Jump to content

FAQ: Dział AV

'

Czy jest utrata jakości ? różnice między DVD-RAW, DVD+RW itd


DVD - Digital Versatile Disc - cyfrowy dysk ogólnego przeznaczenia od roku 1995 dość dobrze rozpowszechniony o podobnych wymiarach do CD-ROM. Główny podział DVD to płyty tylko do odczytu (DVD-ROM) oraz te umożliwiające zapis na płycie (jednokrotny) DVD-R / DL, DVD-RAW, DVD+R / DL, DVD+RW oraz nieliczne z wielokrotnym zapisem i kasowaniem DVD+RW z dopiskiem "Rewritable".

 

Na wstępnie odpowiadając na pytanie postawione w tytule wszystkie wymienione formaty stosowane są do zapisu obrazu oraz dźwięku nie powinny mieć wpływu na jakość oraz odbiór danych przy założeniu że płyta nie jest uszkodzona itd.

Pierwsze wersje (wydania) DVD od DVD-RAM (random access memory) w wersji 1.0 z roku 1997 który to został wyparty nowszymi standardami DVD-RW oraz DVD+RW itd to dość popularny nośnik danych od początku roku 2000.

Wśród powszechnie dostępnych nagrywarek oraz odtwarzaczy panowało dość sporo niuansów co za tym idzie nei każdy odtwarzać potrafił zaczytać dane z specyficznych odmian DVD. Aktualnie o ile teraz już mało się tego używa to problemów z kompatybilnością nie ma i nagrywarki oraz odtwarzacze potrafią dość sporo i nic nie staje na przeszkodzie aby odtworzyć płytę DVD.

Głównie dlatego że zmniejszyła się ilość odmian DVD oraz powstały uniwersalne i dość dobrze dopracowane standardy dotrwały aż do dziś. 

Dość dobre przejście z kaset i z nośników magnetycznych oraz tak samo płynne choć jeszcze nie całkowite na nośniki np jak dysk twardy oraz pendrivy. 

 

Teraz trochę faktów:

DVD+RW - lansowany głównie przez firmy Philips, Thomson, Yamaha oraz Sony.

DVD-RAM - opracowany przez firmy Toshiba oraz Matsushita.

DVD-RW - to firma Pioneer i jest to dość mocny rywal dla DVD+RW

 

Zalety oraz kompatybilności:

DVD+RW - kompatybilność jest dość wysoka z wszystkimi odtwarzaczami DVD ale w okrojonej funkcjonalności.

DVD-RW - dane zapisywane zarówno w wgłębieniach jak i po między nimi. Nośnik ten cechuje się niskim współczynnikiem odbicia co może stanowić problemy w odczycie na niektórych odtwarzaczach.  Kompatybilność dość dobra DVD-R/RW z odtwarzaczami DVD.

DVD-RAM - Jest jednym z pierwszych standardów zapisu na DVD. Aktualnie każda nagrywarka posiada wsparcie i potrafi odczytywać zawartości. Odmiana ta charakteryzuje się niezwykle dużą trwałością co za tym idzie nadaje jest do zapisu bardzo ważnych danych z pewnością ich nie uszkodzenia.  Wady ? niska prędkość zapisu oraz wysoka cena nośnika.

 

W prawie wszystkich formatach istniały kolejne wersje oraz udoskonalenia od ilości warstw( jedno, dwu) co zwiększało pojemności aż po obustronne zapisy takowej płyty. 

Następcą DVD jest między innymi Blu-ray oraz nośniki dysków twardych i pamięci flash.

 

 

źródło wiedzy: wikipedia.org

dataOK:
TopicOK: 0
---
Flaga: 1

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.