Skocz do zawartości
Wzmacniacze

Xindak MT-3

Po traumatycznych przeżyciach związanych z krótkim, acz burzliwym związku z tanią i dość nadpobudliwą pirotechnicznie konstrukcją, którą miałem okazję posiadać na długie lata wyleczyłem się z lampy. Jednak małymi krokami, z biegiem czasu zwalczałem nabyty uraz. Oczywiście nauczony doświadczeniem ograniczałem się do sprawdzonych konstrukcji. Kontakt ze wzmacniaczami Air Tighta, Art. Audio, Tri, Ayona, czy nawet rodzimego J.A.G’a przywrócił mi wiarę w niezawodność i bezpieczeństwo ich obsługi. Jednak wszystko co piękne i dobre z reguły szybko się kończy i z odsłuchów zabawek za dziesiątki tysięcy trzeba wrócić do szarej rzeczywistości. A rzeczywistość wygląda tak, że coraz częściej pojawiają się na naszym (i innych) forach pytania o tanią „lampę”. Kwestia, co oznacza „tania”. W końcu o ile na samych lampach można przyoszczędzić i zbudować / kupić coś opartego na kwadrze EL 34 to już same trafa i nie raniąca gałek ocznych , o palcach nie wspominając, obudowa swoje kosztować muszą. Oczywiście są desperaci decydujący się na konstrukcje za kilkaset złotych kupowane poprzez serwisy aukcyjne od chińskich sprzedawców. Prawdę powiedziawszy nie widzę w tym nic złego, tylko na miły Bóg, niech nie robią tego ludzie nie mający bladego pojęcia o lampach, dla których to ma być właśnie pierwszy kontakt z magicznym „bursztynowym światem”. Niewątpliwie są to okazje dla miłośników DIY chcących pozyskać niebrzydką obudowę, część trzewi, bądź po zakupie sprawdzić i z reguły przelutować większość połączeń w celu zapewnienia stabilnej i w miarę bezawaryjnej pracy.

Co jednak mają począć nieszczęśnicy, których rosyjska ruletka nie pociąga, lutownicę znają tylko ze sklepowych półek, ewentualnie z Discovery Chanel i nie dysponują kwotą mogącą im zapewnić zakup markowego urządzenia. Okazuje się, że nie są skazani na długotrwałe wystawanie przed wystawami z wymarzonym sprzętem. Otóż Xindak, jakby nie było marka posiadająca zarówno sieć dealerską, jak i oficjalny serwis na terenie naszego kraju, wprowadził do swojej oferty odmłodzony i „odpicowany” pod względem wzorniczym model wzmacniacza zintegrowanego MT-3.

 

ccs-2651-0-65493800-1306877519_thumb.jpg ccs-2651-0-81389700-1306877573_thumb.jpg ccs-2651-0-87238900-1306877586_thumb.jpg ccs-2651-0-44143000-1306877599_thumb.jpg

 

 

ccs-2651-0-68626600-1306877649_thumb.jpg ccs-2651-0-80048200-1306877663_thumb.jpg ccs-2651-0-87387000-1306877634_thumb.jpg

 

