Skocz do zawartości
IGNORED

Moje "kino domowe" - spóźnione pytania


zanskarix

Rekomendowane odpowiedzi

To mój pierwszy post zatem chciałbym się przywitać. Cześć! :)

 

Niedawno nabyłem kilka urządzeń, które wg potocznej nomenklatury stanowią zestaw tzw. "kina domowego". Konkretnie są to:

 

- amplituner Marantz SR5011

- kolumny Monitor Audio Bronze 2 na front

- kolumna centralna Monitor Audio Vector V20

- kolumny Monitor Audio Vector V10 na tył

- zwykłe przewody z miedzi OFC 99,99% 2 x 2,5mm2 z wtykami bananowymi Nakamichi

 

UWAGA

TL;DR

 

Aby nie powtarzać się przy późniejszych pytaniach napiszę jeszcze co posiadam poupychane w okolicy szafki RTV:

 

- TV Philips 47PFS7509 - w planie zmiana na nowszy 4K i większy oraz powieszenie wreszcie na ścianie

- konsole PS4 i PS3 - PS3 za jakiś czas pójdzie w świat

- media player Roku 3 - w planie zmiana na nowszy model z 4K

- NAS, router, access point, switch

 

Co do warunków i akustyki - zestaw ten stoi w saloniku o powierzchni około 20m2 (4m x 5m) w mieszkaniu na poddaszu, wszystkie ściany działowe w technologii lekkiej zabudowy (płyty gipsowo-kartonowe na stelażu z wypełnieniem z waty) ściany zewnętrzne to gruby mur (stara kamienica), sufit lekko pochylony (na 5m spadek około 0,50m), podłoga drewniana na legarach, pokryta panelami; nietypowa głęboka wnęka okienna na wysokości 1m nad podłogą (głęboka na 80cm, wysoka na 120cm, długa na 300cm). Umeblowanie to spora narożna kanapa, stolik, duża lampa stojąca obok kanapy, szafka RTV, duża szafa po drugiej stronie pokoju oraz wąski regał z książkami i komoda obok szafy, duże płótno canvas nad kanapą, kilka durnostojek i ramek na ścianach. Dywanu aktualnie nie ma ale pewne się pojawi, w planie jeszcze jest zmiana szafki RTV na bardziej odpowiednią do tego całego bałaganu.

 

Krótkie wyjaśnienie - dlaczego akurat te sprzęty? Geneza jest prosta - rozpocząłem od poszukiwania czegoś, co umożliwiłoby mi podłączenie do TV w celu lepszego nagłośnienia podczas oglądania filmów oraz pozwoliłoby na słuchanie muzyki, a przy tym byłoby maksymalnie wygodne i zgodne ze współczesnymi standardami i możliwościami. Po przeglądaniu przez dłuższy czas sprzętu jaki mieścił się w moim budżecie tj. zestawów mini stereo, stanęło na tym, że jednak bez HDMI nie ma mowy o wygodzie, więc koniecznością stał się zakup amplitunera. Stąd już prosta droga do decyzji o tym, by był do amplituner wielokanałowy (co w sumie od początku chodziło mi po głowie, ale pierwotny budżet na to nie pozwalał). Oglądam sporo filmów, dlatego ostatecznie stwierdziłem, że nie chcę rezygnować z dźwięku wielokanałowego na rzecz klasycznego stereo. Z drugiej strony chciałem, aby amplituner, na który się zdecyduję, radził sobie jakoś w stereo przy odsłuchu muzyki. Pewnie to znacie, bo co trzeci temat w tym dziale zaczyna się podobnie ;) Ale cóż, taka jest prawda w moim przypadku.

 

Skończyło się szybkimi zakupami. Kolumny Monitor Audio Bronze 2 miałem upatrzone już wcześniej (gdy rozważałem zestawik mini stereo) i gdy pojawiła się okazja na zakup niemal nowej pary to nie zastanawiałem się długo. Amplituner Marantz SR5011 odpowiadał mi pod względem funkcjonalności (m.in. AirPlay wybudzający z trybu stand-by) oraz wyglądu i miał wg opinii z sieci nieco lepiej niż bliźniaczy Denon radzić sobie z muzyką w stereo, do tego pojawiła się fajna promocja, no i mimo braku możliwości sprawdzenia przed zakupem złożyłem zamówienie. Reszta zestawu została dokupiona w bardzo okazyjnych ofertach jako szybkie uzupełnienie zestawu 5.0. Ogólnie całość skompletowałem za kwotę jaką musiałbym przeznaczyć na sam amplituner w cenie przed ostatnimi promocjami w polskich sklepach. Przewody głośnikowe kupiłem najnormalniejsze przyzwoitej jakości.

