Skocz do zawartości
IGNORED

Pokój 12m2 - prośba o rady


Miky

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych użytkowników

 

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że obserwuję forum od kilku dobrych lat. Przez ten czas jedynie uważnie czytałem, starając się jednocześnie od zera poprawiać akustykę swojej sypialni.

 

Wymiary pokoju to 430cm długości, 295 cm szerokości i 235 cm wysokości. Kolumny, z racji niefortunnego ustawienia okien i drzwi zmuszony byłem ustawić przy dłuższej ścianie - zdając sobie oczywiście sprawę z utraty głębi.

Po zakupie paneli dalej eksperymentowałem i ostatnio doszedłem do rozsądnego kompromisu - ścianę za słuchaczem potraktowałem dwoma absorberami ustawionymi w rogach (pod kątem), dwie pułapki basowe, na podłodze dywan na 4/5 objętości - z tłumienia to zasadzie tyle. Odtąd bas przestał być głównym problemem, jest całkiem znośny. Rzecz jasna są dziury w zakresie niskiego dołu ale jeśli chodzi o ten zakres pasma to nie narzekam. Ścianę za kolumnami zaadoptowałem - jak widać na zdjęciu - przyklejonymi panelami 3d, dużym 1d 31n. Dodatkowo po bokach są dwa schroedery 2d. Na suficie lekkie panele przypominające schroedery. Tłumienie za kolumnami to był zły pomysł, stąd odrzuciłem - strasznie sucho, dźwięk przytwierdzony do kolumn. Po zastosowaniu dyfuzorów poprawił się znacznie charakter brzmienia, ale dalej coś mi przeszkadza - głównie jeśli chodzi o średnicę. Brak homogeniczności i 'mały' dźwięk to chyba największe problemy, czuć że każde pasmo gra swoją własna drogą :) Nie wspominam jak to brzmiało przed adaptacją - średnica przypominała raczej piłowanie stali w jakiejś dużej hali niż muzykę - małe śmieciowe radio w innym pokoju brzmiało dużo lepiej - dramat...

 

Po stronie kolumn mam ustawione trzy biurka - jedno w lewym rogu, drugie (jak na foto - stanowisko pracy:)), trzecie w prawym rogu. Tu również w wyniku eksperymentów w takim ustawieniu gra najlepiej. Ściana za słuchaczem - szafa w jednym i szafa w drugim rogu oraz tradycyjnie wyro na środku.

 

Kolumny to Canton Quinto 530 (obudowa zamknięta), klocek to Sony ES 550. Odległości od ściany przedniej to 45-50 cm. Co jakiś czas sobie nimi "jeżdżę", ale różnic wyraźnych nie ma.

 

Moje pytanie brzmi - co by tu jeszcze poprawić? W najbliższych planach nie ma mowy o przeniesieniu się do innego pomieszczenia - muszę się pogodzić z tym co mam i poprawić co się da - już i tak sporo wydałem/przemieszczałem/nadenerwowałem więc kolejne eksperymenty to nic nowego. Jestem świadom wielu kwestii nie do przeskoczenia - dyfrakcji od krawędzi biurka, pogorszenia stereo, itd stąd i efektów nie spodziewam się fenomenalnych - ale wiem ze poprawić można, a może coś przeoczyłem lub czegoś nie jestem świadom, stąd prośba o ocenę i porady. Dzięki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wrzuciłbyś jakieś fotki jeszcze? masz monitory bliskiego pola więc pewnie pierwsze odbicia od ściany bocznej będą znikome bo pod bardzo dużym kątem, ale tylna ściana będzie w tym momencie bardzo ważna... osobiście nie jestem w ogóle fanem rozpraszaczy na ścianie przedniej, ale jeśli masz je w miarę mobilne to może jeszcze popróbuj z nimi na ścianie tylnej? i może wtedy tłumienie na ścinie przedniej odzyska trochę sensu

 

Jeśli chodzi o ścianę boczną bezpośrednio na wysokości punktu odsłuchowego - jak to wygląda? Żeby ogólnie "poprawić" akustykę na jednej ścianie (wystarczy na jednej) można jakiś absorber zamontować, nie musi być jakiś mega wydajny grunt żeby okolice 250 Hz dobrze tłumił, zlikwiduje to tzw. echo trzepoczące (jeśli występuje, bo tego nie widzę po zdjęciach ;) )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może podałem trochę za mało danych, zrobiłem na szybko rzut pokoju:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wrzuciłbyś jakieś fotki jeszcze?

