Skocz do zawartości
IGNORED

Realizacja high-endowego bi-ampingu


barni

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam:

- zestawy głośnikowe trójdrożne mające z tyłu osobne gniazda na każdą z sekcji,

- dwie stereofoniczne końcówki, które oprócz wejść mają również wyjście cinch na kolejną końcówkę do zrealizowania właśnie bi-ampingu.

- preamp mający jedną parę wyjść.

- końcówki mogą stać symetrycznie koło kolumn lub jedna na drugiej, ale wtedy będa stać koło jednej z kolumn, nie mam jak ich postawić centralnie

 

Chciałbym mając w/w zrealizować bi-amping, zakładam rozdzielenie sekcji niskotonowej od średnio-wysokotonowej, Wychodzi mi, że mogę obsłużyć na dwa sposoby:

 

Układ A tzw klasyczny czyli:

- z preampa wychodzę na pierwszą końcówkę mocy, z której zasilam głośniki niskotonowe,

- z tej końcówki mocy wychodzę na kolejną która zasila sekcję średnio-wysokotonową.

Zalety:

- brak rozgałęźnika cinch

- jeżeli ustawię końcówki jedna nad drugą to kabel cinch pomiędzy nimi mogę mieć bardzo krótki ( końcówki się nie grzeją, więc problem chłodzenia odpada). Ale wtedy mam dłuższe kable głośnikowe

- jak końcówki ustawię symetrycznie koło zestawów, to mam z kolei długi kabel pomiędzy nimi

Wady:

- dłuższe kable głośnikowe albo cinch

- jedna końcówka zasila bas, druga sekcję średnio-wysokotonową, mam wiec w ramach końcowki przesłuchy między kanałami.

 

Układ B:

- na wyjściach z preampa zakładam porządny rozgałeźnik cinch np

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

- zasilam oba kanały lewej końcowki sygnałem z lewego kanału, prawej końcówki sygnałem z prawego kanału

- z końcówki lewej jeden kanał daje na lewą sekcję niskotonową, drugi na lewą średnio-wysokotonową.

- z końcówki prawej jeden kanał daje na prawą sekcję niskotonową, drugi na prawą średnio-wysokotonową.

Zalety:

- bardzo krótkie kable głośnikowe obu sekcji, tak wiec mogę zainwestować w sporo lepsze

- brak jakichkolwiek przesłuchów międzykanałowych, każda końcówka na obu wejściach ma sygnał tylko swojego kanału

Wady:

- konieczność stosowania dłuższego kabla cinch do drugiej końcowki (zasilam ją z preampa, nie z pierwszej)

- konieczność stosowania rozgałęźnika cinch

 

Coraz bardziej składam się ku drugiemu pomysłowi ze względu na te krótki kable głośnikowe, takie o niewielkiej długości nawet topowe sa bardzo tanie bo mało chodliwe na rynku.

 

Macie jakieś przemyślenia w tym temacie ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam:

- dwie stereofoniczne końcówki

 

Zostaw kable w spokoju, a przynajmniej nie doszukuj się w nich problemów. W kwestii głównej masz do wyboru:

 

#1 | jedna końcówka zasila w całym paśmie (wszystkie głośniki) TYLKO jednej kolumny, druga - całą drugą kolumnę

#2 | jedna końcówka zasila górę/środek OBU kolumn i druga końcówka tylko głośnik niskotonowy OBU kolumn.

 

Postaw końcówki przy przedwzmacniaczu, bo dłuższe przewody głośnikowe nie są problemem, a dłuższe IC mogą.

 

Coś mi się wydaje, że opcja #2 przy przelotce (sygnał dla drugiej z pierwszej) jest wykluczona.

Wiele przedwzmacniaczy ma podwojone wyjście liniowe (np. Linn, Rotel). Sprawdź czy jest słyszalna korzyść.

No i nie zepsuj niczego, bo czytając Twój opis można i tego się obawiać.

 

Moim zdaniem potrojenie gniazd w kolumnie pasywnej nie ma ekonomicznego sensu - patrząc od strony użytkownika. Trzy pary dobrych kabli to już duży koszt.

Można kupić gotowy (z Ameryki to nawet...) kosztujący porównywalnie do kolumn, ale to zupełnie chybiony pomysł (lepiej kupić inne kolumny). Jeśli nawet zastosujesz bi-amping, to i tak masz kompromis, bo prosi się tri-amping. Jak pójdziesz na całość (3 x stereo power lub 6 x mono power), to znowu koszt rośnie lawinowo. Jak już masz najlepsze na świecie kolumny, to można je nakarmić prądem z równie topowego rozwiązania ws. multiamplifikacji. Ale jak już byś miał świetne końcówki mocy, to ktoś Cię skieruje na drogę aktywności. Zaczniesz się zastanawiać, czy czasem kolumny nie stanowią ograniczenia.

 

Zacznij od opcji #1 plus bi-wiring (bas osobno, terminal high czy mid do sprawdzenia) i na tym przerwij tę niebezpieczną drogę :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na tym przerwij tę niebezpieczną drogę :-)

A jakie tam niby niebezpieczeństwa na tej drodze?

Poprobować nic nie szkodzi.

Postaw końcówki przy przedwzmacniaczu, bo dłuższe przewody głośnikowe nie są problemem, a dłuższe IC mogą.

Długie przewodu głośnikowe owszem mogą być problemem, a IC nie muszą. To zależy od wielu rzeczy. Do 2 m problemu być nie powinno.

 

Obstawiam

Układ B:

- bardzo krótkie kable głośnikowe obu sekcji, tak wiec mogę zainwestować w sporo lepsze

Ta inwestycja nie musi być uzasadniona. Im krótsze kable, tym mniejsze różnice między nimi. A sama krótkość może być bardzo pożyteczna.

O skracaniu głośnikowych

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Less is more

Everything Should Be Made as Simple as Possible, But Not Simpler ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też bym zrobił jak radzi Kylie, zresztą tak mam u siebie, tyle, że ja mam dwie różne końcówki to opcja 2 nie wchodziła w grę. Ale tak sobie myślę, że jak zasilimy z jednej końcówki bas i średnio-wysokotonowe to każdy kanał będzie miał inne warunki pracy bo bas obciąży więcej a reszta mniej, czy to nie będzie miało wpływu na pracę wzmacniacza, tak dywaguję, chyba że to są końcówki w topologii dual mono to nie powinno mieć znaczenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.