Jump to content

NuPrime Alita

M@rgot

NuPrime powstał na bazie odkupionego od NuForce działu projektującego urządzenia klasy hi-end. Nowy zespół projektantów wsparty dotychczasowym know-how osiągnął natychmiastowe efekty. Najważniejszymi produktami marki są wzmacniacze i końcówki mocy klasy audiofilskiej w klasie D, przedwzmacniacze w klasie A wraz z przetwornikami DAC oraz wzmacniacze słuchawkowe.
Cechą charakterystyczną marki NuPrime poza oczywiście świetną jakością komponentów audio, jest nowoczesny, oryginalny wygląd konstrukcji.
Wiele osób poszukuje do swoich nowoczesnych wnętrz wzmacniaczy, czy przetworników właśnie w stylu new modern, a przy tym wąskich, łatwych do umieszczenia na stoliku czy półce pod sprzęt audio.
Jednym z przedstawicieli trendu NuPrime House jest najnowszy przetwornik cyfrowo analogowy, wzmacniacz słuchawkowy ALITA kontynuacja udanej konstrukcji NuPrime DAC-9.
Aluminiowa obudowa ma zaledwie 5,5 cm wysokości, wykonana jest w kolorze grafitowym.
Przedni panel Ality ma charakterystyczne dla NuPrime ścięcia, które nadaje mu surowej elegancji. Na froncie znajdują się dwa pokrętła, lewe pełni rolę włącznika i selektora wejść, natomiast prawe to regulacja głośności i przycisk Mute.

Alita_1a.thumb.jpg.abc047e270d18d9f6bd67185c1ba6253.jpg  Alita_2.thumb.jpg.fd6350a0a8bf2c75ad3ba4df41a2d741.jpg

Alita_4.thumb.jpg.3a12e04fd1ed30d26aad2c5e2703881d.jpg  Alita_5.thumb.jpg.b0f8efdfd6578413ed004585b52507eb.jpg

 

 

Pomiędzy pokrętłami znajdują się dwa gniazda słuchawkowe, zbalansowane
Pentaconn 4,4 mm i standardowe 6,3 mm.
Na środku znajduje się charakterystyczny dla NuPrime „wyświetlacz”, to nic innego jak nawiercone maleńkie otworki, które są podświetlane od tyłu na niebiesko.
Jest to bardzo proste rozwiązanie, które potwierdza prawdziwość stwierdzenia, że czasem mniej znaczy lepiej, jako że całość prezentuje się efektownie i daje nam informacje o wybranym wejściu, częstotliwości próbkowania czy poziomie głośności.
Tylna ścianka podzielona jest na dwie strefy: wejścia i wyjścia. Po prawej stronie znajdują się wejścia i mamy tu: wejście coaxialne, optyczne, usb –B, I2S (HDMI), analogowe RCA. Dodatkowo mamy jeszcze wejście USB-A, opisane, jako extension port, za pomocą którego możemy podpiąć rozszerzenie bluetooth lub wifi. Z oferty NuPrime możemy w tym celu wykorzystać NuPrime Omnia WR-1, moduł Bluetooth BT-9 lub D-Stream Audio Primo HD.
W strefie wyjść mamy zbalansowany XLR, niezbalansowane RCA, optyczne Toslink oraz gniazdo jack 3,5 mm „Trigger Out”.

Sercem Ality jest chipset AK4493EQ, jest to 32-bitowy 2-kanałowy przetwornik cyfrowo-analogowy premium nowej generacji z technologią VELVET SOUND, osiągający wiodącą w branży charakterystykę niskiego poziomu zniekształceń i szeroki zakres dynamiki.
Tę samą kość stosuje RME Audio w swoich przetwornikach. Pytanie tylko jak sobie poradzi NuPrime z ogólnym brakiem tych chipsetów na rynku. Oczywiście trzymam kciuki za konstruktorów NuPrime oraz koncern Asahi Kasei Microsystems (AKM).
Upsamplowaniem sygnału wejściowego zajmuje się programowalny chip FPGA SRC, gwarantując jitter i inne zniekształcenia na ultraniskim poziomie.
Regulacja głośności jest analogowa, chociaż z nowoczesnym, mikroprocesorowym sterowaniem oraz modułem precyzyjnych tłumików w formie popularnej drabinki rezystorowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu regulacja odbywa się w 99 krokach, co 0,5 dB. Głośność jest regulowana indywidualnie na każdym wejściu, co pozwala nam dokładnego dopasować poziom źródła.
AK4493 konwertuje sygnały PCM 32 bit/768 kHz oraz DSD512 ale uwaga nie na każdym wejściu. Z USB otrzymamy 384 kHz / DSD256, z coaxial oraz I2S 768 kHz / DSD256 natomiast optyczne 192 kHz / DSDS64.

