Skocz do zawartości
Kolumny

Kolumny Avcon Nortes

Nortes to najwyższy model polskiej firmy Avcon, znanej z produkcji zestawów ze średniej i wyższej półki cenowej. Ze względu na prestiżową pozycję w katalogu, a także na dość wysoką cenę, producent postarał się nadać Nortesom wyszukany kształt i zadbać o wzornictwo. Przednie krawędzie masywnej obudowy są ścięte w stylu nieco przypominającym kolumny Avalon, okleina jest dość wyszukana i położona z dbałością o symetrię słojów (kolumny są lustrzanym odbiciem), terminale głośnikowe są wyższej klasy, a zamiast zwykłych kolców użyto Soundcare Spikes. To niezły zestaw cech zewnętrznych, sugerujący, że zestawy należą do klasy wyższej.

 

Komplet głośników jest ciekawy, bo tworzą go wyłącznie przetworniki chińskiej firmy Aurum Cantus, znanej u nas z dosyć kosztowych zestawów głośnikowych sprzedawanych pod własnym brandem. Wysokotonowiec to wstęga o dużej powierzchni, w tych zestawach przetwarza zakres od 2 kHz. Głośnik średniotonowy to jednostka 15 cm, a głośnik niskotonowy ma 20 cm średnicy. Oba mają odlewane aluminiowe kosze i membrany z kompozytu węgla i kevlaru, prawdopodobnie łączonego jakąś odmianą polipropylenu. Mają postać nie plecionki, lecz gładkiej powierzchni, przypominającej ciemne tworzywo sztuczne. Na marginesie, ciekawe jest porównanie równoległych modeli z katalogu firmy: kosztujący tyle samo model Avalanche Reference Monitor (ARM) ma na wysokich tonach również wstęgę AC, natomiast resztę pasma przetwarzają papierowe głośniki Seas. Jak widać, Nortes i ARM to całkowicie odmienne projekty.

 

n1.JPG n2.JPG n3.JPG

 

Wyjęcie głośnika niskotonowego ujawnia dwie rzeczy: pierwszą jest wielki układ magnetyczny (miałem kłopot z utrzymaniem przetwornika podczas demontażu), drugą natomiast złożona, wieloelementowa zwrotnica umieszczona na dwóch piętrach wewnątrz obudowy. Widoczne są duże cewki powietrzne z grubego drutu, umieszczane względem siebie pod kątem prostym, oraz dobre kondensatory polipropylenowe. Nie chcę opisywać układu bez głębszej rozbiórki, ale przypuszczam, że podobnie jak w innych modelach Avcon impedancja jest wyrównywana, co czyni z tych zestawów stosunkowo łatwe obciążenie dla wzmacniaczy.

 

Kolumny prezentują się bardzo dobrze, między innymi dzięki zgrabnym proporcjom i dobrze dobranej okleinie. Po stronie minusów umieszczę jednak sposób postępowania z fornirem: po pierwsze, część krawędzi obudów nie jest zakończona kątami, lecz kątopodobnymi zaokrągleniami, co oceniam jako niezbyt udaną próbą uniknięcia cięcia forniru. Nie wygląda to zbyt dobrze, lepsze byłyby normalnie sfazowane ścianki i przycięte do nich na wymiar kawałki okleiny. Po drugie natomiast, okleina jest wprawdzie ładna, ale zbyt cienka, wskutek czego na bokach, po obu stronach grubej przedniej ścianki, przebija linia, wzdłuż której połączono płyty obudowy. Wiem, ile kosztują podobne duże i skomplikowane obudowy - zbyt wiele, aby pozwalać stolarni na taką nonszalancję.

 

n5.JPG n6.JPG n7.JPG

 

Brzmienie Nortesów początkowo nie zrobiło na mnie wrażenia. Pamiętam, że poczułem głównie ulgę, że bas nie jest zepsuty – częsta przypadłość kolumn w dużych obudowach, o pełnopasmowych ambicjach. W Avconach bas jest akuratny, moim zdaniem idealnie odmierzony. To duża sztuka i niezbyt rozpowszechniona, dlatego wspominam o tym od razu. Na podstawie swoich doświadczeń z zestawami tej firmy (razem z Nortesem znam już cztery modele) mogę powiedzieć, że konstruktor preferuje bas kontrolowany i niezbyt obfity. Tutaj słuchamy kolumn ze szczytu katalogu, zatem bas nie może być ograniczony, jednak nadal jest kontrolowany i pozbawiony efekciarstwa. Dobra robota.

