera to 9l. Auto całe jest wygłuszone matami bitumicznymi, filcem 1cm i pianką do paneli. Drzwi tak samo. (

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) )

 

Aplikacja producenta układu TDA podaje wartość kondensatorów na wejściu 0,22uf, projektanci JBL wrzucili tam 0,47uf elektrolityczne lecz ciągle wydaje mi się to za mało, opór dla niskich częstotliwości jest dość spory, z wielką chęcią wymienił bym je na jakieś wimy 1uf, albo 4,7uf. Blokuje mnie tylko myśl że z jakiegoś powodu zostały wstawione 0,47uf a nie 4,7uf , może chodziło im własnie o to aby stłumić basy które idą na zwykłe głośniki ? Przy okazji wymienił bym 20 letnie kondensatory filtrujące 2200uf, na jakieś low esr 3300uf.

 

Zdjęcia wzmacniacza głównego, subwoofera, oraz głośników

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Druga kwestia to dobór głośnika do subwoofera. Oryginalnie był tam jakiś JBL, niestety po 20 latach się skończył i założyłem Fonics LW650 4ohm, gra bardzo ładnie, niestety brakuje mu mocy. Posiada RMS na poziomie 40W, gdzie wzmacniacz daje aż 85, co powoduje że przy mocniejszym uderzeniu basu potrafi zacharczeć/popierdzieć. Postanowiłem go wymienić na coś mocniejszego, drugim moim podejściem by łHERTZ EV 165L.5 Energy 4 OHM 80w RMS, patrząc po parametrach wydawał się idealny, niestety okazało się że to kupa gówna, której nie da się słuchać. Bas tłucze jak jasny gwint. Fonics przynajmniej ma miękki bardzo miły dla ucha bas. Trochę poczytałem i znalazłem dwa polecane głośniki

1. MOREL TEMPO 6

2. DLS R6A

Oba mają powyżej 80w RMS ale czy grają miękko to już nie wiem. Co polecacie do takiego zestawu ?

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.