Skocz do zawartości
IGNORED

akustyka pokoju 17m2


kok_66119

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Proszę o podpowiedź odnośnie konkretnej aranżacji pokoju odsłuchowego o powierzchni 17m2.

W trosce o sprzęt, kable itp. postanowiłem uciec z dużego salonu do garażu gdzie bardziej mogę poszaleć z dostosowaniem go do słuchania muzyki. Garaż ma wymiary 570x300x247 cm ostatni wymiar to wysokość. Obecnie ściany i sufit wykończone są tynkiem posadzka gresem. Brama garażowa zostanie wymieniona na zestaw okienny a na posadzce planuję wykładzinę dywanową. W pokoju znajdzie się też pianino cyfrowe i orbitrek. Aranżacja przedstawiona na załącznikach to pierwsza koncepcja. Pianino ustawiłem za obrotowym fotelem, ponieważ nie chcę , żeby coś znajdowało się na linii kolumnm-ja. Kolumny to Harbeth shl5 ustawione w miarę możliwości wg zaleceń producenta. Moje pytanie dotyczy proporcji pokoju - czy nie zmniejszyć delikatnie jego długości wykładając ścianę za kolumnami np. okładziną z gk z wypełnieniem z wełny, żeby zachować lepsze proporcje wg wzoru 1 × 1,25 × 1,6 ? Drugie to - gdzie zastosować jakie elementy pochłaniające/rozpraszające, żeby na dzień dobry było w miarę dobrze? Wolę coś później dodać niż przesadzić na początku. Z góry dziękuję za podpowiedź. Budżet na elementy poprawiające akustykę ok 8000 zł.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-67534-0-87299900-1503609561_thumb.jpg

post-67534-0-66152000-1503609572_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie ściany i sufit wykończone są tynkiem posadzka gresem.

I bardzo dobrze.
(...)

czy nie zmniejszyć delikatnie jego długości wykładając ścianę za kolumnami np. okładziną z gk z wypełnieniem z wełny (...)

Z regipsem ostrożnie. Mam. Nie polecam.

(...) gdzie zastosować jakie elementy pochłaniające/rozpraszające, żeby na dzień dobry było w miarę dobrze?

Cholera wie... Co chcesz uzyskać? Tworzysz "disco polo" na wesela, "soul", "techno" ? Muzykę na własne potrzeby?

Ktoś będzie to odtwarzał w normalnych pokojach? Znasz triki ze studiów nagrań? Inne dotyczą wokali,

inne instrumentów akustycznych, itd.

 

Osiem tysięcy to bardzo rozsądna/realna kwota. Omijaj tylko "alledrogo" i innych oszustów. Teorie o "rozpraszaniu dźwięku w funkcji częstotliwości" i podobne potraktuj z dystansem. Obliczenia również.

Bez korekty "na słuch" się nie obejdzie.

 

Część elementów akustycznych powinna być zamontowana na stałe, reszta powinna być "mobilna",

jeśli założymy, że tworzysz muzykę dla siebie i przyjaciół.

 

W przeciwnym wypadku uwzględnij,

że nie każdy ma pokój odsłuchowy, a czasem też w takim pokoju po prostu... mieszka. Ma meble,

kwiatki, kobietę, dzieciaki, psa, kota, chomika, i takie tam ... drobiazgi... ;) Wtedy najprościej chyba

komponować wstępnie na słuchawkach studyjnych, np. Focal Spirit Professional (ku radości domowników),

a potem odsłuchać/skorygować to w normalnych warunkach (ze standardową aranżacją akustyczną).

 

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brama garażowa zostanie wymieniona na zestaw okienny a na posadzce planuję wykładzinę dywanową.

 

Proponował bym zamurować tą ścianę i zrobić na całej jej powierzchni wielki "bass trap", wykładzina jest tam jak najbardziej potrzebna (jeżeli nie planujesz np. akustycznego sufitu podwieszanego) co było by dużo lepszym rozwiązaniem.

 

Pianino ustawiłem za obrotowym fotelem, ponieważ nie chcę , żeby coś znajdowało się na linii kolumnm-ja

 

To ma być żart? Rozumiem gdybyś postawił tam fortepian ale to jest tylko kontroler na statywie -nie usłyszysz nawet różnicy.

 

ustawione w miarę możliwości wg zaleceń producenta.

 

Traktuj to jako dobrą radę, każde pomieszczenie jest inne i nie ma uniwersalnej metody ustawienia.

 

Moje pytanie dotyczy proporcji pokoju - czy nie zmniejszyć delikatnie jego długości wykładając ścianę za kolumnami np. okładziną z gk z wypełnieniem z wełny, żeby zachować lepsze proporcje wg wzoru 1 × 1,25 × 1,6 ?

 

Zmiana proporcji nie da w tym przypadku żadnej pozytywnej zmiany, zmniejszy to jeszcze bardziej i tak już mały pokój.

 

Drugie to - gdzie zastosować jakie elementy pochłaniające/rozpraszające, żeby na dzień dobry było w miarę dobrze?

 

Żeby na dzień dobry było w miarę dobrze proponuję na początek zmianę pokoju na większy lub silnie tłumić -zwłaszcza pierwsze odbicia.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze -czy to na pewno dobry pomysl?

W 17 metrach bedzie ciezko uzyskac dobry dzwiek , Harberty zagraja lepiej w pokoju 20-25 m.

Nie wiem jak duzy masz salon ale moze nie warto z niego rezygnowac.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.