Jump to content
AudioRecki

Igor Strawiński. Muzyczne rozmowy na temat Święta Wiosny.

Sign in to follow this  
AudioRecki   |  

Jeśli przyszłoby nam wybrać dosłownie kilka nazwisk spośród wszystkich znanych i cenionych kompozytorów zeszłego stulecia, osoba Igora Strawińskiego znalazła by się w odczuciu wielu w pierwszej dziesiątce. I o ile wielu z nas nie wstawi go na pierwszym miejscu, bo zapewne byłoby to zadanie karkołomne, to nie sposób zaprzeczyć - był to kompozytor przełomowy, łamiący wszystkie praktycznie przyjęte konwenanse. 

Temat ten nie powstał bez przyczyny, otóż o muzyce Strawińskiego przyszło nam zmierzyć się w Krakowskim salonie firmy Nautilus, gdzie dzięki uprzejmości Grzegorza muzyka tego wielkiego kompozytora trafiła do pokoju odsłuchowego. I śmiem twierdzić, że tak jak ten Rosyjski (polskiego pochodzenia) geniusz muzyczny z premedytacją wywołał szok Świętem Wiosny, tak spośród setki dostępnych płyt w salonie Nautilusa, Grzegorz świadomie wybrał... Strawińskiego. Z przekory, czy może jednak bardziej z osobistego sentymentu do dzieł Strawińskiego - temat nadal pozostaje otwarty i nierozstrzygnięty.

 

 

                                                                                                     Str.thumb.jpg.ff939873b081a7d48490e628f7d37f00.jpg

                              (Dziki taniec ukazujący bliskość natury z człowiekiem niewiele miał wspólnego z delikatną formą dotychczasowego baletu)

 

 

Siadając na wygodnej kanapie w pokoju odsłuchowym, gdzie bez pośpiechu udało nam się skupić na muzyce jako przyczynie do rozmowy - muzyka Strawińskiego przeszywała nas do krwi i kości.Tak jak w dniu premiery Święta Wiosny, kiedy (wg. relacji zachowanych do dnia dzisiejszego) poruszenie było ogromne, oddaliśmy się w pełni muzyce płynącej z przygotowanego specjalnie pod tą okazję zestawu audio. Rzecz jasna, słuchając dziś kompozycji nie czuliśmy tego, co było jednym z głośniejszych elementów premiery. Skandal jaki wtedy wywołał Strawiński dziś pozostaje jedynie w sferze dyskusji i analizy dla wielu znawców "materii", niemniej jednak siła przekazu oraz ładunek emocjonalny jaki towarzyszy odsłuchom Święta Wiosny - pomimo upływu czasu jest niesłabnący.

Jak słusznie zauważył Grzegorz w trakcie naszej rozmowy: "to awangardowe i pomnikowe dzieło, które wywołało szok i zburzyło dotychczasowy pseudo porządek tworzenia kompozycji. W zastałych arystokratycznych tzw. elitach nie było miejsca na tak awangardowe dzieło, które dalece wykraczało poza to, co do tej pory było znane". W bardzo chaotycznej, przez wielu nazwanej brutalnej i pełnej chaosu choreografii doszukiwano się  zapowiedzi I wojny światowej. Czy Strawiński i Niżyński w jakiś sposób przewidywali wybuch I Wojny Światowej? Nikt nie zaprzeczy, że rok przed wybuchem wojny w całej Europie czuło się atmosferę strachu, jednocześnie rosło przekonanie o nieuchronnie nadchodzącym konflikcie na niespotykaną do tej pory skalę.

 

Kompozycja w dniu premiery była dla publiczności ogromnym szokiem i wywołała jeden z największych skandali tamtych czasów. W paryskim Théâtre des Champs-Élysées nie brakowało głosów sprzeciwu. Pomimo obrazów samego baletu, które to w sposób wręcz namacalny ilustrowały moc natury połączoną, wręcz zespoloną z życiem pogańskiej ludność Rusi, to jednak muzyka w pełni oddawała i potęgowała obraz surowego, dosłownie dzikiego, dalekiego Wschodu.

 

                                                                                                Rite-1.thumb.jpg.287596403b2a0217cd4107ed8149a73e.jpg

 

Kiedy oddamy się w pełni w przekaz muzyczny dotrze do nas głębia oraz doskonałe operowanie instrumentami, niesamowitą zdolnością do operowania rytmem. To wszystko bez względu na przemijający czas nadal żyje w kompozycjach Igora Strawińskiego. 

Czym jest muzyka w naszym życiu, bo jeśli jedynie zlepkiem dźwięków - to nie ma zasadniczo znaczenia na czym ją słuchamy, a sama "celebracja" momentu obcowania z ulubioną muzyką jest bezsensowna. Jeśli jednak przyjmiemy za oczywiste, że muzyka ma nieść odpowiedni dla słuchacza ładunek emocji, wpływać na nas samych, wywoływać czasem skrajne emocja i być może jak w dniu premiery Święta Wiosny - szokować, to tak - bycie melomanem ma nie tylko sens ale w pełni jest uzasadnione. 

W przypadku Święta Wiosny nasz gospodarz polecał jako "na wskroś prawdziwe i przekonywujące" dwa wydania: Valery Gergiev / Kirov Orchestra oraz Pierre Boulez / Chicago Orchestra, które oddają w pełni klimat i siłę przekazu całej kompozycji.

Strawiński wywołał skrajne emocje, wniósł w muzykę coś zapewne nowego, kompletnie nowatorskiego.  Do dziś istniejące przekazy mówią o tym, że pomimo doznanego szoku artyści wielokrotnie wychodzili do publiczności, a przynajmniej jej części będącej pod wrażeniem całego spektaklu.

