Jump to content
AudioRecki

"Promocja muzyki ...(mniej) znani" - Paul Kalkbrenner.

Sign in to follow this  
AudioRecki   |  

 

Paul Kalkbrenner to dziecko złotych (nowych) czasów, w których idole znaczyli coś więcej, niż obecne gwiazdeczki i pato-celebryci. Lata 70, 80 i dobra połowa lat 90 pomimo wszystko przyniosła dla muzyki wiele dobrego. Rozwój nowych gatunków, MTV i teledyski, koncerty jakich wcześniej nigdy nie było. Rozwój technik komputerowych dawał okazję do eksperymentowania także z muzyką. To wszystko można ująć zdaniem - "złote 3 dekady muzyki".

I bez znaczenia był fakt, czy mieszkał ktoś po tej "dobrej" stronie świata (czy muru), czy po tej "złej", po której wszystko przychodziło z opóźnieniem, a ludzie zachwycali się każdym powiewem dochodzącym z tej drugiej - "lepszej" strony świata.

Dlaczego o tym wszystkim piszę w kontekście Paula Kalkbrennera? Otóż Paul urodził się w 1977 r. w NRD, a dokładnie w Berlinie Wschodnim, więc wszystko co powyżej zostało wymienione - dotykało też i jego osobę. Lata 90 dla młodego Paula to okres pierwszych doświadczeń muzycznych w legendarnych klubach E-Werk, Planet i Whale. W tamtym okresie nagle świat stanął otworem, zachód swoim kolorytem i szybkością życia zalał "spragniony wschód" wszystkim, co tylko dało się przeszczepić na grunt "nowej demokracji". Łącznie z muzyką. Ten okres, jak wspomina sam artysta - ukształtował go muzycznie i zainspirował do twórczego działania. W 1999 roku roku powstała pierwsza EP-ka „Friedrichshain”

 

W 2008 Hannes Stöhr, niemiecki reżyser i wielbiciel muzyki Kalkbrennera, zaproponował mu kooperację przy filmie „Berlin Calling”, który miał być opowieścią o berlińskiej scenie techno. Okazało się, że Paul nie tylko będzie idealnym twórcą ścieżki dźwiękowej, ale doskonale nadaję się do zagrania głównej roli (w filmie wcielił się w postać DJ Ickarusa).

 

W 2001Paul pokazał światu swoje aż dwa nowe albumy -  „Time” i „Superimpose”. Nie były przełomowe czy odkrywcze i w opinii wielu - stanowiły dopiero tło do tego, co miało nadejść. I tak też było - bo to 2004 rok przyniósł artyście prawdziwe uznanie na scenie elektro. Przełomem okazał się album „Self”, ukazujący świeżość i potencjał twórczy młodego wtedy artysty.

 

Od 2005 roku Kalkbrenner swoje inspiracje muzyczne przekłada na nowe Ep'ki, single czy albumy rok w rok. Jednym z ciekawszych albumów i już ukazujących pełną dojrzałość artystyczną Paula jest utwór z 2012 roku "Das Gezabel"

 

Artysta ma też na swoim koncie rolę jako aktor filmowy. Hannes Stöhr - niemiecki reżyser (świetna komedia "Jeden dzień w Europie" - polecam) i wielbiciel muzyki Kalkbrennera, wyszedł z propozycją współtworzenia filmu „Berlin Calling”, który jest opowieścią o berlińskiej scenie techno. Kalkbrenner zadebiutował w tym filmie jako (DJ Ickarus).

W zeszłym roku nakładem Sony Music wyszedł na rynku ciekawy album artysty -  "Parts Of Life". Muzycznie pozycja obowiązkowa dla fanów gatunku  house, dla których takie klimaty jak minimal house czy deep house są codzienna porcją muzyki.

 

 

 

 

Jak widać artysta rozwija się przez te wszystkie lata, poszukując wyrazu siebie i swojej muzyki, jednocześnie nie szufladkując się z góry w narzuconym nurcie czy gatunku muzycznym. 

W tym roku Paul mocno koncertuje na festiwalach jakie odbywają się licznie w różnych miastach Europy. Zobaczymy go m.in. na Social Music City, Home Venice, Sonar Festival czy Colors Selection (odbędzie się w Pradze).

 

Artykuł powstał w ramach "Promocja muzyki ...(mniej) znani" w Magazynie Kulturalnym, AudioStereo Forum.

