Jump to content

Topping MX3

M@rgot

Mamy swój wymarzony zestaw w salonie i co dalej ? Może pora znaleźć coś odpowiedniego na nasze biurko lub do sypialni, coś, co zajmie niewiele miejsca i nie odchudzi zbytnio naszego portfela.
Takie maleństwo, z wieloma „bajerami” ma w ofercie Topping. Mowa tu o wzmacniaczu zintegrowanym, dac, wzmacniaczu słuchawkowym oraz transmiterze bluetooth w jednym, czyli MX3.

Firma Topping przyzwyczaiła nas już do tego, iż projektuje i produkuje przetworniki cyfrowo-analogowe, wzmacniacze klasy D o imponującym stosunku ceny do jakości, co potwierdza również mały bohater naszego testu.

Obudowa jest wykonana z czarnego metalu i ma wymiary 185 mm x 122 mm x 38 mm i waży 475g, czyli tyle, co przeciętne słuchawki nauszne. Na froncie umieszczony jest duży wyświetlacz, złącze słuchawkowe 3,5 mm i pokrętło, które pełni rolę włącznika, selektora wejść i regulacji głośności. Wyświetlane na ekranie informacje są wyraźne, podświetlone na pomarańczowo, ale spokojnie nic nas nie razi, a poza tym mamy regulację jasności, czy to za pomocą pilota, czy automatu, który przygasza ekran po kilku sekundach bezczynności. Tylny panel natomiast jest usiany złączami. Specjalnie użyłam tego sformułowania, ponieważ, ze względu na rozmiary, jest trochę ciasno na tylnej ściance i może nam to utrudniać podpięcie np. kabli głośnikowych. A mamy tutaj zaczynając od lewej strony wejście USB, optyczne, koncentryczne, wyjście na subwoofer, wejście analogowe RCA, terminale głośnikowe, antena bluetooth oraz zasilacz.

 

DSC_3505.thumb.JPG.e43f87e14da070eefc93d08a75d6f39e.JPG DSC_3506.thumb.JPG.5de9b9d08c038c79e0d7043ef96b162b.JPG  DSC_3508.thumb.JPG.1ab22cd2cd62eb59c0ba50f362e419b3.JPG

 

DSC_3509.thumb.JPG.6a74b669d37eaa78e37cd4b6feead1a9.JPG DSC_3510.thumb.JPG.3241d2d9783b871e930f0964c6d4a5c2.JPG DSC_3512.thumb.JPG.8ef7e7c87a8aa5bbe97d01b61a7e653f.JPG

 

DSC_3513.thumb.JPG.d6160be38691b59cd9a7e37de204723f.JPG

 

Obsługa Toppinga jest bardzo prosta, w zasadzie podłączasz go i grasz. Sterowanie odbywa się za pomocą wcześniej wspomnianego pokrętła na panelu przednim lub za pomocą pilota znajdującego się w komplecie. Pilot ma więcej funkcji, możemy regulować bas i tony wysokie, play/pauza, kontrola jasności wyświetlacza, tryb auto oraz przełączanie w tryb pracy, jako wzmacniacz słuchawkowy.

Ja potraktowałam Topping MX3 jako wzmacniacz biurkowy, zdecydowanie niesprawiedliwe byłoby testowanie go w pomieszczeniu trzydzieści parę metrów kwadratowych i wymagać by napędził kolumny podłogowe.
Podpięłam go, więc pod KEF Q1 i puściłam muzykę z Iphona, wzmacniacz od razu wykrył połączenie bluetooth. Podobnie po usb, MX3 jest od razu wykrywany przez windows czy linux, bez potrzeby wgrywania dodatkowych sterowników.

Później przyszła kolej na wejście coaxialne i optyczne i muszę przyznać, że dopiero na tym połaczeniu wzmacniacz pokazał jak gra. Po coaxialu było wpięte raspberry z hifiberry digi + pro, a do wejścia optycznego Chromecast audio.
Powiem tak, byłam zaskoczona dużym i mocnym dźwiękiem, który wydobywał się z tego maleńkiego urządzenia. Dźwięk był bardziej energetyczny i żywy, niż się można było spodziewać. Bas był mocny, wokale wyraźne, z dużą przestrzenią. Oczywiście można wymagać od dźwięku więcej, ale nie za 599 zł, tylko przynajmniej 4 razy tyle.
Próbowałam też wejście analogowe, połączyłam Toppinga z Aune X1S, różnica dźwięku nie była zauważalna, co świadczy, iż zastosowany w MX3 dac, jest dobrze zestrojony ze wzmacniaczem.

