Skocz do zawartości
Muzyka

Igor Strawiński. Muzyczne rozmowy na temat Święta Wiosny.

Jeśli przyszłoby nam wybrać dosłownie kilka nazwisk spośród wszystkich znanych i cenionych kompozytorów zeszłego stulecia, osoba Igora Strawińskiego znalazła by się w odczuciu wielu w pierwszej dziesiątce. I o ile wielu z nas nie wstawi go na pierwszym miejscu, bo zapewne byłoby to zadanie karkołomne, to nie sposób zaprzeczyć - był to kompozytor przełomowy, łamiący wszystkie praktycznie przyjęte konwenanse. 

Temat ten nie powstał bez przyczyny, otóż o muzyce Strawińskiego przyszło nam zmierzyć się w Krakowskim salonie firmy Nautilus, gdzie dzięki uprzejmości Grzegorza muzyka tego wielkiego kompozytora trafiła do pokoju odsłuchowego. I śmiem twierdzić, że tak jak ten Rosyjski (polskiego pochodzenia) geniusz muzyczny z premedytacją wywołał szok Świętem Wiosny, tak spośród setki dostępnych płyt w salonie Nautilusa, Grzegorz świadomie wybrał... Strawińskiego. Z przekory, czy może jednak bardziej z osobistego sentymentu do dzieł Strawińskiego - temat nadal pozostaje otwarty i nierozstrzygnięty.

 

 

                                                                                                     Str.thumb.jpg.ff939873b081a7d48490e628f7d37f00.jpg

                              (Dziki taniec ukazujący bliskość natury z człowiekiem niewiele miał wspólnego z delikatną formą dotychczasowego baletu)

 

 

Siadając na wygodnej kanapie w pokoju odsłuchowym, gdzie bez pośpiechu udało nam się skupić na muzyce jako przyczynie do rozmowy - muzyka Strawińskiego przeszywała nas do krwi i kości.Tak jak w dniu premiery Święta Wiosny, kiedy (wg. relacji zachowanych do dnia dzisiejszego) poruszenie było ogromne, oddaliśmy się w pełni muzyce płynącej z przygotowanego specjalnie pod tą okazję zestawu audio. Rzecz jasna, słuchając dziś kompozycji nie czuliśmy tego, co było jednym z głośniejszych elementów premiery. Skandal jaki wtedy wywołał Strawiński dziś pozostaje jedynie w sferze dyskusji i analizy dla wielu znawców "materii", niemniej jednak siła przekazu oraz ładunek emocjonalny jaki towarzyszy odsłuchom Święta Wiosny - pomimo upływu czasu jest niesłabnący.

Jak słusznie zauważył Grzegorz w trakcie naszej rozmowy: "to awangardowe i pomnikowe dzieło, które wywołało szok i zburzyło dotychczasowy pseudo porządek tworzenia kompozycji. W zastałych arystokratycznych tzw. elitach nie było miejsca na tak awangardowe dzieło, które dalece wykraczało poza to, co do tej pory było znane". W bardzo chaotycznej, przez wielu nazwanej brutalnej i pełnej chaosu choreografii doszukiwano się  zapowiedzi I wojny światowej. Czy Strawiński i Niżyński w jakiś sposób przewidywali wybuch I Wojny Światowej? Nikt nie zaprzeczy, że rok przed wybuchem wojny w całej Europie czuło się atmosferę strachu, jednocześnie rosło przekonanie o nieuchronnie nadchodzącym konflikcie na niespotykaną do tej pory skalę.

 

Kompozycja w dniu premiery była dla publiczności ogromnym szokiem i wywołała jeden z największych skandali tamtych czasów. W paryskim Théâtre des Champs-Élysées nie brakowało głosów sprzeciwu. Pomimo obrazów samego baletu, które to w sposób wręcz namacalny ilustrowały moc natury połączoną, wręcz zespoloną z życiem pogańskiej ludność Rusi, to jednak muzyka w pełni oddawała i potęgowała obraz surowego, dosłownie dzikiego, dalekiego Wschodu.

 

                                                                                                Rite-1.thumb.jpg.287596403b2a0217cd4107ed8149a73e.jpg

 

Kiedy oddamy się w pełni w przekaz muzyczny dotrze do nas głębia oraz doskonałe operowanie instrumentami, niesamowitą zdolnością do operowania rytmem. To wszystko bez względu na przemijający czas nadal żyje w kompozycjach Igora Strawińskiego. 

Czym jest muzyka w naszym życiu, bo jeśli jedynie zlepkiem dźwięków - to nie ma zasadniczo znaczenia na czym ją słuchamy, a sama "celebracja" momentu obcowania z ulubioną muzyką jest bezsensowna. Jeśli jednak przyjmiemy za oczywiste, że muzyka ma nieść odpowiedni dla słuchacza ładunek emocji, wpływać na nas samych, wywoływać czasem skrajne emocja i być może jak w dniu premiery Święta Wiosny - szokować, to tak - bycie melomanem ma nie tylko sens ale w pełni jest uzasadnione. 

W przypadku Święta Wiosny nasz gospodarz polecał jako "na wskroś prawdziwe i przekonywujące" dwa wydania: Valery Gergiev / Kirov Orchestra oraz Pierre Boulez / Chicago Orchestra, które oddają w pełni klimat i siłę przekazu całej kompozycji.

Strawiński wywołał skrajne emocje, wniósł w muzykę coś zapewne nowego, kompletnie nowatorskiego.  Do dziś istniejące przekazy mówią o tym, że pomimo doznanego szoku artyści wielokrotnie wychodzili do publiczności, a przynajmniej jej części będącej pod wrażeniem całego spektaklu.

