Jump to content
Admin7

Fyne Audio F302

Sign in to follow this  
Admin7
  |  

Fyne Audio F302

 

Przetestowaliśmy podłogówki młodej szkockiej firmy Fyne Audio i jesteśmy pod wrażeniem jakości dźwięku tak tanich zespołów głośnikowych

 

jest stosunkowo młodą firmą pochodzącą ze Szkocji ale dzięki wielkiemu zapałowi, jak i pomysłowości jej założycieli, prawdopodobnie szybko wypłynie na szerokie wody

 

DETALE

PRODUKT

Fyne Audio F302

RODZAJ

Kolumny podłogowe

CENA

2.000zł (para)

WAGA

13,3kg (szt.)

WYMIARY

(SxWxG)

190x932x271mm

NAJWAŻNIEJSZE CECHY

Pasmo przenoszenia: 36Hz-28kHz

Skuteczność/impedancja: 90/8Ω

Rekomendowana moc wzmacniacza: 30-120W

Moc nominalna przy stałym obciążeniu: 60W

150mm głośnik niskośredniotonowy z membraną z włókna celulozowego

25mm głośnik wysokotonowy z poliestrową kopułką

Tunel układu bas-refleks znajdujący się z tyłu

Dwudrożna konstrukcja z odziałem częstotliwości w punkcie 3.200Hz

Zwrotnica o nachyleniu 12dB/okt. dla sekcji niskośredniotonowej oraz 18dB/okt dla sekcji wysokotonowej

Korektor fazowy dla głośnika niskośredniotonowego

Opcje wykończenia foli winylowej: jasny dąb, czarny popiół, orzech

DYSTRYBUCJA

E.I.C. Sp. z o.o.

www.eic.com.pl

 

Szkocka Fyne Audio jest kolejną marką która w ostatnim czasie trafiła pod skrzydła polskiego dystrybutora, firmy E.I.C. z Warszawy. To stosunkowo młoda firma, ale zespół składa się z doświadczonych konstruktorów, którzy wcześniej pracowali nad wieloma projektami dla legendarnej już firmy Tannoy, również pochodzącej ze Szkocji. Dzięki doświadczeniu, wielkiemu zapałowi, jak i pomysłowości jej założycieli, Fyne Audio prawdopodobnie szybko wypłynie na szerokie wody.

 

Zresztą na pierwszy rzut oka widać, że współosiowe głośniki, a zwłaszcza konstrukcje stosowane w kolumnach serii F500, wyglądem do złudzenia przypominają te stosowane przez znanego szkockiego głośnikowego potentata.

 

Oferta Fyne Audio składa się z trzech serii, wśród których znajdziemy dwie przystępne cenowo F300 oraz F500. Seria F300 nawiązuje do klasycznych konstrukcji głośnikowych, nic więc dziwnego, że w jej przypadku postawiono na proste dwudrożne układy, wśród których znajdziemy zarówno modele wolnostojące, jak i te przeznaczone na podstawkę. Producent nie zapomniał również o fanach kina domowego, bowiem zarówno w obrębie serii F300, jak i F500 można znaleźć konstrukcje głośnikowe na bazie których można stworzyć systemy wielokanałowe. Wisienką na torcie jest natomiast hi-endowa konstrukcja F1-10. Ten model podłogowy wyposażony w nietypową obudowę o oryginalnym kształcie, oraz najbardziej zaawansowany współosiowy głośnik jaki opracowali konstruktorzy Fyne Audio, można było zobaczyć i usłyszeć podczas Audio Video Show 2018.

 

Dobrze, starannie i świadomie

Seria F300 bazuje na konstrukcjach budżetowych, nic więc dziwnego, że przy ich produkcji producent musiał oszczędnie dysponować środkami finansowymi. Mimo to, kolumny wchodzące w skład linii F300, prezentują się bardzo dobrze, zwłaszcza na tle wielu konkurencyjnych produktów w porównywalnych cenach. Winylowa okleina, jakiej używa się do wykończenia skrzynek, dostępna jest w trzech wersjach kolorystycznych – można wybrać między jasnym dębem, orzechem, lub klasyczną matową czernią. Okleiny dość dobrze imitują naturalne drewniane odpowiedniki.