Jako wzmacniacz słuchawkowy MX3 ma moc 257 mW przy 32 omach to w zupełności, wystarczyło do napędzenia Hifiman Sundara, które nie są zbyt wymagające i zagrały całkiem przyzwoicie. Czysty i dynamiczny dźwięk, bas mocny i dobrze kontrolowany, średnie i wysokie tony były czyste i wyraźne.
Wygodną funkcją jest praca w trybie auto, Topping sam się uruchamia jak tylko, dostanie sygnał do któregokolwiek źródła, z zapamiętanym ostatnio używanym poziomem głośności. Sam się przełącza w tryb wzmacniacza słuchawkowego po podpięciu słuchawek.
Trzeba pamiętać, iż MX3 jest skierowany do osób zaczynających swą przygodę z audio, lub do osób szukających rozwiązania do drugiego systemu w sypialni, lub w gabinecie. Nie można go zestawiać by, konkurował z pełnowymiarowymi wzmacniaczami. MX3 wykonuje świetną robotę, jako wzmacniacz napędzający nieduże monitory, wydobywając muzykalność bez brzmienia zbyt kolorowego. Za niewielką kwotę można uzyskać konfigurację, która będzie brzmiała lepiej niż większość systemów typu all-in-one, a nawet budżetowe głośniki aktywne.
MX3 to dobry zakup za nieduże pieniądze, oferujący dużo funkcji.

Dziękuję Firmie  Audiomagic.pl za dostarczenie sprzętu do testów.

 

Małgorzata Rutkowska-Mamica

Dane techniczne:

Głośniki:

2x 38 W przy 8 omach, 2x 40 W przy 4 omach.

0,05% THD + N.

92 dB SNR przy 8 omach, 91 dB SNR przy 4 omach.

Zysk 29,6 dB

 

Słuchawki:

257mW

SNR 103dB

0,005% THD + N przy 32 omach 130 mW

Zysk 11,6 dB

Zalecana impedancja słuchawek 16-300 omów

Pasmo przenoszenia 20 Hz do 200 kHz

 

Wejście USB: 44,1kHz - 96kHz / 16Bit - 32Bit

Wejście optyczne/koncentryczne: 44,1kHz - 192kHz / 16Bit - 24Bit

Bluetooth: HFPV1.6, A2DPV1.2, AVRCPV1.4

Wymiary: 18,5 x 12,2 x 3,8 cm

Waga: 475 g

Kolor: Czarny lub Srebrny

Zasilanie: DC24V/3,75A

 

 
User Feedback

Recommended Comments

Dobrze, że nie zapomniano o regulacjach tonów, co dla każdego wzmacniacza, którego eksploatujemy często  z niskimi poziomami głośności jest koniecznością. Właściwie loudness byłby jeszcze wygodniejszy, ale dobre i to.

Share this comment


Link to comment
Share on other sites

"MX3 wykonuje świetną robotę, jako wzmacniacz napędzający nieduże monitory"

oraz

"niesprawiedliwe byłoby testowanie go w pomieszczeniu trzydzieści parę metrów kwadratowych i wymagać by napędził kolumny podłogowe."

Otóż zdecydowanie sprawiedliwsze byłoby podłączenie kolumn podłogowych, które do głośnego i dynamicznego zagrania potrzebują dużo mniej prądu od monitorów. Monitory niemal zawsze są 4-omowe, a kolumny podłogowe trafią się też 8-omowe (mniej wymagające). Mały wzmacniacz - do do małych kolumn. Schemat myślenia, którego nie wypada promować forum, jakim jest Audiostereo. Krótko mówiąc - wzmacniacz nie został przetestowany. Wniosek końcowy - jest dużo lepszy, niż go opisano.

Warto też wspomnieć, że zasilacz jest osobny. Gdyby go dorzucić do urządzenia, to już by takie małe nie było.

Share this comment


Link to comment
Share on other sites

 

Cytat

Ja potraktowałam Topping MX3 jako wzmacniacz biurkowy, zdecydowanie niesprawiedliwe byłoby testowanie go w pomieszczeniu trzydzieści parę metrów kwadratowych i wymagać by napędził kolumny podłogowe.
Podpięłam go, więc pod KEF Q1 

Proszę czytać dokładnie KEF Q1 są 8 omowe

Specification: Q1

System type: Two-way, bookshelf/stand-mount

Nominal impedance: 8 ohms

Amplifier Requirements: 15-120W

Frequency response: 45Hz to 27kHz +/-3.0dB

Sensitivity: 91dB at 1m for 2.83V

Maximum output: 111dB

Drive units: B160 Uni-Q (SP1485) [NT19 HF unit (SP1487)]

Share this comment


Link to comment
Share on other sites

Niczego nie zmienia, że producent podaje 8 omów. Cytuję z pomiarów (wprawdzie inny model, ale problem naświetlony):

"minimum przy 200 Hz ma ok. 3 omy, co formalnie i bezwzględnie oznacza 4-omową impedancję znamionową. Zwyczajem większości swoich rywali (z tego testu i nie tylko) KEF podaje 8 omów, ale nie należy się tym przejmować..."

 

Lepiej porządnie wykonać robotę, niż z góry zakładać, że podłogówki to za trudne wyzwanie. ZAWSZE monitor będzie tym trudnym wyzwaniem, bo w podłogówce niekoniecznie minimum impedancji będzie miało 3 omy. Szybciej 6 lub 7 omów, co pozwoli zaliczyć kolumnę jako 8-omową. Po prostu proszę pisać, co udało się potwierdzić, a pominąć niby fakty, ale bazujące na domysłach.