Muzyka (ta wyjątkowa) bez względu na przemijający czas posiada ogromną zdolność wpływania na słuchaczy. Dziś w przeciwieństwie do początków XX wieku mamy tą możliwość, że doskonale przygotowany sprzęt audio w naszym domu potrafi oderwać nas od codzienności życia jaka toczy się po ulicach tuż za oknami naszych domów. Jeśli kiedykolwiek będziecie mieli okazję wpaść do salonu audio firmy Nautilus, tak po płytę winylową jak i po sprzęt audio - wcześniej koniecznie umówcie się na odsłuch Strawińskiego. A jeśli muzyka komponowana stricte pod balet nie leży w kręgu Waszych zainteresowań, popytajcie o gatunek lub nawet konkretnych wykonawców jednego ze sprzedawców w/w salonu. Jestem przekonany, że spędzicie czas w wybornej atmosferze, a muzyka odżyje w Waszych sercach czy świadomości jako coś wyjątkowego, namacalnego w naszym życiu.

Bycie melomanem w XXI wieku dzięki technice audio stało się przyjemnością, sprzęt audio (de facto coraz lepszy ale i droższy) umożliwia nam znacznie większe oddanie tych wszystkich emocji, wielokrotnie wręcz otwiera przed nami na nowo to wszystko, co było udziałem minionych pokoleń. Tak jest też z muzyką Igora Strawińskiego i jego nieśmiertelnym Świętem Wiosny.

 

 

 

Za inspirację do tematu, przygotowanie doskonałego zestawu audio oraz gościnę Magazynu AudioStereo w swoim pokoju odsłuchowym dziękujemy właścicielowi oraz całemu zespołowi firmy Nautilus z Krakowa.

 

AudioRecki

 

 

 

 

 

logo_salony-1.png

Data dodania

Męskie Granie 2024

START SPRZEDAŻY OSTATNIEJ PULI: 24.04.2024, g. 12:00 Już 23.04 o g. 12:00 pojawi się line-up 15-tej edycji trasy festiwalowej Żywiec Męskie Granie! FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące zakupu biletów znajdziesz TUTAJ. Ważne: płatność za bilety będzie możliwa wyłącznie za pomocą BLIK oraz Vouchera eBilet. Do zatańczenia pod sceną! Bilety na trasę Męskie Granie 2024 Limit biletów: 4 bilety na użytkownika na dany koncert. Wszystkie bilety są personalizowane - o

AudioNews
AudioNews
Newsy

Orange Warsaw Festival 2024

O wydarzeniu OGŁOSZENIE ARTYSTÓW: legendarne The Prodigy zamknie Orange Main Stage 7 czerwca! Co-headlinerem piątku na OWF 2024 będzie Yeat. Orange Warsaw Festival to od kilkunastu lat najważniejsze wydarzenie muzyczne i kulturalne Warszawy oraz idealne rozpoczęcie festiwalowego lata. Każda edycja jest świętem muzyki, skupiającym dziesiątki tysięcy fanów i eklektyczny line-up. Orange Warsaw Festival 2024 line-up W dniach 7-8 czerwca na Torze Wyścigów Konnych Służewiec wystąpi

AudioNews
AudioNews
Newsy 1

Top Hi-Fi & Video Design Grochowska

Aż chciałoby się napisać „Wreszcie!”. Po nie wiadomo ilu latach wreszcie ktoś „na górze” zauważył, że Warszawa, oprócz lewej połówki posiada również połówkę prawą, potocznie zwaną „praską”, której też się coś od życia należy. Np. salon audio i to taki porządny – z prawdziwego zdarzenia i najlepiej z tradycjami. I wyobraźcie sobie, że właśnie, znaczy się dokładnie 22 marca 2024 r,. na ul. Grochowską 87 (lok. U3) przeniosła się działająca od ponad 30-lat przy ul. Nowogrodzkiej 44 placówka Top Hi-F

Fr@ntz
Fr@ntz
Nowości | Testy | Inne

Kobieta wulkan! 30 lat Agnieszki Chylińskiej - Kiedyś do Ciebie wrócę

Ogień !!! Wow, co za energia. Krótka, ale wymowna recenzja aktualnej trasy koncertowej Agnieszki Chylińskiej. Agnieszka Chylińska ciągle w trasie z koncertem „30 lat Agnieszki Chylińskiej – Kiedyś do Ciebie wrócę” z okazji 30 lat swojej aktywności na scenie. O wyjątkowości Agnieszki Chylińskiej może świadczyć jej niegasnąca od wielu lat popularność. Nietuzinkowa osobowość sceniczna z ostrym wygarem. Jej ekspresja jest niczym wybuch czynnego wulkanu, a muzyka wylewa się z niej niczym lawa i pły

AudioNews
AudioNews
Muzyka

Przejmujący przekaz utworu „Zombie” The Cranberries. Ciągle aktualny?

W tym roku mija już 30 lat od wydania drugiego albumu irlandzkiego zespołu rokowego The Cranberries – No Need to Argue. Doskonały album, który sprzedał się w nakładzie 17 milinów egzemplarzy na całym świecie. W latach 90-tych wysoko uplasował się na brytyjskiej liście sprzedaży UK Albums Chart. W Polsce No Need to Argue uzyskał status platynowej płyty, a najpopularniejszy na krążku singel „Zombie” osiągnął ponad 1,5 miliarda wyświetleń na YouTube. Jak się okazuje, poruszający do głębi "Zo

AudioNews
AudioNews
Muzyka 2


Opinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia



Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj komentarz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.