Jump to content

Focal Elear

plastik1989

Firma Focal kojarzona jest przede wszystkim z wysokiej klasy kolumnami głośnikowymi. Od lat 70-tych, kiedy powstała z inicjatywy Jacquesowi Mahulowi i Jego wspólnika Gérarda Chrétien obecnie znana, jako Focal JMLAB (Jacques Mahul Laboratory) jest jedną z dominujących marek sprzętu audio. Francuska firma, odniosła globalny sukces dzięki innowacyjności, zarówno na płaszczyźnie materiałów membran i konstrukcji przetworników, jak i podążaniu za trendami wizualnymi, w których wyznaczali nowe kierunki, dla wielu innych marek. Chyba mało która firma, zrozumiała tak jak Focal, że kolumna głośnikowa, oprócz swej funkcjonalności, jest również elementem wystroju i podążanie ze trendami stylistycznymi jest ważnym punktem tworzenia sprzętu audio.

_DSC0393.thumb.jpg.d87e8f03f9392bc71c5d8b6a6f9030ac.jpg_DSC0397.thumb.jpg.8d30a57d5a2e88898d82af7927612fe7.jpg_DSC0402.thumb.jpg.ec3cf7a0922d5a26b5bc8bf529e2e070.jpg

Widać to wyraźnie na przykładzie słuchawek Focal Elear, jakość wykonania, łagodność kształtów bryły, stonowana kolorystyka, użyte materiały – wszystko to wskazuje, że mamy do czynienia z produktem wysokiej klasy, ale również stworzonym przez ludzi mających poczucie dobrego smaku. Słuchawki te niewiele odbiegają swą jakością od topowych konstrukcji Focala, czyli słuchawek Utopia. Główna różnica między modelem topowym, ma miejsce w wyborze materiału z jakiego wykonana jest membrana. W Utopiach – podobnie jak w topowych zestawach kolumnowych – materiałem jest beryl, natomiast w tańszych Elearach, jest to stop aluminiowo-magnezowy. Różnica w cenie jest za to kolosalna, bo Utopie są cztery razy droższe… 

 

Klasycznie dla Focala, w obu słuchawkach (podobnie zresztą jak w ich kolumnach) użyli przetworników, własnego projektu i własnej produkcji. Sztywna membrana o średnicy 40mm zamocowana na cienkim zawieszeniu (70 mikronów!) wykonanym z tworzywa, o nazwie handlowej NBR. Układ napędowy stanowi cewka o średnicy 25 mm i wysokości 4,4 mm, cewka pozbawiona jest w ogóle karkasu. Skutkuje to wyjątkowo niską masą drgającą układu, łączna masa wynosi tylko 0,15 g. Przekłada się to na szybkość i energiczność dźwięku jaki generuje taki układ, ale o tym za chwile. Pasmo przenoszenia jakie udało się uzyskać wynosi 5 Hz – 23 kHz. Co ciekawe pasmo przenoszenia tych słuchawek wybiega poza zakres słyszalny przez człowieka, natomiast różnica w topowych Utopiach wygląda tak, że pasmo przenoszenia sięga jeszcze dalej w zakresy już nie słyszalne, czyli 50 kHz… 

_DSC0401.thumb.jpg.030721bdf9ad5aa7024e06a53aa5b0b1.jpg_DSC0404.thumb.jpg.e7c634ae66c87e33c2094fcd85ab6e6e.jpg_DSC0396.thumb.jpg.610386f4356ea3347f276f556496fce8.jpg

