Jump to content
AudioRecki

Rammstein wreszcie z nowym albumem. Konkurs!

AudioRecki   |  

Mija właśnie 10 lat (ale ten czas leci) od wydania ostatniego albumu niemieckiej kapeli. Rammstein podkręcali zainteresowanie nowym albumem oraz podgrzewali atmosferę wręcz na pograniczu skandalu. Płyta miała przynieść "nowe"... cokolwiek to znaczy w przypadku tego zespołu. Już promujący najnowsze wydawnictwo singiel "Deutschland" pokazał, że jazda może być istotnie "bez trzymanki".

Specter Berlin postanowił pokazać w klipie do tego utworu wszystko to, co najbardziej kontrowersyjne m.in. w historii Niemiec. Reżyser nie bawił się w półśrodki i wg. opinii niektórych - poszedł o wiele za daleko. W mojej ocenie podjął słuszny i potrzebny temat, jednak wyraz artystyczny oraz sam przekaz jak to w sztuce bywa - jest kwestią otwartą i pozostaje do subiektywnej oceny każdej osoby.

"Deutschland" zresztą otwiera całą płytę Rammsteina i jest to w mojej ocenie świetna decyzja. Nie ma tutaj udawania, a wszystko to za co dosłownie fani uwielbiają kapele jest na miejscu. Świetny riff, doskonała elektronika (która na najnowszej płycie jest wręcz mistrzowska) i niebanalne, jak zawsze mocne teksty.  

 

Czy płyta może się podobać? Ona nie tylko może się podobać, ona wręcz magnetyzuje słuchaczy. Tak - jest kilka eksperymentów i formy muzycznej do tej pory nieznanej w przypadku kapeli Rammstein. Takie "cuda" znajdziemy w drugim z kolei utworze na płycie zatytułowanym "Radio".

Gdybym miał strzelać w ciemno przyjąłbym za pewnik, że cały skład, której przewodzi Till Lindemann wybrała się wpierw na koncert elektronicznych gigantów - zespołu Kraftwerk, a potem dopiero skomponowano utwór oznaczony numerem 2.

Czy to zarzut? Absolutnie nie, to co wyrabia Christian Lorenz na klawiszach jest po prostu mistrzostwem świata! 

Płyta nie tylko stanowi pozycję obowiązkową dla fanów zespołu, jest także świetnym wyborem wszystkich tych, dla których ciężkie brzmienie jest tym najwłaściwszym gatunkiem muzyki, któremu poświęcaj swój wolny czas.

Muzyka na nowym wydawnictwie właściwie przekonuje nas nie tylko brzmieniem i świetną elektroniką (utwór "Ausländer") ale także tekstami.

Album porusza przy tym tematy będące jak najbardziej na czasie i wydające się wręcz uniwersalne bez względu na narodowość. Tak jest w przypadku utworu "Zeig Dich", który ukazuje poważne przewinienia kleru (wręcz przestępstwa) i robi to w sposób bezpardonowy.

Płyta (w całości) jest fantastyczna w odbiorze i jako taka słuchana od A do Z przyciąga na długie wieczory. Zapewne wiele z osób zwróci uwagę na (subiektywnie moim zdaniem) najsłabszy utwór "Sex", która porusza treści dosłownie już oklepane przez wiele innych kapel - w tym przez zespół Rammstein za dużo razy. Utwór jeśli miał szokować - robi to w sposób mało przekonywujący. Rzecz jasna od strony muzycznej prezentuje się bez zarzutu, ale jako całość - pozostawia wrażenie nachalnego podejmowania tematu, który się po prostu przejadł. Może gdyby treści zawarte w tym kawałku były prezentowane przez kogoś innego/inny zespół - przyjąłbym je z pewnym zaskoczeniem. Ale zespół pod wodzą Lindemanna od zawsze poruszał tematy mocne i dotykające bezpardonowo to, co czasem stanowiło temat "tabu", w tym właśnie kwestie seksu. Tak więc utwór już nie szokuje tak, jakbyśmy chcieli... bo temat  został w pewien sposób wyeksploatowany i nie robi tak wielkiego wrażenia, do którego w przypadku tej kapeli przywykliśmy (a może się mylę?).

 

Album jest świetną pozycją w okresie wakacyjnego zalewu "piosenek wakacyjnych", które jak zawsze opowiadają o wszystkim i o niczym. Rammstein nie zawodzi i daje mocnego kopa tak od strony muzycznej, jak i w sferze przekazu (słowa).

 

Kto chciałby poznać bliżej najnowsze dziecko zespołu Rammstein, ma szansę jeszcze przed wakacjami "przytulić" jeden egzemplarz płyty! Dzięki firmie Gandalf mamy dla Was do wygrania album w naszym mini konkursie.

