Jump to content

NuPrime Alita

M@rgot

NuPrime powstał na bazie odkupionego od NuForce działu projektującego urządzenia klasy hi-end. Nowy zespół projektantów wsparty dotychczasowym know-how osiągnął natychmiastowe efekty. Najważniejszymi produktami marki są wzmacniacze i końcówki mocy klasy audiofilskiej w klasie D, przedwzmacniacze w klasie A wraz z przetwornikami DAC oraz wzmacniacze słuchawkowe.
Cechą charakterystyczną marki NuPrime poza oczywiście świetną jakością komponentów audio, jest nowoczesny, oryginalny wygląd konstrukcji.
Wiele osób poszukuje do swoich nowoczesnych wnętrz wzmacniaczy, czy przetworników właśnie w stylu new modern, a przy tym wąskich, łatwych do umieszczenia na stoliku czy półce pod sprzęt audio.
Jednym z przedstawicieli trendu NuPrime House jest najnowszy przetwornik cyfrowo analogowy, wzmacniacz słuchawkowy ALITA kontynuacja udanej konstrukcji NuPrime DAC-9.
Aluminiowa obudowa ma zaledwie 5,5 cm wysokości, wykonana jest w kolorze grafitowym.
Przedni panel Ality ma charakterystyczne dla NuPrime ścięcia, które nadaje mu surowej elegancji. Na froncie znajdują się dwa pokrętła, lewe pełni rolę włącznika i selektora wejść, natomiast prawe to regulacja głośności i przycisk Mute.

Alita_1a.thumb.jpg.abc047e270d18d9f6bd67185c1ba6253.jpg  Alita_2.thumb.jpg.fd6350a0a8bf2c75ad3ba4df41a2d741.jpg

Alita_4.thumb.jpg.3a12e04fd1ed30d26aad2c5e2703881d.jpg  Alita_5.thumb.jpg.b0f8efdfd6578413ed004585b52507eb.jpg

 

 

Pomiędzy pokrętłami znajdują się dwa gniazda słuchawkowe, zbalansowane
Pentaconn 4,4 mm i standardowe 6,3 mm.
Na środku znajduje się charakterystyczny dla NuPrime „wyświetlacz”, to nic innego jak nawiercone maleńkie otworki, które są podświetlane od tyłu na niebiesko.
Jest to bardzo proste rozwiązanie, które potwierdza prawdziwość stwierdzenia, że czasem mniej znaczy lepiej, jako że całość prezentuje się efektownie i daje nam informacje o wybranym wejściu, częstotliwości próbkowania czy poziomie głośności.
Tylna ścianka podzielona jest na dwie strefy: wejścia i wyjścia. Po prawej stronie znajdują się wejścia i mamy tu: wejście coaxialne, optyczne, usb –B, I2S (HDMI), analogowe RCA. Dodatkowo mamy jeszcze wejście USB-A, opisane, jako extension port, za pomocą którego możemy podpiąć rozszerzenie bluetooth lub wifi. Z oferty NuPrime możemy w tym celu wykorzystać NuPrime Omnia WR-1, moduł Bluetooth BT-9 lub D-Stream Audio Primo HD.
W strefie wyjść mamy zbalansowany XLR, niezbalansowane RCA, optyczne Toslink oraz gniazdo jack 3,5 mm „Trigger Out”.

Sercem Ality jest chipset AK4493EQ, jest to 32-bitowy 2-kanałowy przetwornik cyfrowo-analogowy premium nowej generacji z technologią VELVET SOUND, osiągający wiodącą w branży charakterystykę niskiego poziomu zniekształceń i szeroki zakres dynamiki.
Tę samą kość stosuje RME Audio w swoich przetwornikach. Pytanie tylko jak sobie poradzi NuPrime z ogólnym brakiem tych chipsetów na rynku. Oczywiście trzymam kciuki za konstruktorów NuPrime oraz koncern Asahi Kasei Microsystems (AKM).
Upsamplowaniem sygnału wejściowego zajmuje się programowalny chip FPGA SRC, gwarantując jitter i inne zniekształcenia na ultraniskim poziomie.
Regulacja głośności jest analogowa, chociaż z nowoczesnym, mikroprocesorowym sterowaniem oraz modułem precyzyjnych tłumików w formie popularnej drabinki rezystorowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu regulacja odbywa się w 99 krokach, co 0,5 dB. Głośność jest regulowana indywidualnie na każdym wejściu, co pozwala nam dokładnego dopasować poziom źródła.
AK4493 konwertuje sygnały PCM 32 bit/768 kHz oraz DSD512 ale uwaga nie na każdym wejściu. Z USB otrzymamy 384 kHz / DSD256, z coaxial oraz I2S 768 kHz / DSD256 natomiast optyczne 192 kHz / DSDS64.

