Skocz do zawartości

Leben CS300F

Typ sprzętu: Wzmacniacze Stereo

Producent: Leben

Model: CS300F


Umiarkowany

(3/5)


(3/5 na podstawie 1 opinii)

sprzet
tranzystorek

Data dodania: 04 luty 2015

tranzystorek

Data dodania: 04 luty 2015

Jakość/cena
Ocena ogólna
Jakość/cena
Ocena ogólna
  • jakość wykonania
    stereofonia
    barwa
    bas
  • lekkie wycofanie wysokich
    osłodzona średnica
    brak pilota
    ograniczona ilość lamp do zamiany w ekserymentowaniu z dźwiękiem

Jak długo posiadasz oceniany sprzęt?: od 1 miesiąca do roku

Gdzie kupiłeś/aś oceniany sprzęt?: Dystrybutor

Dlaczego wybrałeś/aś ten sprzęt?: z ciekawości porównania z modelem 300XS

Z czym porównywałeś/aś przed decyzją o zakupie?: 300XS ,Rogue audio Cronus magnum, Ayon Spirit III, Copland Cta 405

Podaj zestaw w jakim używany jest oceniany sprzęt: Theta miles ,Ayon cd1s ,Cd1sx ,Reference 3a mmde capo i, Spendor sp3/1r2, sp2/3r2, Harbeth m30.1 ,P3ESR,Shl5

Opinia:

Moja przygoda z Lebenem 300F zaczęła się dość niefortunnie,po pierwszym odsłuchu w Nautilusie byłem zniesmaczony,dzwięk taki jakby lekko za kocem ,na dodatek jakby w jednym kanale grało troszkę głośniej niż w drugim i jeszcze dość wysoki przydźwięk w głośnikach skutecznie mnie zniechęcił.

Jednak za parę miesięcy na kolejnym przypadkowym odsłuchu "F-ka" zagrała zupełnie inaczej, jak nie ten wzmacniacz którego wcześniej słuchałem w tych samych warunkach -jak się później okazało przesłuchiwany za pierwszym razem przeze mnie egzemplarz miał uszkodzoną lampę wejściową 17EW8. Więc później już chciałem go mieć...

 

Użytkując wcześniej prawie dwa lata poprzednią wersją -czyli XS miałem sporo czasu aby porównać obydwa wzmacniacze.

 

 

Obydwa grają podobnie ,ale jednak różnice są.Chcę je opisać na zasadzie porównania "F "do "XS" ponieważ są to jakby bliźniacze modele.

 

Do rzeczy:

F-ka nie ma już takiej otwartości i szczegółowości brzmienia na średnicy jak XS ,jest za to bardziej plastyczna -cieplejsza z lepszym wypełnieniem zwłaszcza wyższej średnicy,XS był chudszy w tym zakresie.Wokal w "F-ce" jest pełniejszy ,bardziej obecny i nasycony -tu i teraz... Sybilanty jednak są mniej dokładne i lekko okrojone.

Bas w "F-ce" schodzi niżej, jest bardziej nasycony ,mięsisty ,ale nie jest tak szybki jak w XS,ale jak na wzmacniacz 15 wat jest i tak doskonały.

 

 

Wysokie tony w "F-ce" w porównaniu z XS są lekko cofnięte ,nie błyszczą już tak jak w XS- słychać mniej szczegółów."F-ka" wydaje się więc lekko przyciemniona w porównaniu z XS.

Natomiast patrząc ogólnie Leben 300F wydaje się być bardziej wydajniejszy prądowo,tzn. w momencie gdzie Xs wyzionął już ducha wykazując brak chęci do wysterowania kolumn ,to "F-ka" jeszcze dawała rady...ale tylko nieznacznie.

 

 

Ponieważ od wielu lat hobbystycznie zajmuję się elektroniką ,patrząc na schematy obydwu wzmacniaczy -bije od nich prostotą -układ jest tak prosty jak tylko to możliwe. Zasilacz jest okrojony do minimum ,nikt już tak nie oszczędza na elementach zasilacza- zastosowano najprostrzy i najtańszy rodzaj prostownika, potencjometr też słabej jakości zwykły błękitnik,za to elementy w torze sygnału są dość dobrej jakości. Natomiast gniazda lamp budżetowe,widać że nad projektem czuwał księgowy, największy nakład kosztów przeznaczono chyba na obudowę ,bo wygląd zewnętrzny i jakość wykonania jest świetna ,ale kosztem jakości elementów wewnątrz- za te pieniądze można się było bardziej postarać.

 

W "F-ce" zastosowano dziwne lampy których chyba do tej pory nikt nie stosował do audio ,bo nie były do tego przeznaczone lecz używano ich do dawnych komputerów.

 

Wielkie brawa dla konstruktora ,który podjął wyzwanie i odważył się na takie przedsięwzięcie.Niestety nie mamy tu wielkiego pola do popisu z żąglowaniem lampami ,bo z lamp mocy prawie nie ma wyboru ,nie lepiej jest z lampami sterującymi .Fakt lampy kosztują grosze i to wielki plus !

