Skocz do zawartości
Kolumny

Aktywnie, inteligentnie... świat bez kabli "by Harman Kardon"

Kiedy myślimy o kolumnach bezprzewodowych, zawsze zastanawiamy się nad kilkoma rzeczami. Pierwszym z pytań spośród zapewne wielu jest to, czy transmisja przypadkiem nie stanowi wąskiego gardła powodując degradację otrzymywanego dźwięku. Kolejnym jakże istotnym pytaniem jest jakość brzmienia oferowana przez wbudowane wzmacniacze oraz samą konstrukcję kolumn głośnikowych. Takie i podobne pytania zawsze padają od użytkowników systemów opartych na typowo "analogowym podejściu do świata audio", gdzie przewody... masa przewodów stanowi często sedno kształtowania brzmienia z całego systemu. Świat jednak idzie do przodu i coś, co wydawałoby się niemożliwe jeszcze kilka lat temu, dziś stanowi rzeczy oczywiste. Młode pokolenie osób kochających muzykę (i sprzęt) powoli wypiera "analogowe myślenie", decydując się coraz częściej na świat audio oparty o transmisję bezprzewodową nie zastanawiając się nad tego typu pytaniami. Istotną kwestią w tym doszukiwaniu się odpowiedzi na powyższe pytania jest fakt, że obecnie oferowane kolumny bezprzewodowe (aktywne) coraz częściej oferują jakość muzyki bliską temu, co słyszymy w klasycznych rozwiązaniach audio.

Jest jeszcze jedna zaleta takiego rozwiązania poza zmniejszoną ilości kabli (czyli kosztów), coraz częściej producenci bezprzewodowych systemów audio decydują się na dodanie funkcji ułatwiających korzystanie z ich bezprzewodowych systemów, opierając cały system o sztuczną inteligencję. I tak też jest i w tym przypadku. Citation Tower oferowana przez firmę Harman Kardon opiera swoją nowoczesność o obecnie najlepszego asystenta głosowego firmy Google. 

 

Dzięki uprzejmości firmy Audiotrendt z Krakowa, do naszych testów trafiła para aktywnych kolumn z logo Harman Kardon. Citation Tower to najwyższy model z całej serii, dzięki któremu jesteśmy w stanie nagłośnić praktycznie sporej wielkości pomieszczenie, nagłośnić naprawdę dobrej klasy brzmieniem. Ale o tym dokładnie w poniższym opisie.

 

Budowa może nie zaskakuje, bo w swoim życiu każdy zainteresowany tego typu sprzętem czy w ogóle produktami na rynku audio spotkał się z różnymi konstrukcjami, w tym bardzo wymyślnymi by nie napisać "egzotycznymi". Testowane kolumny wbrew pozorom poza nowoczesnym wykonaniem nie starają się udowodnić, że ich budowa będzie szokować czy wywoływać skrajne opinie. Nowoczesność w formie i kształcie jak najbardziej, bez jednak zbędnych udziwnień. Wysokość przeciętnej (klasycznej) kolumny, swoisty stożek osadzony na stabilnej podstawie. Tak wyglądają Citation Tower, który swoim wyglądem wpisze się w zdecydowaną większość pomieszczeń, przy tym nie zabierając zbyt wiele z powierzchni użytkowej pokoju. 

 

                                                                                          864842641_Citation1.thumb.jpg.f6db1db2f50a1b19ea1fb002337dcb48.jpg

 

Wymiary (szer. x wys. x gł.): : 347 x 1160 x 347 mm dla każdego głośnika wskazują, że kolumny nie znikną z oczu i jak sięm okazuje po ustawieniu w pokoju - mogą stanowić swoistą ozdobę naszego pomieszczenia.

 

Podłączenie kolumn do naszej sieci bezprzewodowej jest proste na tyle, że cała procedura zajmuje nie więcej niż kilka minut (wraz z podpięciem Citation do sieci, prąd rzecz jasna trzeba dostarczyć klasycznym kablem). Samo podłączenie do sieci wymaga telefonu i aplikacji. W dzisiejszych czasach kiedy ma się wrażenie, że telefon niektórym potrzebny jest nawet do oddychania, tego typu zabieg w postaci aplikacji koniecznej do uruchomienia kolumn nie powinien dziwić czy sprawiać problem.