 

Alita_PCB_2.thumb.jpg.55e6ff0b50b4e35aa10100be9b59ea14.jpg  Alita_PCB_3.thumb.jpg.963f2ef8a2bd7bfadd4ee8d473b662ff.jpg

 

Alita_PCB_4.thumb.jpg.1737939775138ff735290664bff3c9f8.jpg  Alita_PCB_5.thumb.jpg.8a9d80c0db4e024bde8c2a0663b384cc.jpg

 

Odsłuchy Ality rozpoczęłam od zastosowania jej, jako czysty DAC w systemie.
Spodziewałam się podobnego brzmienia do RME ADI2 Dac z uwagi na zastosowanie tej samek kości AK4493EQ.
RME ADI był dla mnie przykładem DAC zupełnie przeźroczystego, niewnoszącego swojego charakteru w nagranie. Z Alitą jest inaczej, jest ciepło, bardzo melodyjnie i angażująco, dźwięk jest bogaty w barwę.
Szczególnie spodobał mi się bas Ality, artykulacja, głębia i uderzenie są najwyższej klasy. Mam kilka ulubionych kawałków do testownia, proponuję posłuchać utwór ze ścieżki dźwiękowej do filmu „Król Artur: Legenda miecza”.

Gitary, potężne smyczki, dęciaki, marszowa perkusja oraz elektronika, średniowieczne instrumenty zmieszane ze współczesnym bitem, a w tło wplecione szczękanie mieczy. Mamy tu idealny przykład na to, jaki spektakularny bas jest w tym DAC, a zarazem jak dokładny i szczegółowy jest przekaz.
To jest dokładnie to, co sam producent mówi o Alite „ciepło łączące w sobie detaliczność i przestrzenność”.

Wokale w Alita to też mocna strona, są one wyeksponowane i namacalne, mamy wrażenie, że wokalista śpiewa właśnie tylko dla nas. Brzmią one mocno z uwagi na wsparcie niższą średnicą. Góra, nie jest tak wyeksponowana, zostawiono jej trochę luzu. Daje to miły niemęczący przekaz. Brzmienie Ality przypomina mi najbardziej Denafrips Ares II, szczególnie jego ciepłe wokale, ale jest szybsze i dynamiczniejsze. Ares II przyjemnie „plumka” w spokojnych jazzowych kawałkach, do mocniejszych brakuje mu trochę tempa.

DSC_4023.thumb.JPG.c58bfccbf1189c2245c170f904d48029.JPG  DSC_4022.thumb.JPG.3de4e288f28df6ae3c62326cde3c701d.JPG

 

NuPrime Alita to również wzmacniacz słuchawkowy. Niestety często w przetwornikach, wzmacniacz słuchawkowy to tylko miły dodatek producenta, podyktowany pewnie chęcią zwiększenia atrakcyjności danego produktu, z którego rzadko korzystamy z uwagi na słabą jakość. Zapewniam tu tak, nie jest, Alita to pełnoprawny wzmacniacz, dodatkowo wyposażony w dwa wyjścia słuchawkowe zbalansowane Pentaconn 4,4 mm i standardowe 6,3 mm.
Pentaconn 4.4 jest to nowy standard połączenia opracowany przez japońską firmę Nippon DICS, zapewnia układ minimalnego przeniku, maksymalny odstęp kanału oraz niższym poziomie hałasu.
Przez niezbalansowane wyjście otrzymujemy 750 mW na kanał przy obciążeniu 32 Ω i 57,5 mW na kanał przy 600 Ω. Jeśli wybierzemy opcję zbalansowaną, otrzymujemy podwójną moc 1,5 W przy obciążeniu 32 Ω i 115 mW przy obciążeniu 600 Ω.
Jest to wystarczająca moc do napędzenia większości słuchawek. Ja podpinałam HiFiMan Ananda oraz MrSpeakers AEON Flow Open i muszę przyznać, że moc i uderzenie było wystarczające i na wysokim poziomie
Zresztą NuPrime chwali się, że konstrukcja wzmacniacza słuchawkowego Ality była wzorowana na DAC-10H, a to już kawał pieca, który spokojnie napędzi HiFiMan Susvara.
Alita może być też wykorzystywana, jako klasyczny przedwzmacniacz analogowy, możemy użyć wyjście zbalansowane i niezbalansowane do podpięcia monitorów aktywnych. Regulacja głośności odbywa się z wykorzystaniem drabinki rezystorowej w precyzyjnych krokach co 0,5 dB.
Muszę przyznać, że lubię sprzęty NuPrime. Dlaczego ?
Po pierwsze ich styl new modern, który świetnie prezentuje się w nowoczesnych wnętrzach.
Po drugie prosta obsługa, podpinasz i grasz, nie musisz, kombinować z ustawieniami EQ, crossfeld, filtry i nie chodzi o to, że nie potrafię tego ustawić, ale zamiast słuchać, cieszyć się i delektować muzyką, ciągle coś próbuję, testuje, poprawiam, gdzieś w tym wszystkim ginie przyjemność.
Po trzecie i najważniejsze, to jest bardzo dobre brzmienie, zaskakująco mocna podstawa basowa, z energią, świetnie trzymająca rytm, a przy tym bogactwo szczegółów i wszystko idealnie ze sobą zestrojone, po prostu muzykalne i ekspresyjne.

