Skocz do zawartości
Kolumny

Dynavoice DM-6. Flagowy maluch o całkiem sporym sercu.

Dynavoice słyną... no właściwie to słyną ze swoich nieprzeciętnych możliwości w kreowaniu dużej sceny, nasycenia brzmienia wysokimi i niskimi tonami oraz nadzwyczaj bliskiemu naturalnemu brzmieniu samego środka. Słyną też z rewelacyjnego stosunku jakości do ceny. Jakości w ogólnym przyjęciu "co dostajemy w przeliczeniu na złotówki". A jest tego sporo w tej wyliczance "plusów" (obecnych czasach źle kojarzących się). Ale spokojnie, to te "plusy" za jakie płacimy w życiu raz, całkiem niewygórowaną kwotę i cieszymy się tym przez wiele lat. Dziś dzięki uprzejmości dystrybutora marki, krakowskiej firmy Strefa HFS do naszych testów zagościły Definition DM-6.

                                                                                             81S246xE-nL._SL1500_.thumb.jpg.33b7e5ab1b4892fefc7ceaad47fe4d71.jpg

 

Dynavoice Definition DM-6 to kolumna podstawkowa z serii flagowych modeli... i to widać od pierwszej chwili. Wyróżnikiem dla konstrukcji tego szwedzkiego producenta jest stosowanie hybrydowego układu wysokotonowych głośników. Wstęga w połączeniu z kopułką nie jest czymś w świecie powszechnym (by nie napisać normalnym), ale w przypadku tej marki takie połączenie jak się okazało przy okazji czy to poprzedniego testu, czy opisywanych właśnie DM-6 - wychodzi na dobre. Mamy więc w kolumnie podstawkowej aż trzy głośniki, hybrydowa konstrukcja dwóch wysokotonowych oraz średnio-niskotonowy, który wykonany jest z kevlaru. 

 

                                              684620382_Zrzutekranu2020-04-9o01_13_41.thumb.png.ea18bdfb79c9db23307781b9d6669250.png          1019940538_Zrzutekranu2020-04-9o01_14_30.thumb.png.b7ee00549f885c1364c70749ce97a3c8.png

 

Juz od pierwszych chwil DM-6 zaskakują jakością wykonania. I pisze tu stricte o zastosowanych materiałach oraz podejściu do stolarki jako takiej. Pamiętajmy, że to kolumny z przedziału cenowego nie wykraczającego 1800 złotych za parę, a ich jakość wykonania przywołuje na myśl konstrukcje ponad tą kwotę, za jaką przyjdzie nam zapłacić za testowane Dynavoice (i to zdecydowanie).

Aby uzmysłowić sobie skalę przyłożenia się do każdego detalu wykonania wystarczy sięgnąć po poprzedni nasz test tych kolumn (większych braci z flagowej serii) i uzmysłowić sobie, że i w tym przypadku nie oszczędzano na materiałach oraz nie szukano sposobu na sprzedaż audiofilskiego powietrza (9 kg... sporo). Przy czym tego powietrza jest naprawdę sporo ale w innym kontekście, pozytywnym - w kontekście brzmienia.

 

                                                                       IMG_2741.thumb.jpg.cbbe6f030b35040866d74679943c34a7.jpg             IMG_2742.thumb.jpg.9da2f603e58a1123407df634c222669f.jpg

                             („X-change” oraz grube 33 mm ścianki przednie. Definition DM-6 sa wykonane wyśmienicie w każdym calu)

 

Brzmienie DM-6 zaraz po podpięciu ze wzmacniaczem przynosi szybką odpowiedź na pytanie "czy to ta sama sygnatura brzmienia, jak większych braci?". Gdyby przyjąć w pewnych zamkniętych miarach jako odnośnik - zapewne tak, jest to takie samo brzmienie jak modeli większych. Ale to wszystko jak napisałem "gdyby przyjąć", bo jak wiemy nie od dziś - życie pokazuje nam, że nasze oczekiwania to jedno, a rzeczywistość jest zgoła inna.