 

XS za to daje wielkie pole do popisu co czyni go doskonale uniwersalnym ,można dowolnie kształtować dzwięk w zależności od gustu i zasobności porfela.

 

 

Teraz o kolumnach i współpracy z nimi:

 

grałem przez prawie pół roku z różnymi głośnikami ,ale najsłabiej Leben 300F zgrywa się właśnie z tak polecanymi Harbeth`ami. Z M30.1 jest tylko dobrze -ale dobrze to za mało wydając tyle grosza-nie jest to połączenie synergiczne -raczej nazwałbym je "podstawowym" albo "bezpiecznym" niestety ...

 

Dźwięk w tym zestawieniu nie jest godny pełni szczęścia, średnica F-ki jest lekko przysłodzona i wypchnięta do przodu co zlewa się ze średnicą Harbeth też podsyconą i ocieploną więc w efekcie tracimy wiele informacji ze środka pasma -objawia się to dość słodkim ciepłym dźwiękiem -jeśli ktoś tak lubi to ok , ale jest to takie szkolne plumkanie na początek,WYSOKIE w tym zestawieniu też nie błyszczą...

 

Słuchając natomiast M30.1 z modelem Xs twierdzę że zgrywa się on z nimi o wiele lepiej niż "F-ka"-dzwięk jest bardziej naturalny i przejrzysty-jednak i z XS do pełni szczęścia nadal wiele brakuje.

 

 

Bardzo podobnie jest przy współpracy z Harbeth P3ESR ,Leben 300F nie kontroluje dostatecznie tych trudnych do napędzenia głośników ,co nie jest dziwne przy ich niskiej skuteczności. Ciekawie natomiast F-ka wypada na średnicy z tymi maluchami ,"trójeczki" są przejrzyste i jeśli chodzi o ten zakres pasma to jest bardzo ciekawie.

Co dziwne najlepiej F-ka radzi sobie z wielkim SHL5 ,ale tu do bardzo dobrego grania też sporo brakuje.

 

 

Doskonałym połączeniem F-ki są kanadyjskie monitory Reference 3A -z nimi Leben radzi sobie doskonale i jest to świetne synergiczne zestawienie bardzo wyważone tonalnie ,bez przesłodzenia jak z Harbeth ,bez braku dynamiki i ze świetną przestrzenią i szybkością nieosiągalną przy zestawieniu z Harbeth- a tu z Reference mamy granie z wielką i niewymuszoną swobodą.

 

 

Jednak najlepsze zestawienie jakie otrzymałem w połączeniu z Lebenem 300F to Spendory !

zarówno SP3/1r2 jak i SP2/3r2 zagrały z nim rewelacyjnie ze wskazaniem na te drugie.To tak jakby zdjąć koc z Harbeth ,DO MUZYKI wróciło życie ,szczegóły ,świetna stereofonia ,szybszy głębszy bas i przepiękna nieprzesłodzona barwa. Leben bez problemu poczyna sobie ze Spendorami które maja dobrą skuteczność i łatwą liniową 8 omową impedancję.

Polecam wszystkim - jeśli chcecie kupić Lebena "F" i Harbeth ,przesłuchajcie jeszcze Spendory bo bardzo prawdopodobne że przy nich zostaniecie. Do Harbeth lepiej poszukajcie mocniejszego bardziej przejrzystego wzmacniacza...

 

 

To zestawienie ze Spendorem jest o krok do przodu w stosunku do zestawienia z Harbeth.Spędziłem na porównaniach u siebie mając jedne i drugie kolumny- kilka miesięcy .Dla mnie to połączenie ze Spendorem jest najbardziej synergicznym dojrzałym zestawieniem i do Harbeth już potem nawet nie chciało mi się wracać !

 

Widać że projektanci ze Spendora poszli do przodu zostawiając w tyle Harbeth. Gdy już sam zweryfikowałem swoje poglądy napisałem tak pro-forma do Pana Yoshi Hontani z Lebena ,niedługo otrzymałem odpowiedź która po przetłumaczeniu brzmiała iż nie polecają 300F do modelu P3ESR ani M30.1 Harbeth- bo nie są to glosniki ktore 300F poprawnie wysteruje ,natomiast polecają 7ES3 i Shl5 !!! ( chyba Panowie z Lebena wiedzą z czym najlepiej zagrają ich wzmacniacze )

 

 

Ogólnie F -ka jest mało uniwersalnym wzmacniaczem trudnym w doborze kolumn ,ale jak zapewnicie mu skuteczne nieprzesłodzone głośniki o równej liniowej impedancji min . 88 dB to zobaczycie co potrafi.

 

 

Dziś nie mam żadnego z tych wzmacniaczy ,ale gdybym miał wybierać JESZCZE RAZ zdecydowanie kupił bym CS300XS !

Przeważnie tak jest że kolejne klony i ulepszenia nawiązują do powiedzenia -" lepsze wrogiem dobrego.





Opinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.