Od góry głośnika znajdziemy panel, który ułatwia codzienne użytkowanie Citation. Czytelny, z bardzo dobrze pokazanymi funkcjami - bez zbędnych udziwnień. 

 

                                                                                           Citation2.thumb.jpg.29b8ec7d95787293f75dce9bf323593b.jpg

 

 

Najlepszym rozwiązaniem od strony źródeł audio jest korzystanie z Google Chromecast, możemy też wykorzystać kolumny do transmisji Bluetooth (ze swoimi wszystkimi zaletami i wadami), co daje nam bezpośredni dostęp do naszych osobistych zasobów muzycznych. W temacie kodeka BT, nie udało mi się doszukać informacji o tym jakiego rodzaju transmisję BT oferuje urządzenie, wsłuchując się w to jak brzmi muzyka, jej nasycenie i ilość detali - obstawialiśmy AptX (być może nawet w wersji HD).

 

Wygląd, obsługa... przejdźmy więc do samego brzmienia. Citation Tower można ustawiać w sposób mniej rygorystyczny od klasycznych kolumn głośnikowych. W trakcie testów (w pewnym zakresie) różny sposób ustawienia względem słuchających nie miał wpływu na jakość uzyskiwanego brzmienia. Tak więc należy przyjąć, że kolumny te są dosyć uniwersalne i "niewybredne" co do miejsca ustawienia, dając użytkownikowi spore możliwości w temacie umiejscowienia ich w pokoju.

Co z samym brzmieniem? Budowa wewnętrzna głośnika  pokazuje, że kolumny podzielone są w dosyć przemyślany sposób na różne sekcje. Wygląda to tak (na zdjęciu wersja black Citation Tower):

 

                                                                                              926618010_Citation3.thumb.jpg.08e0c399c446138dfa481eb801229608.jpg

 

Producent przewiduje współpracę testowanych kolumn z dodatkowym, dedykowanym niskotonowym głośnikiem lub w konfiguracji 5.1, jednak w klasycznym stereo ilość uzyskiwanego basu była aż nadto wystarczająca. I nie były to niskie tony sprawiające wrażenie "jednolitego przekazu", bez trudu daje się słyszeć ich różnorodność na tyle rzecz jasna dostępną, na ile pozwala sama konstrukcja głośnika. Można przyjąć w temacie niskich, że każde ucho melomana otrzyma na tyle bogaty i różnorodny przekaz muzyczny w tym zakresie, by być w dużym stopniu zadowolonym i nie doszukiwać się jakiś braków. Bardziej wyrobione ucho dostrzeże pewne podbarwienia lub zbyt przesadne eksponowanie niskich, jednak wszystko dzieje się w sposób jak najbardziej przystępny i akceptowalny nawet dla osób osłuchanych ze znacznie droższą elektroniką. Wbudowany wzmacniacz (wg. producenta 100W dla każdej z kolumn) w sposób wydajny obsługuje całą kolumnę, nie mamy więc wrażenie braku odpowiedniej mocy przy nawet ciut większych głośnościach.

Średnie są bliższe naturalności, niż wynikać to może z naszego nastawienia do takich konstrukcji. Są naturalne, sprawiają wrażenie lekkości i czytelności dla naszych uszu. Nie ma poczucia kompresji brzmienia czy nienaturalnych podbić. Porównywalne są z konstrukcjami klasycznych kolumn głośnikowych w tym przedziale cenowym. 

W temacie wysokich tonów można by przyjąć, że takie kolumny (nowoczesna forma wyglądu) aż proszą się o delikatne "podkręcenie" wysokich, by uzyskać swoisty efekt "wow". Nic z tych rzeczy, kolumna potrafi wiele w tym temacie i nie boi się tego "pokazać", jednak wszystko dzieje się w dopuszczalnych granicach zdrowego rozsądku czym zachęca nas do dłuższego odsłuchu. Uzyskano doskonały kompromis pomiędzy efektownością brzmienia, a jego przyjemnością odbioru. Jest sporo w brzmieniu tych wszystkich detali, smaczków i czasem w stopniu niewielkim ubawień, ale nie przekroczono granicy zdrowego rozsądku, dając każdemu użytkownikowi sporo przyjemności ze zwykłego słuchania muzyki i to przez naprawdę dłuższy czas. 