W niewielkim, pi razy drzwi gabarytów skrzynki piwa, kartonie, solidnie zapakowany w piankowe profile i stylowy czarny woreczek dotarł do mnie ciężki niczym dowcip prowadzącego „Familiadę” najtańszy wzmacniacz lampowy Xindaka. Pisząc najtańszy miałem na myśli naprawdę tani, bo kosztujący zaledwie 2750 zł. Problem w tym, że po wypakowaniu nijak tej „taniości” po nim nie widać. Mogące się podobać wzornictwo, zwarta bryła, ciężka, niemal pancerna zdejmowana osłona na lampy, ozdobny drewniany front z wykonanymi również z drewna gałkami regulacji głośności i selekcji źródeł sprawiają wrażenie przemyślanego i dopracowanego projektu. Również tylna ścianka nie przynosi nabywcy rozczarowań a producentowi wstydu. Znajdują się na niej trzy pary złoconych, solidnych wejść RCA, pojedyncze zalane plastikiem terminale głośnikowe dedykowane obciążeniom cztero i ośmioomowym i trójbolcowe gniazdo zasilające IEC zintegrowane z bezpiecznikiem. Jednak najlepsze czeka na płycie górnej. Po zdjęciu solidnej niczym średniowieczna przyłbica osłony oczom ukazuje się siedem sensownie rozplanowanych lamp. Przy bocznych krawędziach umieszczono po parze lamp EL34 pracujących w pushpullu w klasie AB. Tryb pracy lamp (trioda / pentoda) wybiera się osobno dla lewego i prawego kanału przełączając (przy wyłączonym wzmacniaczu!) stosowne hebelki umieszczone tuż przy lampach. W moim systemie po kilku próbach zdecydowałem się na tryb pentodowy, gdyż triodowemu brakowało odpowiedniego wypełnienia i drajwu. Sterowanie lamp wyjściowych powierzono parze 6N8P a wstępne wzmocnienie napięciowe podwójnej triodzie 12AX7.

 

ccs-2651-0-09991700-1306877614_thumb.jpg ccs-2651-0-51019700-1306877727_thumb.jpg

 

Wnętrze wzmacniacza dość szczelnie wypełnia pokaźnych rozmiarów dwustronna płytka drukowana. Prawdopodobnie w momencie akceptacji projektu księgowość miała szkolenie wyjazdowe, gdyż widok kondensatorów Wimy i Rubycona nie jest rzeczą normalną w tych przedziałach cenowych.

 

Jak z pewnością wnikliwi czytelnicy zauważyli do tej pory ani słowem nie wspomniałem o sposobie ustawiania parametrów pracy lamp. Nie zrobiłem tego bynajmniej z wrodzonego , lenistwa, bądź czystej złośliwości, lecz najzwyklej w świecie nie ma takiej potrzeby. MT-3 posiada układ auto-biasu odwalający za użytkownika całą może niezbyt skomplikowaną, ale na początku z pewnością stresogenną procedurę. Wystarczy tylko wpiąć wzmacniacz w tor audio, włączyć i poczekać na pierwsze takty muzyki dobiegające z głośników.

 

ccs-2651-0-44488300-1306877701_thumb.jpg ccs-2651-0-66395800-1306877711_thumb.jpg

 

Proszę mi wierzyć, że również w tej materii, szczególnie patrząc przez pryzmat ceny jest co najmniej dobrze. Xindak gra tak jak wygląda. Czyli ładnie. I to jest chyba jego klucz do ludzkich uszu, serc i portfeli. Przepuszczone przez niego nuty stają się gładkie, pełne i lśniące bursztynowym blaskiem zachodzącego słońca. W końcu kupując lampę chce się, aby lampa brzmiała jak (stereotypowa?) lampa a MT-3 te oczekiwania z nawiązką spełnia. Oczywiście najważniejsza jest średnica - soczysta, gorąca i tętniąca życiem. Tony wysokie, choć lśniące nie porażają rozdzielczością, lecz w końcu akurat w tym przypadku nie one są najważniejsze. Bas również nie jest mistrzem kontroli i nie potrafi zejść tak nisko jak mocniejsza ( i wielokrotnie droższa) konkurencja. Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że powyższe zdania punktują ewidentne wady azjatyckiej konstrukcji. Rzeczywistość wygląda jednak zgoła inaczej. Ta niedroga lampa wpisuje się w pewien pożądany i oczekiwany stereotyp, pewną estetykę do której dążą miłośnicy siły spokoju, niespiesznego relaksu i ucieczki od gwaru, oraz obłąkańczego pędu dnia codziennego. Tutaj nie ma miejsca na nerwowość, pięciominutowy odsłuch między jednym spotkaniem a drugim, w przerwie na lunch. Trzeba rozsiąść się wygodnie w fotelu, założyć kapcie i za przeproszeniem „dać sobie zrobić dobrze”.