Wystarczy w postach pod artykułem napisać kilka słów, jaki (Waszym zdaniem) utwór z całej dyskografii zespołu, zrobił na Was największe wrażenie od strony poruszanego w nim tematu.

Wystarczy tytuł utworu i kilka słów uzasadniających swój wybór. Spośród osób, które pozostawią komentarze zostanie wylosowana płyta. Trafi ona wprost pod wskazany adres po 20 czerwca (w tym dniu mija termin konkursu).

 

AudioRecki (Magazyn AudioStereo)

 

Partnerem recenzji: firma Gandalf z Łodzi.

https://www.gandalf.com.pl

 

 

rammstein-1.thumb.jpg.633edacd78bd53d36cddc5934f3b5f19.jpg

Rammstein "Rammstein" (2019)

 

1 DEUTSCHLAND

2 RADIO

3 ZEIG DICH 

4 AUSLÄNDER 

5 SEX 

6 PUPPE 

7 WAS ICH LIEBE

8 DIAMANT

9 WEIT WEG

10 TATTOO

11 HALLOMANN

 User Feedback

Recommended Comments

Zdecydowanie Rammstein - Engel. 
Po pierwsze - świetny tekst
Po drugie - świetny teledysk zainspirowany " From Dusk Till Dawn" Quentina Tarantino, który to film nie ma nic wspólnego z tekstem 🙂
Po trzecie - świetna muzyka, która bardzo mi podeszła otwierając oczy na szereg innych zespołów niemieckich, które tworzyły w tym stylu przed Rammstein 🙂 

Share this comment


Link to comment
Share on other sites

Najbardziej podoba mi się otwierający płytę utwór „DEUTSCHLAND” - energia, klimat i czarny humor rodem z pierwszych płyt R+... Fantastyczny jest również teledysk do tego utworu.

Share this comment


Link to comment
Share on other sites

Jak dla mnie to zdecydowanie płyta Rammstein - ,,Mutter" i utwór Links. Pamiętam jak w tamtym czasie widziałem teledysk do tego kawałka na dużym telewizorze plazmowym Philipsa w jednej z sieci handlowych, gdzie mrówki wyglądały wielkościowo na ekranie  jak dinozaury. Aha i jeszcze jedno cena tego telewizora to było 60 tysięcy złociszy...

Share this comment


Link to comment
Share on other sites

ha! byłam ostatnio u przyjaciółki i nadrabiałam zaległości, jeśli chodzi o teledyski rammsteina. niestety rzadko kiedy mam czas patrzeć, słucham głównie. dopiero u nich obejrzałam te najnowsze, ale powrotu do przeszłości też było sporo. siedziałyśmy, a jej mąż nam tłumaczył historię i motywy ujęte w 'deutschland'. dużo ciekawych rzeczy się dowiedziałam. plastycznie, wizualnie jak zwykle powalił i dał do myślenia. trudno wybrać jeden utwór, zwłaszcza, że to jedyny niemiecki zespół, który uwielbiam. mądrzy, zwariowani ci panowie i pod wieloma aspektami poruszanych tematów łączę się z nimi, także będąc osobą otwartą na nowe tematy, napiszę, że na chwilę obecną wspomniany wyżej 'deutschland', który utkwił w pamięci, poszerzył wiedzę i nacieszył emocjonalnie zarówno uszy jak i oczy. 🙂

Share this comment


Link to comment
Share on other sites

Moim faworytem na płycie Rammstein jest utwór ,, TATTOO ". Jestem wielbicielem tatuażu , dlatego temat tej piosenki przemawia do mnie najbardziej. Współczesna sztuka tatuowania przypomina staroegipskie hieroglify w których opisywano codzienne życie. Dziś też robimy na sobie obrazy i słowa które są dla nas ważne w danej chwili. Nasza skóra staje się papirusem w którym zapisujemy wszystko co kochamy lub co nas boli. Obrazy na które patrzymy wówczas na sobie potrafią mieć moc oczyszczającą , tak jak muzyka zespołu RAMMSTEIN.

Share this comment


Link to comment
Share on other sites

Wybrać jeden utwór? To zadanie niemożliwe. Spróbuję jednak. W tym roku wiek pełnoletni osiągnął utwór Sonne. Mimo upływu 18 lat wcale się nie zestarzał i choć klimatem w najnowszą płytę raczej się nie wpasowuje (i bardzo dobrze, bo widać jak Rammstein się rozwinął przez te lata) to zastosowane patenty spokojnie dałby by radę nawet i dziś. Pomimo, że odsłuchałem go pewnie z tysiąc razy to nieprzerwanie wzbudza emocje, powoduje gęsią skórkę i aż chce się do niego machać głową - typowy Rammstein. Czego więcej chcieć od muzyki?!

