Jump to content

Harpia Acoustics - wywiad.

palton
palton
Sign in to follow this  

Wywiad z Jurkiem Herzykiem właścicielem "Harpia Acoustics", przeprowadziłem w Instytucie Akustyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zostałem tam zaproszony, żeby przekonać się jak przeprowadzane są pomiary prototypów kolumn w komorze bezechowej. a także porozmawiać o działalności firmy. Mam nadzieję, że dzięki tej rozmowie dowiedzą się państwo wiele ciekawostek, co pozwoli lepiej poznać filozofię właściciela firmy. Nie ukrywam, że kibicuję naszym rodzimym producentom audio i darzę ich wysiłek dużym szacunkiem. Nie od dziś bowiem wiadomo, jak trudno się przebić przez ugruntowane na rynku audio od lat firmy zachodnie z nagromadzonym olbrzymim kapitałem, a także w dobie zalewającej nas tanimi produktami z Chin.

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

 

 

RT: Jakiego systemu używasz prywatnie ?

JH: Pierwszy system, to komplet klocków NAD-a i kable Belden. Tym przewodem wykonujemy także okablowanie naszych kolumn. Drugi system, to wzmacniacz Flight One, serwer Olive, kable głośnikowe Balden, oraz kimber TC. Interkonekt to XLO Ultra. Trzeci system zawiera źródło Wadii, wzmacniacz Flight 100 bi-amp i końcówka Lab Grupen (4kW/4ohm), stosowana w bi-ampingu wyłącznie na basie.

 

RT: Jakiej muzyki słuchasz ?

JH: Muzyka każda dobra. Szczególnie lubię muzykę akustyczną i jazz. Muzyka ma nieść emocje i radość ze słuchania.

 

RT: Wiem, że Twój syn Igor którego miałem okazje poznać na wystawie Audio Show, zajmuje się muzyką . Opowiedz nam coś więcej o tym.

JH :Igor jest profesjonalnym muzykiem to znaczy, że z tego żyje.

Na co dzień gra na gitarze w coraz popularniejszej grupie "Vladimirska".

Ostatnio odniósł duży sukces zajmując trzecie miejsce wśród kompozytorów muzyki instrumentalnej w kategorii "Folk & Folklore", w światowym konkursie:

http://www.songwritingcompetition.com/winners

Nazwiska jurorów oszałamiające: Tom Waits, Jeff Beck, Mccoy Tyner, Suzanne Vega, Tori Amos, Ozzy Osbourne i wiele innych znakomitych nazwisk.

Wcześniej płyta Vladimirskiej została uznana przez Niemieckie Stowarzyszenie Krytyków Płytowych za najlepszy debiut w Niemczech w swojej kategorii ( folk).

Jestem z Igora bardzo dumny.

 

RT: Wasza strona internetowa, jest wyjątkowo ciekawa. Skąd pomysł na graficzne pokazanie podstaw akustyki ?

JH: Stronę koncepcyjnie opracowałem sam. Zależało mi na pokazaniu zasad, które kierują nami przy projektowaniu kolumn. W naszych kolumnach kształt obudowy zawsze wynika z założeń konstrukcyjnych i akustycznych. Nie stosujemy elementów czy też rozwiązań wzorniczych, które mogły by zaszkodzić jakości dźwięku - kompromisy są tu niedopuszczalne. Opracowanie kształtu obudowy rozpoczynamy od rozmieszczenia przetworników w sposób eliminujący zniekształcenia czasowe. Staramy się je eliminować mechanicznie, a nie elektrycznie przy pomocy zwrotnicy.

 

RT: Dobrym pomysłem, było stworzenie projektu kolumn, dla naszych forumowych diy-owców...

JH: Zrobiliśmy fajny projekt, zbliżone konstrukcje stoją w domach kilku przyjaciół, mamy też sporo zapytań telefonicznych w tej sprawie. Chętnie pomożemy każdemu w realizacji projektu, który nazwaliśmy od nicka znanego forumowicza audiostereo - "Misiomor homage" :)

 

RT: Niedawno miałem okazję testować kolumny 300B mini. Przyznaję, że są to świetne kolumny, na dodatek bardzo ładne. Podoba mi się szczególnie wersja, w czerwonym lakierze. Czy chcecie nadal współpracować ze studiem, które zaprojektowało te kolumny ?

JH: Z projektu jesteśmy bardzo zadowoleni i rozważamy dalszą współpracę. Jeśli chodzi o kolory obudów, to nie ma tu żadnych ograniczeń. Wykonamy na zamówienie, każdą wersję kolorystyczną.

 

RT: Opowiedz mi, o genezie powstania nazwy jednej z waszych kolumn - Doberman. Słyszałem, że ma to związek z twoim ulubionym sportem - narciarstwem.

JH:To wyraz mojej innej pasji: narciarstwa.

Na co dzień używam nart firmy Nordica Dobermann. Są one o tyle wyjątkowe, że pochodzą z Pucharu Świata i ich konstrukcja nie zawiera żadnego marketingowego bełkotu. Nic ponad to co trzeba aby były skuteczne.

Wyglądają dziwnie archaicznie przy nartach które można kupić w sklepie.

Stąd proste przeniesienie do naszej kolumny Dobermann która jest właśnie tak skonstruowana.

Wszystko w niej jest podporządkowane fizyce i akustyce. Jednocześnie nie zawiera nic co mogło by popsuć właściwości soniczne.

To kolumny które poza innymi naszymi nie mają światowego odpowiednika.

Time Cocherent z filtrami pierwszego rzędu na metalowych membranach z 2,5 drożnym podziałem.

Nikomu nie chce się już dziś robić tak trudnych i zaawansowanych projektowo kolumn. Firmy wolą skierować swój wysiłek w stronę marketingu.