Model F302 wyposażono w najprostszy, dwudrożny układ głośnikowy uzupełniony średniej wielkości skrzynką, mającą oferować (dzięki odpowiednio dobranej objętości) wystarczająco rozciągnięty bas. Wylot tunelu rezonansowego układu bas-refleks znalazł się z tyłu, tuż nad pojedynczymi, przyzwoicie wykonanymi terminalami wejściowymi. Te z kolei zintegrowano z niewielką płytką drukowaną zwrotnicy. W sekcji obsługującej sygnał kierowany do głośnika wysokotonowego zastosowano filtr trzeciego rzędu, składający się wyłącznie z walcowych kondensatorów foliowych oraz cewki powietrznej i klasycznego tłumika z rezystorów ceramicznych. Z kolei sekcję filtrującą sygnał dla stożka nisko-średniotonowego oparto na standardowym układzie drugiego rzędu z niewielką cewką nawiniętą na rdzeń, oraz równolegle wpiętym w obwód foliowym kondensatorze. Na tej podstawie można stwierdzić, że Fyne Audio mimo wszystko wyróżnia się na tle konkurencji, bo filtry są wyższej jakości niż można by się tego spodziewać po cenie testowanych kolumn. Skrzynkę wykonano z płyt MDF o standardowej grubości (w tym zakresie cenowym) 15mm z wewnętrznym poprzecznym wzmocnieniem w okolicy głośnika nisko-średniotonowego. Sam głośnik opiera się na tym wzmocnieniu za pośrednictwem plastycznej substancji tłumiącej wibracje – tego typu rozwiązanie stosuje również Tannoy. Wnętrze komory akustycznej, w której pracuje przetwornik odtwarzający bas i średnicę, obficie wytłumiono wełną syntetyczną, pozostawiając jednak w środkowej części sporo wolnej przestrzeni, aby nie zakłócać pracy portu bas-refleks. Jeśli chodzi o duet głośnikowy, składający się na ten prosty, dwudrożny układ, to tony średnie i bas powierzono stożkowi celulozowemu, wyposażonemu w tłoczony blaszany kosz, oraz średniej wielkości magnes. Uwagę zwraca górne gumowe zawieszenie tego głośnika z charakterystycznymi żłobieniami (podobne rozwiązanie można znaleźć w konstrukcjach marki Scan-Speak) mającymi ograniczać niekorzystne rezonanse powstające w wyniku granicznego napięcia materiału przy wysokiej amplitudzie wychyleń.

W centrum układu magnetycznego znalazł się korektor fazy, a na kosz przykręcany jest dodatkowy wyprofilowany pierścień ozdobny. Zakres wysokich tonów powierzono głośnikowi składającemu się między innymi z neodymowego magnesu oraz poliestrowej kopułki wysokotonowej, wyposażonej w metalową siateczkę ochronną wraz z niewielką soczewką akustyczną w centrum. Uwagę zwraca specyficzny wystający panel głośnika wysokotonowego, który wraz z maskownicą (po jej założeniu) tworzy jednolitą płaszczyznę czołową.

F302 prezentują się estetycznie i niewątpliwie dzięki kilku zabiegom konstrukcyjnym, wyróżniają się na tle konkurencji. Najważniejszy jest jednak fakt, że te wolnostojące kolumny są smukłe i kompaktowe, więc wpasują się do wielu różnie urządzonych pomieszczeń. Natomiast przy ich ustawianiu należy zwrócić szczególną uwagę na zachowanie odpowiedniego dystansu od ściany znajdującej się za nimi, ze względu na port bas-refleks ulokowany z tyłu.

 

Przyjemnie z nutą miękkości

Już po kilku chwilach odsłuchu można wywnioskować, że konstruktorom tych zespołów głośnikowych, chodziło przede wszystkim o uzyskanie spójnego, łagodnego brzmienia, cechującego się jednak wystarczającym ładunkiem dynamicznym. Ale co należy podkreślić, nie zaliczyłbym tych podłogowych, dwudrożnych konstrukcji do demonów dynamiki, bo w porównaniu do kolumn Klipscha czy Cantona, nie oferują aż takiej ekspresji brzmienia. Jednak z drugiej strony, to w jaki sposób zabierają się do odtworzenia poszczególnych dźwięków, nie pozostawia złudzeń, że są to zestawy głośnikowe nie mające problemu z ukazaniem właściwego kontrastu dynamicznego poszczególnych gatunków muzycznych. F302 robią to po prostu we własnym stylu, który zbliżony jest do tego co przykładowo prezentują konstrukcje marki Xavian, pochodzące z podobnego przedziału cenowego. Nacisk położono przede wszystkim na nasycenie brzmienia oraz jego plastykę, co predysponuje te kolumny do odsłuchu muzyki klasycznej, ale i jazzu. Najmocniejszą stroną F302 jest spójność przekazu, zwłaszcza na przełomie tonów średnich i wysokich – tutaj konstruktorzy popisali się wyczuciem w płynnym połączeniu tweetera ze stożkiem nisko-średniotonowym. Podział w okolicy 3.200Hz jest z technicznego punktu widzenia wartością bezpieczną, nie powodującą nadmiernych zniekształceń. Mimo wszystko należy się wykazać znajomością tematu w operowaniu filtrami o różnej charakterystyce tłumienia, co bezpośrednio będzie wpływać na spójność obrazu dźwiękowego w zakresie wyższej średnicy i niższych partii wysokich tonów i co za tym idzie, równowagę tonalną. Umiejętnie dobrane filtry to połowa sukcesu, nawet gdy konstruktor dysponuje dosyć przeciętnymi głośnikami.

