Jump to content

RED znaczy czerwony

Ludwik Igielski

RED to model, który otwiera gamę przetworników opatrzonych przez Ortofona symbolem 2M. Na uwagę zasługuje fakt, że wszystkie przetworniki z tej rodziny, są konstrukcjami zaprojektowanymi całkowicie od nowa, wykorzystując oczywiście przebogate doświadczenie firmy w tej materii. A zatem, 2M Red nie ma ścisłego odpowiednika (pod względem technicznym i brzmieniowym) w poprzednich seriach. Oczywiście można pokusić się o pewne analogie wynikające z pozycji w cenniku, ale to dość dalekie skojarzenie, które może mylić. Dodam, że na przestrzeni ostatnich 2 dekad prywatnie korzystałem z wielu modeli Ortofona, głównie przetworników MM, ale nie tylko i mam pewne obserwacje. Ponadto, przedmiot niniejszego testu, był odsłuchiwany w różnych konfiguracjach i w różnych pomieszczeniach odsłuchowych, stąd wynika – mam nadzieję – duże prawdopodobieństwo trafności mojej oceny tej wkładki.

 

Budowa:

Wzornictwo, zarówno kształt, jak i dobór materiałów oraz barw, zrywa z wcześniejszymi pomysłami Ortofona. Tak jak pozostałe wkładki z serii 2M, Red otrzymał bardzo atrakcyjną, nowoczesną, można by rzec „bardzo dynamiczną” szatę plastyczną. Być może znajdą się osoby, którym ten wygląd nie przypadnie do gustu. Niemniej jednak, w moim odczuciu, wkładka prezentuje się znakomicie. Poza tym, od strony funkcjonalnej wkładka jest bardzo dobrze przemyślana. Zależnie od potrzeb dostępna jest w trzech wersjach:

ccs-27091-0-06295700-1425130067_thumb.jpeg

 

zwykłej (testowana teraz), verso (z wystającymi śrubami)

ccs-27091-0-55100600-1425130086_thumb.jpg

 

oraz PnP (zintegrowana z całą głowicą/ headshellem). Jest zatem w czym wybierać. Decydując się na jeden z dwóch pierwszych wariantów, należy pamiętać aby sprawdzić szerokość posiadanego headshella od strony wewnętrznej, gdyż body wkładki jest nieco szersze niż w innych wkładkach i może pojawić się trudność w montażu.

ccs-27091-0-67798900-1425130041_thumb.jpg

 

Jak widać na zdjęciu, udało się zmontować przetwornik w standardowej głowicy od gramofonu G-601A.

 

Brzmienie:

2M Red charakteryzuje się brzmieniem, diametralnie odmiennym od tego, co oferowały modele z serii 500, czy OM.. Również porównanie z AT95E, Grado Black czy Shurem 97-tym wypada na korzyść Ortofona. Jak zatem on gra? Przede wszystkim, dźwiękiem bardzo barwnym, przestrzennym i dynamicznym. Oczywiście daleko mu do pułapu, z którego startują najprostsze modele MCLO, jednakże w cenie do 500 zł trudno będzie znaleźć mu godnego rywala. 2M Red wymaga jednak precyzyjnego ustawienia w ramieniu gramofonowym, choć fakt istnienia wersji PnP daje sporo do myślenia. Po zapewnieniu komfortowych warunków pracy, wkładka szybko odwdzięcza się bardzo przyjemnym i angażującym brzmieniem. Przy dobrze dobranej amplifikacji, potrafi zadziwić słuchacza. Potrafi wydobyć zaskakująco dużo detali jak na tak niedrogą wkładkę. Nie czyni tego „na siłę”, nie męczy uszu, sypiąc alikwotami. Soprany ukazuje jako soczyste i dobrze doświetlone, choć wiele zależy od wejścia gramofonowego i sposobu w jaki interpretuje ono górę pasma. Środowiskiem naturalnym dla tej wkładki okazały się starsze modele brytyjskich wzmacniaczy zintegrowanych, jak chociażby Sugden A25B czy Naim Nait 1. Znakomicie brzmi także na budżetowych modelach przedwzmacniaczy Audio Note'a, czy stopniach gramofonowych sygnowanych przez Mike'a Creek'a. Na koniec pozostaje pytanie o repertuar. Wydaje się, że wkładka nie ma żadnych preferencji własnych, zadanych przez producenta. Sprawdza się na większości nagrań. Być może jakieś bardzo archiwalne nagrania, potraktuje z „wrodzoną euforią”, nie oddając im należytego szacunku, ale to już zupełni inna sprawa. Osoby oczekujące większego wyrafinowania w dźwięku powinny zainteresować się modelami z wyższych pozycji w cenniku.