 

RT: Która to wersja Dobermanów ?

JH: Doberman doczekał się drugiej wersji. Zmieniliśmy głośnik średniotonowy z 12 centymetrowego na 18 centymetrowy. Nastąpiła też zmiana podziału, z trójdrożnej, na 2,5 drożną.

Głośnik średniotonowy to modyfikowany przez nas L18 Seasa. W dwu i pół drożności widzimy bardzo dużo zalet.

 

RT: Często się spotykam z pochlebnymi opiniami zastosowanych przez Was ustrojów akustycznych. Powiedz czy myślicie o wprowadzeniu ich do produkcji ?

JH: Rzeczywiście, chcemy wkrótce uzupełnić ofertę, poprzez ustroje akustyczne oraz meble audio, nawiązujące wzornictwem do serii Time Coherent i Golden Age. Planujemy ustroje w wymiarach standardowych, jak i na indywidualne zamówienie po pomiarach.

 

 

RT: Dziękuje za rozmowę, oraz za zaproszenie do komory bezechowej. Była to niezwykła przyjemność i ciekawe doświadczenie.

JH: Dziękuję.

 

 

 

 

Robert Trzeszczyński

 

 

ccs-24402-0-39119700-1347841863_thumb.jpg

 

Link do strony producenta:

http://www.harpia.pl/

 

(Wywiad ten miał miejsce w lutym tego roku, jednak różne przeszkody spowodowały tak późną publikację tekstu. Całość wypowiedzi jest nadal aktualna, co w osobie własnej potwierdził ich autor.)

ccs-24402-0-39119700-1347841863_thumb.jpg

ccs-24402-0-39119700-1347841863_thumb.jpg

ccs-24402-0-39119700-1347841863_thumb.jpg

ccs-24402-0-39119700-1347841863_thumb.jpg

Sign in to follow this  


User Feedback

Recommended Comments

There are no comments to display.Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Synthesis Metropolis NYC 200i

  Po upamiętniającej początek panowania pierwszego cesarza rzymskiego - Oktawiana Augusta integrze Roma 27 AC i koronację Nerwy - pierwszego z tzw. pięciu dobrych cesarzy  zaskakująco bogato wyposażonego i zarazem niezwykle przystępnego cenowo Romie DC96+ przyszła pora na zawodnika chodzącego w całkowicie odmiennej kategorii wagowej i jakby nie patrzeć adresowanego do zupełnie innego grona odbiorców. Bowiem o ile obie, właśnie wymienione Romy, wydawać by się mogły klasycznymi przykładami współczes

  Fr@ntz
  [email protected]
  Wzmacniacze

  FiiO M5

  Po udanej premierze Fiio M11 oraz Fiio FH7, przyszła kolej na budżetowy, miniaturowy DAP Fiio M5. Jako była fanka iPoda shuffle 2 giej generacji w kolorze pink, byłam bardzo ciekawa tego maleństwa, które udostępniła mi firma audiomagic.pl Odtwarzacz M 5 jest rzeczywiście mały, jego wymiary to 45,3 mm na 42 mm i na 13,7 mm grubości, a jego masa wynosi 38 gramów. Z przodu urządzenia znajduje się 1,54-calowy, dotykowy wyświetlacz IPS o rozdzielczości 240×240 pikseli pokrytym szkłem hartowanym

  M@rgot
  [email protected]
  Akcesoria

  Nautilus gotowy na przyjazd mistrza! Marek Biliński już jutro w Krakowie.

  W telegraficznym skrócie - jak "wiewiórki" donoszą w Krakowie wszystko gotowe na jutrzejszy przyjazd naszego mistrza elektroniki - Marka Bilińskiego. Wydarzenie to związane jest z promocją reedycji pierwszej płyty artysty "Ogród Króla Świtu". Dotarły do nas informacje, że tak sama oprawa jak i sprzęt, na którym będzie odtwarzana muzyka ma być najwyższych lotów. I trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić widząc to, co już zostało zrobione.        O wydarzeniu w Nautilusie ws

  AudioRecki
  AudioRecki
  Newsy

  Clannad "In A Lifetime". Pożegnanie kultowego zespołu.

  “Rozmawialiśmy już w odniesieniu do trasy z lat 2013-2015, że powinna ona być ostatnią w naszej karierze, ale kiedy umarł Pádraig, podjęliśmy decyzję, że następna trasa musi być tą ostatnią i wyjątkową podróżą. I żeby tej pożegnalnej podróży towarzyszyła płyta, zdecydowaliśmy się wydać antologię ’In a Lifetime’, która mamy nadzieję zostawi fanów z dziedzictwem naszej muzyki.”  13 marca 2020 roku  BMG wyda antologię Clannad "In A Lifetime". Wydawnictwo będzie podsumowaniem 50 letniej kariery

  AudioRecki
  AudioRecki
  Newsy

  Tool "Fear Inoculum".Trzynaście lat i... mieszane uczucia.

  Już na wstępie można napisać, że zespół Tool albo się kocha, albo nigdy nie słyszało. Fani twórczości Maynarda Jamesa Keenana przez te 13 lat posuchy chyba już zdążyli przetrzeć swoje winyle igłami na wylot, a w oczekiwaniu na nowy album tworzyli w swojej głowie wyobrażenie o tym, jak wielki i niepowtarzalny będzie ten nowy album, który (być może) kiedyś nadejdzie. I o to jest! W (prawie) ostatnim dniu sierpnia, na muzycznym rynku wydawniczym ukazało się nowe dzieło zespołu Tool. O samym ze

  AudioRecki
  AudioRecki
  Muzyka 4
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.