 

Na "Movie" Ani Dąbrowskiej wokal solistki był cofnięty za bazę tworzoną przez kolumny. Scena kreowana była za kolumnami, a nie przed, czego można byłoby się spodziewać po niedrogiej konstrukcji lampowej, chcącej od razu uwieść i zniewolić potencjalnego Klienta. Zachowanie pewnego dystansu wydaje się jednak ciekawą propozycją dla początkujących audiofilów dysponujących ograniczonym budżetem i niezbyt dużym pomieszczeniem. Dzięki temu nie ma obaw, że ofensywna prezentacja na dłuższą metę okaże się zbyt przytłaczająca. Zamiast kreślonych precyzyjną i cienką kreska konturów są z grubsza zarysowane kształty, mające swoje ściśle określone miejsce w przestrzeni nagrania.

O dziwo taki sposób prezentacji zupełnie nie przeszkadzał podczas grania gęsto zaaranżowanych, z mocno podkręconym tempem albumów w stylu „The Heart of Everything” Within Temptation, czy „Dark Passion Play” Nightwish. Oczywiście delikatne spowolnienie było zauważalne , ale efekt ten mógłbym porównać do przesiadki z odtwarzacza Ayona CD-01sc, na któregoś z paskowych odtwarzaczy CECa z serii TL 51. Przez pierwsze parę chwil ma się wrażeniem jakby płyta kręciła się o „pół obrotu wolniej”.

Pochodną ww. „spowolnienia” jest bardzo humanitarne podejście do gorzej zrealizowanych nagrań. Nawet z podłej jakości bootlegów i nagrywanych „na kolanie” EPek Xindak jest w stanie wycisnąć głęboko ukryte pokłady muzycznego piękna.

 

Miłośnicy speedmetalu będą pewnie zawiedzeni i skierują swe kroki ku mocniejszym konstrukcjom. Pozostała część audiofilów, szczególnie ta o zacięciu melomańskim, jeśli oczywiście jest zainteresowana solidnie wykonaną i uroczo czarującą amplifikacją powinna posłuchać niepozornego chińskiego mikrusa.

 

 

Tekst i zdjęcia Marcin Olszewski

 

Dystrybutor: Polpak Poland

Urządzenie dostarczono dzięki uprzejmości Q21

Cena: 2750 zł

 

Dane techniczne:

 

Lampy: EL34×4, 12AX7×1, 6N8P (6SN7GT)×2

Moc wyjściowa: 2×18W (Trioda), 2×40W (Pentoda)

Zniekształcenia THD: 0,2%

Pasmo przenoszenia: 10 Hz - 70 kHz

SNR: 89 dB

Terminale wejściowe: 3 pary RCA

Napięcie wejściowe : 400 mV

Impedancja wejściowa: 50 kohm

Impedancja wyjściowa: 4 ohm, 8 ohm

Pobór mocy ≤300 W

Wymiary (W x S x G) [cm]: 19,7 x 3,58 × 32,1

Waga: 18,5 kg

 

 

System wykorzystany w teście:

Źródło sygnału cyfrowego: transport Stello CDT100; LG DP1W; Ayon CD-07s

DAC: Stello DA 100 Signature 96/24

Wzmacniacz: Hegel H-100; Ayon Spirit III

Kolumny: Neat Acoustics Motive One; B&W CM1

IC: Antipodes Audio Katipo; Audiomago AS; Sonics Modigliani NF; Vovox Textura IC protect

