Jump to content

IFi Audio Zen Can

M@rgot

We wrześniu 2018 roku światło dzienne ujrzała seria Zen od IFI Audio, na którą składał się bezprzewodowy Zen Blue i Zen DAC. Po udanej premierze seria została rozszerzona o IFI Zen Can , Zen Phono oraz Zen Dac Siugnature.

Dzięki firmie audiomagic.pl miałam przyjemność przetestować IFI Zen Can.

Cała seria ma ten sam styl  ZEN, płaska aluminiowa obudowa o trapezoidalnej konstrukcji  z wydłużonymi bokami w kolorze grafitowym z subtelnym logo IFI na wierzchu. Panel przedni i tylny Zen Can wykonany jest z błyszczącego, szczotkowanego aluminium w kolorze srebrnym. Mimo swych małych wymiarów 158x35x100mm urządzenie jest dosyć ciężkie 515 g, dzięki czemu po podpięciu kabli RCA stoi stabilnie na silikonowych nóżkach, nie przeważa się. 

 

DSC_3486.thumb.JPG.9a5b2df9dbf954a34856c2bbc195ed3e.JPG  DSC_3487.thumb.JPG.ec11036b597625f65d880a590e849210.JPG  

DSC_3489.thumb.JPG.4c6919a960bdbceb787e56b45667b141.JPG

 

Na froncie w centralnej części znajduje się pokrętło głośności, a po jego lewej stronie znajdują się trzy przyciski, power, input, czyli selektor wejść oraz gain, czyli wzmocnienie z czterema poziomami. Po prawej stronie znajduje się dwa gniazda słuchawkowe Pentaconn niezbalansowane 6,3 mm i zbalansowane 4,4 mm. Ostatni przycisk to włacznik XBass/3D.
Na tylnym panelu mamy wejście dla sygnału analogowego RCA, niesymetryczne 3,5 mm, można przez nie dostarczyć sygnał np. z naszego telefony. Mamy jeszcze wejście zbalansowane 4,4 mm oraz zbalansowane wyjście 4,4 mm, które służy do podłączenia głośników.

IFI Zen Can, co widać po złączach, to w pełni analogowy wzmacniacz słuchawkowy i w porównaniu do Zen Dac dysponujący większą mocą i radzi sobie z napędzeniem wyjątkowo „prądożernych” słuchawek planarnych.
Obwody ZEN CAN to zbalansowana, symetryczna konstrukcja dual-mono - topologia zwykle zarezerwowana dla high-endowych wzmacniaczy słuchawkowych. Układy zbalansowane od dawna są wspierane przez uznanego inżyniera elektroniki high-end, Johna Curla, obecnie konsultanta technicznego zespołu IFI Audio. Wiele kluczowych elementów zostało wykorzystanych z flagowego wzmacniacza IFI Pro iCan, którego cena jest 12-krotni większa od Zen Can.
Na stronie producenta jest to dokładnie opisane:
„Obwody ZEN CAN wykorzystują wiele dyskretnych, wysokiej jakości komponentów montowanych powierzchniowo, aby zmaksymalizować czystość dźwięku, takie jak kondensatory TDK C0G i Panasonic ECPU oraz rezystory cienkowarstwowe o ultra-niskich zniekształceniach. Niestandardowy czterowzmacniacz OV4627 firmy iFi zawiera cztery niezależne wzmacniacze operacyjne FET wykorzystujące konstrukcję „złożonej kaskady'', z obwodami sprzężenia zwrotnego o niskiej impedancji w celu optymalizacji wydajności. Kolejny niestandardowy wzmacniacz operacyjny jest używany jako stopień wejściowy, który oferuje automatyczne dopasowanie poziomu i zasila precyzyjny potencjometr TOCOS, podczas gdy w pełni dyskretny, zbalansowany, uzupełniający bipolarny stopień wyjściowy wykorzystuje ten sam bufor klasy A, który znajduje się w Pro iCAN. Obwód zasilacza obejmuje konwersję napięcia w trybie „stealth '', ponownie pochodzącą z Pro iCAN, z regulacją liniową, filtrowaniem szumów, fizyczną izolacją od czułych obwodów audio i pojemnością 4000 uF, aby zachować wystarczającą rezerwę mocy”.

