Skocz do zawartości

KrisNext

Użytkownicy
  • Postów

    1 146
  • oraz w archiwum

    241
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Reputacja Całkowita

567 Bardzo dobry (3/17)

Audiostereo

567

2 obserwujących

Informacje profilowe

  • Branża
    Nie ustawione

Ostatnie wizyty

2 500 wyświetleń profilu

Osiągnięcia KrisNext

  1. A jak chcesz zrobić test różnicowy na uszach? A po co sprawdzać uszy ? Jak sama nazwa wskazuje test różnicowy ma na celu wykazać różnicę. "słuchając" kabli w celu oceny ich "brzmienia" musisz mieć conajmniej dwa. Wtedy możesz mówić o tym czy jest między nimi różnica w brzmieniu i który w twojej opinii jest lepszy. Skoro mamy już dwa kable "różniące się brzmieniem" to wystarczy użyć wzmacniacza różnicowego a następnie na jego wejścia podać dokładnie ten sam sygnał za pomocą badanych kabli. Do wejścia odwracającego podajemy sygnał z kabla A a do wejścia nieodwracającego podajemy sygnał z kabla B. Początki kabli są ze sobą zwarte dzięki czemu w obu kablach mamy dokładnie ten sam sygnał. Wzmacniacz różnicowy jak sama nazwa wskazuje wzmacnia sygnał będący różnicą sygnałów na jego wejściach. Jeśli zatem jeden z kabli coś zmienia względem drugiego to właśnie tą różnicę usłyszymy. Oczywiście Wzmacniacz różnicowy ma pewne wzmocnienie np 100 lub nawet 1000x dzięki czemu jesteśmy w stanie usłyszeć zmiany w czasie rzeczywistym. Metoda ta daje jedynie odpowiedź na pytanie czy różnica między kablami występuje czy nie. NIe daje odpowiedzi który jest lepszy a który gorszy. Niemniej jednak spór dotyczy tego czy kabel wpływa czy nie wpływa na reprodukcję muzyki. A co za tym idzie czy testujący mógł usłyszeć różnicę czy nie mógł bo jej nie było Oczywiście zdobycie lub zbudowanie dobrego wzmacniacza różnicowego (o odpowiednio dużym tłumieniu sygnału współbieżnego (CMRR)) nie jest takie proste. Można też wykorzystać oprogramowanie, które umożliwia rejestrację dwóch sygnałów, raz dostarczonego przez kabel A a drugim razem przez kabel B. A następnie zsumowanie tych sygnałów w przeciwfazie i wygenerowanie pliku będącego różnicą tych sygnałów. Oprogramowanie tego typu jest darmowe i dostępne w internecie więc dla chcącego nic trudnego. Zrób taki test ze swoimi kablami. Zaprezentuj plik różnicowy by każdy mógł posłuchać. Dowiesz się czy faktycznie kable różnie przenoszą sygnał audio czy też tylko ci się wydawało że słyszsz różnice. Test różnicowy jest o tyle dobrym rozwiązaniem że uwzględnia wszystkie parametry fizyko-chemiczne a nawet eteryczno magiczne i te jeszcze nie odkryte i nie nazwane. Jeśli z jakiegoś powodu różnica występuje to ją usłyszysz:) Życzę miłej zabawy 🙂
  2. Tak tak, czerwona, jeszcze żółta. Czarne mroczki itd.itp. Podlinkuj źródło tych informacji, bo wiesz... 🤭 Widzę że częściej występuje pod nazwą ślepa plamka.. (ja pamiętam ze szkoły czarną ale może coś pokręciłem 🙂 bez względu na to jak nazwiemy tą część ludzkiego oka nie zmiania to faktu że tak właśnie jest. [Ukryta Zawartość] Tak tak i jak widzimy kolorowy kabelek, to słyszymy podkolorowane barwy instrumentów. Widzę że bardzo chcesz bronić swoich racji i chwała ci. Tylko zmień metody bo wyśmiewanie zjawisk udowodnionych naukowo pokazuje jedynie że jesteś w danej dziedzinie ignorantem. Zamiast się śmiać wpisz sobie na YT hasło np. iluzje słuchowe. Pooglądaj zastanów się.... Nie można ale wręcz trzeba! W procesie masteringu robi się masę sztuczek by w pewien sposób "oszukać" słuchacza by był zadowolony:) Swoją drogą, myślisz że dzięki czemu powstały stratne formaty kodowania dźwięku np mp3?. Jak wynika z popularności tego formatu na świecie, usunięcie części informacji w czasie kodowania dla większości populacji jest niezauważalna. A kto powiedział że psychoakustyka dotyczy wyłącznie osób które słyszą kable? Nikt nawet nie zasugerował takiej tezy Niemniej jednak faktem jest że psychoakustyka wyjaśnia dlaczego ktoś może "słyszeć" różnice w kablach gdy faktycznie ich nie ma. Słyszysz kable? super gratuluje! Jesteś absolutnie pewien że wnoszą one słyszalna zmianę zrób test różnicowy i pokaż wszystkim wyniki. Wtedy nikt ci nie zarzuci że może ci się jedynie wydawać.
  3. Gówno prawda, zawsze podnosicie ten argument w swoich wydumkach o słyszeniu lub nieslyszeniu kabli, czy co tam sobie nie wymyślicie. Podnosimy ten argument bo tak działa ludzki mózg. Możesz się z tym nie zgadzać ale taka jest prawda. Psychoakustyka to nie zjawisko, które czasem się pojawia a czasem nie. Psychoakustyka to sposób w jaki ludzki mózg odbiera i przetwarza bodźce słuchowe. Mózg ma zbyt małą "moc obliczeniową" dlatego aby jako tako ogarnąć strumień danych, który do niego napływa aproksymuje i uśrednia tak by zracjonalizować to co się w koło dzieje. Dobrym przykładem jest zmysł wzroku. W środku pola widzenia człowieka jest tak zwana czarna plamka, obszar który nie posiada receptorów światłoczułych. Ale człowiek nie widzi w polu widzenia czarnej plany na środku. Mózg "dorabia" to czego mu brakuje. A to oznacza że to co widzimy nie do końca jest tym co jest w rzeczywistości. Ze słuchem jest podobnie. To co słyszymy jest bardzo mocno zależne od sytuacji w jakiej się znajdujemy. inaczej twój słuch będzie działał w nocy w środku lasu gdy się boisz a inaczej gdy jesteś zrelaksowany i bezpieczny. Ciekawym przykładem korelacji pomiędzy zmysłami jest wielokrotnie przytaczany efekt mcgurka. Pokazujący że to co słyszymy może zależeć od tego co widzimy. Ciekawe, bo moim zdaniem nie zawsze, pojęcie psychoakustyki jak i samego zjawiska istnieje, ale nie zawsze zadziała w myśl teorii o psychoakustyce. Kolejny pseudoargument antykablarzy na podparcie wydumek o psychoakustyce. Może sprawdź jeszcze raz co oznacza termin psychoakustyka. Skąd ta pewność? To twoja wydumka na własny użytek nic więcej. Może i wydumka. Nie jestem w stanie udowodnić tej tezy tak samo jak ty nie jesteś w stanie udowodnić że tak by nie było. Jeśli chcesz poważnie podejść do tego typu tematów zainteresuj się ekonomią behawioralną.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.