Skocz do zawartości
IGNORED

Wrażenia po Audio Show 2009


andrea29

Rekomendowane odpowiedzi

Jakoś nie znalazłem to zakładam wątek i co nieco pierwszy napiszę :)

 

AS’09 subiektywnie.

 

Było super* J.

Ale po kolei.

 

SOBOTA - hotel Bristol:

Dotarłem dopiero na 12:00 L((

Hotel Bristol (nie lubię go). 30 minut stracone na szukanie miejsca do zaparkowania.

 

Krótko: IMHO najlepszy dźwięk: dCS + WILSON AUDIO – Sasha’e.

Trochę mnie irytująca postawa prowadzącego gdy ktoś zapytał czy można porównać z nagraniem 24B. Nie miał (!) Prowadzący odpowiedział, że jest tak świetny sprzęt, że tego nie będzie słychać. –Czemu mam(-y) wierzyć mu na słowo, a nie ocenić sami ?

Dziwne. No ale co tam. Prezentacja udana, choć brak możliwości porównania razi.

 

Na topowe Dynaudio Consequence nie dam się nabrać. Nie powaliły ani nie urzekły mnie niczym.

Co to za konstrukcja z SUBem na górze ? Jak daliby na dole, byłoby przynajmniej po bożemu i jako tako by to wyglądało (jak ”!”). A tak ? To już (kiedyś) topowe KEF’y wyglądały ciekawiej.

Ad. patefonu ”bez względu na koszty”: ktoś go kupi ?

 

Ancient Audio - ok.

 

ESA (chyba po raz 1. u mnie od nie pamiętam ilu lat - nie pojadę. Było dobrze.

 

RCM - ok., ale 2. ostatnie lata, były lepiej przygotowanymi prezentacjami. Byłem krótko to mogę się mylić.

 

W Hi-Fi Klubie nie byłem, bo nie będę tracił nawet 10 minut na czekanie. Impreza AS jest raz do roku, w dodatku TYLKO dwa(!) dni L. Jechałem 220 km, mój czas też jest coś wart.

W ogóle uważam, że skoro są na uboczu, nie powinni stawiać ograniczeń kiedy można wejść na odsłuch.

 

Lipiński Sound: zbyt lekko, owszem klarowne, precyzyjne, wręcz oscyloskopowe brzmienie. Nie dla mnie. Mogłem sobie odpuścić.

Dla fanów kevlaru. Jak na mój audiofilski gust zbyt techniczne.

Ogólnie nie podobało mi się ale doceniam koncept.

* * *

* * *

Szybko do auta i na obiad. Znów spore problemy ze znalezieniem miejsca na zaparkowanie.

Po w miarę szybkim obiadku, jestem w Kyriadzie. Problemów z zaparkowaniem nie było, bo akurat ktoś wyjeżdżał.

Ale min. godzina stracona na obiad i parkowania.

 

SOBOTA - c.d. - hotel Kyriad.

 

Krótko: IMHO najlepszy dźwięk: Hi-End Studio.

Hasło firmowe dobrze odzwierciedla co było słychać i widać:„Artyzm formy, artyzm brzmienia” ale uwaga na konkurencję z Krakowa, bo można też przypisać takie samo hasło i będzie jak znalazł :)

Ceny nie dla Kowalskiego ale dźwięk wybitny: muzykalny, spójny, bez wad.

Jedno co mnie do zastanawiło to czy w tych czarnych, dużych podłogówkach warto było dawać ten drugi woofer ?

* * *

W ogóle cieszy mnie świetna forma firm polskich, bo odtwarzamy taką jakość dźwięku,że nie powstydziłaby się „reszta” świata.

 

 

 

Cabasse: NIE-SA- MO-WI-TE. Traktuje je trochę jako ciekawostkę i wabik.

To jak brzmią te normalniejsze konstrukcje Cabasse’a ?

Pokaz możliwości i umiejętności producenta (C. LaSphere) oceniam jako b. udany i chwytliwy.

Świetny, IMPONUJĄCY pokaz możliwości i know-how producenta.

Tylko ta cena - ok. 600 kzł za parę ze wzmacniaczykami + czymś tam co nimi steruje.

