Jump to content

FAQ: Dział AV

'

Kabel HDMI jaki i do jakich celów ? HDMI 2.0, 2.1 itd


Na wstępie HDMI standard A jest standardem i nie ma obawy czy wersja 1.1 czy też wersja 1.3 będzie pasować tak samo jak wersja 2.1.

Wymiary oraz z zewnątrz budowa jest dokładnie taka sama w każdej z wersji od 1.0 aż do 2.1.

 

HDMI_Connector.jpg

źródło: wikipedia.org

 

Standardy ciągnąc się od wersji 1.0 aż do aktualnie najnowszej 2.1.

W głównej mierze kolejne wersje potrafią przenosić lepszej jakości obraz oraz w większej rozdzielczości i odświeżaniu obrazu. 

Patrząc na tabelkę poniżej i przy założeniu że szukamy kabelka HDMI do podłączenia TV 4k do jakiegoś źródła powiedzmy Blu-ray będziemy szukać wersji HDMI 1.4 w górę. I tak patrząc na podstawy wersji 1.4 nie będziemy mieli wsparcia HDR oraz zwrotnego kanału audio. (Netflix w HDR). Przy założeniu że film jest w 30 / 24 / 25 klatkach będzie wystarczającym wyborem.

Tabela:

image.png

 

Szukając czegoś lepszego tzn o wyższych parametrach wchodzimy na wersje 2.0 która umożliwia już dość sporo bo np: 4k w 60 klatkach oraz Głębię koloru 48 bit na pixel do tego dynamiczny HDR itd.

Jak widać powyżej na obrazku w wersjach poniżej od 1.4 tracą wsparcie funkcje np kanału ethernet a także Dolby TrueHD i Deep Color. 

 

Pomijając już wszelkie dywagacje na temat jakości kabli i deklarowanych wersjach przez producenta warto także przed zakupem dokładnie przeczytać czy kabelek ten będzie obsługiwał parametry na jakich ma się zamiar pracować. 

I tak dla przykładu producencji potrafią podać standard 2.0 ale tylko z 24 klatkami a to tak naprawdę standard 1.4 a nie 2.0. Polecam zwrócenie na to uwagi dość dokładnie.

Kolejna sprawa to długość takowego kabelka i im dłuższy tym w zasadzie gorzej dla naszego portfela oraz dla jakości i opóźnienia przesyłanych danych, o ile przy filmie ma to małe znaczenie to już próby grania na konsoli podpiętej do TV kablem HDMI o długości 15 metrów może być wyczuwalne. 

 

 

Wersja uproszczona tabelki:

image.png

 

 

dataOK:
TopicOK: 0
---
Flaga: 1

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.