Jump to content

Dynavoice CL-16

plastik1989

Marka Dynavoice gościła na łamach naszego magazynu kilka razy. W kwestii przypomnienia:

historia tej marki sięga Szwecji, lat 70tych, gdy założyciel i główny konstruktor Tommy Wadensten, zaprojektował swoje pierwsze kolumny. Długo trwało nim z jednoosobowej manufaktury udało mu się rozkręcić mały warsztat. Zmiennymi kolejami losu i różnymi ścieżkami (również poprzez epizod z car-audio), udało mu się w końcu ujednolić cały swój dorobek pod skrzydłami marki Dynavoice, w 2003 roku.

_DSC1951.thumb.jpg.d45cf1085c4d5da25296d59a91f8c83b.jpg_DSC1952.thumb.jpg.3a9d4046b16ed5c48d2b9b706d46649c.jpg_DSC1953.thumb.jpg.2d46a57c58f99e7f2795c009f8abc2ec.jpg

Obecna linia produktów, zapoczątkowana w 2018 roku, w całości produkowana jest w Azji. Jakość wykonania ich urządzeń jest całkiem dobra, podobnie jak pełnoprawnych kolumn firmy Dynavioce, które też miałem przyjemność poznać. Dodałbym wręcz, że jest zaskakująco dobra, patrząc przez pryzmat ceny. Wyższe modele kolumn kosztują poniżej 2-3 tys zł za parę, a wykonanie, w żaden sposób nie daje nam odczuć by wiązało się ich produkcja z olbrzymimi cięciami. Wręcz przeciwnie, bardzo ładnie spasowane obudowy, ładne wykończenie, solidnie wyglądające głośniki. Taki produkt daje trochę do myślenia, ile faktycznie kosztuje wyprodukowanie kolumny głośnikowej i jak rozkładają się proporcje ceny materiału do pozostałych kosztów produktu.

 

Model CL16 Classic, to wyżej pozycjonowany głośnik w ofercie Dynavoice, ale nadal w bardzo przystępnej cenie. Jak wskazuje na to sama nazwa głośnik ten nawiązuje do klasyki i odwołuje się do stylu złotych czasów ery Hi Fi audio – czyli lat 80tych i 90tych. Nawiązanie wizualne jest oczywiste, głośnik ten swoją prostą i surową bryłą przypomina kultowe monitory z lat 90tych takie jak chociażby Proac Studio czy stare Focusy ze stajni Dynaudio.

_DSC1954.thumb.jpg.b497881814990ec059ac0ad29eb67e45.jpg_DSC1955.thumb.jpg.0ecfe35cf6cfd0effbb595adb9b63eef.jpg_DSC1956.thumb.jpg.99656d9645cf9cd780edc86d50cf59cb.jpg

Nawiązanie do kultowych już konstrukcji na pewno znajdzie uznanie u sporej grupy odbiorców (do których sam się również zaliczam). Trudno nie wspominać tamtych konstrukcji z sentymentem, trudno też nie zdawać sobie sprawy, że kolumny tamte mają już ponad dwie dekady na karku, kupowanie używanych to spore ryzyko, a ponadto legenda jaką obrosły windują ceny do tak wysokich poziomów, że czasem modele te są droższe, niż kosztowały nowe, w dniu premiery.

 

Klasyczna bryła prostopadłościanu bez nie potrzebnych zdobień i udziwnień, może nie pozwoli zabłysnąć tą kolumną przed znajomymi, jako awangardowym elementem wystroju wnętrza, ale przecież tak kiedyś wyglądało najlepsze stereo na rynku. Skupiano się na ciekawym dźwięku, jakości materiałów, dobrze przemyślanej zwrotnicy, a nie traktowano kolumny głośnikowej jako elementu dekoracji mieszkania. Nie ukrywam, że trochę brakuje mi takiego podejścia w dzisiejszych czasach. Owszem, obłe ścianki, zaokrąglone obudowy, pochylone ścianki, lakier fortepianowy, naturalne drewno i wszystkie te miłe dodatki mają wpływ na dźwięk i tego nie neguję, ale spójrzmy prawdzie w oczy i przyznajmy sami przed sobą, że niuanse dźwiękowe jakie wprowadzają nijak mają się do podniesienia ceny produktu, gdzie takie tricki zostały użyte.

 

Opis wyglądu w zupełności oddają zdjęcia, dodam od siebie, że na żywo jakość spasowania, precyzja wycięcia frezów nie pozostawia nic do życzenia. Na górze obudowy, znajduje się ładnie wpasowany metalowy emblemat z logo firmy, z tyłu typowy otwór tunelu bas refleks, oraz metalowa płytka z dwoma terminalami kabli głośnikowymi, pozwalającymi na podłączenie typu bi-wire lub bi-amping.