 

Konkluzja:

Wkładka warta każdej złotówki. Pasuje także do gramofonów Unitry i wejść gramofonowych w dawnych rodzimych wzmacniaczach. W zakresie do 500 zł można ją uznać za referencję wśród ekonomicznych przetworników typu MM.

Ludwik Igielski

 

 

Dane techniczne:

Typ budowy: Moving Magnet (ruchomy magnes)

Napięcie wyjściowe przy 1 kHz, 5 cm/s :5.5 mV

Zalecane obciążenie: 47 kohm

Zalecana pojemność: 150-300 pF

Rezystancja wewnętrzna: 1,3 kohm

Indukcyjność wewnętrzna: 700 mH

Szlif igły: eliptyczny 8/18 um

Podatność: 20 c.u.

Zakres pasma: 20Hz-22kHz

Zrównoważenie kanałów: 1.5 dB (1 kHz)

Separacja kanałów: 22 dB (1 kHz), 15 dB (15 kHz)

Zakres siły nacisku igły: 1,6-2,0 g

Zalecana siła nacisku igły: 1,8 g (15 mN)

Masa wkładki: 7,2 g

 

Dystrybucja: Mediam

Cena detaliczna: 400 zł

Zawartosc dodatkowa:

User Feedback

Recommended Comments

There are no comments to display.Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • AudioPhase - Tonika

  „AudioPhase to mała manufaktura, która powstała dzięki upartej wierze w pasję z zamiłowania do hobby, jakim jest audio. Cały zestaw audio, począwszy od kabli zasilających, a zakończony kolumnami głośnikowymi tworzy jedność, która powinna z sobą idealnie współgrać, naturalnie i nienagannie odtwarzając zapisany obraz dźwiękowy. Ostatnim elementem są kolumny głośnikowe, które nie mogą ograniczać w żaden sposób żadnego z elementów poprzedzających.” Wstęp ten zaczerpnąłem bezpośrednio ze strony

  plastik1989
  plastik1989
  Kolumny 9

  Marek Biliński - Po drugiej stronie światła

  Marek Biliński - Po drugiej stronie światła   Świeży materiał MArka Bilińskiego, będący rejestracją koncertu podczas XV Festiwalu Nauki w Krakowie w maju 2015 r. Było to widowisko multimedialne zatytułowane „Po drugiej stronie światła”. Brzmienie to charakterysytyczne dla artysty syntezatory i nawiązania do wcześniejszej twórczości.  Podczas koncertu (co nietypowe dla MArka Bilińskiego) akompaniowały mu chóry (chór uczelni krakowskich - Chór Edukatus Uniwersytetu Pedagogicznego i Chór

  plastik1989
  plastik1989
  Muzyka

  Tewo "Frame"

  Platformy antywibracyjne stanowią ważny element systemu audio, zwłaszcza tego z wyższej półki. W tańszych systemach, nic nie stoi na przeszkodzie by ich używać, jednak by wyraźnie usłyszeć różnicę dźwiękową, konieczny jest już przyzwoity system audio.   Skąd w ogóle pomysł, że platforma antywibracyjna może mieć wpływ na dźwięk? Uzasadnienie jest bardzo proste: fala dźwiękowa, czyli defacto drgania powietrza o określonej częstotliwości, generowane są przez powierzchnię membrany głośnika

  plastik1989
  plastik1989
  Akcesoria 8

  Dynavoice CL-16

  Marka Dynavoice gościła na łamach naszego magazynu kilka razy. W kwestii przypomnienia: historia tej marki sięga Szwecji, lat 70tych, gdy założyciel i główny konstruktor Tommy Wadensten, zaprojektował swoje pierwsze kolumny. Długo trwało nim z jednoosobowej manufaktury udało mu się rozkręcić mały warsztat. Zmiennymi kolejami losu i różnymi ścieżkami (również poprzez epizod z car-audio), udało mu się w końcu ujednolić cały swój dorobek pod skrzydłami marki Dynavoice, w 2003 roku.

  plastik1989
  plastik1989
  Kolumny

  Dali Katch G2

  Niby najbardziej wyczekiwany a zarazem oblężony w grafikach okres wakacyjny mamy za sobą, jednak zarówno studenci, jak i osoby niekoniecznie stęsknione za tłumami dopiero teraz biorą się za podróże małe i duże. Całe szczęście pogoda dopisuje i oprócz uprzykrzających życie komarów za bardzo nie ma na co narzekać. Ba, nawet tzw. paragony grozy poszły w zapomnienie i wystarczy się tylko dobrze rozejrzeć, żeby zjeść nie tylko smacznie ale i w rozsądnej cenie. Skoro zatem, jak to zwykł mawiać klasyk

  Fr@ntz
  Fr@ntz
  Kolumny
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.