Jump to content

Aktywnie, inteligentnie... świat bez kabli "by Harman Kardon"

AudioRecki
AudioRecki
Sign in to follow this  

Kiedy myślimy o kolumnach bezprzewodowych, zawsze zastanawiamy się nad kilkoma rzeczami. Pierwszym z pytań spośród zapewne wielu jest to, czy transmisja przypadkiem nie stanowi wąskiego gardła powodując degradację otrzymywanego dźwięku. Kolejnym jakże istotnym pytaniem jest jakość brzmienia oferowana przez wbudowane wzmacniacze oraz samą konstrukcję kolumn głośnikowych. Takie i podobne pytania zawsze padają od użytkowników systemów opartych na typowo "analogowym podejściu do świata audio", gdzie przewody... masa przewodów stanowi często sedno kształtowania brzmienia z całego systemu. Świat jednak idzie do przodu i coś, co wydawałoby się niemożliwe jeszcze kilka lat temu, dziś stanowi rzeczy oczywiste. Młode pokolenie osób kochających muzykę (i sprzęt) powoli wypiera "analogowe myślenie", decydując się coraz częściej na świat audio oparty o transmisję bezprzewodową nie zastanawiając się nad tego typu pytaniami. Istotną kwestią w tym doszukiwaniu się odpowiedzi na powyższe pytania jest fakt, że obecnie oferowane kolumny bezprzewodowe (aktywne) coraz częściej oferują jakość muzyki bliską temu, co słyszymy w klasycznych rozwiązaniach audio.

Jest jeszcze jedna zaleta takiego rozwiązania poza zmniejszoną ilości kabli (czyli kosztów), coraz częściej producenci bezprzewodowych systemów audio decydują się na dodanie funkcji ułatwiających korzystanie z ich bezprzewodowych systemów, opierając cały system o sztuczną inteligencję. I tak też jest i w tym przypadku. Citation Tower oferowana przez firmę Harman Kardon opiera swoją nowoczesność o obecnie najlepszego asystenta głosowego firmy Google. 

 

Dzięki uprzejmości firmy Audiotrendt z Krakowa, do naszych testów trafiła para aktywnych kolumn z logo Harman Kardon. Citation Tower to najwyższy model z całej serii, dzięki któremu jesteśmy w stanie nagłośnić praktycznie sporej wielkości pomieszczenie, nagłośnić naprawdę dobrej klasy brzmieniem. Ale o tym dokładnie w poniższym opisie.

 

Budowa może nie zaskakuje, bo w swoim życiu każdy zainteresowany tego typu sprzętem czy w ogóle produktami na rynku audio spotkał się z różnymi konstrukcjami, w tym bardzo wymyślnymi by nie napisać "egzotycznymi". Testowane kolumny wbrew pozorom poza nowoczesnym wykonaniem nie starają się udowodnić, że ich budowa będzie szokować czy wywoływać skrajne opinie. Nowoczesność w formie i kształcie jak najbardziej, bez jednak zbędnych udziwnień. Wysokość przeciętnej (klasycznej) kolumny, swoisty stożek osadzony na stabilnej podstawie. Tak wyglądają Citation Tower, który swoim wyglądem wpisze się w zdecydowaną większość pomieszczeń, przy tym nie zabierając zbyt wiele z powierzchni użytkowej pokoju. 

 

                                                                                          864842641_Citation1.thumb.jpg.f6db1db2f50a1b19ea1fb002337dcb48.jpg

 

Wymiary (szer. x wys. x gł.): : 347 x 1160 x 347 mm dla każdego głośnika wskazują, że kolumny nie znikną z oczu i jak sięm okazuje po ustawieniu w pokoju - mogą stanowić swoistą ozdobę naszego pomieszczenia.

 

Podłączenie kolumn do naszej sieci bezprzewodowej jest proste na tyle, że cała procedura zajmuje nie więcej niż kilka minut (wraz z podpięciem Citation do sieci, prąd rzecz jasna trzeba dostarczyć klasycznym kablem). Samo podłączenie do sieci wymaga telefonu i aplikacji. W dzisiejszych czasach kiedy ma się wrażenie, że telefon niektórym potrzebny jest nawet do oddychania, tego typu zabieg w postaci aplikacji koniecznej do uruchomienia kolumn nie powinien dziwić czy sprawiać problem.

