Jump to content

MB Audio Cable - Aurora

Firma, a raczej manufaktura MB Audio Cable działa na naszym, polskim rynku od kilku lat. Jak większość krajowych manufaktur, koncentruje się na sprzedaży w mniejszej skali, ale za to dużą uwagę kładzie na kontakt bezpośredni z klientem.

 

Siła marki skupia się na osobie projektanta i konstruktora kabli, jego charyzmie, stosunku do klientów, a przede wszystkim słuchowi i gustowi muzycznemu, które odpowiadają za odpowiednie strojenie i zachowanie proporcji dźwiękowych przewodów.

 

Patrząc na klub użytkowników MB Audio Cable, działający na naszym forum od 2015 roku ( link do klubu w tym miejscu: https://www.audiostereo.pl/topic/124016-klub-mb-audio-cable/#comments ) widzimy, że zarówno kable jak i kontakt z właścicielem manufaktury odbierany jest jednoznacznie korzystnie, przez całkiem sporą grupę odbiorców. Miło mieć do czynienia z tak pozytywną postacią, mając na względzie jak wiele czarnych kart historii zapisanych zostało przez nieuczciwe manufaktury…

 

Testowanie kabli jest sprawą nieco utrudnioną przez kilka czynników. Przede wszystkim kable zwykle stanowią ostatni element składowy systemu i to nimi dokonuje się ostatnich szlifów zestawu audio, doprowadzając dźwięk pod własne preferencje i wymaganie pozostałych elementów systemu.

_DSC1002.thumb.jpg.1dc0a81166d742a0111197c2211f2853.jpg_DSC0997.thumb.jpg.67851b03b8a696cdc20d16d27ed328b3.jpg

Stąd też, przewód grający neutralnie niekoniecznie jest atutem w systemie potrzebującym „docieplenia”, tak samo jak „ciepły” przewód nie można traktować jako korzystny w systemie, gdzie potrzeba szybkości i drajwu. Wniosek z tego taki, że nie da się jednoznacznie określić przewagi jednego kabla nad drugim, wyjmując go z kontekstu. Ja osobiście wypracowałem sobie taką waloryzację kabli, gdzie dzielę je na dwie kategorie; kategoria pierwsza to przewody „znikające” w systemie, dodające jak najmniej do systemu, a kategoria druga to przewody modyfikujące dźwięk systemu w wyraźny sposób, czyli kable którymi korygujemy na przykład szybkość, kontur, równowagę tonalną, ogólną barwę dźwięku.

 

Obie kategorie są potrzebne – oczywiście najlepiej byłoby mieć taki system, by nie było potrzeby korekty niczego kablami, ale kto nigdy nie miał potrzeby poprawiania dźwięku systemu kablami, niech pierwszy rzuci kamieniem…

 

W tej kategorii kabli, czyli modyfikujących dźwięk, główne aspekty, na których skupiam się oceniając przewód to zachowanie równowagi, relacja ceny do uzyskanej poprawy i pozycja marki na rynku wtórnym – pozwalająca odzyskać pieniądze przy odsprzedaży na rynku wtórnym. Z kolei, jako zachowanie równowagi kabla uważam sytuację, w której uzyskując zamierzony efekt, na przykład „ocieplenie” dźwięku uzyskujemy to bez efektów negatywnych, czyli spowolnienia, zatarcia detalu itp. Nie jest zbyt wielkim osiągnięciem „ocieplić” dźwięk, ale tracąc przy tym jakość pozostałych aspektów. Tak naprawdę takie rozwiązanie nic nam nie daje, bo pomimo tego, że poprawiliśmy jedną rzecz, pojawił nam się problem gdzie indziej. Tak więc dla mnie sprawą kluczową w korekcji dźwięku kablami, jest sprawdzenie czy przewód pomagając w jednym miejscu, nie szkodzi w innych.

