Skocz do zawartości

Audiostereo.pl: Audiostereo Forum - Audiostereo.pl


Z cyklu: "Lubię wiedzieć"


 • Nie możesz odpowiedzieć
170 odpowiedzi w tym temacie

#1 Użytkownik nie jest zalogowany   sylwon38

 • Użytkownicy
 • 2164 postów
 • Rejestracja: 08.05.2015

Napisano 12.07.2018 - 18:56

Długo zastanawiałem się, czy o tym napisać, czy nadal omijać posty na temat kabli, ale po przeczytaniu kilku ostatnich tematów i komentarzy muszę o coś zapytać.

Jako osoba, która na pytanie czy kable „grają” odpowiadam teraz „Jestem za, a nawet przeciw”, dlatego, że kiedyś przy odsprzedaży starego zestawu podpiąłem nowy kabel i usłyszałem jakby mniej basu. Ok, tylko czy to było chwilowe złudzenie, czy rzeczywistość, tego nie wiem. Nie, wiem, dlatego, że nie raz w życiu dałem się złapać na różne sztuczki, które zwodziły moje zmysły.

Jest taki kawał z brodą.

Facet prosi w sklepie o np. krawat, ale uprzedza sprzedawcę, że może być jasno zielony, ciemno zielony, tylko nie zielony. Znacie odpowiedź sprzedawcy…
Teraz spróbujmy poprosić żonę, żeby upiekła nam sernik, ale taki, żeby rano był syty, bo potrzebuję energii do pracy, a na wieczór był lekkostrawny, żeby dobrze spać. Do kawy słodki, bo jej nie słodzę, ale do herbaty przeciwnie, bo słodzę trzy łyżeczki i mnie zemdli. Ciekawe co na to żona.

Z całym szacunkiem koledzy słyszący kable. Ja bym się nie odważył zapytać w sklepie, żeby dopasowaliby mi klocki z paczkami, które będą spełniały wszystko to czego oczekuję od dźwięku, bo pewnie sprzedawca (jeśli będzie uczciwy) odpowie, że takie wymagania to tylko w filharmonii, o ile jeszcze słuch ci nie szwankuje, a Wy proponujecie kawałki drutów które to wszystko mają ogarnąć.

Był właśnie pewien temat w tym stylu. Szukam kabla który zapewni mi dobrą przestrzeń, ale nie za dużo góry. Dobrym basem, ale z niezbyt wysuniętą średnicą. Muzykalny, ale nie kliniczny i wiele, wiele innych.
O sieciowe też koledzy pytają. Dobry bas, ale nie rozlazły. Czysta góra, ale nie za krzykliwa. No i widzę dziesiątki podpowiedzi. Nie mam wątpliwości, że komentują tu elektrycy, elektronicy inżynierowie i może przybliżą temat dla mnie i zainteresowanych, bo bardzo ciekawi mnie, jak to możliwe, żeby kabel poszerzał scenę stereo, lub oferował przestrzeń i głębie na najwyższym poziomie, bo jeśli to możliwe, to po co zmieniać wzmacniacz, czy kolumny uważane za jasno grające, lub takie których bas kończy się przy 45Hz , skoro kabel marki X może obniżyć ten punkt.

Zasadę kabla głośnikowego rozumiem przez przepływ prądu o różnej częstotliwości, żeby wprowadzić cewkę głośnika w drgania, oraz zwiększając moc powodować jej większe wychylenia, która to cewka porusza membraną z różną częstotliwością wytwarzając falę akustyczną. Chyba w skrócie jakoś tak to wygląda, choć mogę się mylić.

Wiem, że są w przyrodzie dziwne, jeszcze niezrozumiałe zjawiska, jak np. dlaczego atmosfera słońca jest gorętsza niż jego powierzchnia, ale skoro producent danego kabla jest w stanie wyjaśnić, że dzięki zastosowaniu np. odpowiednio walcowanej i skręconej monokrystalicznej miedzi o czystości xN, poprawia się lokalizacja instrumentów, to może jest tutaj jakiś audiofil, inżynier metalurgii, który będzie potrafił wytłumaczyć dlaczego tak się dzieje. Trudno mi zrozumieć to wszystko tym bardziej, że nawet jeśli jest kabel, w którym elektrony poruszają się w jakiś inteligentny, tajemniczy sposób, to co ma piernik do wiatraka. Głośnik marki no-name zamieni się nagle w jeden z droższych przetworników renomowanej marki i zmieni również strojenie całej paczki, bo przecież mówi się, że gra cała kolumna, a nie tylko głośnik.