 

Co do sposobu spędzania czasu związanego z używaniem sprzętu - głównie oglądam filmy i gram na konsolach, podczas klikania na laptopie słucham muzyki, dodatkowo pozostali domownicy oglądają telewizję (ale tu dźwięk nie ma znaczenia z uwagi na jakość ścieżek dźwiękowych u naszych nadawców).

 

Zestaw póki co podłączyłem testowo bez kalibracji, obejrzałem kilka filmów i zdemontowałem zostawiając tylko fronty podłączone do amplitunera - planuję w najbliższym czasie zmienić szafkę RTV, dokupić uchwyty ścienne do surroundów, a poza tym w domu przebywam teraz baaardzo rzadko i nie miałem czasu wszystkiego ogarnąć.

 

Ogólne wrażenia mam na razie takie - frontowe kolumny mi się nawet podobają z tym Marantzem (mimo wielu opinii, że to złe połączenie) choć widzę też słabsze strony tego zestawienia. Widoczne są one głównie w stereo, ale jestem w stanie to przełknąć, zwłaszcza że słucham ze źródeł średniej jakości - serwisy streamingowe. Tak, wiem że to ZUO, ale tryb życia mam taki a nie inny, i nie jestem w stanie sobie pozwolić na gromadzenie płyt i cały ceremoniał związany z ich odsłuchem w wyższej jakości, może kiedyś... Testowo posłuchałem trochę muzyki z plików bezstratnej jakości (FLAC, ALAC) i mimo ich przewagi jakościowej (jak dla mnie zauważalnej głównie w lepszej dynamice i detalach) pozostanę ze względu na wygodę przy streamingu muzyki.

 

Co do kolumn z serii Vector to jak pisałem kupiłem je z myślą aby tymczasowo na szybko uzupełnić zestaw 5.0, pasowały mi kolorystycznie do Bronze 2 ;) Póki co w kinie zagrały to co miały zagrać, w perspektywie pewnie je zmienię na coś lepszego poczynając od centralnego. Na tył po głowie chodzą mi bipole/dipole, ale w moich warunkach chyba nie da się ich odpowiednio powiesić.

 

/TL;DR

 

Po tym przydługim wstępie przejdę do rzeczy - wkrótce będę miał troszkę więcej czasu i chciałbym do końca ogarnąć temat związany z tym zestawem. Przede wszystkim jak widać brakuje w nim subwoofera i to mój pierwszy problem. Na subwoofer obecnie nie chciałbym przeznaczać za dużej kwoty, myślę że na ten moment budżet jaki mogę wygospodarować to 1500zł. Rozglądałem się po używanych, ale niestety nic ciekawego w ciągu kilku tygodni nie znalazłem (no może fajny zestaw B&W 686 S2 i sub ASW 608). Jak zauważyłem lepszych subów nikt nie sprzedaje, chyba że już mocno leciwe i zużyte, ewentualnie trafiają się modele spoza mojego budżetu.

 

Warunek jaki musi spełniać subwoofer jest jeszcze jeden - niestety musi pasować jakoś do pozostałych kolumn i reszty wyposażenia, bo będzie stał w salonie i muszę liczyć się ze zdaniem mojej kobiety... Wiem, powinienem na to nie zwracać uwagi i szukać tego co najlepsze dźwiękowo, ale cóż, takie mam ograniczenia i nic nie poradzę na to. W związku z powyższym wytypowałem subwoofer Tannoy TS 2.8 - kolorystycznie orzech będzie pasował do reszty (Monitor Audio mam również wszystkie w takim kolorze) więc temat wizualnego dopasowania miałbym z głowy :) Teraz moje pytanie - czy ten subwoofer będzie dobrym uzupełnieniem mojego zestawu? Zapewne miłośnicy kina powiedzą, że jest za słaby jak na takie pomieszczenie, ale z drugiej strony amplituner rozkręciłem na chwilę max do 2/3 skali przy muzyce (typowo słucham na połowie skali lub ciut mniej), w kinie było jeszcze mniej a i tak jak dla mnie było głośno. Może to moje preferencje, może taka jest akustyka tego pokoju, nie wiem. W sumie do tego suba przekonuje mnie też jego budowa - nie jest co prawda zamknięta co chyba najbardziej by mi pasowało, ale ma membranę bierną, a nie bass reflex więc spodziewam się, że bas będzie lepiej kontrolowany. Miałem byle jaki sub z bass reflexem w tym pomieszczeniu i dudnienie ciągnącego się basu mi się nie podobało, wtedy stwierdziłem że preferuję inne brzmienie. Subwoofera chyba raczej nie będę używał do odsłuchu muzyki, choć jeśli by się okazało że daje radę to może zmienię zdanie. Wątpliwość mam jeszcze co do jego pasma przenoszenia 34-150Hz - teoretycznie producent podaje dolną granicę taką samą jak mają moje monitorki Bronze 2... Czy wobec tego subwoofer z takim pasmem coś mi da, czy koniecznie szukać czegoś co schodzi niżej?

