Jump to content

FAQ: Dział AV

'

Czy nowe nośniki danych wypierają poprzednie ? CD -> SACD -> DVD-A , DVD -> Blu-ray -> Pamięci flash


   

W trakcie przygotowania.

Każdy może dopisać coś od siebie. 

Zapraszamy do kontaktu bezpośrednio do Administracji lub Moderacji. 

 

 

 

Na wstępie odpowiadając na pytanie postawione w tytule. Moim zdaniem nie choć znacznie rzadziej używa się teraz płyt jakichkolwiek.

Prosta zasada którą większość producentów uznaje i wprowadza w życie, to między innymi fakt iż najnowsze odtwarzacze potrafiące czytać np: Blu-ray potrafią także DVD oraz CD wszelkiego rodzaju. Jaki wniosek ? a no taki że nie ma szans na wymarcie starszych nośników i to dość dobra informacja.

Od wielu lat słyszałem że gramofony oraz płyty winylowe to przeżytek i teraz każdy ma muzykę w kieszeni.

Jak to w trendach mody bywa tak i w audio, aktualnie wielu powraca do płyt winylowych, kto wie może za jakiś czas płyty CD, DVD będą w ten sam sposób odwiedzane po latach jak aktualnie vinyle.

Jedyne co można zaobserwować to fakt iż mp3 i nowe formaty kompresji potrafią wypierać płyty o wysokiej rozdzielczości i pojemności.

 

To teraz trochę suchych faktów:

SACD - Super Audio Compact Disc - standard nośnika dźwięku, stworzony wspólnie z firmą Sony oraz Philips. Date premiery miał w roku 1999 oraz pojemnością znamionową określał się od 4.7 gb do ok 8.5 gb. Wymiary jak standardowy CD.

DVD-A - DVD-Audio - format zapisu muzyki na płytach DVD, głównymi możliwościami to między innymi sygnał monofoniczny, stereofoniczny a także przestrzenny (5.1), a także w różnej częstotliwością próbkowania (44,1 / 48 / 88.2 / 96 / 176,4 / 192 kHz) i rozdzielczością bitową (16,20,24 bity). Dodatkowym plusem jest fakt przenoszenia metadanych związanych z algorytmem downmix.

 

 

 

 

 

dataOK:
TopicOK: 0
---
Flaga: 1

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.