Jump to content

QNAP TS - 251D

plastik1989
plastik1989

 

 

Po wstępnym opisaniu możliwości technicznych urządzenia, instalacji odpowiednich pakietów oraz wgraniu muzyki na NASa, czas sprawdzić jakie wrażenia odsłuchowe daje QNAP TS251. Użyłem go jako NASa wpiętego w system audio za pośrednictwem DACa ze streamerem. 

_DSC8939.thumb.jpg.082bf3e6397c6eddedb215926d055cab.jpg_DSC8717.thumb.jpg.5388810a05c1807a4e21884b744bbfac.jpg

Jedna uwaga na marginesie - pomimo tego, że samo urządzenie jest praktycznie bezgłośne, trzeba wziąć małą poprawkę na odgłos pracy samych dysków twardych, które w zbyt bliskiej odległości od słuchacza dają się usłyszeć. Nie jest to wielki problem, bo sam NAS może być w zupełnie innym pomieszczeniu, ważne tylko by był wpięty do tej samej sieci co Streamer/DAC.   

_DSC8718.thumb.jpg.a0107411d610e0ee97e8cbffc3dda817.jpg_DSC8719.thumb.jpg.3e81196f32670693910817fe7d4b9d73.jpg_DSC8721.thumb.jpg.eddce696c4bcfde4091c5cdfcdf34b84.jpg

W teście użyłem kilku aplikacji/wtyczek z poziomu NASa. Jako DACa, który jest konieczny do wykonania testów odsłuchowych, wykorzystałem Ayon S10 MKII. Z poziomu Streamera/DAC używałem tylko jednej, dostarczonej przez producenta aplikacji – jednak jej używanie nie jest obligatoryjne, wszystkie funkcje odtwarzanie muzyki możemy wykonać z poziomu przeglądarki, sterując NASem. 

 

Pliki muzyczne uzyskałem ripując je z płyt CD oraz SACD do formatu WAV.  

_DSC8941.thumb.jpg.fbfa674097ebcaa93f945f020f18d1fa.jpg_DSC8726.thumb.jpg.57ce08afa58b2f4ba0a8993d3e499f6f.jpg

Materiał muzyczny jaki użyłem do testów:

 

-Patricia Barber – Cafe Blue UN-mastered, CD/SACD Premonition Records 1994

-Karajan Forever – Calssiques de toujours, 2CD Deutsche Grammophon 2003

-Chris Jones & Charlie Carr, CD/SACD Stockfish Records 2019

-Alt – J - An Awesome Wave, CD Infectious 2012

-Rammstein – Rammstein, CD Vertigo 2019

 

By test był miarodajny, porównanie wykonywałem z plikami wgranymi na NASa, a materiałem porównawczym, były te same pliki wgrane na pendrive USB i wpięte bezpośrednio do DACa. Korzystanie z fizycznych płyt CD wykluczyłem po pierwszych próbach, gdyż większe zmiany muzyczne wprowadziłoby użycie samego odtwarzacza CD i odczyt laserem. Uznałem, że nie jest to miarodajne, jednak pliki z serwera i CD Audio to całkiem inne technologie i inne podejście do tematu. 

 

Jeżeli chodzi o test muzyczny, to różnice w odsłuchu materiału z samych płyt CD vs. NAS streścić można w ten sposób, że pliki dostarczają większą energię, detal i kontur nagrania, natomiast CD lekko gubi te cechy, ale za to uzyskujemy nieco większą łagodność dźwięku. Oczywiście należy uwzględnić również takie czynniki jak sam przewód zasilający transportu CD oraz kabel cyfrowy – zmiennych jest na tyle dużo, że tak jak wcześniej wspomniałem, bardziej miarodajny wydał mi się test NASa wpiętego do tej samej sieci co DAC, do pendrive wpiętego w to urządzenie. 

 

Tutaj już zmiany dźwiękowe nie są, aż tak duże, ale również dają się wyłapać. 

_DSC8723.thumb.jpg.e5145be4b0794a3b7b0b04ff33dd7f44.jpg_DSC8724.thumb.jpg.0e77cafc2fae61983c2914e72dc62ba3.jpg_DSC8733.thumb.jpg.3bb13be8f751b524262600409cc071ec.jpg

W kameralnych utworach z płyty Cafe Blue, Patrici Barber wyraźniejsza była holografia nagrania, nieco lepiej prezentowały się wybrzmienia (gdy odtwarzałem plik za pośrednictwem NAS). Podobne odczucia miałem, wykonując podobny test na materiale pochodzącym ze składanki -Karajan Forever – Calssiques de toujours. 

 

Melodyjny album zespołu Alt – J - An Awesome Wave, przy odtwarzaniu z NASa miał trochę mocniej zdefiniowany bas, łagodniej brzmiały elektroniczne kompozycje utworów. Największe różnice dźwiękowe wyłapałem na płycie Chris Jones & Charlie Carr, podobnie jak we wcześniejszych albumach, mocniej dało się zdefiniować bas, dłużej utrzymywały się wybrzmienia, nieco większa holografia całego przekazu muzycznego. Przy tak spokojnej płycie, gdzie dodatkowo dominują instrumenty akustyczne, wszelkie niuanse wprowadzane przez inną konfigurację sprzętową są znacznie łatwiejsze do wyłapania. 

