Skocz do zawartości

iFi iDSD Micro

kris_k

iFi iDSD micro

 

Firmy iFi chyba nie muszę nikomu przedstawiać. Tylko z kronikarskiego obowiązku wspomnę, że to firma córka brytyjskiej korporacji AMR, korzystająca z bogatego doświadczenia jej inżynierów. No i warto nadmienić, że marka iFi bardzo szybko się rozwija, co kilka miesięcy proponując nowy produkt.

 

ccs-10979-0-97106200-1413744177_thumb.jpg ccs-10979-0-39544800-1413744291_thumb.jpg

 

Produkty Brytyjczyków skierowane są do wszystkich miłośników dobrego dźwięku i, co najważniejsze, nie kosztują fortuny. A jeśli weźmiemy pod uwagę oferowaną za tą cenę jakość brzmienia oraz funkcjonalność, to srebrne pudełeczka sprzedawane są niemal za bezcen.

 

iFi iDSD micro jest wyjątkowy – został zaprojektowany przy współudziale forowiczów jednego ze znanych forów o tematyce audio – head-fi.org. Thorsten Loesh, główny projektant tego urządzenia, konsultował jego funkcjonalność ze społecznością wspomnianego forum, a sam produkt jest pochodną tychże konsultacji. A ta funkcjonalność może przyprawić o zawrót głowy, a już na pewno wywołuje pytania o to, w jaki sposób udało się to wszystko upchnąć do tak małej obudowy. Wewnątrz mamy pełnoprawny przetwornik cyfrowo-analogowy, pracujący w układzie dual-mono, na dwóch kościach Burr-Brown DSD 1796, obsługujący wszystkie częstotliwości próbkowania PCM aż do 768 kHz oraz DSD aż do DSD 512, czyli częstotliwości próbkowania 24,6 MHz, doskonały wzmacniacz słuchawkowy będący w stanie wygenerować 4000 mW (lub 4 W jak kto woli) mocy (!) z opcją regulacji dopasowania mocy i impedancji do posiadanych słuchawek, akumulator o pojemności 4800 mAh, który nie tylko powala na zasilanie samego urządzenia, ale także, przez specjalny port USB, zasilania telefonu, który może służyć za cyfrowe źródło danych (obsługiwany jest Android i iOS, choć z pewnymi zastrzeżeniami – zainteresowanych odsyłam do strony producenta). Oprócz tego mamy możliwość zastosowania tego urządzenia jako przedwzmacniacza, posiada on wyjście analogowe z odłączaną regulacją głośności, jako konwertera USB-SPDIF – jest wyjście koaksjalne SPDIF, oraz DACa do którego możemy podłączyć także źródło SPDIF – gniazdo zamontowane w iDSD działa w obie strony… Jak widać lista możliwości jest przeogromna, nie powstydziłby się jej niejeden wolnostojący, audiofilski DAC w obudowie o pojemności małej wanny. A nie wspomniałem nawet o możliwości przełączania filtrów cyfrowych, wbudowanym układzie 3D poprawiającym przestrzenność dźwięku na drodze analogowej, układzie X-Bass wspomagającym odtwarzanie niskich częstotliwości czy układzie iPurifier na wejściu USB. Samo wejście USB jest dość nietypowe, zrealizowano je bowiem na wtyku typu A, więc kablem połączeniowym musi być ‘przedłużacz’ a nie typowy kabel A-B. Sam odbiornik jest już bardziej typowy – to kość XMOS.

 

iDSD micro jest wielkości dwóch paczek papierosów, co jest typowe dla tego producenta, bowiem wszystkie urządzenia serii micro są wkładane do standardowej obudowy. Jedynie seria nano jest o połowę krótsza. Sama obudowa wykonana jest z aluminium w naturalnym kolorze. Na przedniej ściance, od lewej strony, mamy wyjście słuchawkowe 6,3 mm, włącznik układu X-Bass, wejście AUX w postaci gniazda mini-jack 3,5 mm, włącznik układu 3D oraz gałka regulacji głośności zintegrowana z wyłącznikiem zasilania. Na tylnej ściance od lewej mamy wejście/wyjście SPDIF (ze zintegrowanym wejściem TOSLINK), wyjścia analogowe RCA i wejście USB 3.0. Na lewej ściance urządzenia, patrząc od frontu, umieszczono trzy przełączniki: czerwony służący do regulacji mocy wzmacniacza słuchawkowego, przełącznik fazy oraz trójpozycyjny przełącznik filtra cyfrowego. Prawą ściankę przeznaczono na miejsce dla wyjścia USB przeznaczonego do ładowania telefonów. Na spodniej stronie jest jeszcze przełącznik impedancji oraz stałego/zmiennego poziomu wyjścia analogowego. Na górnej ściance jest jeszcze tylko wielokolorowa dioda LED, pokazująca aktualny tryb pracy (ciekawostka: dioda ma aż dziewięć różnych wskazań).