Od góry głośnika znajdziemy panel, który ułatwia codzienne użytkowanie Citation. Czytelny, z bardzo dobrze pokazanymi funkcjami - bez zbędnych udziwnień. 

 

                                                                                           Citation2.thumb.jpg.29b8ec7d95787293f75dce9bf323593b.jpg

 

 

Najlepszym rozwiązaniem od strony źródeł audio jest korzystanie z Google Chromecast, możemy też wykorzystać kolumny do transmisji Bluetooth (ze swoimi wszystkimi zaletami i wadami), co daje nam bezpośredni dostęp do naszych osobistych zasobów muzycznych. W temacie kodeka BT, nie udało mi się doszukać informacji o tym jakiego rodzaju transmisję BT oferuje urządzenie, wsłuchując się w to jak brzmi muzyka, jej nasycenie i ilość detali - obstawialiśmy AptX (być może nawet w wersji HD).

 

Wygląd, obsługa... przejdźmy więc do samego brzmienia. Citation Tower można ustawiać w sposób mniej rygorystyczny od klasycznych kolumn głośnikowych. W trakcie testów (w pewnym zakresie) różny sposób ustawienia względem słuchających nie miał wpływu na jakość uzyskiwanego brzmienia. Tak więc należy przyjąć, że kolumny te są dosyć uniwersalne i "niewybredne" co do miejsca ustawienia, dając użytkownikowi spore możliwości w temacie umiejscowienia ich w pokoju.

Co z samym brzmieniem? Budowa wewnętrzna głośnika  pokazuje, że kolumny podzielone są w dosyć przemyślany sposób na różne sekcje. Wygląda to tak (na zdjęciu wersja black Citation Tower):

 

                                                                                              926618010_Citation3.thumb.jpg.08e0c399c446138dfa481eb801229608.jpg

 

Producent przewiduje współpracę testowanych kolumn z dodatkowym, dedykowanym niskotonowym głośnikiem lub w konfiguracji 5.1, jednak w klasycznym stereo ilość uzyskiwanego basu była aż nadto wystarczająca. I nie były to niskie tony sprawiające wrażenie "jednolitego przekazu", bez trudu daje się słyszeć ich różnorodność na tyle rzecz jasna dostępną, na ile pozwala sama konstrukcja głośnika. Można przyjąć w temacie niskich, że każde ucho melomana otrzyma na tyle bogaty i różnorodny przekaz muzyczny w tym zakresie, by być w dużym stopniu zadowolonym i nie doszukiwać się jakiś braków. Bardziej wyrobione ucho dostrzeże pewne podbarwienia lub zbyt przesadne eksponowanie niskich, jednak wszystko dzieje się w sposób jak najbardziej przystępny i akceptowalny nawet dla osób osłuchanych ze znacznie droższą elektroniką. Wbudowany wzmacniacz (wg. producenta 100W dla każdej z kolumn) w sposób wydajny obsługuje całą kolumnę, nie mamy więc wrażenie braku odpowiedniej mocy przy nawet ciut większych głośnościach.

Średnie są bliższe naturalności, niż wynikać to może z naszego nastawienia do takich konstrukcji. Są naturalne, sprawiają wrażenie lekkości i czytelności dla naszych uszu. Nie ma poczucia kompresji brzmienia czy nienaturalnych podbić. Porównywalne są z konstrukcjami klasycznych kolumn głośnikowych w tym przedziale cenowym. 

W temacie wysokich tonów można by przyjąć, że takie kolumny (nowoczesna forma wyglądu) aż proszą się o delikatne "podkręcenie" wysokich, by uzyskać swoisty efekt "wow". Nic z tych rzeczy, kolumna potrafi wiele w tym temacie i nie boi się tego "pokazać", jednak wszystko dzieje się w dopuszczalnych granicach zdrowego rozsądku czym zachęca nas do dłuższego odsłuchu. Uzyskano doskonały kompromis pomiędzy efektownością brzmienia, a jego przyjemnością odbioru. Jest sporo w brzmieniu tych wszystkich detali, smaczków i czasem w stopniu niewielkim ubawień, ale nie przekroczono granicy zdrowego rozsądku, dając każdemu użytkownikowi sporo przyjemności ze zwykłego słuchania muzyki i to przez naprawdę dłuższy czas. 