 

 

_DSC0998.thumb.jpg.635fc362752ea14ab926a3f3f061b87f.jpg_DSC0999.thumb.jpg.36cf2835d5c5dcc49f78959365fe4f6c.jpg

Przechodząc do opisu konkretnego modelu przewodu, czyli MB Audio Cable, model Aurora  przypomnę, jak wygląda forma zakupu. Przewody te nie posiadają dystrybucji krajowej, a zakup odbywa się bezpośrednio od producenta. Przeglądając opinie naszych forumowiczów, kontakt ten przebiega bezproblemowo, ja również mogę potwierdzić otwartość i pomocność w pytaniach jakie miałem odnośnie produktu.

 

Konfekcja przewodu wygląda solidnie, polipropylenowy oplot w czarnym kolorze, opaski termokurczliwe z modelem przewodu, szczelnie przykrywają obudowę wtyków RCA, dzięki czemu trwałość połączenia i samych wtyków jest większa.

 

Dobrej jakości wtyki RCA to produkt firmy NEUTRIK, a konkretnie model Rean, bardzo sensowny wybór biorąc pod uwagę relację ceny do jakości. Połączenie galwaniczne wykonano za pomocą cyny z dodatkiem srebra. Przewód to miedź monokrystaliczna, a izolatorami przewodników jest teflon. Patrząc na składniki tego przewodu, widać, że są to porządne materiały i uczciwe w tej cenie produktu.  

 

 

Odsłuch przewodów Aurora (podobnie jak wcześniej testowanych Diamond) wykonywałem w dłuższym przedziale czasu (prawie dwa miesiące), dzięki czemu miałem możliwość przetestowania ich w różnych miejscach (między preampem a końcówką mocy, między DACiem a Preampem, między CD a integrą…). Użyłem różnych marek producentów sprzętów audio (między innymi Accuphase, Mcintosh, NAIM, Unison Research) dodatkowo w technologii zarówno tranzystorowej jak i lampowej. Uważam, że udało mi się poznać charakter tego przewodu dosyć dobrze na każdej płaszczyźnie sprzętowej.

 

 

 

Przewody Aurora to bardzo tani produkt na rynku kablarskim, można pokusić się stwierdzenie, że to jedne z najtańszych kabli dostępnych na rynku. Nawet przewody DIY wyjdą finalnie podobnie cenowo. Więc zakładam (być może niesłusznie), że lwia część użytkowników będzie używać ich w systemach podstawowych lub co najwyżej ze średniej półki. W takiej kategorii sprzętowej nie da uniknąć się niedoskonałości i pewne rzeczy trzeba maskować, lub co najmniej ograniczyć nadmierną ekspozycję pasm dźwięku, które mogą lekko niedomagać.

 

Wychodząc od takiego założenia, przewód Aurora sprawdza się doskonale. Jest to spokojniej grający kabel niż np. Diamond, z większą łagodnością, dociążeniem i lekkim dociepleniem dźwięku. Myślę, że jest łatwiejszy w aplikacji, gdyż takie cechy dźwięku przydadzą się w praktycznie każdym systemie, a przynajmniej w ciemno można założyć, że nie zaszkodzą.

_DSC1000.thumb.jpg.df79b1e27ce0e14901e2e00da6219485.jpg_DSC1001.thumb.jpg.9c72b1e53e67d4fee632706bb3b140e1.jpg

Oczywiście nie mamy tak dobrego wglądu w nagranie i takiej ilości informacji, jak w wyższym modelu Diamond, ale za to niedoskonałości systemu nie zostaną tak wyeksponowane.

 

Przewód gra równym dźwiękiem, bez faworyzowania żadnego z pasm. To raczej kabel z kategorii nie wnoszących dużo zmian do systemu. Wysokie tony są czyste i pozwalają na poprawne określenie sceny, średnica oddaje wrażenie głębi i nasycenia wokali, niskie tony posiadają poprawną wielobarwność tego zakresu, zachowując odpowiednią szybkość i konturowość i zejście.

 

 

Kabel ten rekomendować mogę do większości systemów podstawowych, gdzie chcemy wnieść lekką poprawę kablami, bez ryzykowania wyeksponowania wad systemu. Bez problemu można używać ten przewód z mocnymi tranzystorami, którym delikatne złagodzenie dźwięku nie zaszkodzi. Większość urządzeń lampowych również powinno dobrze zgrać z tym kablem, pod warunkiem, że nie jest to system wybitnie złagodzony i „zmiękczony” lampą, wtedy proponowałbym przetestować przed zakupem.