DM-6 pomimo kontynuacji pewnego charakteru brzmienia (obszernego i w pewnym stopniu obfitego, ale bez zbędnej tendencji do przesady) potrafią doskonale zgrać się z repertuarem wymagającym pewnej finezji (nie tylko rozmachu). Dzięki swoim "gabarytom", czyli klasycznego monitora podstawkowego o wysokości 42 cm. potrafią pokazać się z jak najlepszej strony wszędzie tam, gdzie potrzebna jest bardziej siła spokoju niż sama siła. W większych konstrukcjach Dynavoice czuć było odpowiednią moc, którą właściwie dopasowany wzmacniacz potrafiłby kontrolować i narzucać pewien "rygor" brzmieniu. W tym konkretnym przypadku, a więc DM-6 każdy praktycznie wzmacniacz będzie dobrym kompanem do wielu ciekawych odsłuchów. A im cieplejszy wzmacniacz, tym lepiej. Szwedzkie monitory podstawkowe potrafią zaskoczyć szczególnie w zakresie budowy sceny, pomimo swoich gabarytów - prezentują się w tym zakresie nie gorzej niż wiele innych klasycznych (czyt. podłogowych) konstrukcji. Wokale, szczególnie w takich gatunkach jak Art-Rock brzmią więcej niż bardzo dobrze. Całość brzmienia przy takim repertuarze wychodzi praktycznie obronną ręką gwarantując odpowiednią separację instrumentów czy ich prawidłową wielkość.

 

Gorzej wszystko wypada, gdy sięgniemy po repertuar zdecydowanie wykraczający poza możliwości fizyczne tych konstrukcji. Niestety w porównaniu do klasycznych konstrukcji (podłogowych) zabrakło im pewnej swobody w tworzeniu wielobarwnych niskich tonów. Był swoisty ciężar, ale zabrakło zróżnicowania. I powodem nie jest kwestia "słabej konstrukcji", po prostu monitory podstawkowe ze względu na swoją wielkość, ustawienie na dedykowanych podstawach czy wielkość samych głośników - pewnych rzeczy nie przeskoczą. DM-6 w temacie niskich tonów i tak rodzą sobie zdecydowanie lepiej, niż niektóre głośniki konkurencji. Ale ich specjalnością będzie muzyka bardziej przekonywująca swoim ułożeniem mocy na całym zakresie, nie tylko skupiająca się na efekciarstwie opartym na niskich tonach. Dlatego bezbłędnie oddany został klimat R&B w albumie "Love, Marriage & Divorce" Toni Braxton i BabyFace. Cały album zrealizowany jest w sposób odpowiedni dla danego gatunku, z odpowiednim zróżnicowaniem niskich tonów (ale bez przesady), bardzo dobrą średnicą dającą wgląd w wokal nagranych artystów czy na koniec świetnie brzmiące wysokie tony. Pomimo swej obfitości i ilości - trzymane w ryzach na tyle, by nie mieć poczucia ani przez chwilę jakiejś przesady czy przejścia na ta "zbyt jasną" stronę mocy.

 

Dla kogo więc DM-6? Rozmawiając z moim dobrym kolegą, który też miał okazje słuchać Dynavoice DM-6 z różnym repertuarem i porównywać ze znacznie droższymi monitorami - konstrukcje te bronią się wszędzie tam, gdzie zależy nam na konkretnym brzmieniu w pomieszczeniach nie większych niż średniej wielkości pokój odsłuchowy. Przy odpowiednim ustawieniu (np. blisko ściany) jesteśmy w stanie bez większego trudu uzyskać ciekawą kombinację żywej góry i przekazowi bliskiemu ciepłej średnicy (naturalny wokal), z dobrze dopasowanym do całości niskim tonem. Zdolnym nas zaskoczyć, ale nie przesadzającym w swej absolutnej wielkości. DM-6 zestawione z cieplejszym wzmacniaczem pokażą nie z tej bardziej kulturalnej strony, bez żadnego trudu zmierzą się z repertuarem wymagającym tak od strony bogactwa instrumentalistki, jak i oczekiwań melomanów co do wokalu. Album Anny Marii Jopek po odsłuchach nie pozostawiał absolutnie żadnych dodatkowych życzeń. A Katelijne van Otterloo z albumem Colors of Jazz (2016) dawała nie mniejszą przyjemność, jak w przypadku ciut większych konstrukcji.