Jeśli ktoś nastawiałby się na audiofilskie odsłuchy za pomocą Citation - popełni błąd. Ten zestaw od Harmana ma na celu uprzyjemnienie naszej codzienności muzyką, ma dawać przyjemność na kilku płaszczyznach - obcowania z rzeczą ładnie wykonaną, trwałą (kolumny obłożone są wełnianą tkaniną firmy Kvadrat), ma być prosty w obsłudze nie zabierając nam nadto przestrzeni życiowej na dodatkową elektronikę czy kable. Ma przy tym grać muzyką efektowną w całym pomieszczeniu bez konieczności ustawiania wszystkiego pod system audio. Zaletą tego systemu jest także jego prostota obsługi oraz współpraca z asystentem głosowym Google, w dzisiejszych czasach nawet auta paruje się z telefonami takie rozwiązania w świecie audio wydają się oczywistym krokiem w przód. 

Muzyka można napisać "płynie gładko i przyjemnie" bez względu na to, jak długo będziemy poświęcać jej swój czas. Co istotne w całym tym bezprzewodowym świecie Citation - wreszcie muzyka nie związuje nas z jednym miejscem jako warunkiem dobrego odbioru muzyki. muzyka wypełnia pomieszczenie w sposób wyraźny z wielu miejsc, tym samym nasza codzienność domowego zacisza może być w różny sposób wypełniona wybraną przez nas muzyką. Nie tracąc przy tym na jakości, która jest na naprawdę wysokim poziomie.

Dla kogo Harman Kardon stworzył tak naprawdę Citation? Odpowiedź została udzielona już wcześniej, ale warto na koniec dodać, że kolumny Citation mogą trafić do praktycznie każdego fana muzyki, który nie został zatruty jadem audiofilskich poszukiwań raju. Tego Citation nie zapewnią nawet w najmniejszym stopniu. Ich konstrukcja, brzmienie i obsługa kierowane są do każdej osoby, która kocha wypełniać swoją codzienność muzyką, która więcej poświęca się samej muzyce niż doszukiwaniu się muzyki w muzyce. To tego typu konstrukcja, której pozwalamy staną w naszych domach i uprzyjemniać nam codzienność w 100% ulubioną muzyką. Rzeczą niesłychanie ważną jest fakt, że Citation Tower robią to w sposób całkowicie niemęczący nasze uszy (czyli nas samych), a dla maniaków kina domowego i chętnych do budowania dźwięku przestrzennego 5.12 - Harman Kardon daje taką możliwość oferując z tej serii głośniki satelitarne oraz aktywne sub'y.

 

Jedyną przeszkodą dla niektórych może być cena. Ponad 5 000 złotych za sztukę (para Citation to wydatek ponad 10 tyś złotych), jednak rekompensowana jest ona z nawiązką. Dostajemy produkt na wskroś nowoczesny w formie jak i funkcjonalności, dostajemy brzmienie wolne od natarczywych podbarwień, muzykę która nam gra i grać może przez wiele godzin bez zbędnej natarczywości. Citation zdają się być też trwałe w wykonaniu. Dla osób obawiających się o trwałość tkaniny - zastosowany materiał jest naprawdę najwyższej jakości, a dla osób szukających ciemnego koloru jest jeszcze dostępna wersja z czarnym wykończeniem. Biorąc więc pod uwagę co dostajemy za wspomnianą kwotę i ile zaoszczędzimy nie wydając dodatkowo na wzmacniacze, źródła, kable - Citation Tower stanowią całkiem sensowne rozwiązanie.

 

Sprzęt audio w dzisiejszych czasach zmierza wprost do świata bezprzewodowej transmisji. Zapewne nie każdy już dziś przekona się do rezygnacji z fizycznych nośników, czy do rezygnacji z zestawu audio opartego o kolejne elementy w torze. Jednak coraz częściej producenci oferują swoiste AIO audio swoim klientom, bo takie są nieuniknione trendy i oczekiwania melomanów. Sztuką jest jednak dostarczyć produkt na miarę oczekiwań i spełniający swoją założoną rolę. Jeśli szukacie tego typu rozwiązania lub zmęczeni jesteście pokojem obstawionym kolejnymi źródłami, wzmacniaczami czy kablami - Citation Tower od Harman Kardon na pewno spełnią swoją rolę.