Konstrukcja tych słuchawek to projekt w pełni otwarty, przetworniki są blisko ucha, cała energia z tylnej membrany ma być odprowadzona poprzez otwartą muszlę na zewnątrz. Efektem ubocznym takiego rozwiązania (pozytywnym) jest to, że występuje cyrkulacja powietrza i nie doznamy uczucia przegrzewania się małżowiny ucha, nawet po długim słuchaniu. Praktycznie całe słuchawki wykonane są lekkich metali, pas nagłowny obszyto naturalną skórą, a od środka, dodatkowo pokryto warstwą alcantary. Regulacja ustawienia słuchawek jest skokowa, mamy możliwość przesunięcia o dziesięć pozycji. Pomimo tego, że słuchawki są dosyć duże (wymiar samych poduszek to aż 69 x 53 mm) i ciężkie (450g), to są bardzo wygodne. Ciężko powiedzieć, że ich nie czuć, bo to nieprawda, ale nie czujemy żadnego dyskomfortu czy niewygody nosząc je. Nacisk na uszy jest bardzo mały, ledwo odczuwalny, a mimo tego słuchawki trzymają się bardzo pewnie na głowie. W ogóle jakość wykonania i wygoda używania są bardzo dużym plusem Focali. 

 

Słuchawki kupujemy w eleganckiej skrzynce, wyłożonej gąbką. W zasadzie mogłoby służyć to za docelowy domek dla słuchawek, jeśli bardzo boimy się kurzu i trzymania ich na zewnątrz. Ciekawy jest kabel z jakimi słuchawki są dostarczone. Jest on wyjątkowo gruby i solidny, a dodając jego długość 4 metrów, całość słuchawek z nim waży już ponad 0,5 kg. Przewód typu Y, jest wypinany z muszli, więc w przypadku uszkodzenia lub chęci zmiany na inny, nic nie stoi nam na przeszkodzie. Zakończony jest dużym Jackiem 6,3mm. 

_DSC0403.thumb.jpg.ffee18d8206ab6f075a8394a84a3da0b.jpg_DSC0399.thumb.jpg.9c71450d73f6b4ae2266a0eb0d06d3d0.jpg_DSC0394.thumb.jpg.9aac99054e8b5e3784d4227a5bd0e049.jpg

Przed odsłuchem Focali Elear czułem lekką obawę, Focal, a w szczególności jego berylowe przetworniki słyną z lekkości dźwięku, wysokiej detaliczności, ogólnemu odchudzeniu przekazu – czego za bardzo nie lubię. Owszem słyszymy wtedy więcej, każdy detal daje się wylapać, ale gdzieś po drodze gubi się ta muzykalność i zwykła przyjemność ze słuchania muzyki jaką często daje, nieco przyciemniony i „zabrudzony” dźwiękowo sprzęt. 

 

Jednak już od pierwszych chwil usłyszałem, że moje obawy były nieuzasadnione. Owszem dźwięk jest czysty i neutralny barwowo, ale równocześnie dosyć dociążony. Góra jest klarowna, wyraźnie słychać gradacje poszczególnych dźwięków, ale w żaden sposób nie dominuje ani nie przysłania innych zakresów. Nawet byłbym skory zaryzykować, że część audiofili uzna, że mogłoby być jej więcej. Dla mnie, przy tej neutralnej barwie dźwięku jakie generują Focale ilość wysokich tonów jest idealnie wyważona. Bardzo dobrze wypada bas, jest go dużo, czujemy jego moc, odpowiedni kontur i wypełnienie, przy bardzo dużej szybkości. Mi w dolnych rejestrach nie brakuje absolutnie niczego. Oczywiście ten zakres najmocniej odbiega od tego co możemy usłyszeć z dobrych zestawów kolumnowych – nie da się tego efektu odwzorować w żadnych słuchawkach, gdyż w ich przypadku bas odbieramy tylko uszami, a w przypadku kolumn, ciśnienie akustyczne odbieramy całym ciałem – tak jak ma to miejsce na koncercie. 

_DSC0395.thumb.jpg.8896f0f8b51e9919622850dcec7dc7f5.jpg_DSC0400.thumb.jpg.861032e45b856b3436b7a041e51774e2.jpg

Myślę, że największym atutem dźwiękowym tych słuchawek jest średnica. Ta mnie oczarowała swą naturalnością i łagodnością, ale osiągniętą bez cienia docieplenia czy dosłodzenia. Dzięki temu wszelkie utwory muzyki klasycznej możemy słuchać godzinami, wsłuchując się w piękną, naturalną barwę instrumentów. Podobnie w przypadku wokali, gdzie znakomicie słucha się na tych słuchawkach artystów z wysokim zapleczem wokalnym. 