 

OK, rozpisałem się więc o resztę zapytam później. Na razie proszę o pomoc w sprawie subwoofera. Co sądzicie o tym Tannoy TS 2.8 - będzie odpowiedni, czy szukać czegoś innego? Wszystkie rady i propozycje mile widziane.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, 160 wyświetleń i nikt nic? :)

 

OK, w takim razie póki co w skrócie - czy Tannoy TS 2.8 to dobry wybór do pokoju 20m2 w zestawie 5.1 z Monitor Audio Bronze 2 na frontach, Monitor Audio Vector V20 jako centralny i Monitor Audio Vector V10 jako surroundy, wszystko napędzane przez Marantz SR5011? Jeśli nie to polećcie proszę inny subwoofer tak do 1500zł, pasujący do posiadanych kolumn w kolorze "orzech" (walnut).

 

Z góry pięknie dziękuję za każde słowo odpowiedzi :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to czy zgra się ten subwoofer z resztą i czy poprzestać na nim czy można coś lepszego w tym budżecie dostać co przejdzie przez cenzora (czyt. moją kobietę :)) ze względu na "design".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie sub za 1500 zł do tych kolumn to przerost formy nad treścią. Nikt chyba nic specjalnie nie pisze, bo w tym zestawie tym subem wiele nie poprawisz ani nie zaszkodzisz. Ja osobiście suba w kinie w ogóle nie mam, ale gram tył/przód na kolumnach wolnostojących.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nikt nic nie pisze, bo pojechałem z taką epistołą w pierwszym poście. Chciałem wszystko ująć od razu, no i wyszło tak że nikomu nie chce się czytać ;)

 

Czemu taki sub za 1500zł to miałby być na wyrost? Te Vectory pewnie zmienię za jakiś czas na coś lepszego, natomiast Bronze 2 to już chyba dość przyzwoite monitory (w swojej klasie) i moje wymagania na ten moment spełniają. Zresztą czytałem różne fora od dłuższego czasu i do monitorów tej klasy i do podobnych pomieszczeń "spece" dość często polecają do kina suby nawet 2-3 razy droższe i z wyższej półki niż ten który ja wytypowałem.

 

Na ten moment jedynie mam wątpliwość czy nie będzie on za słaby do tej wielkości pomieszczenia, lub czy też nie "przykryje" swoim dźwiękiem reszty kolumn.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8" głośnik nie zapewni zabytnio niskiego "zejścia" na basie i te 34 Hz mogą być ciut zawyżone, ciut, ja mam suba podobnej konstrukcji ale na 10" głośniku i membranie biernej ale słyszalne/odczuwalne zejście kończy się na 32Hz natomiast firma podaje zejście aż do 18Hz!!!. Celowałbym jednak w subwofer z głośnikiem minimum 10-cio calowym no i te tylko 100W. Słabo. W subwoferze nie chodzi o młuckę jak to się dzieje w kolumnach z głośnikami basowymi ale o porządną odpowiedz impulsową. Wzmacniacz musi miec moc, żeby subwofer jeb.n.ą.ł w kinie czy oglądasz cicho czy głośniej. Ta kolumna gra inaczej niż kolumna podłogowa. Głośnik subwofera nie gra jak głosniki kolumn podłogowych, odzywa się tylko wtedy kiedy trzeba ale wali o wiele niższym basem niż te głośniki z podłogówek. Jego nie nastawia się zbyt głośno (potencjometr w subie) bo dalszym podgłaśnianiem zajmuje się amplituner.

 

No gimza to zaszalałeś i co z tego, że grasz na podłogówkach w każdym kanale.

 

Nie słuchaj Kolego zanskarix bo Kolega gimza pierdoły "gada". Ja mam kolumny (zestaw 5.0 ) za 1300 a subwofer do nich za (wtedy za) 2500 a zasadzałem się na taki za 4 tys. Wg mnie subwofer to jak pisałem i będę pisał to fundament dzwięku w kinie i żadna kolumna nie da tak niskiego basu z taką dynamiką jak subwofer.