Jeszcze taka zabawna rzecz, która przyszła mi do głowy oglądając mecz. Było już podobne porównanie. Skoro kable potrafią czynić takie cuda z dźwiękiem, to czy istnieją takie, które po wymianie kabla łączącego konwerter od anteny z dekoderem, zasilający do telewizora i ten HDMI na takie, żebym mógł obejrzeć finał mundialu w 4K w telewizorze HD, czy musiał bym wymienić telewizor? ;-)

Koledzy słyszący kable, proszę się nie irytować. To nie jest żadna zaczepka. Jest tyle zwolenników co przeciwników, że może bym i coś przetestował, ale skoro ślepy test to żaden dowód, to niby skąd mam mieć pewność, że nie zasugerowałem się np. ceną i dlatego wydaje mi się, że słyszę różnicę.
Rozbawiło mnie, kiedy ktoś szukał sieciówki, która zwiększy mu ilość basu. Porady były, a jakże, GigaWatt-y, WireWorld-y i najlepiej dodatkowo jakiś kondycjoner. Ktoś ma pukawki za 1500 zł. a wy doradzacie kupno zasiłki za 3 koła. Litości. Na koniec jeszcze jedno do tych, którzy twierdzą, że ludzie wypowiadają się sceptycznie o kablach sieciowych, a widzieli je jedynie tylko przez szybę salonu audio. Powiem tak kolego audifilu. Jeśli grają Tobie kable zasilające, to podejrzewam, że potrafisz wytłumaczyć dlaczego tak się dzieje, bo jeśli nie, to znaczy, że bez przetestowania również nikt nie powinien poddawać w wątpliwość, że grzejniczek wielkości ładowarki od telefonu ze sklepu Mango nagrzeje ci do 25st garaż zimą ;-)  

Pewien kolega napisał mi coś takiego: „Kablami nie naprawisz słabości systemu ale można zniwelować nieco jego mankamenty” To potrafię zrozumieć, bo pojemność indukcyjność itp, ale siedemnastowymiarowa scena dzięki kawałkowi przewodnika to chyba lekka przesada, nawet jeśli będzie on wykonany z tajemniczego metalu, pochodzącego z innej galaktyki, który spadł na ziemię.

Nie chcę sporów, tylko jedną konkretną odpowiedź. „Jakie procesy fizyczne zachodzą w przewodniku, że tak diametralne mogą one wpływać na zmianę dźwięku, o których często się tutaj pisze”?

#2 Użytkownik nie jest zalogowany   Wuelem

 • Użytkownicy
 • 3661 postów
 • Rejestracja: 31.03.2008

Napisano 12.07.2018 - 19:39

Napisałeś złożony post, to ja jeszcze bardziej skomplikuję sprawę odsyłając do strony, z której można wywnioskować, że są ludzie, którzy rozumieją co się dzieje na świecie w ujęciu matematyczno-fizycznym i potrafią tę wiedzę stosować:

http://wazniak.mimuw.edu.pl/index.php?title=TTS_Modu%C5%82_5

Tutaj już prościej, lecz również jakby z przeświadczeniem, że pewne rzeczy dają się kontrolować:

https://pl.wikipedia.org/wiki/T%C5%82umienno%C5%9B%C4%87

Myślę, że na pewno będziesz chciał rozwinąć temat. Na to właśnie czekamy... :-)

#3 Użytkownik nie jest zalogowany   Lucky Bębenek

 • Użytkownicy
 • 46 postów
 • Rejestracja: 08.06.2015

Napisano 12.07.2018 - 19:57

Ja już na tym forum dowiedziałem się nawet,że każdy transport gra tak samo, bo każdy jest bit perfect, czy to manta czy jakiś cd 10 tysi, czy tam pc z usb. Co za tym idzie, kable cyfrowe nie grają, bo bit to bit.A udowodnieniem tego faktu jest to,że drukarka drukuje tak samo na kablu za 5zl i 500zł.A zresztą to niemożliwe i już :)
A już o sytuacji , gdzie na laboratorium agh testowane były kable za 10 i 1000zł i w pomiarach wychodziły tak samo, nie wspomne. :)
A tak na poważnie, jedynej rzeczy,której nie mogę zrozumieć to kondycjoner masy.

