Jump to content

Gold Note DS-10. Włoska robota na piątkę z plusem.

AudioRecki

Gold Note ma juz swoją ugruntowaną pozycję na rynku audio. Od początku działalności zaskakuje swoimi pomysłami i jak to Włosi - swoim designem (subiektywnie) przyciąga i intryguje. Zaglądając do portfolio marki można znaleźć spory wachlarz sprzętu audio, od doskonałej klasy wzmacniaczy po źródła. Jednym ze źródeł w ofercie tego producenta jest DS-10, który pomimo niewielkich gabarytów zaskakuje swoją ogromną funkcjonalnością. W jednej obudowie o gabarytach 1/2 klasycznego komponentu audio otrzymujemy wysokiej klasy odtwarzacz sieciowy, przetwornik cyfrowo-analogowy, wzmacniacz słuchawkowy... jeśli komuś mało, to dołóżmy jeszcze do tego wysokiej klasy przedwzmacniacz. A wszystko to w iście mistrzowskim stylu - jak na Włochów przystało. Patrząc na wykonanie w tym wcześniej wspomniany design zastanawiam się jak oni to robią. Mając w głowie ostatnią rozmowę z moim znajomym Włochem Luigim  "nie ma się co śpieszyć, jutro też jest dzień", to jest wręcz niemożliwe, by Włosi wiecznie skupieni na dyskusjach czy rozmyślaniu o chwili życia mieli jeszcze czas na tworzenie takich wspaniałych produktów i rzeczy tak mistrzowsko wykonanych. A jednak, czego dowodem jest dostarczony do naszego testu DS-10 przez firmę Hi-Fi Station z Krakowa, za co serdecznie dziękuję.

 

                                                                                                4f75aca471e82a5bd0c40069561cdabd.thumb.jpg.d13a976b9a1ce4309b88d288d1cf4823.jpg

Juz na samym początku rzuca się w oczy poza rzecz jasna obudową - logo, które ukazuje starożytnego żołnierza rzymskiego dmącego w róg Buccina. Jak widać nawiązanie do tradycji i nowoczesność w jednym. Czy taki mariaż doświadczenia, tradycji i nowoczesności ma szansę na rynku audio w wykonaniu ludzi z Florencji? Postaram się odpowiedzieć na to w poniższym tekście.

 

                                                                                              Gold-note-logo.thumb.png.b9fd5a5fbece544f7e6c0a7d088e90ff.png

 

Nowoczesny styl urządzeń Gold Note'a to zasługa projektanta Stefano Bonifazi. W ogóle Włosi mają świetną rękę do tworzenia rzeczy pięknych i nietuzinkowych. W tym przypadku urządzenie w nie mniejszym stopniu ukazuje kunszt i dobry smak designerów i projektantów z południa Europy. DS-10 może się podobać i robi pozytywne wrażenie już od pierwszych chwil, dodatkowo co istotne z perspektywy użytkowej -  obudowa jest tak zaprojektowana i wykonana, że zapewnia świetne warunki elektronice znajdującej się w środku. Całą obudowę wykonano z połączenia stali i aluminium (pokrywa). Sterowanie urządzeniem jest bardzo łatwe i co ciekawe- bardzo przyjemne. Pomimo faktu pewnych obaw (wielkość urządzenia) całość sprawia bardzo dobre wrażenie w bezpośrednim kontakcie, a od strony użytkowej wszystko obsługuje się z przyjemnością i przekonaniem o wysokiej trwałości urządzenia. Nie zapomniano o pełnowymiarowym pilocie zdalnego sterowania, co jest kolejnym zaskoczeniem na in plus. Zazwyczaj wszystkie "mini" produkty audio mają nienaturalnych wielkości piloty, które zamiast pomagać - przeszkadzają lub sprawiają marne wrażenie .Wygląd to jedna rzecz, ale jak wiemy nie wygląd gra, a to jest istotą rzeczy w przypadku sprzętu audio. 

 

                                                                                          gold_note_ds10_2.thumb.jpg.7af301f3c2978a458514ca8a2b4eba8d.jpg

 

Elektronikę wewnątrz podzielono na kilku elementów/modułów odpowiedzialnych za konkretne zadania. Oprócz głównej roli do jakiej został powołany DS-10 czyli DAC, jego możliwości (o czym pisałem powyżej) są znacznie większe. W środku obudowy zainstalowano układ wysokiej klasy wzmacniacza słuchawkowy czy przedwzmacniacz (jedynie źródeł cyfrowych). W takim przypadku nic nie stoi na przeszkodzi, by ten "maluch" posłużył nam jako klasyczny przedwzmacniacz dla normalnej wielkości końcówek mocy. A jego możliwości brzmieniowe w tym zakresie też nie są małe i jak wykazał test - sprawdził się w tej roli nie gorzej niż porównywalny cenowo pre innego producenta. Rzecz jasna jego głównym kompanem do długich odsłuchów będzie wzmacniacz mocy PM-10 (przygotowujemy tekst z jego testów), ale nic nie przeszkadza włączyć DS-10 do swojego systemu jako pre dla naszych końcówek mocy.