 

Nie przykryje reszty kolumn swoim dzwiękiem bo będzie grał niższym basem od pozostałych kolumn więc będzie je uzupełniaj o najniższe pasmo. Tu nie masz się o co martwić. Subwofer może być nawet za wspomniane przeze mnie 4 tyz bo ma możliwość regulacji odcięcia i gdy ustawisz mu najwyższe odcięcie (to zależy od pasma przenoszenia monitorów) to spokojnie zgra się z monitorami. Oczywiście nie z takimi co ich pasmo niskich tonów zaczyna się od 250 Hz. Natomiast co do jego mocy to jak pisałem wcześniej będzie za słaby. No i nie zejdzie zbyt nisko. W pewnym momencie podczas seansu bas po prostu zamilknie a wg nas powinien jeszcze brzmieć. Patrz na suby z większym przetwornikiem i mocniejsze. Mój sub ma 300W a ten za 4 tys ma 600 i nie uważam, że byłby za mocny. Za to pierd.o.l.n.i.e.c.i.e w kinie byłoby super (taka sama budowa, głośnik i membrana ale 12-to calowe :) ).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja powtarzam zawsze jak mantre, kupuj najlepszego,najmocniejszego suba na jaki cie stac, bo jak ma pierdyknac w filmie to ciebie ma az scisnac za jaja, bez takich efektow nie ma sensu lukac filmow :DDDDDDD no chyba ze lukasz tylko melodramaty :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

nie wiem jaka masz opcje, ale jak możesz to wypożycz tego sub'a i przetestuj w swoich warunkach.

 

IMO, powinieneś sie skupić na optymalizacji ustawienia kolumn i sub'a, a to tzw. pie....cie wyjdzie samo jak wszystko bedzie stało tam gdzie powinno.

Jak możesz ustaw sie z frontami na niższej stronie sufitu aby patrzyły w kierunku wznoszenia. Ze względu na podłogę na legarach i pływająca szwedzka, powinieneś zakupić podstawy granit lub/i kolce - kwestia przetestowania i wówczas wybrać- aby odsprzeglic wszystkie kolumny i sub'a od pudła rezonansowego podłogi. Problematyczne moga byc ścianki działowe z k-G i wełna: brak dostatecznej izolacji akustycznej i przebijanie do sąsiednich pomieszczen plus wysysanie niskiego zakresu. No cóż tutaj wchodzi w rachubę dosztywnienie konstrukcji i ewen. ustroje lub zostawiasz i liczysz na to ze bedzie dobrze :)

Istotne jest optymalne ustawienie kolumn i sub'a. Zeby sub dał z siebie wszystko musi mieć swoje prawdziwe miejsce - tak jak pies legowisko....wówczas bedzie wierny w graniu. Dobra zasada na ucho, bez pomiarów, to postawienie go na miejscu gdzie oglądasz/słuchasz muzy, na kolanach obejść sciany i wybrać te miejsca gdzie bas jest krotki, punktowy, ma dobry timing i to pier...cie. Tam postaw i wtedy przeprowadź kalibrację w subie. Ten Tannoy ma dsp wiec poczytaj i wyciągnij z niego maxa. Poza tym ma bierna wiec w Twoim pomieszczeniu i problematyce odnajdzie sie lepiej niz z br. W stereo tez bedzie lepszy. Pamiętaj aby sub'a ustawić na 74db głośność ( z reguły okolice 9-10) i odciąć/zszyć tam gdzie fronty kończą swoje życie.

Wtedy zrob kalibrację amplitunera - nie znam Marantza wiec nie wiem jakie ma opcje i możliwości kalibrowania. Marantz ma dobre opinie ale duzo zalezy jaki system kalibracji w nim siedzi.

 

Jak dobrze ogarniesz to co napisałem to powinno byc cool :) nie olewaj akustyki bo sub nawet za 10k bedzie grał tylko bumboxsowa sygnatura - fakt wielu to sje podoba.

Dzialaj i powodzenia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli trzeba je odizolować od podłogi to nie kolce a gumowe nóżki, kolce wcale nie odizolują mimo punktowego styku z podłogą. Poza tym super opisane jak i co od strony akustyki i nie tylko :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok uściślę: płyty granitowe i/ lub NIE kolce...aby odsprzeglic. Co lepsze czy na kolcach, czy na filcu czy na gumowych nóżkach kwestia odsłuchu...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No gimza to zaszalałeś i co z tego, że grasz na podłogówkach w każdym kanale.

 

Nie słuchaj Kolego zanskarix bo Kolega gimza pierdoły "gada". Ja mam kolumny (zestaw 5.0 ) za 1300 a subwofer do nich za (wtedy za) 2500 a zasadzałem się na taki za 4 tys. Wg mnie subwofer to jak pisałem i będę pisał to fundament dzwięku w kinie i żadna kolumna nie da tak niskiego basu z taką dynamiką jak subwofer

 

1.Pożycz droższe kolumny, wyłącz ta maszyne do ściskania jaj w melodramacie i zobacz jaki będzie efekt.

