Skocz do zawartości
Kolumny

Dynaudio Focus 260

gutten

Każdy, kto zna choć trochę produkty firmy ze Skanderborga, na widok nowych Focusów przeżyje zapewne dejavu. Znikły gdzieś surowe, szare fronty znane z poprzednich modeli tej serii, kolumny stały się smuklejsze, elegantsze i chyba bardziej podobne do… tak jest! Nowe Focusy ewidentnie nawiązują wyglądem do dawnej serii Contour, stojącej piętro wyżej w hierarchii. Czy nawiązują do nich również brzmieniem? O tym za chwilę.

ccs-80-0-21205200-1413384350_thumb.jpg

 

Budowa

Dwieście sześćdziesiątki to kolumny dwudrożne w układzie bas refleks ze zdublowanym głośnikiem niskośredniotonowym. Podobnie jak w niższej serii Excite, producent zdecydował się na sfazowanie kątów przednich ścianek, co ma zapobiegać niekorzystnym odbiciom od kanciastej powierzchni. Widać też troskę o eliminację fal stojących. Obudowa nie jest idealnie symetrycznym prostopadłościanem – boczne ścianki lekko zwężają się ku tyłowi, co sprawia, że przekrój poprzeczny Focusów ma kształt trapezoidalny. Do kolumn dołączane są kolce, które należy wkręcić w podstawę. Choć manipulacja nimi nie nastręcza trudności, bardziej podobało mi się rozwiązanie w Excite’ach – aluminiowe profile z wysuwanymi nóżkami były elegantsze, a zarazem praktyczniejsze. Widok z tyłu jest dość spartański: solidne gniazda przyłączeniowe WBT (pojedyncza para), tabliczka znamionowa i wylot bas refleksu. Kolumny wyposażone są w lekką maskownicę, która (nareszcie!) zakrywa ściankę przednią na całej długości.

Numerem popisowym są oczywiście same przetworniki. Choć z zewnątrz nie różnią się prawie niczym od dawniejszych głośników Dynaudio, producent zapewnia, że są to całkowicie nowe konstrukcje, w których zastosowano kilka innowacji. 28 milimetrowa jedwabna kopułka wykonywana jest w technice zwanej Precision Coating, a w siedemnastocentymetrowych głośnikach niskośredniotonowych z membraną MSP pojawił się czarny karkas z kaptonu. Kosze są oczywiście solidne i odlewane, a zwrotnica pierwszego rzędu także została zaprojektowana zupełnie od nowa. Kolumny mają 87 dB skuteczności i 4-omową impedancję o dość łatwym przebiegu, dzięki czemu będą stosunkowo niewielkim obciążeniem dla wzmacniacza – także lampowego o niewielkiej mocy.

Nabywca ma do wyboru cztery świetnie wyglądające okleiny naturalne i, jak zwykle, czarny i biały lakier fortepianowy.

 

ccs-80-0-97312400-1413384375_thumb.jpg

 

 
Brzmienie

Tak się składa, że całkiem niedawno testowałem nowe Excite’y, które zrobiły na mnie wielkie wrażenie bezpośrednim, żywiołowym dźwiękiem i fenomenalną dynamiką. Tym bardziej byłem ciekaw, jak zaprezentują się modele plasujące się piętro wyżej w hierarchii.

Od razu należy zaznaczyć, że testowane Focusy nie są kolumnami, które pokażą pełnię swoich możliwości podczas krótkiego odsłuchu w salonie. To kolumny grające dźwiękiem niezwykle dojrzałym, statecznym i neutralnym, który w pierwszej chwili może się niektórym wydać wręcz nudny. Nie należy jednak ulegać pierwszemu wrażeniu i warto poświęcić im nieco czasu i uwagi, żeby zaprezentowały całą paletę swoich zalet.