#4 Użytkownik nie jest zalogowany   Kejup

 • Użytkownicy
 • 1216 postów
 • Rejestracja: 31.10.2009

Napisano 12.07.2018 - 20:28

Witam.
Ja jestem osobą która miała okazję przekonać się na własne uszy że kable mają wpływ na dźwięk to wiem że aby to udowodnić ktoś musiałby wynaleźć chyba jakiś nowy sprzęt do takich pomiarów bo inaczej konflikt między nami nigdy się nie skończy. Czy to stanie się za mojego życia to nie mam pojęcia. A jeśli chodzi o elektryków czy inżynierów to może jest troszkę jak z hakerami. Ponoć najlepsi to samouki a to dlatego że w szkole nikt im nie powiedział że coś jest nie możliwe i nie wyznaczył granic naukowych?
Tak czy siak wątpie by na chwilę obecną uzyskać odpowiedź na Twoje pytanie ;-)

#5 Użytkownik nie jest zalogowany   cygaret

 • Użytkownicy
 • 1877 postów
 • Rejestracja: 26.11.2008

Napisano 12.07.2018 - 20:38

A mi to wisi. Niech se kable grają aż huczy, po to człek ma mózgownicę aby jej używać. W taki lub inny sposób, ważne żeby być szczęśliwym z brzmienia 😁
Musica curat cor meum et animam meam delenit

#6 Użytkownik nie jest zalogowany   billy idol

 • Użytkownicy
 • 1750 postów
 • Rejestracja: 19.04.2017

Napisano 12.07.2018 - 22:00

Wyświetl postUżytkownik sylwon38 dnia 12.07.2018 - 18:56 napisał

jak to możliwe, żeby kabel poszerzał scenę stereo, lub oferował przestrzeń i głębie na najwyższym poziomie

to pytanie retoryczne ?  bo nie wiem czy odpowiadac

Hi-End to dobre miejsce dla naiwnych. W Hi-Fi ich nie ma , zmiotło wszystkich aż do cna


#7 Użytkownik nie jest zalogowany   Krzysiek B

 • Użytkownicy
 • 974 postów
 • Rejestracja: 01.07.2015

Napisano 12.07.2018 - 22:14

Boli cię fakt, że coś jest sprzeczne z twoim światopoglądem??? Jakaś misja nawracania na "właściwą drogę"? Skoro nie słyszysz kabli to po co męczysz temat.

Użytkownik Krzysiek B edytował ten post 12.07.2018 - 22:23


#8 Użytkownik nie jest zalogowany   billy idol

 • Użytkownicy
 • 1750 postów
 • Rejestracja: 19.04.2017

Napisano 12.07.2018 - 22:21

Wyświetl postUżytkownik Lucky Bębenek dnia 12.07.2018 - 19:57 napisał

Co za tym idzie, kable cyfrowe nie grają, bo bit to bit.A udowodnieniem tego faktu jest to,że drukarka drukuje tak samo na kablu za 5zl i 500zł

wyjaśnij w  logiczny sposób dlaczego w dziedzinie zapisu cyfrowego , zmiany powstaja TYLKO w plikach muzycznych, a w żadnych innych nie

to jest jakoś rozpoznawalne przez kabel ? czy jak ?

Hi-End to dobre miejsce dla naiwnych. W Hi-Fi ich nie ma , zmiotło wszystkich aż do cna


#9 Użytkownik nie jest zalogowany   przemak

 • Użytkownicy
 • 4397 postów
 • Rejestracja: 30.10.2016

Napisano 13.07.2018 - 00:02

Wyświetl postUżytkownik Wuelem dnia 12.07.2018 - 19:39 napisał


Linia długa w audio, tak, w kablach głośnikowych ze sztucznie zwiększaną pojemnością... Wiedza, powiadasz? Marketingowa na pewno ;)

"Linię będziemy traktowali jako długą, gdy jej fizyczna długość będzie porównywalna z długością fali propagowanego przez nią sygnału."
nagrywamy.com

#10 Użytkownik nie jest zalogowany   sylwon38

 • Użytkownicy
 • 2164 postów
 • Rejestracja: 08.05.2015

Napisano 13.07.2018 - 03:27

OK koledzy. Nie wymyślono jeszcze takich użądzeń pomiarowych, żeby zbadać dlaczego takie czy inne kable mają wpływ na dźwięk. Nikt nie wyznaczył też granic naukowych jak chyba słusznie zauważył kolega Kejup, wiec podejdę do tematu w ten sposób- „Co dla zmysłów niepojęte, niech dopełni wiara w nas” i możę wypożyczę kiedyś inne kable do testu.
Zapytam tylko jeszcze co z kablami w kolumnie. Czy je też powinienem wymienić, bo podobno producenci kolumn nie stosują wewnątrz żadnych kozackich żył. Ot, podobno zwykłe miedziaki, a to mi się kojaży ze źródlaną wodą, która płynie sobie kilometrami czyściutką rurą, a przed ujściem ostatnie metry pokonuje zardzewiałą i zasyfioną rurą.