2.Kino domowe zbudowane na basowym fundamecie to lekki pasztet, ale z gustami no bass no fun ciężko się dyskutuje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

efekt bedzie taki ze sie bedzie ogladalo to nijak, bez efektu wow, jak ktos lubi flaki z olejem to moze ogladac filmy na plastikach z marketu, kto komu zabroni, co z tego ze kupi drozsze kolumny jak nie ma sensu ich napedzac ampli bo z nich za wiele nie wycisnie, a nawet jakby te drozsze kolumny mialy super skutecznosc to i tak nie zejda nigdy jak sub z jego dynamika, nie kumam po co na sile udowadniac cos co nie ma prawa zagrac :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co z tego ze kupi drozsze kolumny jak nie ma sensu ich napedzac ampli bo z nich za wiele nie wycisnie, a nawet jakby te drozsze kolumny mialy super skutecznosc to i tak nie zejda nigdy jak sub z jego dynamika, nie kumam po co na sile udowadniac cos co nie ma prawa zagrac :D

 

amen

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem nie których,jak można pisać takie pierdoły,pewnie kazdy z nas był choć raz w życiu w nowych kinach,nie tych z lat 80-90,;lecz obecnych,czy tam nie słyszeliście subwooferów,bez tego kino nie istnieje,koniec,kropka,jest po 5,7 zawsze kropka na 1,czy 2 to dodatkowy kanał który musi być w kinie,5,0 jest ok ale do muzyki w SACD.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie sub za 1500 zł do tych kolumn to przerost formy nad treścią. Nikt chyba nic specjalnie nie pisze, bo w tym zestawie tym subem wiele nie poprawisz ani nie zaszkodzisz. Ja osobiście suba w kinie w ogóle nie mam, ale gram tył/przód na kolumnach wolnostojących.

 

Hmm ale że co jest nie tak z tymi kolumnami? Za małe, za tanie, czy o co chodzi? :)

 

Nie słuchaj Kolego zanskarix bo Kolega gimza pierdoły "gada". Ja mam kolumny (zestaw 5.0 ) za 1300 a subwofer do nich za (wtedy za) 2500 a zasadzałem się na taki za 4 tys. Wg mnie subwofer to jak pisałem i będę pisał to fundament dzwięku w kinie i żadna kolumna nie da tak niskiego basu z taką dynamiką jak subwofer.

 

Zauważyłem w innych tematach, że lubisz subwoofery :) Subwoofer chcę dodać do zestawu z powodu prostego - aby podczas odtwarzania filmów czy grania na konsoli był pełny dźwięk 5.1 a nie 5.0, bo ścieżki wielokanałowe w filmach i grach nie są przecież 5.0 tylko właśnie 5.1. Dopytuję na forum bo nie mam doświadczenia, ani zbyt wielkiego porównania, a chciałbym coś sensownego kupić. Resztę zestawu kupiłem co prawda trochę na wyczucie i po lekturze internetów, na razie jestem zadowolony, ale nie chciałbym tego zepsuć kiepskim lub źle dobranym subem.

 

Nie przykryje reszty kolumn swoim dzwiękiem bo będzie grał niższym basem od pozostałych kolumn więc będzie je uzupełniaj o najniższe pasmo. Tu nie masz się o co martwić. Subwofer może być nawet za wspomniane przeze mnie 4 tyz bo ma możliwość regulacji odcięcia i gdy ustawisz mu najwyższe odcięcie (to zależy od pasma przenoszenia monitorów) to spokojnie zgra się z monitorami. Oczywiście nie z takimi co ich pasmo niskich tonów zaczyna się od 250 Hz. Natomiast co do jego mocy to jak pisałem wcześniej będzie za słaby. No i nie zejdzie zbyt nisko. W pewnym momencie podczas seansu bas po prostu zamilknie a wg nas powinien jeszcze brzmieć. Patrz na suby z większym przetwornikiem i mocniejsze. Mój sub ma 300W a ten za 4 tys ma 600 i nie uważam, że byłby za mocny. Za to pierd.o.l.n.i.e.c.i.e w kinie byłoby super (taka sama budowa, głośnik i membrana ale 12-to calowe :) ).

 

Bardziej chodziło mi o to, żeby subwoofer nie dominował nad całą resztą, aby dźwięk z pozostałych kanałów nie sprawiał wrażenia o dwie klasy gorszego i z innej bajki wziętego - może źle się wyraziłem z racji mojego niewielkiego (jak już wspomniałem) doświadczenia. W sumie jeśli takie zgranie subwoofera z resztą kolumn to głównie kwestia kalibracji i ustawień odcięcia suba i kolumn to trochę mnie uspokoiłeś. Za to trochę potwierdziłeś moje obawy, że 100W zasilacz w tym Tannoy'u to może być mało...

 

Jak możesz ustaw sie z frontami na niższej stronie sufitu aby patrzyły w kierunku wznoszenia.