Tym dźwiękiem można jeśli już nie kruszyć ścian to na pewno naruszyć konstrukcje hoteli. Podłoga wibrowała, ścianom też się oberwało. Sub niepotrzebny (jeszcze by się ośmieszył ;)

Ładna, ciekawa, oryginalna i efektowna prezentacja.

 

Linn Polska: nie wypowiadam się.

 

Struss: nie byłem długo - nie wypowiadam się.

 

Revele i HK. Hm. Zawiodły moje oczekiwania Revele. Nie takimi je kiedyś zapamiętałem (te sprzed kilku lat - z wklęsłymi maskownicami monitory), wtedy dźwięk był śmiało powiem, najwyższej próby, a teraz ? (-)

 

Hansen Audio: interesujące, świetnie brzmiące kolumny w cenie dla wybranych.

* * *

* * *

* * *

I wreszcie hotel Sobieski.

Czas mijał jak nigdy. Dotarłem do ledwie IV piętra, do ostatniego pokoju po lewej stronie od schodów. (Chodziłem od dołu do góry, zaczynając na lewo od schodów.)

 

Mając na świeżo w pamięci brzmienia w poprzednich hotelach, a także m.in. na stoisku AK -> miło, z sentymentem ale i z PRZYJEMNOŚCIĄ posłuchałem sobie ProAc’ów D28 w paraliżującej cenie (po ponad 15 latach doświadczeń tak teraz właśnie sobie patrzę na ceny i oceniam pewne relacje, m.in. ile się (...)płaci za markę) na dz. dobry: 16 kzł/parę, dotarłem do pokoju nie znanej mi firemki z Wrocławia -> AUDIO SOLUTION, gdzie stały tylko jedne kolumny podłogowe, które mimowolnie, gabarytowo porównałem sobie właśnie z D28 ProAc’a. Jak się później okazało, zachwyciły mnie brzmieniem i zaskoczyły (pozytywnie) ceną.

System: CD Yamaha 2000 + BALTLAB Epoca III, o kable nie pytałem (bo i po co - nie było takiej potrzeby :) + spore podłogówki o nazwie QUASARUS.

Całościowo to brzmienie wpisało się najlepiej w mój gust. Piękna barwa, szczegół, skala dźwięku, zdolności dynamiczne, wszystko to sprawiło, że uznałem to za NAJLEPSZY (dla mnie) DŹWIĘK z sobotniej włóczęgi po Sobieskim (zwiedzałem od dołu do IV piętra).

 

BALTLAB ładnie z Quasarus’ami poradził (nie to co w niedzielę lampiak T+A - porażka na całego: chaos, niepokój.

 

Szokująca była także cena tych zestawów: TYLKO 6,5 kzł/parę (!) Zasugerowałem podniesienie do min. 12 kzł (bo markowe ProAc’i D28 stoją na dz. db. 16kzł) ale rozmówcę satysfakcjonowałaby pierwotna cena. No cóż, jego wola. Firemka nieznana i jeszcze nie pazerna.

Oba przetworniki były Usher’a.

Wyszedłem na miękkich nogach i pod b. pozytywnym wrażeniem, że „Polak potrafi” i cena –na tle innych - jakby o 50% za niska J

 

Zatem w AUDIO SOLUTION, kolumny Quasarus przypadły mi do gustu.

Cena systemu, jak na taki dźwięk: imho, około budżetowa, a dźwięk poważny i po prostu ładny i b.dobry.

* * *

 

NIEDZIELA - dzień niespodzianek i przyjemności, już tylko hotel Sobieski.

 

Jak się okazało, w hotelu było jeszcze co najmniej kilku wystawców z intrygującym brzmieniem. Trudno tu wyznaczyć palmę pierwszeństwa, bo tam gdzie wracałem (jak i tam, gdzie nie zdążyłem powrócić) grało po prostu KUSZĄCO.

 

Postaram się to jakoś niżej chociaż wspominkowo opisać, bo uważam, że warto.

Przepraszam wystawiających się jeśli coś pokręcę i tych, o których zapomnę wspomnieć (bez podtekstów).

 

A zacznę od kolumn za „ZERO ZETA” :)

 

Słuchałem chwilę tych cud kolumn. ROBIĄ WRAŻENIE to mało powiedziane...