#11 Użytkownik nie jest zalogowany   rafal735r

 • Użytkownicy
 • 12250 postów
 • Rejestracja: 31.10.2007

Napisano 13.07.2018 - 04:53

A co z siecią elektryczna? Jak stosujemy kozackie zasilajace to efekt jest odwrotny jak już porównujemy do tych rur.
Onkyo....Denon....Music Hall....Burmester....BMN....Sony....Straight Wire....Supra....Sommer....Canare

#12 Użytkownik nie jest zalogowany   Kejup

 • Użytkownicy
 • 1216 postów
 • Rejestracja: 31.10.2009

Napisano 13.07.2018 - 04:57

Obawiam się niestety że Twoje pytanie pozostanie bez odpowiedzia a wątek ten przerodzi w kolejne miejsce do przepychanek i kłótni bo każdy wie jakie kontrowersje na tym forum wzbudza temat kabelków.
W związku z tym mnie przychodzi do głowy inne pytanie. Pomijając ten cały marketingowy bełkot to czy kable wzbudzały by takie emocje gdyby ich cena (za najdroższe) oscylowała w granicach 500zł. Bo dla mnie nie ich wpływ na brzmienie ale kosmiczne ceny jakie trzeba za nie płacić są nie do pojęcia ;-)

#13 Użytkownik jest zalogowany   audioburak

 • Użytkownicy
 • 5940 postów
 • Rejestracja: 18.02.2011

Napisano 13.07.2018 - 06:32

Opinie zależą IMHO w dużym stopniu zarówno od materiału muzycznego, jak przejrzystości toru.
Po zainstalowaniu "docelowych" kabli w całym systemie ( solid ) dla ciekawości zmieniałem w nim
same IC - od no name z wyposażenie różnych klocków po AudioQuesty i wnioski są takie:
AQ ( 0,7- 0,8 mm solid ) wprowadzał jedynie zaokrąglenie barwy i łagodzenie krawędzi ataku,
natomiast kable z linek dodawały sybilanty i ogólnie zmieniały barwę w sposób trudno przewidywalny.
Po zmianie z Purcella czy Haendla na Prince'a lub Aerosmith ciężko było cokolwiek zauważyć ...
MISIEWICZ Bierze Wszystko

#14 Użytkownik nie jest zalogowany   sylwon38

 • Użytkownicy
 • 2164 postów
 • Rejestracja: 08.05.2015

Napisano 13.07.2018 - 07:25

 Użytkownik Kejup dnia 13.07.2018 - 04:57 napisał


Obawiam się niestety że Twoje pytanie pozostanie bez odpowiedzia a wątek ten przerodzi w kolejne miejsce do przepychanek i kłótni bo każdy wie jakie kontrowersje na tym forum wzbudza temat kabelków.
Masz rację. Po co męczyć konia. Za dużo kontrowersji na ten temat.

Zakończę tylko tak. Ja mam kable Melodika. Zworki tej firmy też mi się ostały po poprzednim zestawie. Kupiłem te kable i zworki wyłącznie dlatego, bo były najtańsze z konfekcją. Nie chciałem się wtrącać do innego tematu, więc założyłem nowy. Tam jeden z kolegów napisał "Melodika gra plamami i totalnie rozmywa całe pasmo szczególnie to dolne", a drugi "Z Melodiką miałem doświadczenie tylko ze zworkami do kolumn i bardzo rozlały mi dźwięk. Nie dało się słuchać".

Dziwne, bo u mnie nic się nie rozlewa, nie rozmywa i nie słyszę żadnych plam, cokolwiek to znaczy. Miałem kiepskie kolumny, które drażniły sybilantami, a gwizdki szeleściły zamiast grać i to tyło męczące. Wątpiłem, żeby jakiekolwiek kable to naprawiły. Poszedłem więc inną drogą i zaopatrzyłem się w nowe kolumny. Nie zmieniając kabli, uzyskałem dźwięk, który daje mi tyle satysfakcji ze słuchania, że słucham różnych albumów w całości, bo dociera do moich uszu tyle różnych dźwięków, że wciąż mnie czymś te kolumny zaskakują. Ciągle odkrywam w muzyce coś nowego, czego w poprzednim zestawie nie było. Ja obrałem tę drogę i uważam, że słusznie. No ale jeśli ktoś uważa, że rozlazły dźwięk, słaby bas, czy rżnącą po uszach górę naprawi kablami to powodzenia. Istnieją różne ścieżki prowadzące do tego, żeby w końcu otrzymać dźwięk, który nas usatysfakcjonuje, a którą kto wybierze to jego sprawa.

EOT.