 

Niestety takie ustawienie jest niemożliwe, bo sufit opada wzdłuż dłuższych ścian w kierunku wnęki okiennej i nie da się wstawić w nią TV (okno...) i kolumn po bokach :) Spadek sufitu jest jednak niewielki, więc myślę że z uwagi na moje skromne wymagania nie będzie to miało kluczowego znaczenia. Gdyby była taka opcja to intuicyjnie uznałem, że to byłoby najlepsze ustawienie, twoje słowa to potwierdzają, a więc nie jest chyba ze mną tak źle ;)

 

Ze względu na podłogę na legarach i pływająca szwedzka, powinieneś zakupić podstawy granit lub/i kolce - kwestia przetestowania i wówczas wybrać- aby odsprzeglic wszystkie kolumny i sub'a od pudła rezonansowego podłogi.

 

Kolumny frontowe to monitory podstawkowe, na razie stoją na szafce RTV i pewnie tam zostaną (na nowej szafce), w ostateczności dostaną jakieś niskie podstawki na tę szafkę (nie standy podłogowe). Nową szafkę RTV planuję dość masywną i szeroką. Centralny na pewno zostanie na szafce, a surroundy będą wisieć na ścianie z tyłu na uchwytach regulowanych. Pozostaje kwestia subwoofera, nie chciałbym do niego kolców (raczej nóżki z podkładkami, w ostateczności kolce z podkładkami pod nie) ani granitowej podstawy. Jakie negatywne efekty może mieć taka podłoga? Drgania? Będzie pochłaniać dźwięk?

 

Problematyczne moga byc ścianki działowe z k-G i wełna: brak dostatecznej izolacji akustycznej i przebijanie do sąsiednich pomieszczen plus wysysanie niskiego zakresu. No cóż tutaj wchodzi w rachubę dosztywnienie konstrukcji i ewen. ustroje lub zostawiasz i liczysz na to ze bedzie dobrze :)

 

Niestety prace remontowo-budowlane nie wchodzą w grę... Problem ze słabą izolacją akustyczną o którym piszesz wyczuwam, ale muszę się z tym pogodzić, bo w tym mieszkaniu nic więcej z tym nie zrobię. Pozostaje więc liczyć, że będzie dobrze ;) W ostateczności mógłbym pokombinować z jakimiś panelami żeby trochę wygłuszyć pomieszczenie, ale przy takiej konstrukcji ścian chyba to nie ma żadnego sensu.

 

Istotne jest optymalne ustawienie kolumn i sub'a. Zeby sub dał z siebie wszystko musi mieć swoje prawdziwe miejsce - tak jak pies legowisko....wówczas bedzie wierny w graniu. Dobra zasada na ucho, bez pomiarów, to postawienie go na miejscu gdzie oglądasz/słuchasz muzy, na kolanach obejść sciany i wybrać te miejsca gdzie bas jest krotki, punktowy, ma dobry timing i to pier...cie. Tam postaw i wtedy przeprowadź kalibrację w subie. Ten Tannoy ma dsp wiec poczytaj i wyciągnij z niego maxa. Poza tym ma bierna wiec w Twoim pomieszczeniu i problematyce odnajdzie sie lepiej niz z br. W stereo tez bedzie lepszy. Pamiętaj aby sub'a ustawić na 74db głośność ( z reguły okolice 9-10) i odciąć/zszyć tam gdzie fronty kończą swoje życie.

Wtedy zrob kalibrację amplitunera - nie znam Marantza wiec nie wiem jakie ma opcje i możliwości kalibrowania. Marantz ma dobre opinie ale duzo zalezy jaki system kalibracji w nim siedzi.

 

Czytałem już o takim ustawianiu subwoofera, ale dzięki za przypomnienie. Co do ustawień i kalibracji to mam zamiar jeszcze zapytać później bardziej szczegółowo, jak już zdecyduję się na jakiegoś suba. Z tego co piszesz to potwierdzają się moje odczucia, że sub zamknięty albo z membraną bierną będzie u mnie lepszy niż z bass reflexem. Zresztą nawet w kinie z tego co miałem okazję słyszeć wolę jak niskie dźwięki zbytnio się nie "ciągną".

 

 

 

Ogólnie to najchętniej wypożyczyłbym do domu tego Tannoy'a i jeszcze coś innego mocniejszego żeby sobie porównać u siebie jak to zagra. W moim przypadku nawet odsłuchy w salonach nie bardzo chyba mają sens, bo tam są zupełnie inne warunki niż w tym moim kartonowym mieszkanku ;)

 

Przez te parę dni poszperałem jeszcze trochę i zacząłem spoglądać w stronę mocniejszych subwooferów... Niestety muszę pamiętać aby nie nadszarpnąć zbytnio budżetu, więc przyglądam się aktualnie opiniom o subwooferach BK Electronics. Trochę musiałbym dołożyć, ale może warto takiego BK Platinum P12-300SB albo BK XLS200 przygarnąć?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już to ten na 12-to calowym przetworniku (BK PlatinumP12-300SB), nie będzie czegoś takiego, że dzwięk z lepszego suba będzie odstawał od tego z kolumn z niższej półki bo każde z nich będzie grało innymi częstotliwościami, których nie porównasz ze sobą. Co innego gdyby grał sub odcięty wysoko i do tego kolumny pełnym swoim pasmem. Wtedy z kolei sub dominowałby swoją dynamiką i jakością basu nad basem z kolumn. Ale tak się nie robi. Poza tym Monitor Audio Bronze2 nie schodzi akurat tak nisko, że odcinając je tradycyjnie na 80Hz stracimy duzo z ich niskiego pasma. Spokojnie.