Za udostępnienie sprzętu do testu dziękuję RAFKO.

 

Małgorzata Rutkowska-Mamica

 

Specyfikacja techniczna:
- Przetwornik DAC AKM AK4493EQ
- Procesor sygnału FPGA
- Stosunek sygnał/szum 110dB
- Pasmo przenoszenia 20 - 20.000Hz
- USB DAC
- Wejście optyczne 1
- Wyjścia optyczne 1
- Wejścia koaksjalne 1
- Wyjścia 2xRCA liniowe 1
- Wyjścia 2xXLR 1
- Złącze słuchawkowe 6.3mm duży jack, 4.4mm Pentaconn Sony
- Trigger 1
- I2S
- Wzmacniacz słuchawkowy: 1.5W RMS / 32 omów

- Pilot
- Wymiary WxSxG: 5.5cm x 23.5cm x 28.1cm
- Waga  2.5kg
User Feedback

Recommended Comments

There are no comments to display.Guest
This is now closed for further comments

 • Nuprime Omnia A200

  NuPrime to producent elektroniki audio z USA. Założycielem marki jest Jason Lim, współtwórca marki NuForce'a. NuPrime powstał na bazie odkupionego od NuForce działu projektującego urządzenia klasy hi-end (reszta NuForce'a trafiła do Optomy). Wraz z działem hi-endu Jasom przejął wszystkie prawa do dotychczas stworzonych przez NuForce'a technologii. Nowy zespół projektantów wsparty dotychczasowym know-how osiągnął natychmiastowe efekty. Najważniejszymi produktami marki są wzmacniacze i końcówki

  M@rgot
  M@rgot
  Wzmacniacze 1

  Promocja TV oraz Soundbar LOEWE - gratisowe głośniki

  Krakowski salon Audio-Video AUDIOtrendt, zaprasza na prezentację telewizorów marki Loewe:    Nowa linia telewizorów bild firmy Loewe wykorzystuje najwyższej jakości panele OLED 4K najnowszej generacji w rozmiarach 65, 55 i 48 cali. W połączeniu z nową obudową Loewe SL7, potężnym procesorem NT7 i nowym oprogramowaniem Loewe os7, telewizory Loewe bild zapewniają perfekcyjne wrażenia z oglądania różnorodnych treści wideo. Użytkownicy mogą cieszyć się najnowocześniejszymi standardami

  plastik1989
  plastik1989
  Newsy

  iFi xDSD Gryphon

  O tym, że słuchawki bezprzewodowe już dawno przestały cierpieć na przypadłości wieku dziecięcego stanowiąc mało poważną a tym samym poważaną alternatywę dla swojego bazującego na standardowej – przewodowej łączności rodzeństwa wiedzą chyba wszyscy zainteresowani. Wystarczy bowiem wspomnieć wyborne flagowe Bowers & Wilkins Px8, nieco bardziej przystępne Px7 S2, czy też bezlik ostatnio coraz bardziej popularnych dokanałówek w stylu Denon AH-C830NCW, Bowers & Wilkins PI7, czy Bang & Olu

  Fr@ntz
  Fr@ntz
  Źródła

  Bowers & Wilkins Px8

  Powiem szczerze, że kiedy ekipa Sieci Salonów Top HiFi & Video Design zwróciła się do mnie z pytaniem, czy przypadkiem nie miałbym ochoty rzucić okiem i uchem na flagowe słuchawki Bowers & Wilkins podsyłając odpowiedniego linka, byłem święcie przekonany, że przecież dopiero co skończyłem ich test. Jak się jednak okazało po pierwsze pomimo uderzającego podobieństwa ów test dotyczył modelu Px7 S2 a tym razem na redakcyjny tapet trafić miały Px8 a po drugie miał on miejsce … w lipcu, więc n

  Fr@ntz
  Fr@ntz
  Słuchawki

  Wystawa Audio Video Show 2022

  Wystawa Audio Video Show 2022                   Tegoroczną relację chciałem rozpocząć od słów „W Warszawie jak co roku spotykamy się na wystawie Audio Video Show, która jest największym świętem audiofila i melomana w naszym kraju”. Cóż… nie mogę tego zrobić, ponieważ w poprzednich latach odebrano nam to święto, pozbawiono wolności, skazano na na zamknięcie i ograniczenie spotkań towarzyskich. Smutny to był czas. Przysychały znajomości, świat poszarzał. Muzyka płynąca z naszych sy

  palton
  palton
  Reportaże
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.