#15 Użytkownik jest zalogowany   iro III

 • Użytkownicy
 • 1952 postów
 • Rejestracja: 16.02.2009

Napisano 13.07.2018 - 07:31

 Użytkownik sylwon38 dnia 12.07.2018 - 18:56 napisał

Nie chcę sporów, tylko jedną konkretną odpowiedź. „Jakie procesy fizyczne zachodzą w przewodniku, że tak diametralne mogą one wpływać na zmianę dźwięku, o których często się tutaj pisze”?

Tylko jest jeden mały problemik - nikt ze "słyszących" tego technicznie nie wyjaśni bo:
1. "oni" się na tym nie znają, sami to przyznają, wystarczy, że "słyszą".
2. ta wiedza nie jest im potrzebna, wszelkie próby technicznego wytłumaczenia z reguły nazywają "bełkotem".
Niestety, zerowy poziom wiedzy w tej dziedzinie oraz "ideologiczne zaślepienie", czy skłonność do bycia w nielicznym gronie "bardziej zaawansowanych", nie pozwala zrozumieć nawet najbardziej przystępnych tłumaczeń technicznych.
3. jeśli już - wystarczają "im" pseudonaukowe tłumaczenia producentów, dystrybutorów i gazetkowych guru's.

Natomiast technicy, inżynierowie, elektronicy, elektrycy, metalurdzy?
Pod warunkiem, że sami nie korzystają z koniunktury i nie są zainteresowani produkcją bądź dystrybucją takich cudów...cóż mają wyjaśnić? Kiedy nie ma czego i czym wyjaśnić? Jak można wyjaśnić istnienie i działanie czegoś  - CO NIE ISTNIEJE***?

*** - często w wymiarze fizycznym i nawet dającym się zmierzyć czułymi przyrządami ISTNIEJE ...ale to istnienie nie przekłada się na możliwości zaobserwowania ułomnymi zmysłami przedstawiciela gatunku ludzkiego.

Użytkownik iro III edytował ten post 13.07.2018 - 07:35


#16 Użytkownik jest zalogowany   audioburak

 • Użytkownicy
 • 5940 postów
 • Rejestracja: 18.02.2011

Napisano 13.07.2018 - 07:51

Moim zdaniem najważniejszy wpływ ma struktura kabla.
Inaczej brzmi linka, nawet 8 mm2 zastosowana jako IC, a zupełnie inaczej solid 0,2 mm2.
Ćwiczyłem to i się sprawdziło, ale ...
nie tylko każdy osobnik inaczej widzi, smakuje i ma inny próg bólu,
to do tego wyobraźcie sobie - również słyszy inaczej ;-)
Dość dawno i nie bez problemów jakoś się z tym pogodziłem.
MISIEWICZ Bierze Wszystko

#17 Użytkownik nie jest zalogowany   tomek4446

 • Użytkownicy
 • 630 postów
 • Rejestracja: 18.12.2014

Napisano 13.07.2018 - 07:57

 Użytkownik Kejup dnia 13.07.2018 - 04:57 napisał

<br /> Pomijając ten cały marketingowy bełkot to czy kable wzbudzały by takie emocje gdyby ich cena (za najdroższe) oscylowała w granicach 500zł. Bo dla mnie nie ich wpływ na brzmienie ale kosmiczne ceny jakie trzeba za nie płacić są nie do pojęcia ;-)<br /> <br /> <br />
Jestem handlowcem od 25 lat, i wiem ile może zdziałać "cena". Ten trik , czyli sztuczne wywindowanie ceny najczęściej się stosuje gdy chcemy dowartościować produkt który jest nie do oceny, czy porównania, weryfikacji w momencie zakupu a takim produktem są kable. Cena często powoduje ,że w naszym postrzeganiu towar staje lepszy , bardziej luksusowy , bo jak tyle kosztuje to MUSI TO BYĆ COŚ. Wczoraj kupowałem syfon do umywalki , były dwa , jeden za 25 zł drugi tak samo wyglądający plastikowy za 95 zł , wybrałem ten droższy, ale czy lepszy ? Umysł w momencie zakupu dopowiedział ideologie i zracjonalizował , że pewnie dłużej posłuży. Zazdroszczę sprzedawcą kabli , złota robota, sam właściwy produkt tak na prawdę ma drugorzędne znaczenie , na pierwszym planie jest opakowanie , chwytliwa nazwa , trochę błyskotliwych opisów i co najważniejsze zero reklamacji. Dopóki będzie przewodził prąd ( a miedź zwykle przewodzi :)) i urwie się wtyk ( a i tak to uszkodzenie mechaniczne i nie podlega reklamacji) cała reszta , czyli dźwięk , nie do udowodnienia , że cos z produktem jest nie tak. Po prostu za dużo zmiennych : nasz słuch, sprzęt, akustyka, pozostałe kable w torze, a nawet nastrój na dana chwilę. W starciu z producentem już na wstępie stoimy na przegranej pozycji. Nie znam też nikogo co by nabył kabel za np. 3k. a potem ciał go na kawałki i biegał po laboratoriach, czy aby czystość miedzi jest 5,6,7,8 N a i jak się już opatrzy klientom jeden nasz kabelek, to zawsze można zmienić kolor izolacji , dać inny nadruk opakowanie podnieść cenę o 100%, bo to nowość, i interes się kręci. Oj, zazdroszczę ...
Stereo:Yamaha CX-1000 + MX-1000; CDX-1060 ; K-1020; TX-1000; Telefunken  S500, Sony STR-V5 ,  ;kolumny: Dali Grand, ProAc Response One S. Kino: Yamaha RX-A3030;BC Acoustique EX-502; Oppo BDP-103; kolumny: Dali Grand Vocal, B&W 685 S2, Mivoc SW 1500; Raspberry Pi3 B+.