 

Jednak magicznym słowem w przypadku monitorów podstawkowych zawsze jest "fizyka". Każdy, kto zdecyduje się przesadzić i wstawi je do pomieszczeń o znacznych gabarytach nie odczuje tego, z czego Dynavoice słynie w temacie "firmowego brzmienia". Dlatego decydując się na testowane DM-6 potraktujcie je poważnie na tyle, by trafiały do pomieszczeń o maksymalnej powierzchni 30 m2. Traktując je poważnie, jak dobrego partnera do długich odsłuchów - dostaniecie to, co drzemie najlepszego w tych kolumnach - średnicę i wysokie tony z odpowiednio zbudowanymi i dobranymi do całości repertuaru  ale i możliwości samych głośników - niskimi tonami. Jakość wykonania i brzmienie za taką cenę... no tak, to w końcu Dynavoice!

 

Szczególne podziękowania dystrybutorowi, firmie Strefa HFS z Krakowa za pomoc w przygotowaniu testu. 

http://strefahfs.pl

 

AudioRecki

 

             990DM6B.thumb.png.d106d71594ce513033e39380df5a0529.png     990DM6O.thumb.png.e94509279ba7deadd35c47a67e71d5a9.png       990DM6W.thumb.png.a063efee3ad8f8490698eef80d1e8a5f.png

 

Dynavoice Definition DM-6 cena 1790/kpl.

 

 

 

Specyfikacja Dynavoice Definition DM6:

Rodzaj: Głośnik półkowy

Kolor: Czarny, dąb, biały

Zasilanie (RMS): 85 W

Obsługa zasilania (Max): 120 W

Zakres częstotliwości: 35 - 32 000 Hz Hz

Efektywność: 92 dB

Impedancja nominalna: 6 omów

Częstotliwości zwrotnicy: 3000/13000 Hz

Głośnik niskotonowy: 6,5 cala

Tweeter: Wstęga + miękka kopułka

Wymiary (SxWxG): 200 x 420 x 330 mm

Waga: 9,1 kg

 

Data dodania

Nowe kolumny Buchardt E50 – Duńska precyzja i dźwięk na najwyższym poziomie

Nowe kolumny Buchardt E50 – Duńska precyzja i dźwięk na najwyższym poziomie Buchardt Audio, renomowany duński producent kolumn głośnikowych, wprowadza na rynek swój najnowszy model – E50. To przełomowe rozwiązanie, które łączy w sobie najwyższą jakość dźwięku, wyjątkowe wzornictwo oraz ekologiczną produkcję, ustanawia nowe standardy w kategorii kompaktowych kolumn podstawkowych. Doskonale dopracowane komponenty Kolumny E50 zostały stworzone z myślą o najbardziej wymagających użytk

audiostereo.pl
audiostereo.pl
Nowości | Testy | Inne 3

Indiana Line Tesi 2

O ile dobrze sobie przypominam w historii audiostereo jeszcze nie mieliśmy podobnego przypadku, ale wszystko wskazuje na to, że jeśli chodzi o portfolio Indiana Line, to lada moment będziemy mieli przetestowane wszystkie modele. Wystarczy bowiem, nawet niezobowiązująco rzucić okiem do „portalowego magazynu” (bynajmniej nie chodzi o składzik z szortami), by zauważyć zaskakującą regularność z jaką pojawiają się na jego łamach kolumny ww. producenta. Nie chcąc jednak przynudzać i zarazem sztucznie

Fr@ntz
Fr@ntz
Kolumny

Bowers & Wilkins Pi6

Po drugiej generacji niemalże flagowych (w końcu są jeszcze Pi8) Pi7 S2 i niewiele im ustępujących Pi5 S2 przyszła pora na ofertę środka, czyli jeszcze pachnącą fabryką nowalijkę - zupełnie nowy projekt tak plastyczny, jak i uchylając nieco rąbka tajemnicy, również brzmieniowy. Projekt ochrzczony jako Pi6 i dumnie noszący barwy Bowers & Wilkins. Jeśli zatem zastanawiacie się cóż tym razem reprezentują brytyjskie pchełki, które dotarły do nas na testy dzięki uprzejmości Sieci Salonów Top HiFi

Fr@ntz
Fr@ntz
Słuchawki

Czy okap podszafkowy musi być podłączony do wentylacji?