 

image.thumb.png.c7cdc40e9a1657f078d80bab0ef844a5.png

 

image.thumb.png.7ac894bb3881c025f6013665208770ae.png

 

Duży plus dla producenta również za dołączony zasilacz to iFi Audio  iPower.

DSC_3493.thumb.JPG.37d786e20e1473fddd8c106b60b9f198.JPG  DSC_3496.thumb.JPG.a2cc95cef32336c8ca4e73a30b123b22.JPG 

 

  DSC_3484.thumb.JPG.bdab33518aaeaefa4487f165d9c60d51.JPG  DSC_3501.thumb.JPG.7b1dcc444abc17426e371a9df88e1577.JPG

 

 

 IFI Zen Can prezentuje czysty, precyzyjny bas, dobrze wyrównany, szybki, elastyczny i bez przesadnego nadmuchiwania.
Może nie schodzi on tak nisko, jak niektórzy „basolubi” preferują, ale tutaj z pomocą przychodzi nam XBass, czyli w pełni analogowe podbicie basów, które nieco podnosi niskie oktawy i działa bardzo gustownie, to nie jest wzmocnienie zalewające nas niskimi tonami, wszystko jest dobrze zestrojone, po prostu przekaz staje się bardziej dociążony. To oczywiście zależy też od słuchawek, Hifiman Sundary zyskiwały z włączonym XBass. Średnie tony w Zen Can są pozbawiony przebarwień, brzmią rozdzielczo i naturalnie, bardzo ładnie nieco do przodu wypychają wokale, przez co unikamy efektu przykrycia średnicy przez niskie tony. Wysokie tony nie są specjalnie wyjątkowe to, znaczy, mogłyby być bardziej organiczne i realistyczne. Ogólnie rzecz biorąc jednak całość, jest dobrze zestrojona i w połączeniu z szeroką sceną daje nam uporządkowany i miły w odbiorze spektakl muzyczny.
IFI Zen Can ma jeszcze funkcję 3D, która poszerza zdecydowanie scenę dźwiękową, ale ten zabieg bardziej napowietrza dźwięk, a co za tym idzie, dźwięk jest odchudzony z delikatnie wycofaną średnicą. W ciemno grających słuchawkach ten zabieg może się podobać.
Trzeba przyznać, że ten mały wzmacniacz słuchawkowy ma duży potencjał.
IFI Audio idąc śladem serii nano, micro czy X po raz kolejny udowadnia, iż kolejna seria Zen będzie kontynuowała założenia firmy „mały rozmiarem, wielki brzmieniem. Opracowany dla ultymatywnej jakości brzmienia-nasi inżynierowie nie zaniedbali niczego. Przełomowy stosunek jakości do ceny. W końcu high-endowe audio za przystępne pieniądze”.

Dziękuję Firmie Audiomagic.pl za udostępnienie wzmacniacza do testów.
 

 

Małgorzata Rutkowska-Mamica

 

Specyfikacja techniczna:
- Napięcie wejściowe DC 5 V / 2,5 A AC 100-240 V, 50/60 Hz (w zestawie iFi iPower)
- Maksymalne wyjście zbalansowane> 15,1 V / 385 mW (przy 600 omach)> 6,0 V / 1150 mW (przy 32 omach)
  S-E> 7,6 V / 98 mW (przy 600 omach)> 7,2 V / 1600 mW (przy 32 omach)
- Zbalansowane THD i N <0,006% (przy 360 mW / 2,4 V 16 Ohm)
  S-E <0,005% (przy 100 mW / 1,27 V 16 Ohm)
- Zrównoważony SNR> 120 dBA (at 15,2 V)
  S-E> 118 dBA (przy 7,6 V)
- Maks. Wejście zbalansowane 7,4 V RMS
- RCA 3,8 V RMS
- 3,5 mm 1,92 V RMS
- Pasmo przenoszenia 20 Hz - 20 kHz (-3 dB)
- Pobór mocy Brak sygnału ~ 5W
- Maksymalny sygnał ~ 13 W.
- Zużycie energii <1,5 W przez zasilanie USB LUB 5 V DC (zasilacz nie jest dołączony)
- Wymiary 158 x 117 x 35 mm 
- Waga netto 515g 