Jeśli ktoś nastawiałby się na audiofilskie odsłuchy za pomocą Citation - popełni błąd. Ten zestaw od Harmana ma na celu uprzyjemnienie naszej codzienności muzyką, ma dawać przyjemność na kilku płaszczyznach - obcowania z rzeczą ładnie wykonaną, trwałą (kolumny obłożone są wełnianą tkaniną firmy Kvadrat), ma być prosty w obsłudze nie zabierając nam nadto przestrzeni życiowej na dodatkową elektronikę czy kable. Ma przy tym grać muzyką efektowną w całym pomieszczeniu bez konieczności ustawiania wszystkiego pod system audio. Zaletą tego systemu jest także jego prostota obsługi oraz współpraca z asystentem głosowym Google, w dzisiejszych czasach nawet auta paruje się z telefonami takie rozwiązania w świecie audio wydają się oczywistym krokiem w przód. 

Muzyka można napisać "płynie gładko i przyjemnie" bez względu na to, jak długo będziemy poświęcać jej swój czas. Co istotne w całym tym bezprzewodowym świecie Citation - wreszcie muzyka nie związuje nas z jednym miejscem jako warunkiem dobrego odbioru muzyki. muzyka wypełnia pomieszczenie w sposób wyraźny z wielu miejsc, tym samym nasza codzienność domowego zacisza może być w różny sposób wypełniona wybraną przez nas muzyką. Nie tracąc przy tym na jakości, która jest na naprawdę wysokim poziomie.

Dla kogo Harman Kardon stworzył tak naprawdę Citation? Odpowiedź została udzielona już wcześniej, ale warto na koniec dodać, że kolumny Citation mogą trafić do praktycznie każdego fana muzyki, który nie został zatruty jadem audiofilskich poszukiwań raju. Tego Citation nie zapewnią nawet w najmniejszym stopniu. Ich konstrukcja, brzmienie i obsługa kierowane są do każdej osoby, która kocha wypełniać swoją codzienność muzyką, która więcej poświęca się samej muzyce niż doszukiwaniu się muzyki w muzyce. To tego typu konstrukcja, której pozwalamy staną w naszych domach i uprzyjemniać nam codzienność w 100% ulubioną muzyką. Rzeczą niesłychanie ważną jest fakt, że Citation Tower robią to w sposób całkowicie niemęczący nasze uszy (czyli nas samych), a dla maniaków kina domowego i chętnych do budowania dźwięku przestrzennego 5.12 - Harman Kardon daje taką możliwość oferując z tej serii głośniki satelitarne oraz aktywne sub'y.

 

Jedyną przeszkodą dla niektórych może być cena. Ponad 5 000 złotych za sztukę (para Citation to wydatek ponad 10 tyś złotych), jednak rekompensowana jest ona z nawiązką. Dostajemy produkt na wskroś nowoczesny w formie jak i funkcjonalności, dostajemy brzmienie wolne od natarczywych podbarwień, muzykę która nam gra i grać może przez wiele godzin bez zbędnej natarczywości. Citation zdają się być też trwałe w wykonaniu. Dla osób obawiających się o trwałość tkaniny - zastosowany materiał jest naprawdę najwyższej jakości, a dla osób szukających ciemnego koloru jest jeszcze dostępna wersja z czarnym wykończeniem. Biorąc więc pod uwagę co dostajemy za wspomnianą kwotę i ile zaoszczędzimy nie wydając dodatkowo na wzmacniacze, źródła, kable - Citation Tower stanowią całkiem sensowne rozwiązanie.

 

Sprzęt audio w dzisiejszych czasach zmierza wprost do świata bezprzewodowej transmisji. Zapewne nie każdy już dziś przekona się do rezygnacji z fizycznych nośników, czy do rezygnacji z zestawu audio opartego o kolejne elementy w torze. Jednak coraz częściej producenci oferują swoiste AIO audio swoim klientom, bo takie są nieuniknione trendy i oczekiwania melomanów. Sztuką jest jednak dostarczyć produkt na miarę oczekiwań i spełniający swoją założoną rolę. Jeśli szukacie tego typu rozwiązania lub zmęczeni jesteście pokojem obstawionym kolejnymi źródłami, wzmacniaczami czy kablami - Citation Tower od Harman Kardon na pewno spełnią swoją rolę.