 

Testowany DAC jest w pełni zgodny z USB Audio Class 2.0, dlatego nie potrzebuje żadnych sterowników w systemach MacOS i Linux. Niestety przy korzystaniu z Windows potrzebne są sterowniki, które należy pobrać ze strony producenta. Sterowniki są na tyle uniwersalne, że będą działać z każdym DACem iFi, a nawet AMR. Ich instalacja przebiega bezproblemowo, nie zauważyłem też żadnych problemów w czasie odsłuchów.

 

W komplecie z urządzeniem otrzymamy gumowe opaski pozwalające na przypięcie telefonu do grzbietu urządzenia, dwa kable USB, przejściówkę słuchawek z 6,3 na 3,5 mm oraz 4 gumowe nóżki, które polecam nakleić na spód DACa, żeby nie uciekał po biurku rysując jego blat.

 

Pewnie zabrzmi to jak zgrana płyta winylowa, ale brzmienie iDSD Micro bardzo pozytywnie mnie zaskoczyło. To znaczy spodziewałem się, że zagra dobrze, bazując na wcześniejszych doświadczeniach z tą firmą, ale progresja jakości brzmienia w stosunku do wcześniejszych i mniejszych modeli mnie zaskoczyła. W porównaniu do posiadanego przeze mnie iFi iDACa balans tonalny został ciutkę przesunięty w kierunku ocieplenia przekazu, podobnie do iDSD Nano. Ciekawe jest to, że w przeciwieństwie do mniejszego kuzyna, nie towarzyszyło temu pogorszenie rozdzielczości. Jest świetna, a przy tym całość brzmienia jest bardziej, no właśnie, muzykalna. Myślę, że wynika to z zastosowania kości BB w układzie dual mono. Jako całość brzmienie testowanego przetwornika było bardzo równe, żaden z podzakresów nie był uprzywilejowany ani wycofany. Bardzo podobała mi się barwa średnicy, wręcz zachęcała do słuchania instrumentarium naturalnego oraz głosów, szczególnie żeńskich. Bas był wzorowy, dobrze kontrolowany, przy tym odpowiednio wypełniony i sprężysty. Dodatkowo można było nieco zwiększyć jego ilość, włączając układ X-Bass, który pomaga szczególnie mniejszym słuchawkom, nie tracąc przy tym swojej wysokiej jakości. Wysokie tony nie odbiegały od reszty pasma. Były dźwięczne i czytelne. Także scena muzyczna produkowana przy pomocy tego urządzenia bardzo szeroka i głęboka.

Nawiązując do moich wcześniejszych doświadczeń z iDSD Nano, którego miałem okazję niedawno słuchać, po testach z jazzem i niewielką ilością barokowej, głównie skrzypcowej, klasyki, podjąłem też próby z muzyką elektroniczną i rockową. PRAT i kontrola basu pozwalały na bezproblemowe słuchanie każdej, nawet mocno heavy, muzyki. Żadne dźwięki nie zlewały się w jedną, bezkształtną masę, przeciwnie, wszystkie były czytelne. Nie brakowało przy tym mocy – jak miało łupnąć to łupało, czuć było potęgę brzmienia. Od basowej podstawy nie odbiegała reszta pasma. Muzyka elektroniczna nie składa się jedynie z basu, ale też z trudnych do prawidłowego odtworzenia wysokotonowych popiskiwań. Jakość tych rejestrów oraz średnicy powodowała, że analogowe syntezatory brzmiały bardzo naturalnie, o ile tak można powiedzieć o syntetycznym brzmieniu, a cyfrowe czysto i bez nalotu, określanego często jako nalot cyfrowy. Ten przetwornik gra naprawdę bardzo dobrze.

 

Wydaje się, że wbudowany wzmacniacz słuchawkowy jest jednym z ważniejszych elementów urządzenia, nie poskąpiono tu niczego. Nie jestem fanem słuchawek, między innymi ze względu na ograniczone możliwości reprodukcji przestrzeni przez nauszniki, więc moje doświadczenie w tym zakresie nie jest największe, ale iDSD chyba mnie do nich przekonał. Moje AKG K619 zagrały wręcz zjawiskowo, szczególnie przy włączonym układzie 3D. Samo brzmienie było bardzo zbliżone do tego, co testowane urządzenie generowało wpięte w mój główny system odsłuchowy, więc nie będę się tutaj rozwodził. W sumie żałuję, że nie mam jeszcze lepszych słuchawek, bo osiągnięty efekt mógłby być jeszcze bardziej wciągający.

