Skocz do zawartości

FAQ: Głośniki / Kolumny

'

1. Kupujemy używane /nowe/ kolumny / kilka niezbędnych porad


Dzień Dobry.

Dzisiaj spróbuję zebrać wszystkie tematy w tym zakresie jeżeli o czymś zapomnę proszę pisać i pytać.

To co piszę dotyczy generalnie kolumn z naciskiem na używane i kieruję się do początkujących melomanów bo starsi znają już te zagadnienia.

Jakie kolumny kupić a na jakie uważać?

- po pierwsze wszystko zależy od kubatury pokoju mając typową blokową powierzchnię 12-18 m2 nie będziemy się porywać na ogromne pudła wielkiej mocy bo nas muza wyrzuci z pokoju chyba, że mamy większe gabaryty 18-25 m2 wtedy już można więcej poszaleć

- jaki mamy na to budżet /jak pisałem w artykule o sprzęcie/ dobrze jest gdy na głośniki /kolumny/ możemy przeznaczyć jego połowę bo to odbiornik wypracowanego przez nas systemu brzmienia i może pograć w różnych następnych konfiguracjach więc najlepiej tu nie oszczędzać.

- nie pchajmy się od razu w kolumny duże i efektowne z dużą ilością głośników bo jest zasada, która mówi im więcej głośników tym drożej /bo chyba nie wierzymy, że producent nam coś tu podaruje/. Nie ma tanich wielogłośnikowych konstrukcji na rynku poza nielicznymi wyjątkami.

- im mniej głośników tym mamy większą gwarancję, że te zainstalowane u nas są wyższej jakości /przynajmniej tak się dzieje u markowych renomowanych producentów/.

- nie dajmy się się nabrać na wygląd: światełka szmery bajery i gadżety metale, itd, itp do dobrego grania wystarczy nam solidnie zbita skrzynka i wysokiej jakości głośniki oraz zaawansowana konstrukcja wnętrza z najlepszych możliwych elementów.

- nie sugerujcie się nie istotnymi parametrami takimi jak moc muzyczna częstotliwość podziału pasmo przenoszenia /no może te najmniejsze z dołu dane coś mówią /. Najważniejszą informacją jest dla nas Skuteczność wyrażona w db i tak typowa skuteczność /w uproszczeniu głośność/ to 86-94 db /decybele poniżej i powyżej to już konstrukcje specjalne/. Skuteczność wpływa na głośność zestawu im niższa tym kolumna gra ciszej i potrzebuje więcej mocy ze wzmacniacza i odwrotnie.

- impedancja kolumn mierzona w ohmach najlepiej jakby była równa lub większa impedancji wzmacniacza, która typowo wynosi od 4 do 8 ohm. Najlepiej kupić kolumny o impedancji nie mniejszej niż 6-8 ohm zapewnia to najlepszą pracę ze wzmacniaczem w przypadku 4ohm ta współpracy jest trudniejsza i sporo rynkowych wzmacniaczy i kolumn ma z tym kłopoty.

- moc znamionowa wyrażona w watach to raczej sugestia jakiej mocy wzmacniacz zastosować przykładowo moc kolumn 100-150 sugeruje, że nie mocniejszy od 150 W /jeżeli rezystancja wzmacniacza i głośników są sobie równe/ ale to nie tak 40-60 W wzmacniacz przy 8 ohm idealnie wysteruje kolumnę o skuteczności 86-92 dB.

- następną ważną kwestią jest rozmiar i waga kolumny i tu nie należy przesadzać z wysokością 90cm zupełnie wystarczy i z wagą do 20kg za szt. Chodzi o to żeby głośnik wysoko tonowy nie wypadał powyżej naszych uszu masa zaś ma wpływ na masę pokoju i w przypadku nie za dużego pomieszczenia może go zbytnio obciążać.

-wielkość kolumny; w zasadzie rozróżniamy 3, regałową, pod standy /stojaki/ i podłogową. Osobiście na początek polecałbym podłogówkę gdyż konstrukcje regałowe i standowe wymagają pewnych ceregieli przy umieszczeniu i dodatkowy wydatek na standy /nie mały/.

- i chyba już ostatnia kwestia konstrukcja kolumny. Prze zakupem kolumn na pewno z grubsza znacie przyszłe miejsce ich posadowienia czy będzie to blisko ściany tylnej czy bliżej ścian bocznych /najlepiej jakby było minimum 0,5m wolnej przestrzeni dookoła/ i jak daleko od miejsca gdzie będziemy siedzieć i słuchać /nie mniej niż 2m/.

Najprostszą i najpopularniejszą konstrukcją jest bass reflex czyli okrągły kanał wyprowadzający powietrze ciśnienie z wnętrza kolumn. Przeważnie występuje w ilości pojedynczego otworu /sporadycznie dwa/ umieszczonego z przodu lub z tyłu kolumny.

W przypadku tego z przodu mamy możliwość w razie konieczności cofnięcia kolumny bliżej ściany w przypadku drugiego nie ma zmiłuj musi być te 0,5 m minimum.

Są kolumny konstruowane tak, że można je umieścić przy samej ścianie czy w narożnikach pokoju ale to specjalne przeważnie drogie konstrukcje.

Kolumny z obudową zamkniętą /bez żadnych otworów wylotowych/ to konstrukcja, którą śmiało możemy umieścić bliżej ściany /oczywiście nie dociskając do niej/ i tu 20-30cm od ściany tylnej zupełnie wystarcza ale coś za coś obudowa zamknięta ma niższą skuteczność rzadko kiedy dochodzi ona do 90 db przez co trzeba ją wysterować na wzmacniaczu mocniej i zawsze będzie ciszej w porównaniu z bass reflexem. Otrzymujemy za to nieco krótszy ale za to bardzo precyzyjny nie podbarwiony bas i dużą precyzję grania na rzecz dynamiki i przestrzeni i soczystości jaką zapewniają bass reflexy, które też są tańsze bo nie wymagają tak zaawansowanej konstrukcji.

Reasumując:

- nasza kolumna powinna być raczej 2 głośnikowa dwudrożna/ wysoko tonowy + nisko średnio tonowy/, podłogowa o konstrukcji bass reflex o wysokości nie większej niż 90 cm i wadze nie większej niż 20 kg. za szt. /za szeroka też być nie powinna ale teraz buduje się je raczej smukłe/ o skuteczności ok. 90 dB, Mocy znamionowej 100-150 W i impedancji najlepiej 8 ohm /w porywach może być i 6 /

To chyba wszystko co trzeba wiedzieć przed zakupem kolumn. W następnym odcinku opiszę jak instalować kolumny w domu żeby jak najlepiej wykorzystać ich potencjał.

 

 

Część 2 Część 3

 

Jak zwykle miało być krótko. Dziękuję za Uwagę. Pozdrawiam 2

@Janklowoda

 




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.