 

Alita_PCB_2.thumb.jpg.55e6ff0b50b4e35aa10100be9b59ea14.jpg  Alita_PCB_3.thumb.jpg.963f2ef8a2bd7bfadd4ee8d473b662ff.jpg

 

Alita_PCB_4.thumb.jpg.1737939775138ff735290664bff3c9f8.jpg  Alita_PCB_5.thumb.jpg.8a9d80c0db4e024bde8c2a0663b384cc.jpg

 

Odsłuchy Ality rozpoczęłam od zastosowania jej, jako czysty DAC w systemie.
Spodziewałam się podobnego brzmienia do RME ADI2 Dac z uwagi na zastosowanie tej samek kości AK4493EQ.
RME ADI był dla mnie przykładem DAC zupełnie przeźroczystego, niewnoszącego swojego charakteru w nagranie. Z Alitą jest inaczej, jest ciepło, bardzo melodyjnie i angażująco, dźwięk jest bogaty w barwę.
Szczególnie spodobał mi się bas Ality, artykulacja, głębia i uderzenie są najwyższej klasy. Mam kilka ulubionych kawałków do testownia, proponuję posłuchać utwór ze ścieżki dźwiękowej do filmu „Król Artur: Legenda miecza”.

Gitary, potężne smyczki, dęciaki, marszowa perkusja oraz elektronika, średniowieczne instrumenty zmieszane ze współczesnym bitem, a w tło wplecione szczękanie mieczy. Mamy tu idealny przykład na to, jaki spektakularny bas jest w tym DAC, a zarazem jak dokładny i szczegółowy jest przekaz.
To jest dokładnie to, co sam producent mówi o Alite „ciepło łączące w sobie detaliczność i przestrzenność”.

Wokale w Alita to też mocna strona, są one wyeksponowane i namacalne, mamy wrażenie, że wokalista śpiewa właśnie tylko dla nas. Brzmią one mocno z uwagi na wsparcie niższą średnicą. Góra, nie jest tak wyeksponowana, zostawiono jej trochę luzu. Daje to miły niemęczący przekaz. Brzmienie Ality przypomina mi najbardziej Denafrips Ares II, szczególnie jego ciepłe wokale, ale jest szybsze i dynamiczniejsze. Ares II przyjemnie „plumka” w spokojnych jazzowych kawałkach, do mocniejszych brakuje mu trochę tempa.

DSC_4023.thumb.JPG.c58bfccbf1189c2245c170f904d48029.JPG  DSC_4022.thumb.JPG.3de4e288f28df6ae3c62326cde3c701d.JPG

 

NuPrime Alita to również wzmacniacz słuchawkowy. Niestety często w przetwornikach, wzmacniacz słuchawkowy to tylko miły dodatek producenta, podyktowany pewnie chęcią zwiększenia atrakcyjności danego produktu, z którego rzadko korzystamy z uwagi na słabą jakość. Zapewniam tu tak, nie jest, Alita to pełnoprawny wzmacniacz, dodatkowo wyposażony w dwa wyjścia słuchawkowe zbalansowane Pentaconn 4,4 mm i standardowe 6,3 mm.
Pentaconn 4.4 jest to nowy standard połączenia opracowany przez japońską firmę Nippon DICS, zapewnia układ minimalnego przeniku, maksymalny odstęp kanału oraz niższym poziomie hałasu.
Przez niezbalansowane wyjście otrzymujemy 750 mW na kanał przy obciążeniu 32 Ω i 57,5 mW na kanał przy 600 Ω. Jeśli wybierzemy opcję zbalansowaną, otrzymujemy podwójną moc 1,5 W przy obciążeniu 32 Ω i 115 mW przy obciążeniu 600 Ω.
Jest to wystarczająca moc do napędzenia większości słuchawek. Ja podpinałam HiFiMan Ananda oraz MrSpeakers AEON Flow Open i muszę przyznać, że moc i uderzenie było wystarczające i na wysokim poziomie
Zresztą NuPrime chwali się, że konstrukcja wzmacniacza słuchawkowego Ality była wzorowana na DAC-10H, a to już kawał pieca, który spokojnie napędzi HiFiMan Susvara.
Alita może być też wykorzystywana, jako klasyczny przedwzmacniacz analogowy, możemy użyć wyjście zbalansowane i niezbalansowane do podpięcia monitorów aktywnych. Regulacja głośności odbywa się z wykorzystaniem drabinki rezystorowej w precyzyjnych krokach co 0,5 dB.
Muszę przyznać, że lubię sprzęty NuPrime. Dlaczego ?
Po pierwsze ich styl new modern, który świetnie prezentuje się w nowoczesnych wnętrzach.
Po drugie prosta obsługa, podpinasz i grasz, nie musisz, kombinować z ustawieniami EQ, crossfeld, filtry i nie chodzi o to, że nie potrafię tego ustawić, ale zamiast słuchać, cieszyć się i delektować muzyką, ciągle coś próbuję, testuje, poprawiam, gdzieś w tym wszystkim ginie przyjemność.
Po trzecie i najważniejsze, to jest bardzo dobre brzmienie, zaskakująco mocna podstawa basowa, z energią, świetnie trzymająca rytm, a przy tym bogactwo szczegółów i wszystko idealnie ze sobą zestrojone, po prostu muzykalne i ekspresyjne.