 

Za dostarczenie do testów Citation Tower dziękujemy firmie Audiotrendt z Krakowa.

https://audiotrendt.com.pl

 

AudioRecki

 

 

 

Citation w stereo i 5.1:

 

                                                                             96977427_citationstereo.thumb.jpg.6af4eb65761dc7e5f25f41cb5907db5d.jpg       

       

                                                                             715557154_citation5.1.thumb.jpg.6cdd1c40358bc6510173cd57612dbf3a.jpg

 

Sign in to follow this  


User Feedback

Recommended Comments

There are no comments to display.Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Halloween na Audiostereo.pl

  Tym razem materiał z lekkim przymrużeniem oka. Z okazji Halloween, na tapetę wziąłem coś luźniejszego i wymagającego trochę dystansu do otaczającego nas świata. Gadżety audio, które chcąc nie chcąc, prędzej czy później pojawiają się w naszej zabawie, często wzbudzają sporo kontrowersji. Na Halloween postanowiłem wybrać kilka z nich i przetestować jak (i czy w ogóle) działają – cukierek czy psikus? Zacznę, od czegoś niewywołującego skrajnych emocji. Acoustic Revive SPU-8 to zestaw ośmiu podk

  plastik1989
  plastik1989
  Akcesoria 2

  Album który łamie najtwardsze serca już w przyszłym tygodniu.

  „Utwory na pierwszej płycie to dzieci.                                                                               Utwory na drugiej płycie to ich rodzice.                                                                               Ghosteen to wędrujący duch.”                                                                                                                             Nick Cave     Nick Cave and the Bad Seeds od prawie 4 dekad nieprzerwanie na scenie prz

  AudioRecki
  AudioRecki
  Muzyka 6

  Aktywnie, inteligentnie... świat bez kabli "by Harman Kardon"

  Kiedy myślimy o kolumnach bezprzewodowych, zawsze zastanawiamy się nad kilkoma rzeczami. Pierwszym z pytań spośród zapewne wielu jest to, czy transmisja przypadkiem nie stanowi wąskiego gardła powodując degradację otrzymywanego dźwięku. Kolejnym jakże istotnym pytaniem jest jakość brzmienia oferowana przez wbudowane wzmacniacze oraz samą konstrukcję kolumn głośnikowych. Takie i podobne pytania zawsze padają od użytkowników systemów opartych na typowo "analogowym podejściu do świata audio", gdzie

  AudioRecki
  AudioRecki
  Kolumny

  Rocznicowe, srebrne wydanie albumu OASIS "Definitely Maybe"

  Były gitarzysta prowadzący, a także wokalista oraz co chyba najważniejsze - główny autor tekstów zespołu Oasis Noel Gallagher 25 lat temu powiedział takie o to zdanie: „Za 20 lat ludzie to kupią i posłuchają tego, co to było. To jest ważne.” I jak widać jego słowa po tych latach materializują się w formie unikalnego wydawnictwa. Warto przy tym wspomnieć, że "Definitely Maybe" był nie tylko debiutanckim album zespołu z Manchesteru, ale przez wielu krytyków uznany był za fenomenalny i przełom

  AudioRecki
  AudioRecki
  Muzyka

  Jeff Lynne's ELO "From Out Of Nowhere"

  Jak to kiedyś usłyszałem, "Rock & Roll Hall of Fame to nie miejsce dla byle kogo" i patrząc na zestawienie nazwisk tych wszystkich, którzy zostali w ten sposób uhonorowani nie sposób się nie zgodzić z tym stwierdzeniem. Jednym z tych uhonorowanych w Rock & Roll Hall of Fame jest Jeff Lynne - legenda, człowiek dzięki któremu już trzy pokolenia nieustannie zachwycają się muzyką spod znaku ELO.  W tym tygodniu na naszym rynku ukaże się wyjątkowa pozycja w postaci płyty "From Out Of Now

  AudioRecki
  AudioRecki
  Muzyka
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.