 

Odwrotna sytuacja miała miejsce w przypadku ostatniego testowanego albumu: Rammstein – Rammstein, tutaj natłok informacji muzycznych nie umożliwił mi wyłapania jakichkolwiek różnic dźwiękowych. 

 

Zaznaczyć trzeba, że pomimo tego, że różnice nie były zbyt duże to jednak korzystanie z NASa znacznie szybciej pozwalało odtworzyć wybrany utwór (prawdopodobnie to zasługa indeksowania jaką wykonuje oprogramowanie QNAP). Ilość dostępnego miejsca, jakie daje dysk sieciowy jest nieporównywalnie większa, niż jakikolwiek pendrive i w obecnie używanych rozszerzeniach plików muzycznych, ciężko mi sobie wyobrazić tak rozbudowaną bibliotekę, by dwu kieszeniowy NAS nie dał rady jej pomieścić. 

 

Z popularnych na rynku programów, sprawdziłem działanie oprogramowania: Linn Kazoo, Roon, Twonky, z paletyrozwiązań niezależnych dostawców. Proponowany przez QNAP jest darmowy Music Station. Instalacja każdego z nich jest banalnie prosta i w zasadzie sprowadza się do wyszukania wybranego programu w „App Center” i kliknięciu jednego przycisku, by w ciągu kilku sekund mieć ją pobraną i zainstalowaną na NASie. 

 

Można też, z pominięciem aplikacji muzycznej, zaznaczyć pliki dźwiękowe bezpośrednio w folderze i wysłać polecenie do odtworzenia w zewnętrznym streamerze poprzez protokół UPnP. Dla mnie najwygodniejsze było korzystanie Music Station, ponieważ prócz bardzo szybkiego indeksowania, bardzo trafnie potrafił przypisać tagi do utworów. 

 

Podsumowując, korzystanie z NASa jako źródła przechowywania plików muzycznych, jest bardzo wygodnym i funkcjonalnym rozwiązaniem. Używając jednego NASa, możemy słuchać muzyki na wielu różnych urządzeniach równocześnie, w różnych pomieszczeniach. Prócz słuchania muzyki, możemy oczywiście używać go do innych plików multimedialnych, takich jak zdjęcia czy filmy. 

 

 

Dane Techniczne:

 

Procesor: Intel Celeron J4005

Pamięć RAM:  2 GB

Interfejs dysków: SATA II, SATA III

Interfejs: HDMI, RJ-45, USB 2.0, USB 3.0

Złącza: 1x HDMI, 1x RJ45, 2x USB 3.0, 3x USB 2.0

Wi-Fi:  Nie

Obudowa: Tower

Zasilanie: Sieciowe (zasilacz impulsowy)

Wielkość dysku [cale]: 2.5, 3.5

Maksymalna liczba dysków: 2

Usługi: 

AFP, Dynamiczny DNS (DDNS), HTTP, HTTPS, IPv6, iSCSI, Jumbo Frame, Klient BitTorrent, Klient DHCP lub statyczny adres IP, Serwer CIFS/SMB, Serwer DHCP, Serwer DLNA, Serwer FTP, Serwer UpnP AV, Serwer VPN, SMART, SMTP, SNMP, SSH, Telnet, TFTP, Wake-On-LAN, WebDAV

 

Tryby RAID: 0, 1, JBOD, Single Disk

Zarządzanie: Aplikacja na urządzenia mobilne, Przeglądarka WWW

Wymiary: Wysokość [mm] 168

Szerokość [mm] 105

Głębokość [mm] 226

 • Confused 1


User Feedback

Recommended Comments

Cześć,

Miło się czytało ale nie rozumiem, jak używając aplikacji zainstalowanej na NAS-ie odtwarzasz muzykę na streamerze przez ethernet? Są dwa wyjaśnienia:

a) jestem matołem zacofanym technicznie

b) czegoś nie dopisałeś.

pozdrawiam 🙂

Share this comment


Link to comment
Share on other sites
30 minut temu, payong napisał:

Cześć,

Miło się czytało ale nie rozumiem, jak używając aplikacji zainstalowanej na NAS-ie odtwarzasz muzykę na streamerze przez ethernet? Są dwa wyjaśnienia:

a) jestem matołem zacofanym technicznie

b) czegoś nie dopisałeś.

pozdrawiam 🙂

Oczywiście po drodze jest Router. NAS wchodzi do wspólnej, domowej sieci i do tej samej sieci podłączony jest DAC ze streamerem z wejściem Ethernet. Czy połączy się do sieci przez Ethernet czy Wifi już bez różnicy, byle urządzenie pracowało w tej samej sieci co NAS. 

Share this comment


Link to comment
Share on other sites

Czyli jeśli dobrze zrozumiałem treść artykułu to na QNAP-ie jest uruchomiona aplikacja, którą obsługujesz w przeglądarce internetowej i wysyłasz muzykę na streamer?

