Jump to content

Idealne podłogówki do małych pomieszczeń - Gradient 6.0

Premiumsound
 Share


Gradient Labs Ltd, to przedsiębiorstwo założone w 1984 roku w mieście Porvoo nad Bałtykiem, które leży około 50 kilometrów na wschód od stolicy Finlandii – Helsinek.

 

 

shapeimage_10.png

Pierwszymi kolumnami, które opuściły manufakturę były (w 1984 roku) modele Gradient 1.0, a zaraz potem 1.1 i 1.2. Były to nietypowe konstrukcje jak na tamte lata – na dole duże prostopadłe pudło subwoofera, a na nim osadzony szeroki talerz głośnika średnio-niskotonowego z wystającym zza niego słupkiem z sekcją wysokotonową. Zostały wykonane na zamówienie słynnej wyższej uczelni muzycznej - Akademi Sibeliusa, będącej obecnie częścią Helsińskiego Uniwersytetu Sztuki (University of the Art Helsinki). W 1987 roku opracowane zostały Gradient Avanti dla Kruunuradio - legendarnego salonu hi-fi w Helsinkach. W 1989 roku manufaktura rozpoczęła eksport poza Finlandię – debiut w tej dziedzinie dzierżą Gradient 1.2, a wkrótce pojawiły się na rynku 1.3 czyli kolejne z serii. Jednocześnie rozpoczęto produkcję większych odpowiedników rodziny 1.0 – były to kolejno 2.0, 2.1, 2.2, 2,3 i 3.0. W 1991 roku nawiązano współpracę z firmą Quad – zaowocowała ona opracowaniem dwóch subwooferów Gradient SW-63 w 1991 i SW-57 w 1992 roku.

 

Gradients%20Title.jpg

Rok 1993 przyniósł premierę długo przygotowywanych w laboratoriach idealnych kolumn podłogowych (jak można przeczytać na firmowej stronie) nazwanych Gradient Revolution o konstrukcji dipolowej oraz rok pózniej Gradient Evidence, mniejszej wersji Revolution. Od roku 1994 zaczęto wytwarzać głośniki dedykowane do kina domowego – pojawiło się na rynku kilka modeli. W 1996 roku opracowano designerskie kolumny Gradient Intro (z rezonatorem Helmholtza) z myślą o nowoczesnym wyposażeniu apartamentów. Rok 1999 to rozpoczęcie produkcji Gradient Prelude oraz pół-aktywnych ich wersji Prelude Active. To niewielkie kolumny o konstrukcji koaksjalnej głośników.

 

W 2002 roku nawiązano kooperację z japońską firmą Combac Corporation, w wyniku której na świecie pojawiły się modele Bravo!, czyli dwudrożne monitory klasy high-end. Natomiast egzemplarze sprzedawane wyłącznie w Finlandii, a opracowane w oparciu o konstrukcję Bravo! nosiły nazwę Gradient Lauri (w 2008 roku pojawiła się ich kolejna wersja Laura). Z kolei w 2007 roku po raz pierwszy zaprezentowano kolumny podłogowe o nazwie Gradient Helsinki 1.5, które do dziś są produkowane. Po drodze zdobyły wielkie światowe uznanie melomanów i branżowych periodyków audio-stereo. Więcej o Gradient Helsinki TUTAJ.

 

 

b.450.0.16777215.0.stories.2015_07_08_akt.03.jpg

W modelu 6.0 połączono materiały tradycyjne i nowoczesne. Obudowa jest wykonana z drewna brzozowego. Przednia i tylnia ścianka są wykonane z fińskiej sklejki brzozowej pokrytej włoskim laminatem Fenix NTM®. Zewnętrzna powłoka Fenix NTM jest opracowana z zastosowaniem nanotechnologii. Powierzchnia ta jest odporna na zarysowania i ślady po palcach.

 

Gradient zastosował koncentryczny, dwudrożny głośnik aproksymujący źródło punktowe. Został on opracowany we współpracy z norweską firmą Seas. Głośnik ma rozmiar 176mm. Sekcja niskotonowa ma membranę z włókna szklanego, a sekcja wysokotonowa bazuje na 25-milimetrowej aluminiowej kopułce. Głośnik zapewnia kontrolowaną charakterystykę kierunkową, gładkie charakterystyki częstotliwościowe w szerokim obszarze odsłuchu. Te cechy mają zapewnić dokładną lokalizację źródeł oraz bardzo dobrą głębię i szerokość sceny. Charakterystyka przenoszenia na osi została zoptymalizowana aby zapewnić zrównoważony, przyjemny w odbiorze dźwięk.

 

Gradient 6.0 kolumny podłogowe

 

W zakresie niskich tonów promieniowanie głośnika wspomaga membrana bierna umieszczona na tylnej ściance. Ma ona rozmiar 140x200mm.

 

Tak jak pozostałe zestawy głośnikowe Gradienta, także model 6.0 jest produkowany w Finlandii. Każdy egzemplarz jest indywidualnie sprawdzany i poddany testom kontroli jakości. Jak zapewnia producent kolumny mają być bardzo trwałe.

 

Dane techniczne zestawów głośnikowych Gradient 6.0

 

Efektywność .... 86 dB/2,83V/1m

Impedancja nominalna .... 8Ω

Zalecana moc wzmacniacza ..... 20W-150W

Częstotliwość podziału .... 2.800Hz

Pasmo przenoszenia ..... 100-25.000Hz +/-2dB, 35Hz -6dB

Wymiary WSG .... 90 * 20,2 * 17,3 cm

Masa .... 12kg

IMG_6481.jpg

 

Jeśli chcesz posłuchać Gradient 6.0 - zadzwoń, napisz, lub przyjedź do nas.

 

PREMIUM SOUND - Salon HiFi

ul. Rakoczego 31 (Gdańsk Morena, obok Galerii Carrefour)

80-169 Gdańsk

Tel: 513 07 07 30, 537 07 07 30

email: kontakt@premiumsound.pl

 Share


User Feedback

Recommended Comments

There are no comments to display.Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.