 

Kolumn tych słuchałem w sposób niezobowiązujący dłużej niż zwykle, w tle, podczas codziennych czynności, a także przy odsłuchu nowych płyt, początkowo nie czując się poruszony, w końcu jednak zaczęła mi się rysować ich koncepcja. Avcon to pełnozakresowe (w praktyce) zestawy głośnikowe o precyzyjnie, wręcz nieco konserwatywnie skrojonym dźwięku. Każdego dnia odsłuchów stwierdzałem, że nie udało mi się ich na niczym przyłapać. Jednak oprócz tych cech, oznaczających brak czegoś (brak przewalonego basu, suchej średnicy czy ostrej góry), po paru dniach zacząłem odnajdywać w tych zestawach również konkretniej zarysowane zalety.

 

Avcony są naturalne w skali i w barwie. Nie wbijają ogromnego fortepianu na głowę słuchacza. (Koncertowego fortepianu z Szopenem na stołku, trzymającym w dodatku na kolanach George Sand, czego nienawidzę, a co uwielbiają mi robić zestawy tzw. hi-endowe). Jednak również tego fortepianu nie pomniejszają. Barwa natomiast jest powyżej przeciętnej, czego dowiodły odsłuchy nie tylko nagrań fortepianowych, ale także wielu nagrań wokalnych (Jacintha, Cecylia Bartoli oraz liczne „Audiophile Voices”). Śledzenie pracy tych głośników podczas odgrywana recitalu salieriowskiego Bartoli doprowadziło mnie też do odkrycia, że ich stereofonia też jest ponadprzeciętna, a solistka, główny plan orkiestry, ale również drobne grupy instrumentów rozstawione są na swoich, wyraźnie zdefiniowanych miejscach, określonych pozycją zarówno w poziomie, jak i w pione. Całość sceny zaczyna się nieco poza linią kolumn, sięga daleko na boki i w głąb. Efektem jest stereofonia sugestywna, lecz niewymuszona, bez sztucznego podkreślania egzotycznych lokalizacji poszczególnych źródeł.

 

n8.JPG n9.JPG

 

Główną rzeczą, jakiej oczekuje się od dużych kolumn, jest oczywiście duża skala dźwięku. Jak wspomniałem na początku, w skali dźwięku Nortesów nie ma niesmacznej przesady. Jednak we właściwym miejscu (przy dużych składach symfonicznych, na przykład w niektórych miejscach recitalu Bartoli, ale też w „Strasznym Dworze”, „Requiem” Mozarta, czy nawet w muzyce całkowicie sztucznej, jak „Fifth Element”) zestawy te potrafią bez zwalniania i bez wysiłku huknąć i dmuchnąć. Jest tu oddech, co prawda nie tak swobodny, jak w przypadku dobrych kolumn z głośnikiem o naprawdę dużej membranie, ale jest. I znowu – uderzenie orkiestry tak, ale bez spotykanych czasem niezbyt naturalnych „strzałów” z głośnika i całej tej efekciarskiej dynamiki na szóstkę. Tutaj jest piątka, mocna piątka.

 

Czy te zestawy mają własny charakter? Uważam je za neutralne, jednak odrobina sygnatury tu się czai, w postaci poczucia spokoju. Nie ma dużego syku na górze, nie ma super szybkości na średnicy i nie ma twardej błyskawicy na dole. Jest ciut łagodniej, bez skrajności, co idealnie sprzyja długotrwałemu odbiorowi muzyki. Warto też podkreślić, że wymienione cechy brzmienia dotyczą ogólnie bardzo wysokiego poziomu. Trawestując Stanisława Lema, spokój Avconów, a złagodzenie u pierwszych lepszych kolumn z niższej półki, to jak Szopen, kiedy gra go Rubinstein i kiedy ja go gram. Nortesy to bardzo dobre kolumny dla wymagającego melomana, poszukującego w muzyce odrobiny duszy…

 

Po pierwszym okresie odsłuchu, kiedy kolumn tych chyba niedoceniałem, na koniec pozostałem pod ich wrażeniem. Brzmienie nieco inne od mojej referencji, ale zaczynam się zastanawiać, czy nie równie dobre, a może i trochę lepsze, kto wie? Wiele zależy od indywidualnego gustu. Również rozmiary pomieszczenia mają pewne znaczenie – Nortesy powinny dobrze pracować w większych pokojach, niż ARM-y. Wymagają też mocniejszej amplifikacji, mogą też uratować dźwięk systemu ze wzmacniaczem określonym jako „suchotnik, mocny”. Koniecznie trzeba ich posłuchać, zwłaszcza gdy szuka się kolumn do słuchania dużej płytoteki, a nie ciągle tych samych trzech płyt testowych.