Problemu z tym być nie powinno, gdyż model sprzedaży zakłada możliwość wypożyczenia na odsłuchy każdego ze sprzedawanych przewodów, do czego gorąco zachęcam. 

 

 

Model: Aurora

Cena:

2x50cm - 299zł

2x1m  - 439zł

 

Kontakt: http://mbaudiocable.pl/

 

Do testów dostarczył: MB Audio Cable
User Feedback

Recommended Comments

Dzięki za artykuł oraz przybliżenie tak Aurory jak i marki MB Audio Cable. Jestem zdania że należy promować rodzime, uczciwe manufaktury oferujące jakościowe produkty.

Jestem szczęśliwym użytkownikiem Diamonda, który wyraźnie rozświetlił mój system. (Integra Abrahamsen V2.0 UP, CD Abrahamsen V1.0 UP, monitory Chario Constellation Delphinus, interkonekt M&B AudioCable Diamond XLR, przewody głośnikowe QED Anniversary Ruby Red, przewody zasilające Yarbo 9000 i Yarbo 1100, wtyki Valab Carbon Rhodium)

Edited by traumeel

dataOK:
TopicOK: 0
---
Flaga: 1

Share this comment


Link to comment
Share on other sites

Zawsze mnie ciekawi kto te kable dla tych piwnicznych firemek produkuje. Czy taka firemka kupuje kilometr kabla od producenta typu Tele-fonika Kable, Elpar czy podobne z zamówionym nadrukiem i tnie to sobie jakiś pan Mietek na odpowiednie długości lutując wtyki i wpychając to wszystko w jakiś oplot, czy też taka firemka posiada cały park maszynowy od miedzi w belach po splatarkę/oplatarkę (czy jak to się zwie).
Poza tym gdzie są dane techniczne tych przewodów? konstrukcja, przekrój, rezystancja, pojemność skuteczna, rezystancja izolacji, promień zgięcia.

"Siła marki skupia się na osobie projektanta i konstruktora kabli, jego charyzmie, stosunku do klientów, a przede wszystkim słuchowi i gustowi muzycznemu, które odpowiadają za odpowiednie strojenie i zachowanie proporcji dźwiękowych przewodów"
Jak się to robi? Jak się stroi przewody?! Toż to musi być jakaś kosmiczna wiedza z pogranicza sci-fi. Bierze taka firemka kable z beli kupione u producenta przewodów a potem mistrz w swym fachu stroi ten przewód za pomocą czego? Wypala go w piecu, chucha na niego, polewa go wodą a może mrozi a potem szybko przeciera szmatką z jedwabiu?

Są pewne granice których nie wypada przekraczać. Materiał o przewodach - prosze bardzo, czemu nie. Ale niech to będzie materiał rzeczowy oparty na twardych materiałach produkcyjno-technicznych. Od danych technicznych przewodu począwszy po wrażenia uszne. Bez magii czy infantylnych tekstów jak powyżej w cytacie.

dataOK:
TopicOK: 0
---
Flaga: 1

Share this comment


Link to comment
Share on other sites

W dniu 4.03.2021 o 12:16, yayacek napisał:

"Siła marki skupia się na osobie projektanta i konstruktora kabli, jego charyzmie, stosunku do klientów, a przede wszystkim słuchowi i gustowi muzycznemu, które odpowiadają za odpowiednie strojenie i zachowanie proporcji dźwiękowych przewodów"
Jak się to robi? Jak się stroi przewody?! Toż to musi być jakaś kosmiczna wiedza z pogranicza sci-fi. Bierze taka firemka kable z beli kupione u producenta przewodów a potem mistrz w swym fachu stroi ten przewód za pomocą czego? Wypala go w piecu, chucha na niego, polewa go wodą a może mrozi a potem szybko przeciera szmatką z jedwabiu?

