Skocz do zawartości

Test wzmacniacza Acoustic Masterpiece

audiostereo.pl

W drutach AM-201 płynie błękitna krew. Wzmacniacz został zbudowany przez Air Tight, kultowego od lat japońskiego producenta wzmacniaczy lampowych. Atasushi Miura, mózg Air Tight, nauczył się budować wzmacniacze od swojego ojca, który przez wiele lat był głową Luxman Corporation w czasach, gdy firma ta produkowała głównie wzmacniacze lampowe.

 

Wzmacniacze Air Tight są bardzo, bardzo drogie. Kilka lat temu, najpewniej pod presja rynku, mistrz Miura zdecydował się na bardziej ekonomiczna linię urządzeń, pod nazwa Acoustic Masterpiece. Wybór lampy mocy w A-201 był strzałem w dziesiątkę. EL-84 jest czarnym koniem miłośników dobrego dźwięku. Dobrze zaprojektowane wzmacniacze oparte na przeciwsobnych konstrukcjach znanych od dekad, podłączone do wysoko skutecznych głośników, potrafią zaczarować bezpośredniością, szybkością i dynamika dźwięku. Producenci wzmacniaczy lampowych rzadko decydują się je produkować, gdyż potencjalne profity nie są dla nich skórką wartą wyprawki. Bardziej lukratywna jest produkcja oparta na drogich i modnych, bezpośrednio grzanych triodach, albo na lampach wysokiej mocy, które są konieczne by uszczęśliwić masowo produkowane, mało efektywne kolumny, których podstawową zaletą są wąskie odgrody i pełna wdzięku stolarka.

 

Wzmacniacz swoim wyglądem i szczegółami wykonania przywołuje na myśl lata 60. albo jeszcze wcześniejsze. Lampy są ukryte pod solidną pokrywą. Współcześnie, jeśli już jakiś producent zdecyduje się na ten krok (co zdarza się rzadko, bo lampy teraz się eksponuje, a nie wstydliwie ukrywa jak przed laty), stosuje zwykle jakąś metalową siatkę. Tutaj mamy do czynienia z drewnianą obudową, jak w skrzyniskach Marantza sprzed 40 lat. Drewniana w Acoustic Masterpiecy znaczy dokładnie drewniana: wykonano ją nie z MDF czy sklejki, lecz z litego drewna egzotycznego. Ewenement na skalę światową. Frontowa płyta ozdobiona jest świecącym ciepło wskaźnikiem biasu, zaś metalowe pokrętła, oprócz tego, ze są niezwykle precyzyjnie wykonane, to wyglądają jak wzięte z aparatury pomiarowej statku Apollo.

 

Konstrukcja wewnątrz wykonana na pająku, wykonanie jest zgodne z wszelkimi zasadami budowy tego typu wzmacniaczy. Wykorzystano dobre jakościowo elementy, kondensatory blokujące Engelend, rezystory węglowe, kondensatory sygnałowe to MCC oraz Real Cap. Lampy to 12AU7 odwracające fazę oraz 12AX7 w pierwszym stopniu. Stopień mocy tworzą cztery EL-84 w każdym kanale. W zasilaczu duże kondensatory Nichicon.

 

Ponieważ wzmacniacz przybył po wielodniowych odsłuchach u Alka, nie wymagał już przedwstępnych pieszczot. Podłączyłem do niego bezpośrednio przedwzmacniacz RIAA oraz odtwarzacz CD, pominąwszy zewnętrzny przedwzmacniacz. Ponieważ przez kilka godzin przed podłączeniem AM-201 słuchałem muzyki na 300b, zmiana natychmiast wybiła mnie z leniwego, słodkiego, hipnotycznego letargu, jaki dają wzmacniacze SE. Dźwięk Acoustic Masterpiece natychmiast mnie obudził. Świetny, szybki, bezpośredni, jasny na górze, dynamiczny dźwięk. Mimo, ze środek pasma jest mniej magiczny od tego z Single Ended Triode, wada ta jest z nadwyżką skompensowana makro-dynamiką dźwięku.

 

Nie jest chyba fair bezpośrednio porównywać dwa wzmacniacze oparte na kompletnie różnych układach elektronicznych. Wzmacniacze PP oraz SE są z dwóch różnych bajek. Dlatego bardziej właściwym porównaniem jest inny wzmacniacz oparty na tej samej lampie.

Od lat jestem adwokatem wzmacniaczy PP na El-84. Mam ich nawet małą kolekcje.

Jakkolwiek różnią się one barwą tonu, mają pewien wspólny odcisk dźwiękowy. Porównałem wiec AM-201 z dwoma bardzo szanowanymi staruszkami: Pilot SA-232 oraz Dynaco ST-35. Mimo, że lampy mocy były te same, aktywne elementy toru były różne, ponadto oba staruszki wymagają współpracy z aktywnym przedwzmacniaczem. Mimo zastosowania w AM-201 podwójnego arsenału EL-84 (razem cztery lampy mocy na kanał) dźwięk wszystkich trzech wzmacniaczy ma więcej podobieństw, niż różnic. W testowanym systemie 40-letni Pilot SA-232 brzmiał w sumie najbardziej przekonująco. Nie wiem, dlaczego tak było, może lamowy prostownik, może wyrafinowane transformatory wyjściowe, może zastosowane kondensatory sygnałowe, może tajemne siły, może wszystko razem. Nasz bohater AM-201 nie był aż tak przezroczysty, ale był równie dynamiczny i miał dużo, dużo lepiej kontrolowany dół, i tak na przykład kontrabas brzmiał bardziej naturalnie na AM-201, niż za pośrednictwem czcigodnej konkurencji.

 

Konkludując: AM-201 jest w tej samej lidze, co najlepsze na rynku kiedyś i dzisiaj wzmacniacze na EL 84. Stare wzmacniacze na EL-84 doczekały się już własnych klubów miłośników, którzy uważają tę lampę za najlepszą lampę mocy. Jestem przekonany, ze AM-201 znajdzie się na liście honorowych obiektów westchnień członków tych zgromadzeń. Wszystkich miłośników lampowego brzmienia zachęcam do odsłuchu tego wzmacniacza, jedynym ważnym elementem jest posiadanie stosunkowo wysoko efektywnych głośników. Jednak nie należy tego warunku traktować bardzo restrykcyjnie: 22 W z lamp EL-84 to całkiem spora moc.

Danek Elbaum

 

Szczegółowe dane:

Dystrybutor Sond Club

Cena 9500 zł

Lampy: 1x12AX7, 2x12AU7, 8x EL84

Moc 22 W/kanał

THD




Opinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia



Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj komentarz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 34

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
  • Najnowsze wszędzie

    faq


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.