 

Lubie suby, hm :) , nie, ja lubie to co one robią podczas seansu :) a różnica między takim za 1500 a 2500 jest czasami przepaścią. Niestety technologia musi coś kosztować. Nie mówię o płaceniu za markę bo to inna bajka.

 

Patrzyłeś na takie suby

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

i tak, racja, w trudnym pomieszczeniu lepiej sprawdzi się sub zamknięty lub z membraną poza tym jeśli będzie Ci mało basu z Monitorów spokojnie będziesz mógł je wspomóc basem z subwofera.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już to ten na 12-to calowym przetworniku (BK PlatinumP12-300SB), nie będzie czegoś takiego, że dzwięk z lepszego suba będzie odstawał od tego z kolumn z niższej półki bo każde z nich będzie grało innymi częstotliwościami, których nie porównasz ze sobą. Co innego gdyby grał sub odcięty wysoko i do tego kolumny pełnym swoim pasmem. Wtedy z kolei sub dominowałby swoją dynamiką i jakością basu nad basem z kolumn. Ale tak się nie robi. Poza tym Monitor Audio Bronze2 nie schodzi akurat tak nisko, że odcinając je tradycyjnie na 80Hz stracimy duzo z ich niskiego pasma. Spokojnie.

 

 

????

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzyłeś na takie suby

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ciekawa propozycja, mniejsze rozmiary od tego BK Platinum przy podobnych parametrach, chociaż wg danych BK ma lepsze pasmo już od 20Hz i słuszną wagę (nie chciałbym żeby sub zaczął tańczyć na mojej podłodze). Niestety SVS jest też droższy od BK i dostępny jest tylko czarny albo biały w połysku i ta okleina czarna widoczna na zdjęciach z linku podanego przez ciebie. Obawiam się, że to go zdyskwalifikuje w oczach mojej kobiety :)

 

Tak z ciekawości, po co temu SVS trigger input jeśli ma jeszcze wajchę od auto on/off? Jako dwie równolegle występujące opcje to traktować i można używać tej, która bardziej komuś pasuje? I czy takie wejście trigger umożliwia tylko włączenie czy także wyłączenie, czy to zależy od tego sprzętu który wyzwala trigger jakie ma opcje w tym zakresie?

 

Hmm coraz bardziej się skłaniam ku temu BK Platinum, w razie gdyby się okazał za duży na moje potrzeby to chyba na forum znajdzie się ktoś kto go odkupi? ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, znalazłem na eBayu gościa, który sprzedaje nowiutkie subwoofery BK z drobnymi wadami wizualnymi (choć koledzy z forum piszą, że te wady są albo wcale ich nie ma, a jeśli są to praktycznie niewidoczne). Złożyłem zamówienie na BK Platinum P12-300SB-FF - co prawda czarny satynowy a nie "orzech", ale jakoś moja luba będzie musiała się z tym pogodzić, najwyżej sobie stuninguje optycznie ;)

 

Jak dojedzie do mnie to będę miał na pewno parę pytań odnośnie podłączenia i kalibracji, bo mimo że sporo już poczytałem na ten temat to nadal mam trochę wątpliwości i niejasności.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten model, który kupiłem, ma automatyczne wyłączanie - po 10 min bez sygnału subwoofer przechodzi w tryb standby. W starszych modelach podobno można było przy zamówieniu u producenta zażyczyć sobie opcję auto on/off, bo to manufaktura i mogą zrobić coś na zamówienie (z tego co czytałem to jeszcze crossover można było niestandardowy zamówić).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Subwoofer nie ma się zgrywać z resztą bo reszta nie gra nic poniżej 40hz. Więc jak?

Kup dobry sub w swojej klasie cenowej.

Z nowych w tej cenie klipsch 110, jamo 112.

Skalibruj system bo bez tego to tylko ci się wydaje że gra.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Subwoofer nie ma się zgrywać z resztą bo reszta nie gra nic poniżej 40hz. Więc jak?

Kup dobry sub w swojej klasie cenowej.

Z nowych w tej cenie klipsch 110, jamo 112.