Share this comment


Link to comment
Share on other sites

W dniu 16.11.2020 o 11:21, Wuelem napisał:

Mały wzmacniacz - do do małych kolumn. Schemat myślenia, którego nie wypada promować forum, jakim jest Audiostereo.

Nie wciska się podłogowych  kolosów do malutkiego pokoiku, ani dużego salonu nie próbuje nagłośnić małymi monitorkami. A w dużym salonie kilkukrotnie większa odległość do kolumn niż w malutkim pokoiku. Dlatego do malutkich kolumienek wystarczy słabiutki wzmacniacz, a do dużych niezbędny jest wzmacniacz mocny. A im wzmacniacz mocniejszy, tym zazwyczaj większy. Koniec końców schemat myślenia jak najbardziej prawidłowy, choć wyjątków od regóły wykluczyć się nie da.

BTW Topping MX3 w teorii bardzo fajny, ciekawe jak gra w praktyce.

Edited by szymon1977

Share this comment


Link to comment
Share on other sites

Mam od jakiegoś czasu tego toppinga i gra fajnie, nie powiem że nie :) Ale mam z nim jeden problem - po dojściu do ok 70/100 vol wyłącza się sam po kilku senundach. Podłączone są go niego stare, ale sprawne monitory magnaty 220. Na tabliczce mają 4-8ohm i 34-35k Hz. Wiecie może gdzie szukać przyczyny takiego odcinania? Wadliwy topping czy raczej wina starych kolumn? 

Share this comment


Link to comment
Share on other sitesJoin the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Bang & Olufsen Beoplay H95

  Podobnie jak w zeszłym, również i w tym miesiącu, pozostając w obszarze niekrępującej ruchy bezprzewodowości, po stricte kieszonkowych, dokanałowych „pchełkach” EQ, dzięki zaangażowaniu Sieci Salonów Top HiFi & Video Design udało nam się pozyskać na testy nieco bardziej poważną tak pod względem gabarytów, jak i ceny propozycję. W dodatku propozycję pochodzącą z katalogu Bang & Olufsen, czyli nie ruszając się nawet o krok z „Farmy” w Struer możemy wygodnie rozsiąść się fotelu, bądź hotelo

  Fr@ntz
  Fr@ntz
  Słuchawki

  Bang & Olufsen EQ

  Skoro wakacyjna aura sprzyja wszelakiej maści aktywności outdoorowej, to starając się dostosować do otaczających nas, jakże pięknych okoliczności przyrody, zamiast urządzeń stricte stacjonarnych po raz kolejny wzięliśmy pod lupę akcesorium śmiało aspirujące do miana niezbędnika współczesnego audiofila. Mowa oczywiście o słuchawkach nie tyko dokanałowych, co w pełni bezprzewodowych (true wireless), gdyż nikomu choćby odrobinę zaznajomionym z tematem nie trzeba uświadamiać, że plączący się w okoli

  Fr@ntz
  Fr@ntz
  Słuchawki

  Bowers&Wilkins Px7 S2

  Kiedy blisko pięć lat temu Bowers&Wilkins wprowadzał do swojego portfolio pierwsze PX-y jasnym stało się, że dział słuchawkowy zamiast być marginalnym dodatkiem do stricte kolumnowej oferty, jak to ma miejsce u części konkurencji, niejako na starcie dostał zielone światło do światowej ekspansji. Przesadzam? Bynajmniej, gdyż od tamtego momentu to właśnie B&W awansowało do grona marek pierwszego wyboru, przynajmniej jeśli chodzi o konstrukcje bezprzewodowe i choć, przynajmniej na razie, ni

  Fr@ntz
  Fr@ntz
  Słuchawki

  Bang & Olufsen Beoplay EX

  Ledwo w szkołach zabrzmiał ostatni dzwonek, kartka w kalendarzu przeskoczyła na lipiec i nie wiadomo kiedy nastały wakacje. Parkingi pod blokami świecą pustkami, dzieciarnia od bladego świtu po środek nocy zatyka internet i nawet jakby korków w porannym i popołudniowym szczycie robiło się mniej. Oczywiście S8-ka stoi niemalże permanentnie, ale taki widocznie jej urok. Grunt, że kto żyw i komu stopy procentowe wraz z szalejącą inflacją pozwalają opuszcza nagrzane wielkomiejskie mury i rusza na da

  Fr@ntz
  Fr@ntz
  Słuchawki

  Triangle Borea Active BR03 BT

  Pomijając wątpliwe walory natury tak sonicznej, jak i estetycznej okazjonalnie użytkowanych komputerowych głośniczków za punkt zwrotny w kontaktach z aktywnymi głośnikami klasy Hi-Fi pozwolę sobie uznać przeprowadzony na potrzeby audiostereo test AktiMate’ów Maxi . Nagle okazało się, że nie rezygnując z jakości dźwięku konwencjonalnych systemów w nader atrakcyjnej formie można zawrzeć same głośniki, napędzający je wzmacniacz, tuner FM (z RDS) / radio internetowe, streamer, stację dokującą dla iP

  Fr@ntz
  Fr@ntz
  Kolumny
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.