 

Przetworniki najprawdopodobniej pochodzą bezpośrednio od Dynavoice i są ich własnym produktem. Front obudowy głośnika wysokotonowego zlicowany jest z przednią ścianką, zabieg taki delikatnie wygładza charakterystykę i poprawia aspekt wizualny. Głośnik wysokotonowy to jakaś forma tekstylnej kopułki o średnicy 25 milimetrów. Ciężko mi coś więcej powiedzieć o samym przetworniku, a nie dużo więcej jestem w stanie napisać o głośniku średnio tonowym. Widać wyraźnie, że ma ciśnieniowo odlewany kosz, zapewne z aluminium. To rozwiązanie stosowane jest w głośnikach wysokiej jakości i lepiej się sprowadza, niż cienki, blaszany kosz znany z tanich konstrukcji. Membrana głośnika wykonana jest z impregnowanego papieru, osłona przeciwpyłowa, również jest zaimpregnowana. Zawieszenie gumowe, więc można spodziewać się dużej trwałości, jednak głośnik taki zwykle, jest większym obciążeniem dla wzmacniacza.

_DSC1958.thumb.jpg.fcde112080b4546a7e16a82d2d10f2ba.jpg_DSC1959.thumb.jpg.1dbdf79c1f9560f5c7a92c5c534b727d.jpg

Odsłuch CL16 Classic, był owiany lekkim stresem. Bałem się trochę, że prócz nostalgicznego wyglądu, nie pójdzie za tym równie nostalgiczny dźwięk z jakim kojarzę klasyczne monitory, gdzie stawiano na pierwszym miejscu muzykalność i owszem starano się oddać zarówno detal jak i efekty przestrzenne nagrania, ale nigdy nie kosztem samej muzykalności.

 

Tak też, jest i w tym głośniku. Od pierwszych chwil słuchania muzyki, od razu zrozumiałem, że jest to „Classic: duchem i ciałem. Dźwięk oddaje to co już, przez wielu producentów zostało zapomniane: łagodną, przyjemną i ciepło podaną muzykę. Nie ma niepotrzebnego silenia się by koniecznie pokazać każdy detal, nie ma chirurgicznego pocięcia spektaklu muzycznego na pojedyncze dźwięki ani niczego z czym kojarzyć można suche, beznamiętne granie. Każda partia muzyki podawana jest spokojnie, każdy z dźwięków ma swoją barwę i koloryt, muzyka spokojnie płynie dając się wciągać w wielogodzinne odsłuchy.

 

Wysokie tony są łagodne, potrafią zabłysnąć, gdy materiał muzyczny zawiera taką informację, jednak ciężko wykazać ostrość i agresywność tego zakresu, nawet w słabiej zrealizowanym materiale. Całkiem poprawne są oddawane efekty przestrzenne jednak widać, że to nie było priorytetem konstruktorów. W tej aplikacji, głośnik wysokotonowy z kopułką tekstylną, brzmi jak podpowiada stereotyp – spokojnie, łagodnie, muzykalnie i na to nastawiana jest jego praca.

 

Średnie tony są powyżej przeciętnej z tej kategorii cenowej. Zaskakująco głębokie, nasycone. Bardzo dobrze i naturalnie oddają wokale, daje się odczuć głębię dźwięku i wielobarwność, a także wybrzmienia strun instrumentów.

Niskie tony dobrze oddają rytmikę nagrania, nie odczuwa się braków dynamiki, mimo spokojnego charakteru basu. Z grubsza zaznaczone są poszczególne odcienie barw tego zakresu, jednak świadomym trzeba być oczywistym ograniczeniom wynikających z konstrukcji dwudrożnej, które posiadają wszystkie małe monitory. Nie chodzi nawet o ilość basu, bo ten w pomieszczeniu 15-20 metrów w zupełności wystarcza, ale o tendencję do ujednolicania dźwięków z zakresu niskich tonów. Dopiero kolumny trzydrożne potrafią w pełni pozbyć się tego problemu – w przypadku monitorów uzyskujemy głębię dźwięku, kolumny potrafią „zniknąć” w większym stopniu niż, duża kolumna podłogowa, ale bas nie jest w stanie być tej klasy co ze sporej podłogówki.

_DSC1960.thumb.jpg.61f40320d38246e474dc407ecec868d8.jpg_DSC1957.thumb.jpg.349d8ba36e2bb992caf4e6b7a3259bb2.jpg

Kolumny te, z racji łagodnego i przyjaznego charakteru dźwięku, nie mają specjalnych wymogów w doborze sprzętu towarzyszącego. Raczej z każdym typem urządzeń zagrają dobrze i nie uda się złożyć systemu dającego „krew z uszu”. Jednak należy mieć świadomość, że mimo małych rozmiarów, nie są wcale tak łatwe do napędzenia – uczciwie podane przez producenta 86 dB sugeruje użycie wzmacniaczy mocy tranzystorowych powyżej 50W. Ze wzmacniaczy lampowych proponowałbym raczej jakiegoś Push-Pulla o mocy powyżej 25W, z dużym naciskiem na barwną średnicą, którą te głośniki w pełni będą w stanie oddać. Pomimo tego, że produkt ten jest relatywnie tani, by w pełni docenić jego możliwości, liczyć się należy z przygotowaniem systemu z nieco wyższej półki – solidny odtwarzacz CD lub gramofon z trochę wyższej półki niż entry level, wzmacniacz lampowy i do tego solidne standy – to wszystko dałoby już całkiem niezłej próby dźwięk i warto zapewnić tym kolumnom takie towarzystwo.

