Jump to content

MB Audio Cable - Aurora

plastik1989

Firma, a raczej manufaktura MB Audio Cable działa na naszym, polskim rynku od kilku lat. Jak większość krajowych manufaktur, koncentruje się na sprzedaży w mniejszej skali, ale za to dużą uwagę kładzie na kontakt bezpośredni z klientem.

 

Siła marki skupia się na osobie projektanta i konstruktora kabli, jego charyzmie, stosunku do klientów, a przede wszystkim słuchowi i gustowi muzycznemu, które odpowiadają za odpowiednie strojenie i zachowanie proporcji dźwiękowych przewodów.

 

Patrząc na klub użytkowników MB Audio Cable, działający na naszym forum od 2015 roku ( link do klubu w tym miejscu: https://www.audiostereo.pl/topic/124016-klub-mb-audio-cable/#comments ) widzimy, że zarówno kable jak i kontakt z właścicielem manufaktury odbierany jest jednoznacznie korzystnie, przez całkiem sporą grupę odbiorców. Miło mieć do czynienia z tak pozytywną postacią, mając na względzie jak wiele czarnych kart historii zapisanych zostało przez nieuczciwe manufaktury…

 

Testowanie kabli jest sprawą nieco utrudnioną przez kilka czynników. Przede wszystkim kable zwykle stanowią ostatni element składowy systemu i to nimi dokonuje się ostatnich szlifów zestawu audio, doprowadzając dźwięk pod własne preferencje i wymaganie pozostałych elementów systemu.

_DSC1002.thumb.jpg.1dc0a81166d742a0111197c2211f2853.jpg_DSC0997.thumb.jpg.67851b03b8a696cdc20d16d27ed328b3.jpg

Stąd też, przewód grający neutralnie niekoniecznie jest atutem w systemie potrzebującym „docieplenia”, tak samo jak „ciepły” przewód nie można traktować jako korzystny w systemie, gdzie potrzeba szybkości i drajwu. Wniosek z tego taki, że nie da się jednoznacznie określić przewagi jednego kabla nad drugim, wyjmując go z kontekstu. Ja osobiście wypracowałem sobie taką waloryzację kabli, gdzie dzielę je na dwie kategorie; kategoria pierwsza to przewody „znikające” w systemie, dodające jak najmniej do systemu, a kategoria druga to przewody modyfikujące dźwięk systemu w wyraźny sposób, czyli kable którymi korygujemy na przykład szybkość, kontur, równowagę tonalną, ogólną barwę dźwięku.

 

Obie kategorie są potrzebne – oczywiście najlepiej byłoby mieć taki system, by nie było potrzeby korekty niczego kablami, ale kto nigdy nie miał potrzeby poprawiania dźwięku systemu kablami, niech pierwszy rzuci kamieniem…

 

W tej kategorii kabli, czyli modyfikujących dźwięk, główne aspekty, na których skupiam się oceniając przewód to zachowanie równowagi, relacja ceny do uzyskanej poprawy i pozycja marki na rynku wtórnym – pozwalająca odzyskać pieniądze przy odsprzedaży na rynku wtórnym. Z kolei, jako zachowanie równowagi kabla uważam sytuację, w której uzyskując zamierzony efekt, na przykład „ocieplenie” dźwięku uzyskujemy to bez efektów negatywnych, czyli spowolnienia, zatarcia detalu itp. Nie jest zbyt wielkim osiągnięciem „ocieplić” dźwięk, ale tracąc przy tym jakość pozostałych aspektów. Tak naprawdę takie rozwiązanie nic nam nie daje, bo pomimo tego, że poprawiliśmy jedną rzecz, pojawił nam się problem gdzie indziej. Tak więc dla mnie sprawą kluczową w korekcji dźwięku kablami, jest sprawdzenie czy przewód pomagając w jednym miejscu, nie szkodzi w innych.