 

Alek Rachwald

 

 

Szczegółowe dane:

Dystrybutor: Avcon

Cena: 15 000 zł

Pasmo przenoszenia: 30Hz - 40kHz

Impedancja: 6 Ohm

Efektywność: 88dB

Wymiary (S/G/W): 25/40/110 cm

Masa: 47 kg/szt.

 

 

Wykorzystany system:

Kolumny: Avcon ARM

Odtwarzacz CD: Advance MCD 403/MDA-503

Wzmacniacz: SoundArt Jazz

Kabel cyfrowy: Stereovox HDXV 75 ohm

Przewody głośnikowe: Argentum 6/4

Przewody sygnałowe: Argentum Silver RCA

Kable zasilające: Ansae Muluc Supreme

Filtr sieciowy: Ansae Power Tower Supreme

Data dodania

Męskie Granie 2024

START SPRZEDAŻY OSTATNIEJ PULI: 24.04.2024, g. 12:00 Już 23.04 o g. 12:00 pojawi się line-up 15-tej edycji trasy festiwalowej Żywiec Męskie Granie! FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące zakupu biletów znajdziesz TUTAJ. Ważne: płatność za bilety będzie możliwa wyłącznie za pomocą BLIK oraz Vouchera eBilet. Do zatańczenia pod sceną! Bilety na trasę Męskie Granie 2024 Limit biletów: 4 bilety na użytkownika na dany koncert. Wszystkie bilety są personalizowane - o

AudioNews
AudioNews
Newsy

Orange Warsaw Festival 2024

O wydarzeniu OGŁOSZENIE ARTYSTÓW: legendarne The Prodigy zamknie Orange Main Stage 7 czerwca! Co-headlinerem piątku na OWF 2024 będzie Yeat. Orange Warsaw Festival to od kilkunastu lat najważniejsze wydarzenie muzyczne i kulturalne Warszawy oraz idealne rozpoczęcie festiwalowego lata. Każda edycja jest świętem muzyki, skupiającym dziesiątki tysięcy fanów i eklektyczny line-up. Orange Warsaw Festival 2024 line-up W dniach 7-8 czerwca na Torze Wyścigów Konnych Służewiec wystąpi

AudioNews
AudioNews
Newsy 1

Top Hi-Fi & Video Design Grochowska

Aż chciałoby się napisać „Wreszcie!”. Po nie wiadomo ilu latach wreszcie ktoś „na górze” zauważył, że Warszawa, oprócz lewej połówki posiada również połówkę prawą, potocznie zwaną „praską”, której też się coś od życia należy. Np. salon audio i to taki porządny – z prawdziwego zdarzenia i najlepiej z tradycjami. I wyobraźcie sobie, że właśnie, znaczy się dokładnie 22 marca 2024 r,. na ul. Grochowską 87 (lok. U3) przeniosła się działająca od ponad 30-lat przy ul. Nowogrodzkiej 44 placówka Top Hi-F

Fr@ntz
Fr@ntz
Nowości | Testy | Inne

Kobieta wulkan! 30 lat Agnieszki Chylińskiej - Kiedyś do Ciebie wrócę

Ogień !!! Wow, co za energia. Krótka, ale wymowna recenzja aktualnej trasy koncertowej Agnieszki Chylińskiej. Agnieszka Chylińska ciągle w trasie z koncertem „30 lat Agnieszki Chylińskiej – Kiedyś do Ciebie wrócę” z okazji 30 lat swojej aktywności na scenie. O wyjątkowości Agnieszki Chylińskiej może świadczyć jej niegasnąca od wielu lat popularność. Nietuzinkowa osobowość sceniczna z ostrym wygarem. Jej ekspresja jest niczym wybuch czynnego wulkanu, a muzyka wylewa się z niej niczym lawa i pły

AudioNews
AudioNews
Muzyka

Przejmujący przekaz utworu „Zombie” The Cranberries. Ciągle aktualny?

W tym roku mija już 30 lat od wydania drugiego albumu irlandzkiego zespołu rokowego The Cranberries – No Need to Argue. Doskonały album, który sprzedał się w nakładzie 17 milinów egzemplarzy na całym świecie. W latach 90-tych wysoko uplasował się na brytyjskiej liście sprzedaży UK Albums Chart. W Polsce No Need to Argue uzyskał status platynowej płyty, a najpopularniejszy na krążku singel „Zombie” osiągnął ponad 1,5 miliarda wyświetleń na YouTube. Jak się okazuje, poruszający do głębi "Zo

AudioNews
AudioNews
Muzyka 2


Opinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia



Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj komentarz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.