Do tych należy z pewnością fenomenalna spójność brzmienia w całym paśmie. Owszem, w przypadku kolumn dwudrożnych znacznie łatwiej ją uzyskać niż z konstrukcji wielodrożnej, tym niemniej Focusy idą jeszcze krok dalej, prezentując dźwięk niemal punktowy, idealnie wyrównany pod względem barwy i dynamiki. Ciężko w takich przypadkach rozpatrywać oddzielnie jakość brzmienia poszczególnych zakresów, ponieważ przejście między tonami wysokimi, średnimi a niskimi jest tak płynne, że próba wskazania „szwów” mija się z celem. Trudno jednak nie zauważyć, że zgodnie z najnowszą szkołą brzmienia, którą Dynaudio konsekwentnie aplikuje we wszystkich swoich nowych konstrukcjach, bas zrobił się szybki, twardy i punktualny. Nie ma tu już ciepła i przytulności, których nie szczędziły słuchaczom dawne Focusy, priorytetem konstruktorów stała się ewidentnie precyzja.

Podobnie jest na przeciwległym skraju pasma. Nowa kopułka dostarczy nam prawdziwej feerii szczegółów, podanych niezwykle rzetelnie i bez dosładzania, choć nie ma mowy o nadmiernym wyostrzeniu czy metaliczności. Owszem, sympatykom brzmienia dawniejszych Focusów może brakować nieco jedwabistości i ciepła, jednak należy pamiętać, że byłoby to już odejście od neutralności. Ta, jak się okazuje, stała się głównym celem, jaki postawili przed sobą konstruktorzy dwieście sześćdziesiątek.

O tym, że niepotrzebne jest sztuczne ocieplenie dźwięku, żeby uzyskać przekonującą barwę, najlepiej świadczy średnica. Pozbawiona dawnej aksamitności, która negatywnie wpływała na czytelność szczegółów, jest nasycona, pełna i świetnie wyodrębniona z tła. Dzięki temu równie dobrze słucha się arii i recytatywów, jak i gęstych nagrań chóralnych. Focusy nie mają szczególnych preferencji, jeśli chodzi o gatunek muzyki – równie dobrze wypada na nich jazz, klasyka, jak i folk.

Rzetelność duńskich konstrukcji może się niektórym bardzo kojarzyć z charakterem brzmienia monitorów studyjnych. Mnie akurat skojarzyła się od razu, ponieważ w pracy przygrywa mi cyfrowy zestaw Dynaudio 5.1, który w wielu aspektach gra bardzo podobnie jak dwieście sześćdziesiątki. Między sprzętem studyjnym a audiofilskim jest jednak zasadnicza różnica – ten pierwszy rzadko nadaje się do czegoś innego niż montaż dźwięku lub odsłuch kontrolny i na ogół wyklucza słuchanie dla przyjemności. Focusy, choć ich neutralny i przejrzysty charakter doskonale pretenduje je do roli zestawów monitorujących, mają też w sobie sporo muzykalności. Bezbłędnie wychwytują przy tym każdą zmianę sprzętu w torze. W testach używam naprzemiennie odtwarzacza Primare 32 i przetwornika C/A Hegel 25 z odtwarzaczem w roli transportu. O tym, które urządzenie akurat gra, można było tym razem wnioskować nawet z drugiego pokoju. Bardzo studyjna jest też ich przestrzeń zestawów. Nie jest szczególnie obszerna czy spektakularnie rozciągnięta wszerz, natomiast źródła pozorne wybrzmiewają z idealną precyzją. Każdy dźwięk ma tu swoje miejsce i jest ułożony niczym w pudełku od zapałek.

Oczywiście nie można wykluczyć, że znajdą się audiofile, dla których dwieście sześćdziesiątki zabrzmią zbyt beznamiętnie i sucho, lecz i na to jest rada. Uważam, że są to jedne z niewielu kolumn ze Skanderborga, do których doskonale będzie pasować wzmacniacz lampowy. Myślę, że „uciągnie” je nawet rachityczna trioda single-ended, a efekt może przejść najśmielsze oczekiwania. A nuż okaże się, że połączenie lampowej plastyczności z duńską precyzją zaowocuje brzmieniem, jakiego szukaliśmy?