 

 

_DSC0998.thumb.jpg.635fc362752ea14ab926a3f3f061b87f.jpg_DSC0999.thumb.jpg.36cf2835d5c5dcc49f78959365fe4f6c.jpg

Przechodząc do opisu konkretnego modelu przewodu, czyli MB Audio Cable, model Aurora  przypomnę, jak wygląda forma zakupu. Przewody te nie posiadają dystrybucji krajowej, a zakup odbywa się bezpośrednio od producenta. Przeglądając opinie naszych forumowiczów, kontakt ten przebiega bezproblemowo, ja również mogę potwierdzić otwartość i pomocność w pytaniach jakie miałem odnośnie produktu.

 

Konfekcja przewodu wygląda solidnie, polipropylenowy oplot w czarnym kolorze, opaski termokurczliwe z modelem przewodu, szczelnie przykrywają obudowę wtyków RCA, dzięki czemu trwałość połączenia i samych wtyków jest większa.

 

Dobrej jakości wtyki RCA to produkt firmy NEUTRIK, a konkretnie model Rean, bardzo sensowny wybór biorąc pod uwagę relację ceny do jakości. Połączenie galwaniczne wykonano za pomocą cyny z dodatkiem srebra. Przewód to miedź monokrystaliczna, a izolatorami przewodników jest teflon. Patrząc na składniki tego przewodu, widać, że są to porządne materiały i uczciwe w tej cenie produktu.  

 

 

Odsłuch przewodów Aurora (podobnie jak wcześniej testowanych Diamond) wykonywałem w dłuższym przedziale czasu (prawie dwa miesiące), dzięki czemu miałem możliwość przetestowania ich w różnych miejscach (między preampem a końcówką mocy, między DACiem a Preampem, między CD a integrą…). Użyłem różnych marek producentów sprzętów audio (między innymi Accuphase, Mcintosh, NAIM, Unison Research) dodatkowo w technologii zarówno tranzystorowej jak i lampowej. Uważam, że udało mi się poznać charakter tego przewodu dosyć dobrze na każdej płaszczyźnie sprzętowej.

 

 

 

Przewody Aurora to bardzo tani produkt na rynku kablarskim, można pokusić się stwierdzenie, że to jedne z najtańszych kabli dostępnych na rynku. Nawet przewody DIY wyjdą finalnie podobnie cenowo. Więc zakładam (być może niesłusznie), że lwia część użytkowników będzie używać ich w systemach podstawowych lub co najwyżej ze średniej półki. W takiej kategorii sprzętowej nie da uniknąć się niedoskonałości i pewne rzeczy trzeba maskować, lub co najmniej ograniczyć nadmierną ekspozycję pasm dźwięku, które mogą lekko niedomagać.

 

Wychodząc od takiego założenia, przewód Aurora sprawdza się doskonale. Jest to spokojniej grający kabel niż np. Diamond, z większą łagodnością, dociążeniem i lekkim dociepleniem dźwięku. Myślę, że jest łatwiejszy w aplikacji, gdyż takie cechy dźwięku przydadzą się w praktycznie każdym systemie, a przynajmniej w ciemno można założyć, że nie zaszkodzą.

_DSC1000.thumb.jpg.df79b1e27ce0e14901e2e00da6219485.jpg_DSC1001.thumb.jpg.9c72b1e53e67d4fee632706bb3b140e1.jpg

Oczywiście nie mamy tak dobrego wglądu w nagranie i takiej ilości informacji, jak w wyższym modelu Diamond, ale za to niedoskonałości systemu nie zostaną tak wyeksponowane.

 

Przewód gra równym dźwiękiem, bez faworyzowania żadnego z pasm. To raczej kabel z kategorii nie wnoszących dużo zmian do systemu. Wysokie tony są czyste i pozwalają na poprawne określenie sceny, średnica oddaje wrażenie głębi i nasycenia wokali, niskie tony posiadają poprawną wielobarwność tego zakresu, zachowując odpowiednią szybkość i konturowość i zejście.

 

 

Kabel ten rekomendować mogę do większości systemów podstawowych, gdzie chcemy wnieść lekką poprawę kablami, bez ryzykowania wyeksponowania wad systemu. Bez problemu można używać ten przewód z mocnymi tranzystorami, którym delikatne złagodzenie dźwięku nie zaszkodzi. Większość urządzeń lampowych również powinno dobrze zgrać z tym kablem, pod warunkiem, że nie jest to system wybitnie złagodzony i „zmiękczony” lampą, wtedy proponowałbym przetestować przed zakupem.