Dźwięk rzeczywiście nie z tej ziemi, faktycznie godny XXII wieku, bez cienia przesady. /Kto był i słuchał, ten wie./

BTW: te stare kolumny "ZERO ZETA" (nie pytam ile kosztują €, bo i tak mnie nie stać) na stronce producenta mają, IMO, strasznie obciachowy design. (Wieś tańczy i śpiewa.)

/Sorry za szczerość./

Natomiast te smukłe, jasne o kobiecej linii "od pasa w dół", z AS'09 - klasa brzmienie i design. Wykonawsto - na oko - też perfekt.

 

I tak się tylko zastanawiam: AV chyba będzie musiało wymyśleć nową kategorię - coś powyżej hi-end (tylko jak ją nazwać ?).

Nie wiem co jest/może być przed "A".

No ale to nie mój problem :)

* * *

Życzę wielu majętnych i zadowolonych klientów (Emiraty Arabskie, Niemcy, USA, G.B. ?) i - przede wszystkim – i jeszcze raz GRATULUJĘ BRZMIENIA ale i designu nowych kolumn "Z-Z".

Rzeczywiście brzmią jak nie z tego świata i, IMHO, jakoś nie widzę dal nich konkurencji.

Warto posłuchać, by uwierzyć, bo nie da się tego normalnymi słowami opisać.

* * *

Topowe Cabasse w hotelu obok były co prawda IM-PO-NU-JĄ-CE, ale to "Z-Z", moim zdaniem, wymykają się dotychczasowej klasyfikacji i brzmieniu jakie dotąd słyszałem i z jakimkolwiek innym miałbym je porównać.

 

Konkurencją może być tylko brzmienie systemów AUDIO NOTE (inne szkoła brzmienia, wiem - lubię) ale to w niczym nie zmienia tego co wyżej napisałem.

ZASKOCZENIE.

Jeszcze raz gratuluję, szacun. Coś niesamowitego i nieprawdopodobnie dobrze i świeżo brzmiącego.

Głupio bym się czuł na miejscu redaktorów polskiej prasy o ile rychło ich nie opiszą, bo to prawdziwe zjawisko.

* * *

No a teraz systemy dla - jednak - ponad normalnie majętnych ludzi.

 

Nie zawiodły klasyczne zestawy Audio Systemu: CREEK + Harbeth HL5 (10kzł) czy też z EPOS’ami M22i.

B. db. dźwięk w angielskiej (czyt.: nieco dla Kowalskiego za wysokiej) cenach.

Można z takim żyć i czuć satysfakcję z brzmienia.

Ad. Harbeth’ów: radial jak na mój gust i słuch, jest materiałem nie do pobicia, gdy idzie o tzw. brak własnej sygnatury dźwiękowej.

Nie znam niczego lepszego. (Może poza przetwornikiem Manger’a.)

 

REGA: faktycznie hiendowy* dźwięk (* = w miniaturce) i za b. rozsądne pieniądze.

Do pokojów 20-25m2 maks.- super systemik. Ciężko będzie znaleźć lepiej grający w tej cenie. Spodobało mi się, choć byłem b. krótko (czas uciekał).

 

Akkus: jak co roku: solidny dźwięk i wykonanie. W sumie przystępne ceny na polską kieszeń. Kolumny od 5-12 kzł/parę.

Pokazano prądowe końcówki mocy (250W/8 Ohm; brak globalnego sprzężenia zwrotnego, brak el. indukc. i pojemn. na wyjściu, wejście typu FET, i in. patenty) –> 9kzł/szt.

Ciekawe. Na wystawie nie da się tego ocenić to i się nie wypowiadam.

 

W niedzielę natrafiłem na wiele pokojów gdzie miałem ochotę zostać i posłuchać dłużej.

Odwiedzanie kolejnych szło mi kiepsko i tylko wiadomość przemijającego czasu kazała mi iść dalej.

 

Vandersteen’y: podstawowy model odsłuchiwany na Boya okazał się jak na moje oczekiwania za słaby. Wystawowy kosztował prawie 2x tyle (ok.10 kzł/parę).

Jest lepszy, fakt. Tylko na ile ? Nie zdążyłem już wrócić i posłuchać więcej, bo były inne intrygujące systemy.