 

Wrzucam. Tym drewnianym panelem planuje obkleić całą tylną ścianę, chyba nie zaszkodzi? Przynajmniej coś rozproszy. Z góry przepraszam za wątpliwe walory estetyczne, ale sami wiecie, dźwięk najważniejszy a póki nie mam żony to haj lajf:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-70823-0-94513700-1522932735_thumb.jpg

post-70823-0-77972300-1522932754_thumb.jpg

post-70823-0-00141600-1522932782_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cośtam rozproszy, pytanie względem którego punktu... rozproszenie od takiego panela będzie baaardzo malutkie, więc to pominę. Instalacja normalnych rozpraszaczy ma sens tylko względem tego punktu na fotelu, bo kanapa będzie za blisko ściany. Ogólnie nie widzę za bardzo pola do popisu, ustroje są rozmieszczone raczej poprawnie ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, tak myślałem, niestety przestrzeń ogranicza... ale nie poddaje się i będę próbował dalej. A co z koncepcją przeniesienia dyfuzorów na tylna scianę? Warto? I jeśli tak, to które? Z schroederami nie byłoby problemu, ale ten większy 1d waży 20 kg i nie ma jak go zaczepić prowizorycznie, trzeba by było zrobić to na zicher...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No warto by ale tak jak mówię, tylko w wypadku punktu odsłuchu w formie fotela... bo kanapa jest za blisko. Te dyfuzory mają pewnie z 10 cm głębokości, to min. 0.6m potrzebujesz od nich siedzieć

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem w rezerwie duży abfuser binarny - postawiłem za kolumnami, jeden z dyfów przeniosłem na tylną ścianę. Efekt? Sam nie wiem, chyba jedynie to, ze ciut za głucho się zrobiło..

Jestem już zmęczony tymi manewrami, chyba czas na jakieś pomiary...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to dziwne pytanie, ja się zapytam co chcesz poprawić w brzmieniu Twojego zestawu?

 

Osobiście myślę, że tłumienie za kolumnami było poprawne i oczyściło bazę stereo z przednich odbić.

System zagrał jak powinien. A że gra sucho, toż taka konfiguracja sprzętu.

 

Możesz ewentualnie spróbować panele hybrydowe, np. rezonator helmholtza z absorberem w środku. strojony na 200-2000 Hz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Musica curat cor meum et animam meam delenit

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe nie no, testowałem u siebie różne zestawy i problem brzmieniowy o jakim piszę pojawiał się zawsze - logicznie wnioskując to nie wina sprzętu.

Właśnie że nic nie chce zmieniać, brzmienie systemu jest ok, teraz pracuję nad tym żeby stworzyć maksymalnie dobre warunki brzmieniowe i o to się rozchodzi

Ale muszę przyznać że mieliście rację z tym tłumieniem, dołożyłem drugi panel na przednią ścianę i już coś tam zaczęło grać - pokombinuje jeszcze, dzięki za radę co do rezonatorów - może samemu coś posklecam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie zestawy testowałeś?

 

Ale skoro nic nie chcesz zmieniać to dla mnie temat zamknięty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Musica curat cor meum et animam meam delenit

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale skoro nic nie chcesz zmieniać

Póki co:) Tak się składa ze jestem też muzykiem i w sprzęt estradowy leci duża kasa.

A jakie zestawy testowałeś?

Rozmaite, głównie budżetowa i średnia półeczka. Niektórych żałuję, bo winna była właśnie akustyka a wydawało się inaczej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tak małych pomieszczeniach mało kto stosuje dyfuzory.

Jedno co możesz zrobić do wszelkie dyfuzory przestaw za plecy i na sufit, a za kolumny daj absorbery 100mm, gęstości od 50kg w górę.

Nie potrzeba na nie tej dużej kasy ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Musica curat cor meum et animam meam delenit

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem jak sugerowali koledzy Bartek i Cygaret, pierwsza myśl po odsłuchach - czemu sam na to nie wpadłem:) Jak widać przyzwyczajenia i nawyki szkodzą akustycznie. Co prawda gdzieś tam ta średnica dalej razi ale już wiem jak ją załatwić:D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak średnica wyższa razi to trzeba zwiększyć rezystor dla wysokotonówki lub ustawić kolumny totalnie na wprost. Warunek aby tweeter nie celowaĺ w twarz. U Ciebie chyba muszą stać po prostu szerzej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Musica curat cor meum et animam meam delenit

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie dotyczące wymiarów tego pokoju - czy są poprawne? Co prawda żaden wymiar nie jest równoważny z innym, ale wysokość jest dosyć zbliżona do szerokości (różnica ok. 60 cm). I czy złe proporcje wpływają tylko na rezonanse w zakresie basu, czy średnica i góra w tych 'złych' także cierpi z powodu wymiarów?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzą proporcje 1:82:1.25:1... a więc prawie. Minimalnie szerszy pokój i już by było całkiem nieźle. Proporcje mają wpływ przede wszystkim w zakresie niskich częstotliwości bo od nich zależy równomierny rozkład częstotliwości własnych, czyli wszystko poniżej częstotliwości Schroedera, dla Ciebie ok 260 Hz. Odpowiedz sobie czy to już średnica czy jeszcze dół :P

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

No faktycznie, sprawdziłem odnośnie obszaru Bolta, swoją drogą interesujące że złote proporcje jednych fizyków złotym proporcjom innych fizyków nierówne :P ciekawe czy mam tak blisko czy tak daleko :)

 

Tym niemniej znowu zaliczyłem poprawę, teraz najcięższe zadanie - zająć się dziurami w basie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 14

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.