Skalibruj system bo bez tego to tylko ci się wydaje że gra.

 

Nie bardzo wiem do czego ten post się odnosi...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Pożycz droższe kolumny, wyłącz ta maszyne do ściskania jaj w melodramacie i zobacz jaki będzie efekt.

2.Kino domowe zbudowane na basowym fundamecie to lekki pasztet, ale z gustami no bass no fun ciężko się dyskutuje.

 

Widać, że kolega nigdy subwoofera nie miał.

 

Subwoofer nie ma się zgrywać z resztą bo reszta nie gra nic poniżej 40hz. Więc jak?

Myślę, że chodzi o to, że trzeba zgrać poziom głośności subwoofera z resztą kolumn oraz fazę, czyli np. żeby bas nie zagłuszał średnicy.

 

Tak ogólnie moim zdaniem nie należy kupować do kina mniejszych subwooferów niż 10", takie jest moje zdanie. Jeśli możliwości pozwalają to minimum 12".

Nawet nie tak żadko czytam tutaj abstrakcje dla mnie jak to np. RelT5 świetny jest do kina, no ale można i tak, skoro są tacy, którzy twierdzą, że sub w ogóle jest zbędny.

 

Jeszcze jedna sprawa, sub zamknięty, a otwarty.

Jeśli nie ma się sporego budżetu nie warto iść w suby zamknięte w kinie, bo te żeby dały podobną potęgę muszą być znacznie droższe.

 

Zanskarix jeśli chcesz coś z firmy BK to zainwestuj w Monolith Plus i myślę, że oczy i usta się otworzą na filmie ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było wcześniej pytanie o to czy subwoofer dobiera się do frontów czy coś takiego.

Omen tak to prawda. O ile głośność można wyregulować to fazę czasem też. W droższych modelach regulacja jest płynna między 0 a 180 na przykład.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Kino domowe zbudowane na basowym fundamecie to lekki pasztet,"

 

no co Ty !? nie jestem basolubem (chociaż czasami jak mnie najdzie to lubię techno ale nie lubię w kinie przeciągającego się basu) ale gdy oglądam np. film wojenny i gdy dochodzi do wybuchów to chciałbym, żeby tak było a nie jakby ktoś rzucał kamieniami o ziemie. Chociaż jak rzuci się sporym kamieniem o glebę to i tak podczas upadku wydobywają się dość niskie tony. Jak wybucha bomba atomowa to ma piznąć, żeby kopnęło w klatę i potargało fryzurę na głowie a nie kuło w uszy, że gdy za oknem przechodzi godzilla czy wali się jakiś wieżowiec to żeby szklanki dzwoniły w meblach a sąsiedzi myśleliby, że idzie burza (sytuacja na faktach :) ), żeby bas był basem co się zowie a nie waleniem w karton. Głosniki basowe kolumn z racji swojej budowy nie przeniosą takiego basu jak głośnik subwofera (zawieszenie, skok) więc jak można mówić o basie w kinie z kolumn. Wyobraz sobie kino z prawdziwego zdarzenia (nie domowe) oparte na samych kolumnach. Jaki będziesz miał bas w takiej kubaturze. Kiedyś gdzieś tam pisałem, że w pewnym filmie była scenka w budynku gdzie aktorzy przechodzili z jednego pomieszczenia do drugiego i zamknęli za sobą drzwi. Jak te drzwi się domknęły walnął taki fajny :) miękki basik, takie głuche walnięcie, że byłem w szoku, że nawet w takich scenach może on (subwofer) nadać im inny charakter. Nie było w tym żadnej przesady bo niektóre drzwi tak właśnie się zamykają. Z kolumn byś tego nie uzyskał. Za żadne skarby. Jak to ktoś już "powiedział" fizyki nie oszukasz. Święta racja. Kino bez subowfera - kiszka, to jak samochód sportowy z zewnątrz bez odpowiednio mocnego silnika. Nie wyobrażam sobie takiego i kina i samochodu.

 

Bas średnicę zagłuszał :) , w jaki sposób Kolego omen, przecież to inne częstotliwości, nie ma takiej możliwości. Może tu chodzi o to, żeby nie powstały dziury w paśmie bo gdy inaczej odetniesz suba a inaczej kolumny to... Nie wiem jakie możliwości w ustawieniach ma Marantz ale w Denonie nawet mogłoby to być możliwe (chyba :) ) Bo można nie dość, że odcinać subwofer to kazdą kolumnę z osobna. Dodatkowo jeśli odcinasz a sa to monitory to jaki one wtedy będą generowały bas więc myslę, że zmiana fazy nic tu nie wniesie. Nie zmieni nawet jeśli będą w przeciwfazie.. No chyba, żeby :)

 

Poza tym Kolego omen zgadzam się z Tobą w zupełności.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.