Jump to content

FAQ: Akustyka pomieszczenia

'

JAKIE SĄ GŁÓWNE PROBLEMY Z AKUSTYKĄ? JAK WPŁYWAJĄ NA JAKOŚĆ DŹWIĘKU?


Echo jest to zespół powtarzających się odbić pomiędzy dwoma równoległymi ścianami. Przedłuża ono zanikanie dźwięku i powoduje zamazanie szczegółów. Jest określane przez parametr zwany czasem pogłosu (RT60). Jest to wyrażany w sekundach czas potrzebny, aby wyemitowany dźwięk osłabł o 60dB. RT60 w pokoju bez adaptacji akustycznej wynosi od 0,5 do 2 sekund, w zależności od częstotliwości dźwięku. Wartości rekomendowane dla dobrego pomieszczenia odsłuchowego to 0,25-0,4 sekundy.

Direct to reverberant ratio jest to stosunek poziomu dźwięku bezpośredniego do odbitego. Mała wartość powoduje degradację szczegółów. Szczególnie niekorzystne jest połączenie małego stosunku Direct to reverberant ratio z długim czasem pogłosu, skutkuje to znaczącą degradacją w kreowaniu sceny muzycznej (tylko dźwięk bezpośredni zawiera informacje o pozycji źródeł pozornych).

Wczesne odbicia to te, które docierają do słuchacza opóźnione nie więcej niż o 10ms w stosunku do dźwięku bezpośredniego. Wczesne odbicia łącząc się z dźwiękiem bezpośrednim powodują przesunięcia fazowe. Skutkuje to wieloma dołkami w paśmie przenoszenia. Zjawisko to nosi nazwę filtra grzebieniowego.

Rezonanse pomieszczenia (popularnie nazywane falami stojącymi czy modami pomieszczenia) są powtarzającymi się odbiciami fal dźwiękowych tworzącymi się pomiędzy dwiema równoległymi ścianami. Rezonanse są odpowiedzialne za tzw. modal ringing, czyli wyraźne podbicia niskich częstotliwości: pomiędzy każdymi dwiema płaszczyznami występuje seria niskich częstotliwości, które są głośniejsze i zanikają dłużej niż pozostałe pasmo niskich częstotliwości. Skutkuje to buczącym, słabo kontrolowanym basem. Przy tym zjawisku można zauważyć, iż niskie częstotliwością są obecne, nie można jednak odróżnić poszczególnych tonów.

 

 

Autor tekstu: Acoustic Lab

dataOK:
TopicOK: 0
---
Flaga: 1

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.