Problemu z tym być nie powinno, gdyż model sprzedaży zakłada możliwość wypożyczenia na odsłuchy każdego ze sprzedawanych przewodów, do czego gorąco zachęcam. 

 

 

Model: Aurora

Cena:

2x50cm - 299zł

2x1m  - 439zł

 

Kontakt: http://mbaudiocable.pl/

 

Do testów dostarczył: MB Audio Cable

Wydrukuj lub zapisz jako PDF

 • Like 1
 • Confused 1


User Feedback

Recommended Comments

Dzięki za artykuł oraz przybliżenie tak Aurory jak i marki MB Audio Cable. Jestem zdania że należy promować rodzime, uczciwe manufaktury oferujące jakościowe produkty.

Jestem szczęśliwym użytkownikiem Diamonda, który wyraźnie rozświetlił mój system. (Integra Abrahamsen V2.0 UP, CD Abrahamsen V1.0 UP, monitory Chario Constellation Delphinus, interkonekt M&B AudioCable Diamond XLR, przewody głośnikowe QED Anniversary Ruby Red, przewody zasilające Yarbo 9000 i Yarbo 1100, wtyki Valab Carbon Rhodium)

Edited by traumeel
 • Like 1
 • Thanks 1

Share this comment


Link to comment
Share on other sites

Zawsze mnie ciekawi kto te kable dla tych piwnicznych firemek produkuje. Czy taka firemka kupuje kilometr kabla od producenta typu Tele-fonika Kable, Elpar czy podobne z zamówionym nadrukiem i tnie to sobie jakiś pan Mietek na odpowiednie długości lutując wtyki i wpychając to wszystko w jakiś oplot, czy też taka firemka posiada cały park maszynowy od miedzi w belach po splatarkę/oplatarkę (czy jak to się zwie).
Poza tym gdzie są dane techniczne tych przewodów? konstrukcja, przekrój, rezystancja, pojemność skuteczna, rezystancja izolacji, promień zgięcia.

"Siła marki skupia się na osobie projektanta i konstruktora kabli, jego charyzmie, stosunku do klientów, a przede wszystkim słuchowi i gustowi muzycznemu, które odpowiadają za odpowiednie strojenie i zachowanie proporcji dźwiękowych przewodów"
Jak się to robi? Jak się stroi przewody?! Toż to musi być jakaś kosmiczna wiedza z pogranicza sci-fi. Bierze taka firemka kable z beli kupione u producenta przewodów a potem mistrz w swym fachu stroi ten przewód za pomocą czego? Wypala go w piecu, chucha na niego, polewa go wodą a może mrozi a potem szybko przeciera szmatką z jedwabiu?

Są pewne granice których nie wypada przekraczać. Materiał o przewodach - prosze bardzo, czemu nie. Ale niech to będzie materiał rzeczowy oparty na twardych materiałach produkcyjno-technicznych. Od danych technicznych przewodu począwszy po wrażenia uszne. Bez magii czy infantylnych tekstów jak powyżej w cytacie.

 • Like 3
 • Thanks 3

Share this comment


Link to comment
Share on other sites
W dniu 4.03.2021 o 12:16, yayacek napisał:

"Siła marki skupia się na osobie projektanta i konstruktora kabli, jego charyzmie, stosunku do klientów, a przede wszystkim słuchowi i gustowi muzycznemu, które odpowiadają za odpowiednie strojenie i zachowanie proporcji dźwiękowych przewodów"
Jak się to robi? Jak się stroi przewody?! Toż to musi być jakaś kosmiczna wiedza z pogranicza sci-fi. Bierze taka firemka kable z beli kupione u producenta przewodów a potem mistrz w swym fachu stroi ten przewód za pomocą czego? Wypala go w piecu, chucha na niego, polewa go wodą a może mrozi a potem szybko przeciera szmatką z jedwabiu?

Chyba nie wyobrażasz sobie że przy opisach zrezygnuje się z : ".....słuchowi i gustowi muzycznemu, które odpowiadają za odpowiednie strojenie i zachowanie proporcji dźwiękowych przewodów"   ???? 