 

                                                                                      369497e140359417802b64765137.thumb.jpeg.5188f5f37357af4349d98c5755a5fc20.jpeg

W nowoczesnym świecie audio nie może zabraknąć odpowiedniej aplikacji - w tym przypadku jest nią "Mconnect Control", którą można zainstalować na urządzeniach tak z systemem operacyjnym opartym o platformę Android jak również iOS. Aplikacja nader uniwersalna i jak się okazało - świetnie sprawdzała się w przypadku obsługi streamera marki Gold Note.

 

DS-10 jak i cała gama urządzeń tej marki oferuje brzmienie bogate, różnorodne, z pewnym własnym charakterem i pewną manierą. Wszystko jednak to przedstawione w taki sposób, by zbliżyć nas jak najbardziej do brzmienia naturalnego, ale nie pozbawionego własnych cech prezentowanych przez urządzenie. Włoski styl... coś w tym jest, wszystko rzecz jasna rozbija się o szczegóły. Po pierwsze mamy mocno nasyconą średnicę, nie brakuje jej nie tylko czytelności i doskonałej czystości, jest ona bliższa słuchaczowi niż reszta zakresów. Rzecz oczywista - wszystko łącznie sprawia wrażenie spójnego i poukładanego grania, ale średnica (nie dominująca), jest zaznaczającą się częścią przekazu. Warto pamiętać, że na jej plus przemawia naturalność, swoboda przekazu i barwa. Poziom uzyskiwanego brzmienia porównywalną jest z dobrej klasy odtwarzaczami CD, przy czym istotną kwestia nie są możliwości samego urządzenia, a raczej materiał do niego dostarczany. Im lepszej jakości pliki, tym lepsza jakość dźwięku. Ta umiejętność różnicowania świadczy też dobrze o samym sprzęcie. Bywają takie, które wszystko grają "na jedną modłę", Gold Note pokazuje różnice w pełnym zakresie, potęgując jakość nagrania i zmieniając jego charakter wraz ze zmianą jakości materiału cyfrowego. Gold Note DS-10 prezentuje swój niepowtarzalny charakter brzmienia, bogaty w każdym zakresie i do tego niesamowicie różnorodny. Zaskakuje przy tym w kontekście swoich rozmiarów i ceny. Urządzenie to w sposób bardzo dokładny punktowało smaczki i detale, przykładowo nastrój ujęty w nagraniu Vangelis'a "Abraham's Theme" był prezentowany z niesamowitą dokładnością, czystością i masą. Nie często zdarza się aby źródło było tak definiujące samo brzmienie, w tym przypadku tak jest. Mocną stroną jest stereofonia i przestrzeń, ciut gorzej w moim odczuciu wypadły plany w głąb. 

 

 

 

DS-10 zaskakuje formą wykonania ale i samym brzmieniem. Pewnym minusem całości może być niezgranie się designem z innymi, bardziej klasycznymi w wykonaniu urządzeniami. Z drugiej strony taki "rodzynek" pośród czasem nudnych z wyglądu urządzeń może wnieść sporo świeżości i odrobinę unowocześnić wygląd naszego systemu. Urządzenie nie jest tanie i nie ma się co tutaj oszukiwać. Oczekując jakości brzmienia na tym poziomie musimy liczyć się z kwotą do wydania wyższą niż średnia krajowa Kowalskiego. W zamian dostaniemy wyjątkowy charakter brzmienia, nietuzinkowy wygląd i jakość na najwyższym poziomie. Dodatkowo (co jest niezbyt często spotykaną sytuacją) na tylnym panelu znajdziemy napis "Made in Italy". Znaczy się prawdziwy "Włoch"!Czy warto? Warto posłuchać, a na pewno warto skontaktować się ze sprzedawcami i ustalić możliwość odsłuchu we własnym systemie. Jestem przekonany, że omijając "niepozorny" z wyglądu streamer Włochów robimy więcej sobie krzywdy niż samemu produktowi. 

 

AudioRecki

Za użyczenie sprzętu do testów i niesamowitą cierpliwość dziękuję firmie HiFi Station z Krakowa.

https://www.hifistation.pl

 

Dane techniczne:

Przetwornik cyfrowo-analogowy AKM AK4493 PCM do 32bit / 768kHz i DSD512 natywny i DoP
Streamer Network Player PCM i DSD
Pasmo przenoszenia: 20 Hz-20 kHz +/- 0,1 dB
THD - Całkowite zniekształcenie harmoniczne: 0,001% maks
Stosunek sygnału do szumu: -125dB
Zakres dynamiczny: 120dB
Impedancja wyjściowa: 50 omów
Regulacja głośności na przedwzmacniaczu: włączona / wyłączona zdalnie

Obsługiwane formaty audio (sieć)

AIFF (.aif, .aiff, .aifc)
ALAC
WAV (.wav) zapakowane / rozpakowane
FLAC
MP3
DSF, DFF
Bezstratny Apple
OGG
Monkey's
Ważne: Serwer UPnP musi obsługiwać przesyłanie strumieniowe DSD, aby przesyłać strumieniowo pliki DSD.