 

Efekty przestrzenne, są całkiem dobre, choć nie uzyskamy takiej stereofonii jak w przypadku kilku-drożnych słuchawek zamkniętych, potrafiących symulować odbicia pozorne w pomieszczeniu odsłuchowym. Ale za to delikatna aura i otwartość dźwięku, lekkość wygrzmień jakie dają w pełni otwarte słuchawki, przemawia z kolei na korzyść Focali. 

 

Focal Elear to pięknie wykonany produkt, bardzo wysmakowany brzmieniowo i wizualnie. Bardzo racjonalnie wyceniony na tle droższego brata i konkurencji. Polecam zapoznać się z tym produktem. 

 

 

Dane techniczne:

Słuchawki dynamiczne o konstrukcji otwartej

Impedancja: 80 Ω

Średnica membrany: 40mm.

Konstrukcja membrany: stop aluminiowo-magnezowy 

Pasmo przenoszenia: 5 Hz – 23 kHz.

THD: <0.3%  (1 kHz/100 dB)

Czułość: 104 dB SPL/1mW @ 1kHz.

Kabel: odpinany, z posrebrzanej miedzi, długości 4m, zakończony dużym „Jackiem” (6,3 mm).

Waga: 450 g (bez kabla).

 

Cena: 4499 zł

Do testów dostarczył: audiotrendt.com.pl

 

 User Feedback

Recommended Comments

Bardzo podobnie je odbieram. Świetne słuchawy. Tylko jedno ale, wg dwóch salonów kontaktujących się z dystrybutorem w tej sprawie - Elear nie są już produkowane. A wygląd i wykonanie, najlepsze z najlepszych ?

 • Like 2

Share this comment


Link to comment
Share on other sites

Co to znaczy kilku drożne? Siedzę już jakiś czas w słuchawkach i pierwszy raz widzę taki termin.

Co do Elear to mam spory sentyment bo to były moje pierwsze droższe słuchawki, później przyszedł czas na droższe Clear które są wyraźnie lepsze.

 • Like 1

Share this comment


Link to comment
Share on other sites
13 godzin temu, Adam 38 napisał:

Bardzo podobnie je odbieram. Świetne słuchawy. Tylko jedno ale, wg dwóch salonów kontaktujących się z dystrybutorem w tej sprawie - Elear nie są już produkowane. A wygląd i wykonanie, najlepsze z najlepszych ?

Tak, ale nadal jest ich sporo w sklepach. 

13 godzin temu, Kamil Jędrusik napisał:

Co to znaczy kilku drożne? Siedzę już jakiś czas w słuchawkach i pierwszy raz widzę taki termin.

Co do Elear to mam spory sentyment bo to były moje pierwsze droższe słuchawki, później przyszedł czas na droższe Clear które są wyraźnie lepsze.

Konstrukcje składające się dwóch lub więcej przetworników (głośników) plus wbudowana zwrotnica. 

Share this comment


Link to comment
Share on other sites


Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Opera Loudspeakers Callas

  Ta recenzja powinna się oczywiście zacząć od opisu specyfiki włoskiego sprzętu hi-fi, że on taki wyjątkowo charakterystyczny, bowiem wysmakowany wzorniczo i zawsze z drewnem. Ponieważ jednak po pierwsze, czytelnicy znają ten szlagwort na pamięć, a po drugie, jest to opinia obiegowa, niekoniecznie mająca pokrycie w rzeczywistości, gadania o niczym nie będzie. Na początek jednak kilka słów o samej firmie, czyli podkład słowny. Opera Loudspeakers to faktycznie włoski producent i to autentyczny

  jozwa maryn
  jozwa maryn
  Kolumny 1

  Topping D30Pro + A30Pro

  Topping to chińska firma, która produkuje jedne z najlepszych przetworników cyfrowo-analogowych i wzmacniaczy, jeśli chodzi o stosunek ceny do wydajności. Portfolio firmy jest szerokie, samych przetworników DAC naliczyłam 8 modeli obecnie produkowanych, opartych o różne układy scalone: Cirrus Logic, ESS Sabre czy AKM. Niedawno Topping wypuścił na rynek aktualizację Topping D30, bardzo cenionego przetwornika DAC klasy podstawowej, do Topping D30 Pro. Nowy model różni się znacząco od swojego

