Jump to content
Sign in to follow this  
  • entries
    2
  • comment
    1
  • views
    4918

Ciekawostki o Danii

Sign in to follow this  
drapak212

1139 views

Leży od Polski dość blisko, można się tam dostać na kilkanaście sposobów - okrętem, statkiem powietrznym, a nawet dwuśladowcem. Aczkolwiek nie jest tak częstą destynacją turystyczną, jak inne ojczyzny Europy - dla porównania Rumunia, czy Francja. W głównej mierze z uwagi na koszta - Królestwo Danii jest ogólnie drogim państwem do relaksu jeśli chodzi o wypoczynek. Nie zmienia to faktu, że wypada zaznać ciekawe fakty z nim związane.

Mało ludzi wie, że Dania posiada gigantyczną ilość lądów morskich. Łącznie przeszło 400, które stanowią prawie 30% pola całego kraju. Niektóre z nich ciągle pozostają bezludne - przede wszystkim te nieznacznych rozmiarów.

Kolejnego ciekawego faktu nie musimy prezentować zwolennikom klocków Lego. Odkryte zostały one właśnie na tym terenie. Wymyślił je Duńczyk Kirk Christiansen stosunkowo wcześnie, bo już w 1947 roku. W żargonie duńskim słowo Lego równa się "baw się dobrze" i zapewne na całym globie miliony ludzi wzięło sobie tę ideę do serducha. Główna centrala leży w malutkim mieście Billund. Znajduje się w tym miejscu tematyczne wesołe miasteczko, do którego wstęp kosztuje około 200 zł.

O każdej porze odpalając Bluetootha w naszym telefonie mamy coś do czynienia z Królestwem Danii. To akurat na tym terenie rządził władca Bluetooth w X wieku. To na jego cześć nazwano tę technikę.

W Królestwie Danii występuje rytuał, iż gdy w dniu swoich 25 urodzin chłop albo panna w tym kraju w dalszym ciągu pozostaje bez partnera, można na niego wysypać wór z cynamonem. Teraz może się to zdarzać coraz systematyczniej.

Dania ciekawostki mogą zaskoczyć. A w tym momencie słowo o budżecie - zastanawiałeś się ile kasy dostaje Duńczyk? Średnie minimalne godzinne wypłata wynosi 62 złote. Co miesiąc normalny obywatel Danii otrzymuje mniej więcej 12 tysięcy zł. Przystoi jednak mieć na uwadze, że nakład pieniężny w tym kraju są dużo większe niż u nas. Nie przeistacza to jedna sprawy, iż rocznie zarabiają oni znacznie więcej niż mężczyzna zatrudniona w naszym kraju.

Sign in to follow this  


1 Comment


Recommended Comments

Pięknie opowiedziane.

 

Ludzie są tam szczęśliwi. O ile zdobędą się na szczerość.

 

Kraj wyspiarski. Są wyspy, gdzie wysadzają bananowce do ogrodów. Jest też wyspa, gdzie rosną figi.

Kraj doskonałych kanapek.

 

Minimalna płaca uzgadniana dla danej branży przez porozumienia trójstronne.

 

Kilogram mięsa kosztuje np. 130PLN, chociaż tuż przed weekendem i na chwilę przed zamknięciem sklepu nawet za 35 można kupić. Ale to oferta raczej dla imigrantów i naprawdę biednych Duńczyków, bo tacy też się zdarzają. To właśnie ci od płacy minimalnej. 

 

Podatki gargantuiczne ale gmina pomoże Ci się przekwalifikować, gdy stracisz pracę. Na to one między innymi idą. Urząd skarbowy nazywają SKAT. O ironio to słowo ma trzy znaczenia: kochanie, urząd skarbowy i skarb. Min skat.

Feriepenge - system wynagradzania wakacyjnego. 

 

Jest też ciemna strona. Magiczny kraj Janteloven.

Kraj malutki, zamknięty, wsobny. 

 

j.

Share this comment


Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.