#18 Użytkownik jest zalogowany   iro III

 • Użytkownicy
 • 1952 postów
 • Rejestracja: 16.02.2009

Napisano 13.07.2018 - 07:59

 Użytkownik iro III dnia 13.07.2018 - 07:31 napisał

*** - często w wymiarze fizycznym i nawet dającym się zmierzyć czułymi przyrządami ISTNIEJE ...ale to istnienie nie przekłada się na możliwości zaobserwowania ułomnymi zmysłami przedstawiciela gatunku ludzkiego.

By myśl była bardziej obrazowa (dla nietechnicznych) - Czy można zmierzyć pojemność butelki lirowej co do mililitra? Można, nawet dokładniej.
Czy można zmierzyć pojemność basenu pływackiego, nawet co do mililitra? Można.
Czy można ZAOBSERWOWAĆ "kolosalną, diametralną, powalającą" zmianę poziomu wody w tym basenie po dolaniu do niego wody z butelki litrowej????????

#19 Użytkownik nie jest zalogowany   Łukasz_62438

 • Użytkownicy
 • 978 postów
 • Rejestracja: 29.03.2016

Napisano 13.07.2018 - 08:21

Sylwek, jak zwykle trzymasz wysoki poziom merytoryczny i prowokujesz do dyskusji w swoich wątkach. Pozwolisz, że nie wypowiem się stricte w temacie, tylko wyrażę swoje uznanie dla myślących poza utartymi szlakami mainstreamu :)

Pozdrawiam serdecznie!

#20 Użytkownik nie jest zalogowany   billy idol

 • Użytkownicy
 • 1750 postów
 • Rejestracja: 19.04.2017

Napisano 13.07.2018 - 09:06

 Użytkownik audioburak dnia 13.07.2018 - 07:51 napisał

to do tego wyobraźcie sobie - również słyszy inaczej ;-)
próbowałeś sie tym pochwalić u laryngologa ?
zupełnie nieprawidłowo interpretujesz słowo "inaczej"


tak sie zastanawiam - dlaczego człowiek ma takie wyjątkowe zdolności tylko w audio ?

dlaczego nie potrafimy rozpoznać różnicy w temperaturze 1 stopien
nie potrafimy rozpoznac zmiany nasycenia cukru w roztwore o 1 %

aleeeeeee..... pół forum słyszy zmiany 0,1 db  :o

nie myśleliście żeby sie z takim nadludzkim słuchem gdzieś zgłosić i zgarnąć "sławe i kase" z tytułu takich zdolnosci  ?  :>

Hi-End to dobre miejsce dla naiwnych. W Hi-Fi ich nie ma , zmiotło wszystkich aż do cna


#21 Użytkownik nie jest zalogowany   Makgajwer

 • Użytkownicy
 • 638 postów
 • Rejestracja: 19.01.2010

Napisano 13.07.2018 - 09:18

Wyświetl postUżytkownik billy idol dnia 13.07.2018 - 09:06 napisał

tak sie zastanawiam - dlaczego człowiek ma takie wyjątkowe zdolności tylko w audio ?

Nie ma żadnych niezwykłych zdolności. Po prostu sprzęt pomimo marketingu i przereklamowanych parametrów jest bardzo niedoskonały. nawet taki za 2 miliony jak na audioshow, a te tańsze są dużo bardziej niedoskonałe. Kazdy kto słuchał nie da się oszukać że taki tańszy spałniajacy parametry hi-fi zagra chocby w zbliżonym stopniu A na calokształt mają wpływ też takie czynniki jak pzewody, nie tylko akustyka, kolumny i urzadzenia.

