Skocz do zawartości
IGNORED

Polskie standardy jazzowe


Szyszkownik Kilkujadek

Rekomendowane odpowiedzi

Jak uważacie: istnieją w ogóle? Moim zdaniem nie, i bardzo nad tym boleję. Jeśli znacie, to wypisujcie, bardzo chętnie zapoznam się.

 

Znam oczywiście albumy Kuby Stankiewicza, który "specjalizuje" się w przypominaniu ładnych i znanych polskich melodii, ale trudno nazwać standardem melodię, którą nagrywa jeden artysta.

A przecież tyle jest pięknych, znanych prawie każdemu polakowi melodii, czy to piosenek muzyki rozrywkowej, czy to muzyki filmowej (choćby mój ulubiony jej kompozytor - Wojciech Kilar). Adam Makowicz wielokrotnie podkreślał w wywiadach, że żaden koncert jazzowy w USA nie może obejść się bez standardów, których mają amerykanie multum. A w Polsce, wiadomo...jak kto chce. Zazwyczaj nie chce.

Wszyscy, mężczyźni w wieku produkcyjnym, kobiety, dzieci i starcy znają melodie z: Janosika, Stawki większej niż życie, Czterech pancernych, Jana Serce. Pewnie ze 3/4 obywateli zna poloneza z Pana Tadeusza. A może to wstyd zagrać na koncercie cover Janosika?

 

 

W końcu jeden z najbardziej cenionych obecnie pianistów (około)jazzowych, czyli Brad Mehldau, jest za pan brat z coverami, nie tylko muzyki amerykańskiej. Zachwyca wszystkich, albo prawie wszystkich, a coveruje Nirvanę, Radiohead. Skoro Janosik albo J-23 to paździerz, może warto scoverować Republikę albo Maanam?

Czy jest na sali jakiś artysta? Może się wypowie?

 

Do stworzenia tego wątku natchnął mnie najnowszy, jeszcze ciepły i nieprzesłuchany zakup, czyli nowy album Włodka Pawlika - Song Without the Words. Lubię Jego muzykę, mam kilka Jego albumów, z wywiadów oraz owych albumów wiem, że pan Pawlik jest admiratorem amerykańskiego jazzu, czego najlepszym wyrazem jest choćby poprzedni album tria, czyli America. Tym razem W. Pawlik cały album poświęcił cudzej twórczości, nagrał 13 "coverów", w tym takich sław jak Bob Dylan, Paul Simon, George Harrison, John Lennon, Errol Garner. Nie wiem, może wielkość tych nazwisk poskutkowała tym, że jedynym Polakiem wyróżnionym przez pana Pawlika jest...Fryderyk Chopin. Naprawdę nic nie wydarzyło się w polskiej muzyce przez te 100+ lat? :-( Skoro tak głęboko sięgnął do historii (muzyki) polskiej pan Pawlik, to może warto przypomnieć klasyka starszego jeszcze od Chopina: "A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają."

Szkoda, ogromnie szkoda, że mając pod ręką taki zasób naszych muzycznych perełek, szukamy po drugiej stronie oceanu. Wydaje mi się, że dużo większe zainteresowanie wykazałaby polska publiczność muzyką jazzową, gdyby podać ją w ten sposób - jako wyrafinowaną potrawę przyprawioną przepyszną, znaną i lubianą melodią z polskiego filmu lub piosenki. W zeszłym bodajże roku wyszedł album polskiego tria fortepianowego, z polskimi melodiami, chłopaki w wywiadzie (również do jazz forum) powiedzieli, że kiedy obecny na warsztatach muzyk amerykański poprosił polskich uczestników: no dobrze, wiemy, że znacie amerykański jazz, ale zagrajcie nam coś swojego, to w odpowiedzi...zapadła niezręczna cisza.

 

Tak więc jeśli znacie polskie standardy jazzowe, jeśli macie je na nośnikach albo regularnie słyszycie na koncertach - dajcie znać. Chciałoby się wiedzieć, gdzie je można usłyszeć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Szyszkownik Kilkujadek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość piosenek Jerzego Wasowskiego to potencjalne standardy.Kompozycje jazzmanów np. Sprzedaj mnie wiatrowi Namysłowskiego czy Jej portret Nahornego.No i dawne utwory Warsa,Petersburskiego czy Szpilmana.Bo utwory V.Younga czy B.Kapera są już dawno standardami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przyznam się bez bicia - słucham różnej muzyki, ale jeżeli jest ku temu okazja zawsze staram się by było to polskie dzieło. Rezerwat, Dżem, Możdzer ... ale jest kilka problemów.. podstawowy to jakość nagrań - studyjne wersje są przejaskrawione z niestety buczącym basem. Oczywiście z wyjątkiem Pana Możdzera.

 

Dodatkowo niestety Polskie Radio Trójka umarło :(- promowane są albumy zagraniczne.

 

Też podpisuję się rękami o nogami za w/w postulatem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są i były próby nawiązania do polskiej tradycji - pierwszym przykładem niech będzie ludowa polska tematyka zagrana w jazzowym feelingu przez Grażynkę Auguścik - np. 'W murowanej piwnicy' - znam to z live i muszę powiedzieć, że robi wrażenie. Boguś Hołownia też sięgnął do tematyki z Kabaretu Starszych Panów i wyszło to całkiem przyzwoicie. Jak najbardziej śp. Jarek Śmietana wspomniany przez papageno i piosenki Mieczysława Fogga - widziałem to 'live' na Krakowskich Zaduszkach Jazzowych w Chicago i też była całkiem przyjemna jazda.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę aby muzyka ludowa nadawała się na standardy.W Stanach i na świecie to przede wszystkim piosenki.Oczywiście piosenki szczególne, nadające się do jazzowej obróbki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Czy jakakolwiek kompozycja Krzysztofa Komedy jest jazzowym standardem? Pytam, ponieważ w wielu żródłach podaje się, włącznie z wikipedią, że Krzysztof Komeda był twórcą znanych na całym świecie standardów jazzowych. Uważam, że jest to dezinformacja totalna, bo chyba ani jeden utwór skomponowany przez Krzysztofa Komedę nie jest standardem jazzowym. Ale wciąż szukam, a ponoć kto szuka tez znajdzie '-) Znam dobrze twórczość KM, ale ani jednej jego kompozycji nie kojarzę ze standardem, którego chociaż sporadycznie ogrywa się w tzw. 'świecie'. Dostępnych standardów, tych bardzo znanych, znanych, mniej znanych i prawie nieznanych, jest 1000 - niestety, nie znalazłem wśród nich kompozycji KM, ale może słabo szukałem? Czy ktoś może wie na ten temat co nieco?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tylko w polskojęzycznej wikipedii tak piszą :-) Wersja anglojęzyczna, czyli dla reszty świata, nie powiela tych...fantazji :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.