 

Share this comment


Link to comment
Share on other sites
7 godzin temu, payong napisał:

Czyli jeśli dobrze zrozumiałem treść artykułu to na QNAP-ie jest uruchomiona aplikacja, którą obsługujesz w przeglądarce internetowej i wysyłasz muzykę na streamer?

 

Tak. Ale możesz sterować odtwarzaniem zarówno z poziomu telefonu, tabletu, komputera poprzez połączenie przez NAS i to jest jedna opcja. Druga to sterowanie z poziomu DACa/streamera lub jego aplikacji. 

Share this comment


Link to comment
Share on other sites

Sterowanie poprzez aplikację streamerem jest dla mnie zrozumiałe (mam tak z Daphile) ale druga opcja czyli NAS steruje streamerem jest nie do końca jasna: NAS musi wobec tego pracować jako serwer mutimedialny i przesyłać siecią zarówno strumień audio (mam nadzieję, że nie skompresowany) i polecenia sterujące streamerem oraz obsługiwać aplikację, którą użytkownik steruje zachowaniem NASa (co wysyła do streamera.

Share this comment


Link to comment
Share on other sites

U mnie NAS jest widoczny jako serwer multimediów w apce na tablet (mconnect) i tą apką przekierowuję strumień na streamer (malina). Drugą opcją jest podpięcie NAS bezpośrednio na streamerze. Wówczas sterowanie bezpośrednio z tego streamera przez przeglądarkę.

Share this comment


Link to comment
Share on other sites

Można też wybrać NAS jako źródło plików w Moode na RPi, tak mam u siebie. I to chyba jest najszybsze i najlepsze rozwiązanie, moim skromnym zdaniem 😉

Share this comment


Link to comment
Share on other sites


Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Hegel H95

  O ile w segmencie nazwijmy to ogólnie wybitnie konsumenckim i operującym na obszarze systemów domowej rozrywki, czyli nieco tracącego ostatnimi czasy na popularności, na rzecz soudbarów, kina domowego sezonowa fluktuacja modeli już nikogo nie dziwi, to w klasycznym stereo zbytnia nerwowość przy odświeżaniu oferty może przynieść więcej złego niż dobrego. Po prostu to nieco inny profil odbiorcy i nieco inne podejście do tematu, gdyż większość zakupów podejmowana jest nie dość, ze z rozmysłem, to j

  Fr@ntz
  [email protected]
  Wzmacniacze

  Denon DHT-S416

  Dopiero co wylegiwaliśmy się na plaży, bądź przemierzaliśmy wzdłuż i wszerz większe, czy też mniejsze pagórki a tu nie wiedzieć kiedy nastał wrzesień, skończyła się laba, dzieciarnia powróciła do szkolnego rygoru a my do codziennych obowiązków. Jednym słowem kanał. Całe szczęście nawet niespecjalnie śledząc branżowe publikatory gołym okiem widać, że schyłek lata to zarazem wysyp wszelakiej maści nowości, z którymi producenci czaili się przez kilka ostatnich miesięcy, mając cichą nadzieję, iż z i

  Fr@ntz
  [email protected]
  Kolumny

  HiFiMAN Ananda-BT

  HiFiMAN Electronics to chiński producent produktów audio, w tym słuchawek, wzmacniaczy i przenośnych odtwarzaczy audio. Jej założycielem jest Fang Bian doktor nanotechnologii. Początki działalności to manufaktura działająca w Nowym Jorku pod nazwą Head-Direct, od 2007 roku, jako HIFIMAN. W 2011 roku firma została przeniesiona do Chin. Portfolio firmy to przede wszystkim słuchawki nauszne, zaprojektowane w oparciu o przetworniki planarne, magnetostatyczne i ortodynamiczne. Do wyboru mamy kilka

  M@rgot
  [email protected]
  Słuchawki

  QNAP TS - 251D

  Po wstępnym opisaniu możliwości technicznych urządzenia, instalacji odpowiednich pakietów oraz wgraniu muzyki na NASa, czas sprawdzić jakie wrażenia odsłuchowe daje QNAP TS251. Użyłem go jako NASa wpiętego w system audio za pośrednictwem DACa ze streamerem.  Jedna uwaga na marginesie - pomimo tego, że samo urządzenie jest praktycznie bezgłośne, trzeba wziąć małą poprawkę na odgłos pracy samych dysków twardych, które w zbyt bliskiej odległości od słuchacza dają się usłyszeć. Nie jest t

  plastik1989
  plastik1989
  Akcesoria 9

  DMM Stockfish

  Pewnego rodzaju ciekawostka muzyczna stworzona przez Niemiecką firmę Stockfisch. To wydane najpopularniejsze single tej wytwórni (m.in. Chris Jones) na jednostronnej, miedzianej płycie winylowej. Chociaż słowo winylowa trochę na wyrost, bo materiałem jest miedź, więc poprawniej powiedzieć, że to gramofonowa płyta miedziana. Wzbudza to ciekawość, a przy okazji dodam, że dźwięk z takiej płyty jest równie zaskakujący co sam materiał i technologia w jakiej została wydana.  Proces tłoczenia

  plastik1989
  plastik1989
  Muzyka 4
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.