Czy okap podszafkowy musi być podłączony do wentylacji? Okap podszafkowy nie zawsze musi być podłączony do wentylacji. Wybór odpowiedniego trybu pracy okapu zależy od kilku czynników, takich jak dostępność wentylacji, oczekiwana wydajność i koszty eksploatacji. Poniżej przedstawiamy porównanie dwóch trybów: wyciągu i pochłaniacza. #dwa_boxy_lewo_prawo_main{ display: flex; justify-content: space-around; align-items: c

audiostereo.pl
audiostereo.pl
Felietony 6

Historia dysków HDD i SSD. Tak się zmieniały

Historia dysków HDD i SSD. Tak się zmieniały Współczesne technologie pamięci masowej przeszły długą drogę od pierwszych dysków twardych HDD (Hard Disk Drive) do najnowszych rozwiązań, takich jak dyski SSD (Solid State Drive). Te urządzenia nie tylko zrewolucjonizowały sposób przechowywania danych, ale także miały ogromny wpływ na wydajność komputerów, laptopów oraz innych urządzeń elektronicznych. Początki dysków HDD Zanim ud

audiostereo.pl
audiostereo.pl
Felietony


Opinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Godzinę temu, szpotek73 napisał:

92 db z głośnika  niskośredniotonowego  6,5 cala jest bardzo mało prawdopodobne, co z kompensacją baffle step?

Zawsze można pomierzyć, skorzystać z programu Edge. Pytanie tylko, czy zabawiamy się w teoretyzowanie i rozkładamy sprzęt na czynniki pierwsze w postaci pomiarów, obliczania budowy oraz efektywności na papierze... czy siadamy, słuchamy i wyrażamy opinię opartą o subiektywne doświadczenie.

A raczej zmierzamy ze swoimi testami w tą drugą stronę. W naszym przekonaniu liczy się to co słyszymy i jak słyszymy uwzględniając kilka ważnych elementów: różnorodność gatunków muzycznych, kilka (jak w tym przypadku) różnych źródeł oraz cenę dającą obraz subiektywnej ocenie jakości wykonania i otrzymywanego brzmienia w stosunku do ceny.

Ale też świetnie rozumiem Twoje (słuszne) wątpliwości. Pozostaje więc skorzystać z EDGE, pożyczyć sprzęt i wykonać pomiary.

Serdeczności

 

Podziel się komentarzem


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie ,najważniejsza jest jakość dzwięku,a nie efektywność(no chyba ,że ktoś słucha na secie lampowym) przecież w domu nie słuchamy muzyki z głośnością 100db?producenci po prostu mijają się z prawdą podając efektywność ,podobnie jest z impedancją,są firmy,które kolumny z impedancją 2,5 om podają jako 8-mio omowe,?,czytałem ostatnio test dynavoice df 8,gdzie jest 2 woofery 8 cali na kolumnę,impedancja 4 omy i mają 89db,a tu mała podstawkowa kolumna tej samej firmy z jednym wooferkiem i 6 omową imedancją ma 92db?.Masz rację pisząc o metodyce testu,ale podanie prawdziwej impedancji i efektywności byłoby pomocne dla tych audiofili,którzy używają wzmacniaczy lampowych,ustrzegłoby przed rozczarowaniami.

pozdrawiam

szpotek73

Podziel się komentarzem


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Opublikowano

W dniu 10.04.2020 o 08:23, szpotek73 napisał:

no właśnie ,najważniejsza jest jakość dzwięku,a nie efektywność(no chyba ,że ktoś słucha na secie lampowym) przecież w domu nie słuchamy muzyki z głośnością 100db?producenci po prostu mijają się z prawdą podając efektywność ,podobnie jest z impedancją,są firmy,które kolumny z impedancją 2,5 om podają jako 8-mio omowe,?,czytałem ostatnio test dynavoice df 8,gdzie jest 2 woofery 8 cali na kolumnę,impedancja 4 omy i mają 89db,a tu mała podstawkowa kolumna tej samej firmy z jednym wooferkiem i 6 omową imedancją ma 92db?.Masz rację pisząc o metodyce testu,ale podanie prawdziwej impedancji i efektywności byłoby pomocne dla tych audiofili,którzy używają wzmacniaczy lampowych,ustrzegłoby przed rozczarowaniami.

pozdrawiam

szpotek73

Mam większe DF-6 i ich parametry są lekko naciągane bas urywa się na 32Hz co jest i tak imponujące jak za te pieniądze a dynamika 89dB grają z Rotelem RB-1582mk2 i do metalu jak znalazł 😉 

Podziel się komentarzem


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj komentarz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.