 

„Garmin” i APS: podobało mi się. Suby wielkie, (ok. 85kg/szt.), 15”membrany, z końc. mocy prac. w kl. D – 1kW ), kolumny ofc. aktywne. Cedek: STUDER. Jak poziom głośności był w normie i trochę powyżej - dźwięk mógł się podobać. Mnie najbardziej podobał się z zatyczkami i ofc. SUBami. Albo bez subów ale monitory obowiązkowo z zatyczkami.

Jak zbyt głośno wkradał się chaos. No ale to chyba normalne.

Ładnie.

 

Na przeciwko znów BALTLAB + SUNDIAL’e Rapidus.

Wcześniejsze Impetus, za sprawą przetwornika ETONa nie przypadły mi do gustu. Tu na dole znów ETON, a na górze zmieniono gwizdek na metalowego SEASa (lubię).

Brzmienie od razu zyskało w moich uszach, choć za tego rodzaju membraną w ETONie nadal nie przepadam. Kolumny wyładniały. Dobra jakość (na podstawie oględzin z zewnątrz) wykonania.

Lepszy dźwięk, zatem wyższa cena jest uzasadniona Tylko czy te kolumny naprawdę muszą tyle kosztować ? W tej cenie łatwo znaleźć konkurencję, ot choćby kanadyjskie Reference 3A lub - też grające z BALTLABem Quasarus’y. I to tamten system wolałem.

 

Andrzej Marków, ALTEC’i i Lorelai. Klasa brzmienie. Piękne, wciągające.

Gdybym miał szukać konkurencji w Polsce to np. RCM -> Bonasus , JAG / Łodź, TALCOMP / Kraków (hybryda: Haiku Ex).

A jeśli coś lepszego to zostaje tylko topowy Audio Note J

Ogólnie bardzo mi się podobało, nie ważne co z czym podłączano.

W pokoju był tłum. Od premiery Lorelai cena znów poszła nieco w górę (jak ze wszystkim). Ponoć kilkadziesiąt osób jest zainteresowanych zakupem. Nie wiem tylko co z serwisem. Mieszkam na prowincji i z takimi sprawami trzeba się liczyć.

Obawiam się, że może być tak, iż konstrukcje p. Andrzeja świat doceni i dostrzeże po jego śmierci, a ceny będą jak za sprzęt od Stradivari’ego.

Żal było wychodzić z pokoju.

 

AUDIO Consulting / Karczew: Ciekawie i oryginalnie (nie jedyny) grający system w oparciu o b. ładne i w nietypowo małych rozmiarach (mniejsze niż CYRRUs’a) klocki firmy ISEM Audio.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Mnie intrygowała lampowa integra PURE SOUND 30 ale chyba nie była ani razu podłączana. Nic to i tak było superancko, a to - m.in. - za sprawą kolumn Kontrast V (nie znam firmy).

Cieszyło to oczy i uszy, i świetnie się prezentowało na stoliku LOVAN Sovereign S.

O ceny nie pytałem.

Była to jedna z najładniej prezentujących się ekspozycji.

Dźwięk był niestandardowy ale z klasą. Za mało posłuchałem, by wyrobić sobie ostateczne zdanie. Chętnie bym tam wrócił, gdyby nie czas...

 

AUDIO CLUB / Konstancinów Łódzki: kolejne brzmienie, które chyba tylko nieco bardziej (głowy nie dam) podobało mi się niż u ww. konkurencji.

Kolumny Tower of Power, amerykańskiej firmy Zale Vox HiFi grały b. przekonywająco.

Ceny nie na moją kieszeń ale mniejsza o to.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Tam spędziłem ostatnie minuty wystawy.

Wracałem ze 2x z najnowszą płytką młodziutkiej (20 lat), texańskiej wokalistki jazzowej Rene Olstead (polecam).

* * *

 

HiFi Ja i Ty / Malbork: prócz REGI, zaskoczył mnie brzmieniem zestaw klocków „BLOCK” (Niemcy). Wyglądały na oko jak low hi-end z Kanady. Ciekawy design, fronty ze zmatowionego aluminium, w śmiesznych wprost cenach: ok. 1,6kzł - cedek i ok. 1,9 kzł - integra.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Grało to z monitorami SWANS. O ile dobrze pamiętam: aktywne: 4,8kzł/para, bierne: ok. 2,6kzł/para.