Share this comment


Link to comment
Share on other sites

Dziękujemy Wam za wszystkie komentarze! Mieliśmy ciężki wybór z wyborem zwycięzcy, bo każda osoba pisząca post podała utwór, który w dyskografii zespołu odniosła znaczący sukces i stał się można napisać "wizytówką" zespołu.

 Jak zawsze wybór osoby do której ma trafić płyta okazał się nie lada wyzwaniem... ale  daliśmy radę. Zwycięzca został poinformowany poprzez PW. Gratulujemy, a resztę naszych Forumowiczów zapraszamy do kolejnych konkursów!

 

 

Edited by AudioRecki

Share this comment


Link to comment
Share on other sites

Jakieś tu pytanie było?

Jeśli dotyczyło grania to na pewno "Rammlied" lub "Weisses Fleisch".

(o wideo nic bo nie)

Może pozostać bez odpowiedzi.

Żadne kolejne od tej kapeli nie pozostało mi na długo i mniej do tych późniejszych wracam.

[Pojęcia nie mam, gdzie i kiedy Rammstein słyszałem pierwszy raz - na pewno po Laibach, Clawfinger ale przed Die Krupps]

Share this comment


Link to comment
Share on other sites


Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • RHA - TrueConnect

  RHA Audio to brytyjska firma z siedzibą w Glasgow, zajmująca się produkcją słuchawek. Kupując produkty RHA możemy się liczyć z gwarancją dobrego dźwięku, jakością wykonania i designem. Do tej pory miałam okazję słuchać przewodowe modele tej marki, np. RHA MA 750.     Kilka dni temu dzięki audiomagic.pl dostałam do testów słuchawki bezprzewodowe RHA Trueconnect.    W komplecie otrzymujemy:    - słuchawki    - etui, które pełni role ładowania    - kabelek USB – USB „c”    - komple

  M@rgot
  [email protected]
  Słuchawki

  Rotel CD11 & A11

  Starsi czytelnicy zapewne pamiętają „Hibernatusa” - świetną komedię z … 1969r. z Louisem de Funèsem. To przeurocza historia Paula Fourniera, który  po ponad półwiecznej „hibernacji” w bryle lodu zostaje odmrożony przez sztab lekarzy, a po wybudzeniu umieszczony w „archaicznym” otoczeniu pozwalającym uniknąć mu tzw. szoku cywilizacyjnego. Gdyby powyższą fikcję przenieść w nasze czasy i ową hibernację skrócić do dajmy na to dwudziestu - dwudziestu pięciu lat, to urządzając lokum dla takiego Hibern

  Fr@ntz
  [email protected]
  Systemy

  WM Fono - tradycja łączona z nowoczesnością. Wizyta w tłoczni płyt

  Czwartkowy dzień to wyjątkowe dla nas wydarzenie, które można określić jako "spotkanie z muzyką",  przy czym nie z taką muzyką, jaką sobie wyobrażamy. Firma z tradycją w dosłownym tego słowa znaczeniu, ale co istotne - jednocześnie łącząca nowoczesność - zaprosiła Magazyn AudioStereo, by podpatrzeć produkcję płyt z muzyką. Nie byle jakich płyt - bo płyt winylowych, które od pewnego czasu przeżywają swoją drugą młodość i słusznie. Do WM Fono zaproszeni zostaliśmy wraz z prezesem D. Skrzypcza

  AudioRecki
  AudioRecki
  Reportaże

  Audio-Technica ATH-SPORT7TW

  Choć za słuchawkami mówiąc najoględniej nie przepadam, używam nad wyraz sporadycznie i tak naprawdę sięgam po nie jedynie z konieczności czy też musu wynikającego z tzw. okoliczności przyrody, jednocześnie mam świadomość, iż to właśnie dzięki nim zdecydowanie łatwiej, szybciej i przede wszystkim taniej można osiągnąć iście ekstremalną jakość dźwięku. Niemniej jednak, dziwnym zrządzeniem losu i na przekór logice, uparcie wolę walczyć z materią w systemie stacjonarnym, aniżeli pójść na skróty i za

  Fr@ntz
  [email protected]
  Słuchawki

  SHAFT 2019 - Soundtrack już niebawem.

  Film Shaft można uznać za klasykę samą w sobie. Pierwszego Shaft'a na podstawie powieści Ernesta Tidymana oglądało praktycznie kilka pokoleń, za każdym razem z nie mniejszym zainteresowaniem i uznaniem. W pierwszym filmie zachwycał nie tylko obraz ale i muzyka, którą stworzył Isaac Hayes. Muzyka wyjątkowa, która w pełni oddawała i oddaje do dziś klimat tamtych lat, a takie gatunki jak soul czy rytm and blues wręcz urzekały nawet osoby nie słuchające tych gatunków. Kolejny SHAFT z 2000 roku nie z

  AudioRecki
  AudioRecki
  Muzyka
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.