Fyne Audio są łatwe w napędzaniu, o czym przekonałem się, gdy skonfigurowałem je ze wzmacniaczem AMC XIA dysponującym niezbyt wysoką mocą – wysokie poziomy głośności dało się osiągnąć bez nadmiernych zniekształceń. Z drugiej strony należy pamiętać, że kolumny 8Ω nie stanowią dla większości wzmacniaczy nadmiernego obciążenia (do dwukrotnie większego wysiłku wzmacniacz zmuszany jest gdy połączymy go z 4Ω zestawami głośnikowymi), więc i model F302 w zasadzie można łączyć z dowolną amplifikacją, bez obawy o niewłaściwie dopasowanie. Dzięki tej łatwości w napędzaniu, Fyne Audio nie zmuszają wzmacniacza do pracy ponad siły, a to przekłada się na niższe zniekształcenia i czystsze brzmienie. Szczególnie dobrze słychać to w basie, odznaczającym się konturowym i wyraźnym atakiem, ale też niewymuszoną rytmiką. F302 oferują taki kompromisowy bas, bo jest on dobrze zbalansowany między zasięgiem a kontrastem dynamicznym. Mimo że podczas odsłuchu kilku utworów Patricii Barber mógłbym wymagać od tych szkockich dwudrożnych podłogówek nieco bardziej masywnego basu, to jednak zawsze bronił się on całkiem przyzwoitym zasięgiem. Jednak co najważniejsze, żeby usłyszeć z tych kolumn fajny, nieco zmiękczony w charakterze, pomrukujący bas, wcale nie musimy mocno przekręcić gałki wzmacniacza w prawo, ponieważ już przy stosunkowo niskich poziomach głośności, Fyne Audio zdolne są odtwarzać bas o dobrze dobranym ciężarze w stosunku do tonów średnich i wysokich. Jest to szczególna zaleta, bo nie każde zestawy głośnikowe za porównywalne pieniądze są w stanie osiągać taką swobodę w operowaniu basem przy niskim natężeniu dźwięku.

 

Podsumowanie

Nasz pierwszy test produktów marki Fyne Audio pokazał, że jest to firma zdecydowana na osiągnięcie konkretnych celów już od samego początku swojej działalności. Duże doświadczenie osób tworzących ten projekt niewątpliwie procentuje, a dodatkowym zastrzykiem dla rozwoju firmy ma być chęć stworzenia uniwersalnych brzmieniowo zestawów głośnikowych, dostępnych za stosunkowo niewielkie pieniądze.

F302 brzmią przyjemnie, barwnie i są w stanie osiągać dobrze rozciągnięty bas, przy stosunkowo niskich poziomach głośności, co jest sporą zaletą, zwłaszcza dla osób lubiących słuchać muzyki niezbyt głośno. Łatwość w wysterowaniu tych kolumn sprawi, że polubią się one niemal z każdym wzmacniaczem. Arkadiusz Ogrodnik

 

 

WERDYKT

Jakość dźwięku 4,5

Jakość/cena 5

Jakość wykonania 5

Wysterowanie 5

 

PLUSY

Niska cena, przyjemne, barwne, nasycone i spójne brzmienie. Nisko schodzący bas, ale dobrze wykonturowany, nie mający tendencji do nienaturalnego pogrubiania brzmienia. Prosty dwudrożny układ głośnikowy, zaaplikowany w estetycznych skrzyniach

MINUSY

Miłośnicy ponadprzeciętnie prezentowanej dynamiki, mogą je uznać za zbyt spokojne

OGÓŁEM

F302 charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami, zwłaszcza pod względem efektywności (90dB) przy 8-omowej impedancji znamionowej, co predysponuje je do współpracy ze wzmacniaczami o niskiej mocy, w tym lampowymi

 

OCENA OGÓLNA 5

 

Warto wiedzieć

Dwudrożne układy głośnikowe, składające się z najprostszej dwugłośnikowej konfiguracji aplikowane w formie kompaktowej podłogowej skrzyni, należą do najbardziej uniwersalnych pod względem konfiguracji. Taki układ głośnikowy nie jest aż tak dużym obciążeniem dla wzmacniacza, ponieważ na jedną kolumnę przypadają tylko dwa głośniki do napędzania (wysokotonowy oraz nisko-średniotonowy). Oczywiście dużo będzie również zależeć od skuteczności takiego zestawu, ale bez względu na to, czy będą to konstrukcje o impedancji znamionowej 8Ω czy też 4Ω, za to charakteryzujące się efektywnością na poziomie 89dB i wyższej, to z pewnością będą łatwe do wysterowania w przeciwieństwie do mocno rozbudowanych, wielogłośnikowych konstrukcji, które wykazują większe zapotrzebowanie na prąd.