Chyba nie wyobrażasz sobie że przy opisach zrezygnuje się z : ".....słuchowi i gustowi muzycznemu, które odpowiadają za odpowiednie strojenie i zachowanie proporcji dźwiękowych przewodów"   ???? 

dataOK:
TopicOK: 0
---
Flaga: 1

Share this comment


Link to comment
Share on other sites

Guest

(Konto usunięte)

Posted

yayacek te kable kupują od innych producentów z nadrukiem swojej marki i dalej chałupniczą metodą są kable składane przykładem są moje wtyki bananowe Vitalco 2,50 za sztukę a takie same z nadrukiem popularnej w kraju marki już 12 zł ? 

dataOK:
TopicOK: 0
---
Flaga: 1

Share this comment


Link to comment
Share on other sitesJoin the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Dali IO-12

  Nieco wbrew logice, a tak po prawdzie również wbrew ogólnemu postrzeganiu marki wybierając na testy „coś” sygnowane przez duńskie Dali zamiast spodziewanych kolumn głośnikowych dystrybutor – stołeczny Horn raczył był zaproponować … słuchawki. Niby ostatnimi czasy przysłowiowe nauszniki – na potrzeby niniejszej epistoły pod tym pojęciem pozwolę sobie uwzględnić wszelakiej maści wokół/na/do-uszne słuchawki, mają w swych katalogach jeśli nie wszyscy, to przeważająca większość producentów z audio zw

  Fr@ntz
  Fr@ntz
  Słuchawki

  Yamaha SR-B40A

  Skoro legendarna „złota polska jesień” postanowiła dopieścić nas swoim nieco bardziej melancholijno-depresyjnym obliczem serwując przeplatany deszczem i śniegiem maraton pluchy a tym samym pozbawiając nas nie tylko złudzeń, co dylematów związanych z ewentualnymi weekendowo – popołudniowymi planami spacerowymi, jakoś trzeba zyskany tym sposobem „wolny” czas sobie zagospodarować. Owo zagospodarowanie jest tym bardziej na czasie, że lepiej – znaczy się cieplej i suszej, już było a na zmianę – powró

  Fr@ntz
  Fr@ntz
  Soundbary

  Bowers & Wilkins 607 S3

  Pomijając systemy wielokanałowe, którym dziwnym zbiegiem okoliczności poświęciłem dwie ostatnie recenzje, podstawkowe monitory są oczywistym wyborem dla wszystkich tych, którzy czy to z własnej woli, czy też zmuszeni prozą życia słuchają w niezbyt imponujących metrażach i/lub z tzw. systemów desktopowych. I choć w większości przypadków powyższa decyzja wiąże się z jakimiś kompromisami, to jeśli tylko podczas wyboru zamiast wywołanego chwilową promocją impulsu pokierujemy się nie tylko logiką, le

  Fr@ntz
  Fr@ntz
  Kolumny

  Dali Oberon 5.1 - 1/1/VOKAL/SUB C-8D

  Choć od niepamiętnych czasów uważam się za ortodoksyjnego stereofila, to z biegiem lat nabrałem właściwej „skamielinom” pobłażliwej łagodności i akceptacji dla innych niż moje własne wyborów. Ba, doszło nawet do tego, że okazjonalnie pozwalam sobie na wycieczki w wielokanałowe rewiry i o zgrozo większość takich eskapad bardzo miło wspominam. Co prawda w trakcie takowych eksperymentów salon zaczyna przypominać połączenie biurowego open-space’a przed ukryciem całego okablowania pod podłogą i wojsk

  Fr@ntz
  Fr@ntz
  Kolumny

  BMN Beszele 2 Pro

  BMN Beszele 2 Pro   Kto z nas miłośników sprzętu audio nie marzył kiedyś o głośnikach marzeń przeglądając zagraniczne periodyki z cenami podawanymi najczęściej w DM lub USD? Nie, nie. DM to akurat nie Depeche Mode. To Deutsche Mark, czyli marka niemiecka. Ci bardziej zmotywowani i powiedzmy odważni, zdolni podejmowali się wyzwań i sami budowali swoje zestawy głośnikowe lub też modyfikowali posiadane - w oparciu o części, które można było w tamtym czasie zdobyć. I nie chodzi li tylko tu

  kangie
  kangie
  Kolumny 14
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.