IC cyfrowe: Fadel art DigiLitz; Harmonic Technology Cyberlink Copper

Kable głośnikowe: Harmonix CS-120; Vovox Textura LS single wiring

Kable zasilające: GigaWatt LC-1mk2; Vovox Textura AC Power

Listwa: GigaWatt PF-2 + kabel LC-2mk2

Data dodania

Top Hi-Fi & Video Design Grochowska

Aż chciałoby się napisać „Wreszcie!”. Po nie wiadomo ilu latach wreszcie ktoś „na górze” zauważył, że Warszawa, oprócz lewej połówki posiada również połówkę prawą, potocznie zwaną „praską”, której też się coś od życia należy. Np. salon audio i to taki porządny – z prawdziwego zdarzenia i najlepiej z tradycjami. I wyobraźcie sobie, że właśnie, znaczy się dokładnie 22 marca 2024 r,. na ul. Grochowską 87 (lok. U3) przeniosła się działająca od ponad 30-lat przy ul. Nowogrodzkiej 44 placówka Top Hi-F

Fr@ntz
Fr@ntz
Nowości | Testy | Inne

Kobieta wulkan! 30 lat Agnieszki Chylińskiej - Kiedyś do Ciebie wrócę

Ogień !!! Wow, co za energia. Krótka, ale wymowna recenzja aktualnej trasy koncertowej Agnieszki Chylińskiej. Agnieszka Chylińska ciągle w trasie z koncertem „30 lat Agnieszki Chylińskiej – Kiedyś do Ciebie wrócę” z okazji 30 lat swojej aktywności na scenie. O wyjątkowości Agnieszki Chylińskiej może świadczyć jej niegasnąca od wielu lat popularność. Nietuzinkowa osobowość sceniczna z ostrym wygarem. Jej ekspresja jest niczym wybuch czynnego wulkanu, a muzyka wylewa się z niej niczym lawa i pły

AudioNews
AudioNews
Muzyka

Przejmujący przekaz utworu „Zombie” The Cranberries. Ciągle aktualny?

W tym roku mija już 30 lat od wydania drugiego albumu irlandzkiego zespołu rokowego The Cranberries – No Need to Argue. Doskonały album, który sprzedał się w nakładzie 17 milinów egzemplarzy na całym świecie. W latach 90-tych wysoko uplasował się na brytyjskiej liście sprzedaży UK Albums Chart. W Polsce No Need to Argue uzyskał status platynowej płyty, a najpopularniejszy na krążku singel „Zombie” osiągnął ponad 1,5 miliarda wyświetleń na YouTube. Jak się okazuje, poruszający do głębi "Zo

AudioNews
AudioNews
Muzyka

Koncert Chopinowski

O wydarzeniu Zapraszamy na niepowtarzalne koncerty muzyki Fryderyka Chopina w pięknej, neoklasycystycznej Sali Koncertowej Fryderyk w Warszawie.  Koncerty Chopinowskie bilety już w sprzedaży! Koncerty Chopinowskie Warszawa Koncerty Chopinowskie w Sali Koncertowej Fryderyk odbywają się codziennie. To wspaniała okazja, by podzielić się z gośćmi magią muzyki Fryderyka Chopina w wykonaniu wybitnych pianistów.  Koncert jest dwuczęściowym recitalem trwającym ok. 60 minut, opar

AudioNews
AudioNews
Newsy

Michał Wiśniewski Akustycznie

O wydarzeniu Po bardzo dobrym przyjęciu przez publiczność pierwszej odsłony trasy akustycznej Michała Wiśniewskiego "A niech gadają", artysta postanowił ponownie zaprezentować się w odsłonie akustycznej! Michał Wiśniewski bilety na koncerty już w sprzedaży.  Wywiad z Michałem: Michał Wiśniewski bez maski. 🎭 Szczera rozmowa tylko o muzyce 🎤 | #eBilet (youtube.com)     Bilety i terminy: Michał Wiśniewski Akustycznie | Koncerty Pop | bilety na eBilet.pl DS

AudioNews
AudioNews
Newsy 1


Opinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia



Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj komentarz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.