 

Ze swojej strony mogę ten produkt polecić, przywołuje miłe wspomnienia, gdy w produkcji głośników chodziło tylko o dźwięk, gdy zakup małej kolumny nie wiązał się z koniecznością sprzedaży nerki, a mimo to potrafiła się odwdzięczyć przyjemnym i miłym brzmieniem – tak jak robi to Dynavoice CL16.

 

Rafał Czuk

 

 

 

Specyfikacje Techniczne:

 

Typ: Głośnik półkowy

Model: CL-16

Obsługiwana moc (RMS): 75 W

Obsługa mocy (maks.): 120 W

Głośnik niskotonowy: 6,5 cala

Głośnik wysokotonowy: 25mm

Zakres częstotliwości: 50-20.000 Hz

Czułość: 86 dB

Częstotliwości zwrotnicy: 2500 Hz

Impedancja nominalna: 4 Ohm

Kolor: Czarny, Orzech włoski

Wymiary (WxHxD): 220x380x300 mm

Waga: 8,1 kg

Cena 2490 zł (para)

http://strefahfs.pl/

 
User Feedback

Recommended Comments

There are no comments to display.Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Polk Audio MagniFi Max AX SR

  Lato ustąpiło miejsca jesieni, dni robią się coraz krótsze a wieczór praktycznie zaczyna się w momencie opuszczania biura. Krótko mówiąc typowo outdoorowe aktywności coraz częściej zastępowane są rodzinnym, bądź solowym zasiadaniem na kanapie i z racji powszechności wszelakich maści platform streamingowych dylematom co tym razem obejrzeć. O ile jednak z doznaniami naocznymi nie ma problemu, bo patrząc na rynkową ofertę coraz trudniej znaleźć odbiornik o przekątnej poniżej 50”, to już z dźwiękiem

  Fr@ntz
  Fr@ntz
  Kolumny

  Bluesound Powernode Edge

  Warto mieć świadomość, iż pomimo zalewu coraz bardziej wyspecjalizowanych i zaawansowanych technologicznie urządzeń z iście stratosferycznych pułapów cenowych tak naprawdę zmiany kształtujące współczesne i przyszłe pokolenia zachodzą zupełnie gdzie indziej. Na stricte budżetowym – powszechnie dostępnym dla przeciętnych konsumentów poziomie. To przecież właśnie tam wyeliminowano odtwarzacze nośników fizycznych, rozpowszechniono łączność bezprzewodową a wraz z powszechnością szerokopasmowego inter

  Fr@ntz
  Fr@ntz
  Wzmacniacze

  Peachtree Audio Nova 150

  Całe szczęście są jeszcze na rynku firmy, które pomimo powszechnej unifikacji i zalewu bliźniaczo do siebie podobnych prostopadłościennych form uparcie próbują robić coś po swojemu i według własnych standardów tak technicznych, jak i wzorniczych. Do tego dość hermetycznego grona z pewnością można zaliczyć dwie obecne na naszym rynku marki, czyli duńskie Gato Audio i amerykańskie Peachtree Audio. Skoro jednak nieco ponad dwa lata temu Duńczycy mieli na naszych łamach swoje przysłowiowe pięć minut

  Fr@ntz
  Fr@ntz
  Wzmacniacze

  Marantz CD60

  Kiedy po debiucie płyty CD przez dziesięciolecia wieszczono rychłą śmierć winyli część melomanów i audiofilów z mniejszym bądź większym żalem likwidowała swoje analogowe kolekcje, jednak kiedy na rynek wkroczyły pliki podobnej fali wyprzedaży srebrnych krążków jakoś nie było. Dziwne? Niekoniecznie, bowiem gatunek homo sapiens ma to do siebie, że przynajmniej bardziej rozumna część populacji uczy się na błędach i to nie tylko własnych, lecz również cudzych. Skoro więc poczciwe „czarne” placki wró

  Fr@ntz
  Fr@ntz
  Źródła

  Octavio – nowa marka sprzętu hi-fi

  INFORMACJA PRASOWA       Octavio – nowa marka sprzętu hi-fi z funkcjami strumieniowymi wchodzi na polski rynek     6 sierpnia 2022 r. – Na polskim rynku audio pojawiła się nowa marka oferująca nowoczesny i funkcjonalny sprzęt hi-fi. Octavio to francuska firma założona przez zespół melomanów, których łączy wspólne pragnienie – poprawić i ułatwić słuchanie muzyki w domu poprzez ożywienie systemów audio w oparciu o najlepszą technologię. Octavio narodziło

  audiostereo.pl
  audiostereo.pl
  Newsy 1
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.