#22 Użytkownik jest zalogowany   audioburak

 • Użytkownicy
 • 5940 postów
 • Rejestracja: 18.02.2011

Napisano 13.07.2018 - 09:19

Inaczej znaczy dla mnie tylko tyle, że:
Monitor 3 v1 marki Paradigm jest kaszaną dźwiękową dla mnie ,
ale dla wielu jest elementem wzorcowym, do którego tylko dobierają pozostałe elementy toru.
A chcecie, żeby słyszeć lub nie różnice w kablach ... żenada.

Poza tym, kto robił porównanie IC z linki 2,5 mm2 i miedzi solid 0,2 mm2 ...

Użytkownik audioburak edytował ten post 13.07.2018 - 09:21

MISIEWICZ Bierze Wszystko

#23 Użytkownik nie jest zalogowany   Krzysiek B

 • Użytkownicy
 • 974 postów
 • Rejestracja: 01.07.2015

Napisano 13.07.2018 - 09:44

Wyświetl postUżytkownik sylwon38 dnia 13.07.2018 - 03:27 napisał

OK koledzy. Nie wymyślono jeszcze takich użądzeń pomiarowych, żeby zbadać dlaczego takie czy inne kable mają wpływ na dźwięk. Nikt nie wyznaczył też granic naukowych jak chyba słusznie zauważył kolega Kejup, wiec podejdę do tematu w ten sposób- „Co dla zmysłów niepojęte, niech dopełni wiara w nas” i możę wypożyczę kiedyś inne kable do testu.
A czy są jakieś urządzenia pomiarowe, które potrafią określić czy kolumna gra ostro i twardą czy miękko i łagodnie???

#24 Użytkownik nie jest zalogowany   teskoł

 • Użytkownicy
 • 275 postów
 • Rejestracja: 21.12.2011

Napisano 13.07.2018 - 09:53

Wyświetl postUżytkownik iro III dnia 13.07.2018 - 07:59 napisał

By myśl była bardziej obrazowa (dla nietechnicznych) - Czy można zmierzyć pojemność butelki lirowej co do mililitra? Można, nawet dokładniej.
Czy można zmierzyć pojemność basenu pływackiego, nawet co do mililitra? Można.
Czy można ZAOBSERWOWAĆ "kolosalną, diametralną, powalającą" zmianę poziomu wody w tym basenie po dolaniu do niego wody z butelki litrowej????????

Dzięki !!!!!!!!!!
Przekonałeś mnie!!!!!!!!!!!!!

A tak na marginesie - co wolicie: audioquest cinnamon ethernet czy supra cat 8 ?
innymi słowy - czy kabel LAN może coś zmieniać w dźwięku?
"Stereofonia – elektroakustyczna metoda odbierania, zapisywania, transmitowania i odtwarzania dźwięku, tak aby u słuchającego wywołać wrażenie przestrzennego rozmieszczenia jego źródeł."

#25 Użytkownik nie jest zalogowany   gimza

 • Użytkownicy
 • 286 postów
 • Rejestracja: 12.04.2012

Napisano 13.07.2018 - 10:19

Wyświetl postUżytkownik sylwon38 dnia 13.07.2018 - 07:25 napisał

Masz rację. Po co męczyć konia. Za dużo kontrowersji na ten temat.
Zakończę tylko tak. Ja mam kable Melodika. Zworki tej firmy też mi się ostały po poprzednim zestawie. Kupiłem te kable i zworki wyłącznie dlatego, bo były najtańsze z konfekcją. Nie chciałem się wtrącać do innego tematu, więc założyłem nowy. Tam jeden z kolegów napisał "Melodika gra plamami i totalnie rozmywa całe pasmo szczególnie to dolne", a drugi "Z Melodiką miałem doświadczenie tylko ze zworkami do kolumn i bardzo rozlały mi dźwięk. Nie dało się słuchać".

Miałem kable RCA Melodiki jakieś za 120 PLN - coś okropnego - dałem im szanse 2 razy po godzinie, po czym spakowałem i sprzedałem dalej.
Niestety "cena czyni cuda"-najtańszy Audioquest za jakieś 300 grał o niebo lepiej.
Sceptycznie podchodzę do tematu kabli i odwróconej fazy w gniazdku, ale testowałem ma to wpływ na dźwięk...i niestety dla kieszeni.
Z podobnych rzeczy na naszym podwórku audio "odkryłem", że ta sama płyta CD w wersji pokrytej złotem 24K gra dokładnie tak samo jak wersja aluminium:D