 

System testowy:

Pliki: Raspberry PI4 + Allo DigiOne Signature z wgranym SnakeOil, Roon Bridge oraz laptop z programem Foobar 2000
DAC:  IFI XDSD
Wzmacniacz:  Lucarto Audio Alberto HPA200, Aune X1s 10th anniversary, Chord Hugo TT
Interkonekty: Haiku Audio, Albedo Flat One
Kabel USB:  Lucarto Audio, Taga Harmony TUD

Sieciówki: Lucarto Audio PC -2EVO

Słuchawki: HIFIMAN Sundara, Aune E1

 

 




User Feedback

Recommended Comments

There are no comments to display.



Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Dali IO-12

    Nieco wbrew logice, a tak po prawdzie również wbrew ogólnemu postrzeganiu marki wybierając na testy „coś” sygnowane przez duńskie Dali zamiast spodziewanych kolumn głośnikowych dystrybutor – stołeczny Horn raczył był zaproponować … słuchawki. Niby ostatnimi czasy przysłowiowe nauszniki – na potrzeby niniejszej epistoły pod tym pojęciem pozwolę sobie uwzględnić wszelakiej maści wokół/na/do-uszne słuchawki, mają w swych katalogach jeśli nie wszyscy, to przeważająca większość producentów z audio zw

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Yamaha SR-B40A

    Skoro legendarna „złota polska jesień” postanowiła dopieścić nas swoim nieco bardziej melancholijno-depresyjnym obliczem serwując przeplatany deszczem i śniegiem maraton pluchy a tym samym pozbawiając nas nie tylko złudzeń, co dylematów związanych z ewentualnymi weekendowo – popołudniowymi planami spacerowymi, jakoś trzeba zyskany tym sposobem „wolny” czas sobie zagospodarować. Owo zagospodarowanie jest tym bardziej na czasie, że lepiej – znaczy się cieplej i suszej, już było a na zmianę – powró

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Soundbary

    Bowers & Wilkins 607 S3

    Pomijając systemy wielokanałowe, którym dziwnym zbiegiem okoliczności poświęciłem dwie ostatnie recenzje, podstawkowe monitory są oczywistym wyborem dla wszystkich tych, którzy czy to z własnej woli, czy też zmuszeni prozą życia słuchają w niezbyt imponujących metrażach i/lub z tzw. systemów desktopowych. I choć w większości przypadków powyższa decyzja wiąże się z jakimiś kompromisami, to jeśli tylko podczas wyboru zamiast wywołanego chwilową promocją impulsu pokierujemy się nie tylko logiką, le

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Dali Oberon 5.1 - 1/1/VOKAL/SUB C-8D

    Choć od niepamiętnych czasów uważam się za ortodoksyjnego stereofila, to z biegiem lat nabrałem właściwej „skamielinom” pobłażliwej łagodności i akceptacji dla innych niż moje własne wyborów. Ba, doszło nawet do tego, że okazjonalnie pozwalam sobie na wycieczki w wielokanałowe rewiry i o zgrozo większość takich eskapad bardzo miło wspominam. Co prawda w trakcie takowych eksperymentów salon zaczyna przypominać połączenie biurowego open-space’a przed ukryciem całego okablowania pod podłogą i wojsk

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    BMN Beszele 2 Pro

    BMN Beszele 2 Pro   Kto z nas miłośników sprzętu audio nie marzył kiedyś o głośnikach marzeń przeglądając zagraniczne periodyki z cenami podawanymi najczęściej w DM lub USD? Nie, nie. DM to akurat nie Depeche Mode. To Deutsche Mark, czyli marka niemiecka. Ci bardziej zmotywowani i powiedzmy odważni, zdolni podejmowali się wyzwań i sami budowali swoje zestawy głośnikowe lub też modyfikowali posiadane - w oparciu o części, które można było w tamtym czasie zdobyć. I nie chodzi li tylko tu

    kangie
    kangie
    Kolumny 14
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.