Być może zostanę posądzony o nadmierny entuzjazm, ale naprawdę, ciężko mi znaleźć w pamięci równie dobrze grające urządzenie, szczególnie w tym przedziale cenowym. Dodajmy do tego opisaną przeze mnie pokrótce funkcjonalność i mamy hit. Nie chcę przy tym powiedzieć, że nie można lepiej, bo można. Ale zapłacimy za każdy procent polepszenia dźwięku grube pieniądze. A lepszej funkcjonalności chyba nie znajdziemy w żadnym konkurencyjnym produkcie. Dlatego szczerze polecam zapoznanie się z najnowszym dzieckiem iFi. Może się okazać długoletnim partnerem, być może najpierw w systemie głównym, a potem, jak pójdziemy dalej na naszej audiofilskiej ścieżce, w systemie biurkowym lub w kieszeni kurtki.

 

Tekst: Krzysztof Kalinkowski

Zdjęcia: iFi

 

Dane techniczne

Zasilanie: Akumulator/USB

Przetwornik i wzmacniacz słuchawkowy

Czas pracy: około 10 godzin, w zależności od mocy wzmacniacza słuchawkowego

Częstotliwości próbkowania:

44.1/48/88.2/96/176.4/192/352.8/384/705.6/768 KHz - PCM

2.8/3.1/5.6/6.2/11.2/12.4/22.6/26.4 MHz - DSD

352.8/384/705.6/768 KHz - DXD

Bit-Perfect DSD & DXD DAC Burr Brown (2-DAC dual mono)

Filtry: PCM: Standard/Minimum Phase/Bit-Perfect cyfrowy (przełączalny)

DSD: Standard/Extended/Extreme Range analogowy (przełączalny)

DXD: Bit-Perfect Processing, analogowy filtr stały

Wejście: USB 3.0, kompatybilne z urządzeniami Apple i Android (OTG)

SPDIF RCA i TOSLINK – tylko PCM

Wejście analogowe mini-jack 3.5 mm

Wyjścia: SPDIF RCA – tylko PCM do 192 kHz

Analogowe RCA

Słuchawkowe 6,3 mm

Część DACa:

Dynamika: >117 dB(A)

THD &N < 0.003%

Napięcie wyjściowe RCA: >2V stałe lub do 5V zmienne

Impedancja wyjściowa (z out): <240Ω

 

Część wzmacniacza słuchawkowego:

Dynamika: >115 dB(A) (tryb ECO, 2V)

THD &N < 0.008%

Moc wyjściowa stała: > 250mW (16Ω), 950mW (32Ω), 1560mW (64Ω)

Moc wyjściowa szczytowa: > 500mW (8Ω), 1900mW (16Ω), 4000mW (16Ω)

Napięcie wyjściowe: >8V (tryb turbo)

Impedancja wyjściowa (z out): <1Ω

 

Wymiary: 170(d)x68(sz)x28(w)mm

 

Cena: 2145 zł

Polska strona www: www.ifiaudio.pl

Dystrybucja w Polce: Moje Audio www.mojeaudio.pl




Opinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Słuchałem na Audio Show

Przede wszystkim był problem ze źródłem - puścili mi z lapka SPOTIFY - nie słyszałem dużej różnicy miedzy nano i micro... Może to wina źródła, może szumu na korytarzu, ale dźwięk nie powalił... przełączenie bassu i 3D absolutnie nic nie zmieniało...

 

Dla mnie ta prezentacja to porażka... kompletny brak przygotowania... ani źródła (nawet nie mówię o 24 BIT a przecież pliki HiRes w iDSD to HIT w tym urządzeniu) ani pokoju do odsłuchu...

 

Bardzo mało jest informacji w sieci czy DAC zdaje egzamin jako element dużego stereo (z czym można porównać) bo jako mobilny to chyba tylko w pociągu w plecaku... bo do pracy to wypasiona karta dźwiękowa może wystarczyć a praca z laptopem może odbywać się przy dużym zestawie muzycznym...

 

To taka hybryda-syrena, ani zjeść, ani...

 

Bardzo jestem zainteresowany tym urządzeniem, ale poza suchym pianiem "że napędzie każde słuchawki" nie ma żadnych konkretnych porównań/ zastosowań/ zestawień (brak mi porównań do NuForce, arcama, asusa, hegela, a chociażby Fiio)...

 

Pozdrawiam fanów rzetelnej i konstruktywnej informacji.

Podziel się komentarzem


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj komentarz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 20

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
  • Najnowsze wszędzie

    faq


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.