 

Za dostarczenie do testów Citation Tower dziękujemy firmie Audiotrendt z Krakowa.

https://audiotrendt.com.pl

 

AudioRecki

 

 

 

Citation w stereo i 5.1:

 

                                                                             96977427_citationstereo.thumb.jpg.6af4eb65761dc7e5f25f41cb5907db5d.jpg       

       

                                                                             715557154_citation5.1.thumb.jpg.6cdd1c40358bc6510173cd57612dbf3a.jpg

 

Data dodania






Dodaj komentarz

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia



Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj komentarz

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Muzyka na kółkach – gdyby nośniki dźwięku były samochodami.

Zainspirowani wielkim sukcesem Roberta Kubicy — który właśnie wygrał 93. edycję legendarnego 24-godzinnego wyścigu Le Mans 🏆 — postanowiliśmy spojrzeć na świat audio przez... przednią szybę. To pierwszy taki triumf w historii polskiego sportu motorowego, który zadziałał jak nitro na naszą wyobraźnię. Zrodziło się pytanie – co gdyby nośniki muzyki były samochodami? Przecież między miłośnikami dobrego dźwięku, a fanami czterech kółek jest więcej wspólnego, niż się na pierwszy rzut oka wy

AudioNews
AudioNews
Felietony

Kiedyś muzyki się słuchało, nie scrollowało. Żyliśmy w złotych czasach!

Jeśli dorastałeś w latach 80/90., to wiesz, że to był magiczny czas dla ucha. Ja tak miałem, ktoś jeszcze? Między szumem kasety a trzaskiem winyla. Pomiędzy domowym jamnikiem a pierwszą wieżą z equalizerem. Między sobotnim rynkiem pod Stadionem Dziesięciolecia a wieczornym czuwaniem przy radiu z palcem na „rec”. To była inna rzeczywistość. I miała swój rytm. Nie było Spotify. Było RMF, Trójka, Radio Zet – i święta nadzieja, że prowadzący nie zagada końcówki utworu. Nagrywani

AudioFelek
AudioFelek
Felietony 35

Bowers & Wilkins Pi8

O ile tylko pamięć mnie nie myli, a w tak podeszłym wieku niczego nie można być 100% pewnym, wszystko wskazuje na to, że jeszcze do niedawna kojarzonej wyłącznie z kolumnami głośnikowymi marce Bowers & Wilkins towarzyszymy od jej nieśmiałych pierwszych poczynań na gruncie dousznych słuchawek true wireless. Pełnowymiarowych poniekąd również, ale to nie wątek na dzisiaj, więc na razie dajmy sobie z nim spokój. Wracając jednak do meritum i wertując redakcyjne archiwalia czarno na białym widać,

Fr@ntz
Fr@ntz
Słuchawki

Kanto REN

Skoro w ramach przedwakacyjnych przygotowań dopiero co opisaliśmy przeuroczo umaszczony przenośny głośniczek Audio Pro Addon T3+ Mikael Jepson, to postanowiliśmy pójść za ciosem i kontynuować eksplorację oferty urządzeń skierowanych do poszukujących podobnych, zgoła nieoczywistych, doznań wizualnych odbiorców. Powiem nawet więcej – poszliśmy nawet o krok dalej, bowiem o ile szwedzki maluch kusił jedynie fikuśnym malowaniem dodatków, o tyle nasz dzisiejszy gość a raczej gości(ni)e, bo jakby nie p

Fr@ntz
Fr@ntz
Kolumny

Z ołówkiem w dłoni i Unitrą w tle – pogadanka o dźwiękach z duszą

Temat pewnie przewijał się już na forum nie raz – ale co z tego? Chęć wspomnień jest silniejsza, a z wiekiem, kiedy człowiek dojrzewa i dusza mu pięknieje (no wiecie – ten błysk w oku, ten banan na twarzy), coraz częściej wracamy do tego samego. I co ciekawe – banan zawsze ten sam: błogość, relaks, szczęście. Więc czemu nie pozwolić sobie na małą wspominkę… nawet jeśli to już kolejna z rzędu? Idziecie ze mną w tę podróż w czasie? Ja mam teraz, hmmm… powiedzmy 20 lat. Tyle ile wtedy, gdy c

AudioNews
AudioNews
Felietony 6

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.