 

Bartosz Luboń

 

ccs-80-0-30724700-1413384634_thumb.jpg

 

Głośniki: 2 x 170 mm, 1 x 28 mm

 

Skuteczność: (2,83 V/1 m): 87 dB

 

Moc maksymalna: >250 W

 

Impedancja: 4 Ω

 

Pasmo przenoszenia: 32 Hz-25 kHz (+/- 3 dB)

 

Waga: 19,1 kg

 

Wymiary (WxHxD): 202 x 992 x 294 mm

 

Cena: 12,990 zł para

 

Dystrybucja w Polsce: Eter Audio

 


Koncert Chopinowski

O wydarzeniu Zapraszamy na niepowtarzalne koncerty muzyki Fryderyka Chopina w pięknej, neoklasycystycznej Sali Koncertowej Fryderyk w Warszawie.  Koncerty Chopinowskie bilety już w sprzedaży! Koncerty Chopinowskie Warszawa Koncerty Chopinowskie w Sali Koncertowej Fryderyk odbywają się codziennie. To wspaniała okazja, by podzielić się z gośćmi magią muzyki Fryderyka Chopina w wykonaniu wybitnych pianistów.  Koncert jest dwuczęściowym recitalem trwającym ok. 60 minut, opar

AudioNews
AudioNews
Newsy

Michał Wiśniewski Akustycznie

O wydarzeniu Po bardzo dobrym przyjęciu przez publiczność pierwszej odsłony trasy akustycznej Michała Wiśniewskiego "A niech gadają", artysta postanowił ponownie zaprezentować się w odsłonie akustycznej! Michał Wiśniewski bilety na koncerty już w sprzedaży.  Wywiad z Michałem: Michał Wiśniewski bez maski. 🎭 Szczera rozmowa tylko o muzyce 🎤 | #eBilet (youtube.com)     Bilety i terminy: Michał Wiśniewski Akustycznie | Koncerty Pop | bilety na eBilet.pl DS

AudioNews
AudioNews
Newsy

iFi Audio ZEN DAC 3 i ZEN Phono 3 światowa oraz polska premiera !

Informacja prasowa – 16 kwietnia 2024 iFi Audio ZEN DAC 3 i ZEN Phono 3 – inauguracja najnowszej linii ZEN iFi Audio, brytyjska marka znana z produkcji niezwykle ciekawych, świetnie brzmiących, a przy tym atrakcyjnie wycenionych urządzeń wprowadza właśnie dwa nowe modele: przetwornik cyfrowo-analogowy ZEN DAC 3 oraz przedwzmacniacz gramofonowy ZEN Phono 3. Urządzenia te inaugurują trzecią, zmodernizowaną i ulepszoną linię ZEN tego producenta. Linia ta już od początku jej istnienia

audiostereo.pl
audiostereo.pl
Nowości | Testy | Inne

Przebarwienia na skórze - felieton

Przebarwienia skórne są problemem, który może dotknąć każdego. Jak sobie z nim poradzić? Przebarwienia w czerwonym i białym kolorze Na skórze mogą występować czerwone i białe plamy. Mają one różne podłoże –czerwone plamy często mają charakter przemijający i nie stanowią tak naprawdę prawdziwych przebarwień, występują jako skutek alergii, wynik problemów z krążeniem czy nawet jako efekt stresu. Jeżeli takie plamy nie mają charakteru ustępującego, ale utrzymują się przez dłuższy czas, wa

audiostereo.pl
audiostereo.pl
Felietony 4

Rocznice 26.02: N.Johnes, Paco de Lucia, M.Peszek

26 lutego - rocznice Co łączy te trzy rocznice i osoby stojące za nimi? Z pewnością pasja do tego co robią, co robiły. Wkładanie w to serca, prawda muzyczna. Trzy różne postaci, a jednak da się wytypować cechy wspólne - wspólny mianownik. Czarowanie podczas śpiewania, nieprzeciętna uroda, piękna barwa głosu. Następnie mamy wirtuozerię, szybkość, timing i charakterystyczne frazowanie oraz niesamowitą i niezbyt często spotykaną rzecz taką jak umiejętność gry z innymi muzykami w sensie, pozost

kangie
kangie
Muzyka 1


Opinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia



Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj komentarz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.