Share this comment


Link to comment
Share on other sites

yayacek te kable kupują od innych producentów z nadrukiem swojej marki i dalej chałupniczą metodą są kable składane przykładem są moje wtyki bananowe Vitalco 2,50 za sztukę a takie same z nadrukiem popularnej w kraju marki już 12 zł ? 

Share this comment


Link to comment
Share on other sites


Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Rosso Fiorentino

  Rosso Fiorentino | Salon Q21 wyłącznym dystrybutorem marki na terenie Polski   Rosso Fiorentino - tłumacząc z włoskiego Czerwony Florentyńczyk - to przydomek jaki nadano Giovani Battista di Jacopo - XVI-wiecznemu malarzowi o rudych włosach. Tak też Francesco Rubenni - twórca marki postanowił nazwać powołaną do życia przez siebie firmę. Ma ona swoją siedzibę we Florencji - stolicy Toskanii. „RF to entuzjazm dla magii, która dzieje się za każdym razem, gdy tworzymy "brzmiącą maszynę",

  Espectro
  Espectro
  Newsy

  Wilson Six Power

  Zgodnie z zasadą mówiącą, że do trzech razy sztuka, po niewielkich półkowo/podstawkowych Elacach Vela BS403 i soundbarze Denon Home Sound Bar 550 przyszła pora na kolejną intrygującą propozycję dla wszystkich tych, którzy chcieliby delektować się ulubioną muzyką we własnych czterech kątach a miejsca mają tyle co mają, czyli … niewiele. W dodatku nasz dzisiejszy obiekt testu niby swą aparycją w sposób nader oczywisty nawiązuje do ze wszech miar konwencjonalnych konstrukcji, lecz jednocześnie kryj

  Fr@ntz
  [email protected]
  Kolumny

  Wracają imprezy masowe

  Świetna informacja dla wszystkich wielbicieli koncertów i festiwali. Jak donosi nasz informator, dzięki źródłom zaprzyjaźnionym z Ministrem Kultury, już od 1 czerwca wrócą nasze ukochane imprezy! Nie będzie to jednak oczywiście takie proste. Na wejściu na impreze będzie skanowany odpowiedni QR kod, a użytkownicy będą musieli przestrzegać ścisłych norm sanitarnych. Jak w praktyce będzie to wyglądało? Obecnie dyskutowanych jest kilka wariantów. Jednym z nich są specjalne bańki, w których będą

  audiostereo.pl
  audiostereo.pl
  Newsy 8

  iFi Audio iDSD Diablo

  IFI rozpoczął 2021 rok kolejną premierą przetwornika i wzmacniacza słuchawkowego o wymownej nazwie iFi iDSD Diablo. Patrząc na nowy desing, zastanawiamy się, dlaczego Diablo? Bo w kolorze diabelskiej czerwieni, bo gra mocnym diabelskim dźwiękiem, bo jest diabolicznie szybki? A może czerwony jak purystyczne Ferrari, okrojony z ulepszaczy i tak zwanych bajerów, a nastawiony na moc, szybkość, wyrafinowany, idealny dźwięk? Sprawdźmy sami, jaki był zamysł konstruktorów iFi. Projekt jest odważny. ID

  M@rgot
  [email protected]
  Akcesoria

  Audeze Penrose

  Dawno, dawno temu, kiedy szczytem szczęścia była możliwość wdzwonienia się w ogólnopolski numer dostępowy tzw. komputerowy sprzęt audio ograniczał się z reguły do wątpliwej proweniencji plastikowych głośniczków Tracera, bądź co bardziej zaradne jednostki mogły pochwalić się posiadaniem setu 2+1 Creative’a i o dziwo wszyscy byli z tego stanu rzeczy zadowoleni. A dzisiaj? Milisekundowe lagi dyskwalifikują produkt, wszystko musi być pro i ultra, a rynek akcesoriów oprócz dedykowanych podkładek i tr

  Fr@ntz
  [email protected]
  Słuchawki
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock podczas używania strony.

Zarejestrowani użytkownicy mogą wyłączyć ten komunikat.