Za udostępnienie sprzętu do testu dziękuję RAFKO.

 

Małgorzata Rutkowska-Mamica

 

Specyfikacja techniczna:
- Przetwornik DAC AKM AK4493EQ
- Procesor sygnału FPGA
- Stosunek sygnał/szum 110dB
- Pasmo przenoszenia 20 - 20.000Hz
- USB DAC
- Wejście optyczne 1
- Wyjścia optyczne 1
- Wejścia koaksjalne 1
- Wyjścia 2xRCA liniowe 1
- Wyjścia 2xXLR 1
- Złącze słuchawkowe 6.3mm duży jack, 4.4mm Pentaconn Sony
- Trigger 1
- I2S
- Wzmacniacz słuchawkowy: 1.5W RMS / 32 omów

- Pilot
- Wymiary WxSxG: 5.5cm x 23.5cm x 28.1cm
- Waga  2.5kg
User Feedback

Recommended Comments

There are no comments to display.Guest
This is now closed for further comments

 • Devialet Gemini II

  Choć francuski Devialet ciężko zapracował na powszechną rozpoznawalność jako producent bezsprzecznie futurystycznych, lecz szalenie funkcjonalnych all’in’one-ów, oraz nie mniej ekstrawaganckich głośników aktywnych dedykowanych wymagającemu i ceniącemu niebanalność form odbiorcy, to warto mieć również świadomość, iż wzorem innych wytwórców niezbyt kieszonkowej elektroniki nie zapomniał o miłośnikach bardziej „spersonalizowanych” doznań nausznych. Mowa oczywiście o słuchawkach, które w swych katal

  Fr@ntz
  Fr@ntz
  Słuchawki

  House of Marley Get Together 2 Mini

  Choć w kalendarzu uparcie króluje zima a część młodzieży szkolnej powoli kończy ferie, to aura najdelikatniej rzecz ujmując niespecjalnie sprzyja białemu szaleństwu. O ile jeszcze rodzime stoki ratują się armatkami, to już miłośnicy nieco cieńszej boazerii muszą obejść się smakiem, gdyż z powodu braku śniegu tegoroczny Bieg Piastów właśnie wypadł z kalendarza zimowych imprez masowych. Nie brakuje za to deszczu, więc jeśli tylko ktoś gdzieś się wypuścił i nie są to Alpy, bądź Dolomity, to śmiało

  Fr@ntz
  Fr@ntz
  Kolumny

  Canton Reference GS ROADSHOW | Odsłuchy

  Mamy okazję zaprosić wszystkich na wyjątkowe wydarzenie w Pabianickim Q21. Już od 15. do 24. lutego będziecie mieli okazję sprawdzić w naszym salonie niezwykłe kolumny Canton Reference GS, czyli kompletny flagowiec od cenionego producenta. Przez ponad tydzień będzie można posłuchać ich z elektroniką wysokiej klasy, z wybraną przez siebie muzyką, wszystko w przyjemnej atmosferze i z dobrą kawą. Kolumny Canton Reference GS powstały dzięki obszernym badaniom, które zostały zainicjowane przez G

  audiostereo.pl
  audiostereo.pl
  News | Tests | Others 3

  Triangle Borea BR03 Connect

  Kiedy w lipcu 2022 miałem okazję gościć u siebie Triangle Borea Active BR03 BT  pomimo usilnych prób za bardzo nie miałem się o co do nich przyczepić. Pomijając nader atrakcyjny design i co tu dużo mówić świetne brzmienie nie omieszkałem również obcmokać wtenczas świetnej ergonomii i bogactwa dostępnych interfejsów. Ot klasyczny przykład skończonego i kompletnego projektu, który przez ładnych parę lat nie powinien się zestarzeć. Jak się jednak miało okazać tak tylko mi się zdawało, lecz wbrew po

  Fr@ntz
  Fr@ntz
  Kolumny

  Morel Högtalare

  Ręka do góry kto nie miał albo nie ma regału Kallax z IKEA ? Można go konfigurować i używać na różne sposoby. W sieci jest wiele blogów z pomysłami, co można z niego zrobić, poprzez domek dla lalek, po stół w pracowni krawieckiej. Teraz pewnie niektórzy z Was zastanawiają się, co ma wspólnego ten regał z portalem o tematyce audio ? Otóż izraelska Firma Morel znalazła jeszcze jedno zastosowanie dla regału Kallax, zaprojektowała głośnik Bluetooth Högtalare, który idealnie wpasowuje się w pó

  M@rgot
  M@rgot
  Kolumny
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.