  M@rgot
  [email protected]
  Akcesoria

  Chario Delphinus MKII

  Utarło się w audio przeświadczenie, o występowaniu szkół brzmienia związanych z pewnymi narodami. I tak mamy amerykańską szkołę grania z potężnymi kolumnami i dziesiątkami błyszczących końcówek mocy Mcintosha, szkołę angielską z małymi i niepozornymi urządzeniami typu Naim czy Cambridge Audio, japońska szkoła perfekcyjnie wykonanych urządzeń Accuphase z czarującym i wciągającym dźwiękiem i jest też szkoła włoska. Ją chyba poznać najłatwiej i najłatwiej zdefiniować: sam wygląd urządzen

  plastik1989
  plastik1989
  Kolumny 21

  Dynavoice CL15

  Pomimo tego, że rozwój audio przez ostanie lata to w dużym stopniu stagnacja i kurczowe trzymanie się formatów CD sprzed prawie 50 lat, czy nawet starszego standardu winylowego – jeśli chodzi o źródła, czy koncepcji głośnika dynamicznego który ma już 100 lat na karku. To jednak, gdzie nie gdzie widać jakąś nowość i powstawanie nowych segmentów na rynku. Szczególnie jeśli mówimy o sprzęcie wchodzącym pod strzechy, nie będący nurcie głównego hi fi czy hi end. Takie sprzęty, o których je

  plastik1989
  plastik1989
  Akcesoria 4

  Yamaha YH-E700A

  W związku z poluzowaniem okołocovidowych obostrzeń i nieznaczną, bo nieznaczną, acz niewątpliwie wyczekiwaną, i to nie tylko przez restauratorów, poprawą pogody ludkowie płci obojga tłumnie wylegli ze swych domostw, dość oczywistym jest, że zmianie uległy również ich nabyte podczas lockdownu przyzwyczajenia. Nie chodzi mi w tym momencie bynajmniej o paradowanie do późnego popołudnia w pidżamie, bądź przynajmniej jej dole (w końcu na Teamsach wypadałoby prezentować chociażby pozory profesjonalizm

  Fr@ntz
  [email protected]
  Słuchawki
 • MAGAZYN AUDIOSTEREO

  image_article
  Opera Loudspeakers Callas
  image_article
  Topping D30Pro + A30Pro
  image_article
  Chario Delphinus MKII
  image_article
  Dynavoice CL15
  image_article
  Yamaha YH-E700A
 • PREMIUM:

  • Liczne Rabaty u Partnerów
  • Bezpłatne Ogłoszenia Promowane
  • Opcję Ignoruj Tematy pozwalającą na ukrycie wybranych wątków na liście
  • Dostęp do dodatkowych artykułów i testów sprzętu
  • Możliwość udziału w cyklicznych spotkaniach klubowiczów (np. z okazji urodzin Audiostereo)
  • Przypisanie do grupy "Użytkownik Premium" na forum, a co za tym idzie:
   • większą skrzynkę na wiadomości PW (50 000)
   • możliwość edycji własnych postów przez 30 minut od publikacji
   • większe limity na umieszczane załączniki (1000 mb)
   • większe limity w zakładce Blogi
   • możliwość dodawania ulubionych postów do Zakładek
   • możliwość tworzenia Klubów prywatnych i zamkniętych
   • możliwość tworzenia Blogów prywatnych i tylko dla przyjaciół
   • możliwosć ukrywania sidebara
   • Sidebar

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock podczas używania strony.

Zarejestrowani użytkownicy mogą wyłączyć ten komunikat.