No wreszcie coś dla ludu, co fajnie gra i nie kosztuje jak dla typowego Europejczyka..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Były nawet zestaw (nie grał) SWANS M10 2.1 do kompa (600zł - drogo).

* * *

 

 

Lowther Klub & Amparo/Kustagon

Natrafiłem też na system, który brzmieniowo i wizualnie tworzył ładną całość.

Grał charakternie ale tez b. dobrze.

Po raz pierwszy w życiu przekonałem się do brzmienia Lowtherów.

Ciekawostką było zastosowanie po parze Lowtherów na kolumnę i to że środkowy moduł kolumny (ten z głośnikami) nie był połączony z elementami dolnym i górnym kolumny, tylko mógł się obracać w dość dużym stopniu wokół osi pionowej. (Z tyłu była „rama” w kształcie litery „C”).

Tak na oko to po 10(?) kzł na za klocek i chyba tyleż za kolumny.

Jak na manufakturę i jak na taki dźwięk to chyba jeszcze w miarę normalne ceny.

 

 

AUDIO FORTE: jak zwykle świetnie złożony system.

Co prawda kolumienki do drogiej elektroniki trochę cherlawe ale grały(-o) dobrze.

Takie tam mikrusy ;)

* * *

 

Nie przekonałem się (po raz 3) do dźwięku perfekcyjnie zbudowanych kolumn PMC.

Trudno. Nie mój typ brzmienia.

* * *

 

Nie udało mi się odsłuchać EMERALD’ów L /Decha z głośnikiem, brak loga producenta./

* * *

 

KD: na dole w Sobieskim - dobrze wypadło kino SONY. Nie wiem ile kosztował projektor ale reszta - jak ktoś lubi KD – za jeszcze rozsądne pieniądze.

* * *

 

W niedzielę z Quasarus’ami NIE(!)zagrał T+A Valve amplifier V10. Cedeka Y. 2k też zmieniono, ino nie pamiętam na jaki i po co ?

Gdybym nie słuchał tych kolumn w sobotę z Y. 2000 + Epoką III, wymiotłoby mnie z tego pokoju po kilkunastu sekundach. Myślę, że byłbym szybszy od przeciągu.

Kiepsko: dźwięk stał się chaotyczny, jakiś taki niepokojący. Kicha.

To był przykład złej amplifikacji dla kolumn i działania na szkodę ich wytwórcy. Szkoda, że tak się stało.

 

AUDIO NOTE: tam kupowałem płyty. W każdy razie przy drzwiach brzmiało idealnie. /Nie dziwota./

* * *

 

Sympatycznie zaprezentował się na swoim stoisku Pioneer i Voice: maluchy + patefony.

 

Dźwięk trudno oceniać (Primare + Triangle) , bo - nie tylko tam - były problemy z brakiem należytej adaptacji akustycznej pomieszczeń.

No ale tak to już czasem na pokazach bywa.

 

Nautilus: klocki Ayon + duże Avangarde: strata kasy na wystawianie się w tak małym pomieszczeniu /h. Sobieski/. Szkoda.

 

 

I to by było na tyle wspominek.

 

Marzy mi się powrót z wystawą do Sheratona i 3-dniowy AS.

Zabawek sporo(i chyba przybywa), a czasu nie. Dodatkowo problemy z zaparkowaniem k. Bristolu i Kyriada.

A i zjeść obiad też gdzieś trzeba.

* * *

 

Jestem pod wrażeniem wielu dobrze i angażująco grających (h. Sobieski) systemów na AS’09.

Mimo, że prezentowały różne charaktery brzmienia, podobały mi się.

 

Fajnie, że polskie firmy mogą równać się z dokonaniami na polu odtwarzania dźwięku z utytułowaną, zagraniczną konkurencją i wychodzą z tej konfrontacji z tarczą J

 

System dla mnie to jakieś 10 kzł/klocek. (Jest trochę chlubnych wyjątków, że też można poczuć się audiofilsko zaspokojonym :)

 

Do zobaczenia za rok.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam tu:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.