 

AudioRecki

Sign in to follow this  


User Feedback

Recommended Comments

Z tym mniej znanym to bym nie przesadzał 🙂 Kwestia otwartości. Ja go znam ze świetnego Berlin Calling, gdzie zagrał rewelacyjnie.

 • Like 1

Share this comment


Link to comment
Share on other sites
1 godzinę temu, dskrzypczak napisał:

Z tym mniej znanym to bym nie przesadzał 🙂 Kwestia otwartości. Ja go znam ze świetnego Berlin Calling, gdzie zagrał rewelacyjnie.

Z ręką na sercu - kto zobaczył ten świetny jakby nie patrzeć obraz 🙂 A teraz jest szansa, że zobaczy go wielu 😉 

Share this comment


Link to comment
Share on other sites


Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Obraz i muzyka bliskie ideału dzięki ZAPPITI PRO 4K HDR SERIES.

  Multimedia w naszym codziennym życiu stanowią od kilku już dekad podstawę rozrywki dla całej rodziny. Przeszliśmy już chyba wszyscy etap kaset VHS, płyt DVD i  Blu-Ray. Obecnie można by uznać najnowsze rozwiązanie w postaci płyt UHD 4K za idealne, gdyby nie jeden "problem". Otóż przez wiele lat świat cyfrowy dzielił się na fizyczne nośniki (płyty) i pliki w postaci filmów czy muzyki. Im bliższe nam obecne czasy, tym coraz bardziej widać stawianie przez użytkowników na jakość tak obrazu jak i dźw

  AudioRecki
  AudioRecki
  Źródła

  Monitor Audio PL300II. Kiedy muzyka potrafi przemówić do naszych serc.

  Rynek audio od lat niezmiennie kieruje się swoimi prawami. Są duże firmy od lat cenione za którymi idą niezliczone rzesze wiernych klientów, są też małe manufaktury, które starają się obok tych wielkich pokazać, że ich konstrukcje też nie są gorsze. Za wielkimi firmami zawsze przemawiają argumenty w postaci wieloletnich badań, dużego zespołu inżynierów, możliwości rozwoju i co najważniejsze - patenty i technologie, często stanowiące wyróżnik na in plus.  Tak też jest z firmą Monitor Audio,

  AudioRecki
  AudioRecki
  Kolumny

  Remaster Chic już na dniach na czarnym krążku.

  Chyba nie ma takiej osoby, która nie znała by kawałka "Le Freak". Za tym już obecnie kultowym utworem stoi fantastyczny zespół Chic, który w dorobku artystycznym poza wspomnianym "Le Freak", wylansował znacznie więcej hitów obejmujących gatunek funk i disco-soul. Kolejnym wielkim hitem, które jest dziełem Nile'a Rodgers'a i Bernard'a Edwards'a to "Dance Dance Dance". Kawałek ten przeszedł już do klasyki gatunku, podbijając w latach 70 ubiegłego wieku parkiety disco na całym ś

  AudioRecki
  AudioRecki
  Muzyka

  Lector Audio w nowej odsłonie... Powstał pokój odsłuchowy.

  Z Lector Audio jest tak, jak z tymi mitycznymi jednorożcami, które wywołują u niektórych podziw i zaciekawienie, każdy coś o nich słyszał... niewielu "widziało i uwierzyło". Można by napisać, że produkty Włoskiej manufaktury mają zadanie ułatwione w stosunku do jednorożców (te zostawmy już w spokoju), otóż w przypadku sprzętu z logo Lector - wielu posłuchało i wielu uwierzyło. Co więc różni podejście dystrybutora produktów cenionych przez część środowiska melomanów, do dystrybutorów innych marek

  AudioRecki
  AudioRecki
  Newsy 4

  Audio-Technica AT-LPW40WN

  O ile początkowy, spowodowany renesansem czarnej płyty, wysyp budżetowych gramofonów nie wzbudził mojego większego entuzjazmu, to po ustabilizowaniu się sytuacji na rynku obraz przedstawia się zdecydowanie ciekawiej. Po prostu, to co od lat zalegało w firmowych magazynach albo trafiło na hipermarketowe półki i poszło w świat w ramach którejś z „mega” promocji albo, co równie prawdopodobne, uległo samoistnej biodegradacji. W końcu sami producenci zrozumieli, że więcej amatorów takich odgrzewanych

  Fr@ntz
  [email protected]
  Źródła
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.