Łączność

LAN / WLAN (WiFi): 802.11b / g przez gniazdo RJ45 10 / 100Mbps Bluetooth 5.0

Wejścia cyfrowe

1 Ethernet LAN i Wi-Fi Rozdzielczość DSD64 (DoP): PCM do 24 bitów / 192 kHz
1x koncentryczny PCM RCA S / PDIF asynchroniczny do 24bit / 192kHz
2x TOS-optyczny PCM asynchroniczny do 24bit / 192kHz
1x asynchroniczny COAX do 24 bitów / 192 kHz
1x AES / EBU symetryczny PCM asynchroniczny do 24bit / 192kHz
1 x natywny asynchroniczny USB-B i do DSD512 i PCM do 32bit / 384kHz
1x port USB-A do zasilania pamięci flash USB, format FAT32 / NTFS w trybie DSD64 i PCM do 24bit / 192kHz
1x asynchroniczny natywny USB-B do DSD512 i PCM do 32bit / 384kHz

Wyjścia audio

Poziom wyjściowy linii: stereo RCA @ 1Volt i zbalansowane XLR @ 4Volt

Wspierane serwery mediów

Wszystkie UPnP / DLNA / Roon

Wymiary i waga

Wymiary: 220 mm szer. | 80 mm wys. | 260 mm D
Waga: 4 kg

Dostępne kolory: Czarny, srebrny, złoty

 User Feedback

Recommended CommentsJoin the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Canton GLE 30

  Jeśli do tej pory rodzinne firmy kojarzyliście głównie z dwu – trzyosobowymi bytami znanymi co najwyżej w kręgu bliższych i dalszych znajomych najwyższa pora uaktualnić posiadane informacje. Weźmy na ten przykład niemieckiego, działającego od 1972 r. i zatrudniającego obecnie około 150 - osobową załogę Cantona. Marka znana, z tradycjami i co najważniejsze powszechnie dostępna a poza stricte high-endowymi flagowcem (aktywne Smart Reference 5 K za raptem 38 kPLN) nad wyraz łaskawie obchodząca się

  Fr@ntz
  [email protected]
  Kolumny

  Audio Pro P5

  W związku ze zbliżającymi się wielkimi krokami wakacjami zainteresowania szczęśliwców wybierających się na zasłużone urlopy przenoszone są z pełnowymiarowych urządzeń stacjonarnych na ich zdecydowanie bardziej poręczne „substytuty”. Chodzi oczywiście o wszelakiej maści mniej, bądź bardziej personalne generatory dźwięków, czyli słuchawki (vide daleko nie szukając dopiero co  recenzowane House of Marley Positive Vibration XL ANC), jak i coraz bardziej zyskujące na popularności przenośne głośniki B

  Fr@ntz
  [email protected]
  Kolumny

  House of Marley Positive Vibration XL ANC

  Skoro co nieco o założycielach House of Marley, czyli potomkach najsłynniejszego rastafarianina, jaki po tym łez padole stąpał, zdążyłem już wspomnieć przy okazji recenzji przenośnego głośnika  Bag of Riddim 2.0, to tym razem śledzenie ich losów pozwolę sobie odpuścić. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że o ile w początkowej fazie projektu HoM (House of Marley) można było mieć obawy, iż jest to ewidentny skok na kasę, czyli mówiąc zgodnie z obowiązującymi standardami biznesowego  savoir-vivre’

  Fr@ntz
  [email protected]
  Słuchawki

  Stockfish Records Vinyl

  By przyciągnąć do siebie snowych słuchaczy i zaprezentować jakość wydań swojej wytwórni, Stockfish wydał album kompilacyjny, zawierający zbiór najciekawszych utworów z przeciągu ostatnich czterech lat. Wśród wykonawców znaleźli się między innymi: Chris Jones, Christian Willisohn, Steve Strauss i wielu innych.   Prócz walorów artystycznych, album ma pokazać możliwości techniczne stosowanego przez Stockfish technologii Direct Metal Master (DMM).   Album utrzymany w spokojnym, m

  plastik1989
  plastik1989
  Muzyka

  Dynavoice Challenger CA802BT 

  Świat sprzętów audio od lat większych zmian nie miał. W zasadzie rozmowa o sprzęcie Hi-Fi mogłaby się przez wiele dekad ograniczyć do rozmowy o gramofonie, wzmacniaczu i kolumnach. Później doszedłby jeszcze odtwarzacz CD, a całkiem niedawno pliki. Biorąc pod uwagę pół wieku (jak nie dłużej) trwania ery poważnego Hi-Fi, to dosyć małe spektrum urządzeń. Natomiast ostatnie lata wprowadzają pewne zamieszenie do tego, nieco skostniałego układu. Poprzez pojawienie się nowych technologii (a w zasa

  plastik1989
  plastik1989
  Wzmacniacze 3
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock podczas używania strony.

Zarejestrowani użytkownicy mogą wyłączyć ten komunikat.