W odpowiedzi na wyniki głosowania przeprowadzonego wśród tysięcy użytkowników kolumn głośnikowych, Devialet w zaledwie dwa tygodnie rozszerzył listę głośników obsługujących unikatową technologię SAM o 11 nowych zestawów kolumn. Tym samym liczba modeli, które mogą zaprezentować pełnię swoich możliwości, zwiększyła się do 34
Już w dwa miesiące po zaprezentowaniu na targach High End Audio w Monachium kolejnej nowatorskiej technologii, nazwanej SAM (Speaker Active Matching), Devialet sukcesywnie rozszerza listę modeli kolumn głośnikowych, które czerpią korzyści z tego przełomowego rozwiązania.
Kompatybilnością z SAM może pochwalić się już 17 producentów głośników, włącznie z tak prestiżowymi markami jak Magico, Vivid Audio, Kef, Bowers & Wilkins, Focal, Wilson Audio, Sonus Faber... Od bestsellerowych Kef-ów LS50 do prestiżowych Magico Q3, Wilson Audio Sasha 2 i Bowers & Wilkins 800D, urządzenia Devialet wyposażone w technologię SAM jako jedyne pozwalają ujawnić pełen potencjał dowolnych high-endowych kolumn głośnikowych.
Aby umożliwić użytkownikom oddanie głosu na wybrane kolumny głośnikowe, przygotowana została strona internetowa voteforsam.devialet.com. Modele najczęściej wskazywane przez głosujących jako pierwsze skorzystają z możliwości płynących z technologii SAM. Listę głośników zgodnych z SAM można znaleźć na wspomnianej stronie, jak również na profilu firmy Devialet na portalu Facebook.
O technologii SAM
SAM jest skrótem od Speaker Active Matching (aktywne dopasowanie głośników). Ten całkowicie cyfrowy proces umożliwia wszystkim konstrukcjom Devialet precyzyjnie "zgrać się" z poszczególnymi modelami kolumn głośnikowych. W efekcie to „uszyte na miarę” rozwiązanie zapewnia wzmacniaczowi możliwość zaprezentowania 100 proc. możliwości głośników.
Wdrożenie tego wyjątkowego rozwiązania stało się możliwe dzięki unikatowej wewnętrznej architekturze urządzeń Devialet, wykorzystujących najnowszą technologią wzmocnienia ADH oraz potężny cyfrowy "mózg". SAM pozwala wzmacniaczom mocy Devialet dostarczać kolumnom głośnikowym specyficzny sygnał, opracowywany w czasie rzeczywistym i bez jakiegokolwiek opóźnienia. To z kolei umożliwia optymalne zasilanie głośników i gwarantuje, że akustyczny sygnał płynący z kolumn jest dokładną repliką sygnału audio zapisanego na nagraniu i jednocześnie zapewnia głośnikom ochronę przez mechanicznym przeciążeniem lub elektrycznym przegrzaniem.
Aby móc w pełni wykorzystać możliwości przetworników, inżynierowie Devialet muszą zmierzyć i scharakteryzować kompletne zachowanie głośnika (wliczając zwrotnicę, przetwornik, akustyczne obciążenie), z jego nieliniowościami, tworząc w ten sposób wirtualny obraz prawdziwej kolumny głośnikowej, pracującej w czasie rzeczywistym na jednym z cyfrowych procesorów dźwięku Devialet.
W celu zbadania charakterystyk głośników Devialet stworzył jednostkę organizacyjną, złożoną z 10 specjalistów zajmujących się technologią SAM, głównie ekspertów w elektronice i akustycznej obróbce sygnału. W siedzibie firmy Devialet zlokalizowanej w sercu Paryża zbudowano specjalne laboratorium akustyczne i opracowano platformę logistyczną. Całość przyspiesza tempo pomiarów i modelowania głośników, przed dodaniem ich do bazy SAM.
Przyspieszenie procesu opracowywania charakterystyki za pomocą automatyzacji, a także zaprojektowanie przenośnych wersji narzędzi pomiarowych, jest celem ambitnego programu, który pomoże stworzyć przed tegorocznymi świętami Bożego Narodzenia kompletnych charakterystyk 200 najpopularniejszych na rynku kolumn głośnikowych, które będą kompatybilne z technologią SAM.