Muzyka (ta wyjątkowa) bez względu na przemijający czas posiada ogromną zdolność wpływania na słuchaczy. Dziś w przeciwieństwie do początków XX wieku mamy tą możliwość, że doskonale przygotowany sprzęt audio w naszym domu potrafi oderwać nas od codzienności życia jaka toczy się po ulicach tuż za oknami naszych domów. Jeśli kiedykolwiek będziecie mieli okazję wpaść do salonu audio firmy Nautilus, tak po płytę winylową jak i po sprzęt audio - wcześniej koniecznie umówcie się na odsłuch Strawińskiego. A jeśli muzyka komponowana stricte pod balet nie leży w kręgu Waszych zainteresowań, popytajcie o gatunek lub nawet konkretnych wykonawców jednego ze sprzedawców w/w salonu. Jestem przekonany, że spędzicie czas w wybornej atmosferze, a muzyka odżyje w Waszych sercach czy świadomości jako coś wyjątkowego, namacalnego w naszym życiu.

Bycie melomanem w XXI wieku dzięki technice audio stało się przyjemnością, sprzęt audio (de facto coraz lepszy ale i droższy) umożliwia nam znacznie większe oddanie tych wszystkich emocji, wielokrotnie wręcz otwiera przed nami na nowo to wszystko, co było udziałem minionych pokoleń. Tak jest też z muzyką Igora Strawińskiego i jego nieśmiertelnym Świętem Wiosny.

 

 

 

Za inspirację do tematu, przygotowanie doskonałego zestawu audio oraz gościnę Magazynu AudioStereo w swoim pokoju odsłuchowym dziękujemy właścicielowi oraz całemu zespołowi firmy Nautilus z Krakowa.

 

AudioRecki

 

logo_salony-1.thumb.png.c1d074da430ab5ce3d10bfad746c81d8.png

                   https://nautilus.net.pl

 

 

 

 

 

Sign in to follow this  


User Feedback

Recommended Comments

There are no comments to display.Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • WM Fono - tradycja łączona z nowoczesnością. Wizyta w tłoczni płyt

  Czwartkowy dzień to wyjątkowe dla nas wydarzenie, które można określić jako "spotkanie z muzyką",  przy czym nie z taką muzyką, jaką sobie wyobrażamy. Firma z tradycją w dosłownym tego słowa znaczeniu, ale co istotne - jednocześnie łącząca nowoczesność - zaprosiła Magazyn AudioStereo, by podpatrzeć produkcję płyt z muzyką. Nie byle jakich płyt - bo płyt winylowych, które od pewnego czasu przeżywają swoją drugą młodość i słusznie. Do WM Fono zaproszeni zostaliśmy wraz z prezesem D. Skrzypcza

  AudioRecki
  AudioRecki
  Reportaże

  Audio-Technica ATH-SPORT7TW

  Choć za słuchawkami mówiąc najoględniej nie przepadam, używam nad wyraz sporadycznie i tak naprawdę sięgam po nie jedynie z konieczności czy też musu wynikającego z tzw. okoliczności przyrody, jednocześnie mam świadomość, iż to właśnie dzięki nim zdecydowanie łatwiej, szybciej i przede wszystkim taniej można osiągnąć iście ekstremalną jakość dźwięku. Niemniej jednak, dziwnym zrządzeniem losu i na przekór logice, uparcie wolę walczyć z materią w systemie stacjonarnym, aniżeli pójść na skróty i za

  Fr@ntz
  [email protected]
  Słuchawki

  SHAFT 2019 - Soundtrack już niebawem.

  Film Shaft można uznać za klasykę samą w sobie. Pierwszego Shaft'a na podstawie powieści Ernesta Tidymana oglądało praktycznie kilka pokoleń, za każdym razem z nie mniejszym zainteresowaniem i uznaniem. W pierwszym filmie zachwycał nie tylko obraz ale i muzyka, którą stworzył Isaac Hayes. Muzyka wyjątkowa, która w pełni oddawała i oddaje do dziś klimat tamtych lat, a takie gatunki jak soul czy rytm and blues wręcz urzekały nawet osoby nie słuchające tych gatunków. Kolejny SHAFT z 2000 roku nie z

  AudioRecki
  AudioRecki
  Muzyka

  SAXON powraca z "The Eagle Has Landed"

  "The Eagle Has Landed" to pierwsza koncertowa płyta tego legendarnego zespołu i jakby nie patrzeć, zespół SAXON przez ostatnie dekady w pełni na miano legend sobie zasłużył. Kapela założona w 1976 roku do dziś wydała taką ilość albumów, że w kolekcji niejednego melomana zajmuje spokojnie jeśli nie jedną to co najmniej połowę półki z płytami. Panowie tworzą do dziś całkiem udane kompozycje, cieszące ich fanów i w ogóle fanów cięższego brzmienia oraz gitarowych riffów. Ich ostatni album studyjny "

  AudioRecki
  AudioRecki
  Muzyka

  FIIO M6 – ambitny malec

  Kolejny po  M3k odtwarzacz z serii M wyszedł na rynek w grudniu 2018 r. Jest to kompaktowy, przenośny odtwarzacz bezstratnych plików audio, jego wymiary to zaledwie 92,5 mm długości na 53,3 mm szerokości, a jego grubość to 11,5 mm.  W zestawie otrzymujemy: - silikonowe etui, - kabel USB typu C, - folia zabezpieczająca na ekran, - instrukcja obsługi      Budowa i wyposażenie:              Obudowa M6 wykonana jest z anodowanego aluminium, front i tył przykry

  M@rgot
  [email protected]
  Źródła
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.