 

DYSTRYBUCJA W POLSCE

www.eic.com.pl

 

Sign in to follow this  


User Feedback

Recommended Comments

There are no comments to display.Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Tomasz Mreńca... krótki wywiad i koncert. Konkurs!

  W dniu wczorajszym (zgodnie z zapowiedzią) odbyło się wyjątkowe spotkanie z Tomkiem i jego kompozycjami. Jak sam mówi, muzyka obecnie stanowi sens jego życia, dosłownie żyje nią i wszystko co robi w swej codzienności jest jej podporządkowane. Samego artystę i jego muzykę mieliśmy okazję przybliżyć naszym czytelnikom jeszcze nie tak dawno temu:   Obecnie przedstawiamy Wam krótki wywiad i zapraszamy do video zapisu z wybranych momentów koncertu, jaki odbył się w Warszawskim klubie SPATi

  AudioRecki
  AudioRecki
  Reportaże

  Electro-Acoustic Beat Sessions (EABS) w Studio U22. Zaproszenia czekają!

  Electro-Acoustic Beat Sessions czyli w skrócie EABS, to Wrocławska grupa wyrosła na Hip Hopie, obecnie kojarzona stricte z jazzem. Robi się ciekawie, prawda? To  dodajmy do tego fakt, że w swoich kompozycjach oddawali już hołd Milesowi Daviesowi i Krzysztofowi Komedzie, a sami nie chcą utożsamiać się stricte z konkretnym gatunkiem muzycznym i robi się nader interesująco. W muzyce EABS usłyszymy nie tylko wpływy jazzowe, bowiem w ich kompozycjach goszczą takie gatunki jak wspomniany hip-hop, funk

  AudioRecki
  AudioRecki
  Newsy 3

  Natalia Sikora i Darek Kozakiewicz w Studio U22. Mamy dla Was wejściówki!

  Natalię Sikorę zapewne znacie dzięki sukcesowi, jaki był jej udziałem w programie Voice of Poland. Część z Was zapewne poznała też artystkę dzięki świetnemu bluesowo-rockowemu albumowi „Bezludna Wyspa Bluesa”.  Natalia od lat ciężko pracuje na swój sukces i ugruntowaną pozycję na rynku muzycznym. Realizuje się nie tylko jako aktorka, ale też stara się podbijać coraz większą ilość serc słuchaczy swoim głosem. Obecnie dużymi już krokami zbliża się premiera jej kolejnego albumu "Aila

  AudioRecki
  AudioRecki
  Newsy 3

  2 miliardy odtworzeń i licznik nadal do przodu! Ciara z nowym albumem.

  Ciara Princess Wilson to gwiazda, dla której jak widać nie istnieją absolutnie żadne granice. Zapewne gdyby muzyka była rozpowszechniana we wszechświecie, jej piosenki docierałyby do najdalszych rejonów galaktyki. Nie dziwi więc liczba wszystkich odtworzeń jakie miały miejsce do tej pory w streamingu - 2 miliardy razy. I jak wszystko na to wskazuje - to nadal nie koniec. Przed nami bowiem kolejna premiera nowego albumu, który dzięki utworowi "Thinkin Bout You" już jest oczekiwany przez ogromne g

  AudioRecki
  AudioRecki
  Newsy

  Lector Audio na High End w Monachium 2019.

  Mieliśmy ostatnio okazję testować i recenzować dla Was system składający się z przetwornika cyfrowo-analogowego i wzmacniacza hybrydowego. Do dziś jesteśmy pod wrażeniem możliwości brzmieniowych sprzętu, który zaskoczył nas na odsłuchach swoimi możliwościami.  Cały tekst znajdziecie tu:   Obecnie dzięki uprzejmości Dystrybutora na nasz kraj produktów firmy Lector, mamy możliwość zobaczyć jak prezentował się sprzęt Włoskiej marki w Monachium. Trzeba przyznać, że w tym roku produkt

  AudioRecki
  AudioRecki
  Newsy 1
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.