Pozdrawiam

Użytkownik gimza edytował ten post 13.07.2018 - 10:20


#26 Użytkownik nie jest zalogowany   billy idol

 • Użytkownicy
 • 1750 postów
 • Rejestracja: 19.04.2017

Napisano 13.07.2018 - 10:24

Wyświetl postUżytkownik audioburak dnia 13.07.2018 - 09:19 napisał

Inaczej znaczy dla mnie tylko tyle, że:
Monitor 3 v1 marki Paradigm jest kaszaną dźwiękową dla mnie ,

to jest  GUST

pisales ze

Wyświetl postUżytkownik audioburak dnia 13.07.2018 - 07:51 napisał

nie tylko każdy osobnik inaczej widzi, smakuje i ma inny próg bólu,
to do tego wyobraźcie sobie - również słyszy inaczej ;-)

z czego wynika że kazdy człowiek słyszy inaczej

troche mnie to zaciekawiło bo taka nauka jak biologia , mówi zupełnie co innego

Użytkownik billy idol edytował ten post 13.07.2018 - 10:27

Hi-End to dobre miejsce dla naiwnych. W Hi-Fi ich nie ma , zmiotło wszystkich aż do cna


#27 Użytkownik nie jest zalogowany   dzeus67

 • Użytkownicy
 • 709 postów
 • Rejestracja: 09.11.2009

Napisano 13.07.2018 - 10:50

Cytat

Monitor 3 v1 marki Paradigm jest kaszaną dźwiękową dla mnie
o i tu mam identyczne odczucia . Inne osoby się nim zachwycały ( nieaudiofile ) a dla mnie brzmiał fatalnie.

#28 Użytkownik nie jest zalogowany   Allmr

 • Użytkownicy
 • 418 postów
 • Rejestracja: 05.01.2016

Napisano 13.07.2018 - 11:27

Wyświetl postUżytkownik billy idol dnia 13.07.2018 - 09:06 napisał

tak sie zastanawiam - dlaczego człowiek ma takie wyjątkowe zdolności tylko w audio ?

dlaczego nie potrafimy rozpoznać różnicy w temperaturze 1 stopien
nie potrafimy rozpoznac zmiany nasycenia cukru w roztwore o 1 %

Mylisz się.
I nie wypowiadaj się w liczbie mnogiej. Nie "nie potrafimy", tylko Ty nie potrafisz.
Trzymając się Twojego przykładu - czy w zimę odczujesz, że w pokoju masz temepraturę 19st albo 21stC? Oczywiście, że odczujesz, może nie będziesz potrafił określić dokładnej różnicy, ale będziesz wiedział, że jest trochę zimniej albo trochę cieplej. A gwarantuje Ci, że kobieta z "syndromem zimnych stóp" natychmiast powie, że w chałupie jakoś zimniej. To jest odczucie.
Tak samo z bólem - medycyna potrafi go zmierzyć. Ale jednego człowieka boli bardziej, a innego mniej.
Nie inaczej jest ze słuchem muzycznym. Po prostu są ludzie, którzy słyszą więcej i lepiej. Choć słuchamy tego samego.
Tak też jest z kablami - chodzi tu o odczucia i wrażenia, który każdy człowiek ma inne. Więc pozwólmy ludziom na różnorodność.
Celowo pomijam kwestię kasy, mody, lansu, itp.

#29 Użytkownik nie jest zalogowany   billy idol

 • Użytkownicy
 • 1750 postów
 • Rejestracja: 19.04.2017

Napisano 13.07.2018 - 11:44

Wyświetl postUżytkownik Allmr dnia 13.07.2018 - 11:27 napisał

Tak też jest z kablami - chodzi tu o odczucia i wrażenia

dokładnie tak jest

nie ma zmian
są tylko odczucia i wrazenia

zgadzam sie z tym

nie spotkałem NIGDY  , na forum wpisu typu

"nie moge słuchać moich kolumn. Jedna z nich gra głośniej"  - tolerancja parowania przez producenta - 0.5 db

ale wpisy typu  "kabel dodał mi basu"  -   oooo to często

paradoks ?   :>

Hi-End to dobre miejsce dla naiwnych. W Hi-Fi ich nie ma , zmiotło wszystkich aż do cna


#30 Użytkownik nie jest zalogowany   Allmr

 • Użytkownicy
 • 418 postów
 • Rejestracja: 05.01.2016

Napisano 13.07.2018 - 12:19

Aaa, to chyba źle zrozumiałem Twój wpis.
Czyli jednak się zgadzamy.
Kable nic nie dodają, to powinno być oczywiste, bo dodać nie mogą.

Użytkownicy przeglądający to forum: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Audiostereo Magazyn

baner image
 
Nasza strona internetowa wykorzystuje cookies (pol.: ciasteczka)

Na naszej stronie wykorzystujemy ciasteczka (ang. cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej - więcej o tym w Naszej polityce prywatności. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies, umieszcza je w pamięci Twojego urządzenia.

Akceptuję   Zmiana ustawień