wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, pianistka znana m.in. z zespołu „Pod Budą”, z którym występuje od momentu jego powstania aż do dziś. Nagrała z tym zespołem 13 płyt, mających dziś status platynowych. 10 lat temu rozpoczęła także solową działalność artystyczną, która stanowi obecnie główny nurt jej muzycznych poszukiwań.
W 2003r. ukazała się pierwsza solowa płyta Anny Treter zatytułowana „Na południe” zawierająca 17 premierowych utworów, a w 2005 r. kolejna: „Może tak, może nie” – obie wydane przez Polskie Radio.
W 2007 r. Artystka utworzyła „Fundację Piosenkarnia Anny Treter”, której celem jest propagowanie piosenki literackiej. Koronnym dziełem fundacji jest ogólnopolski „Festiwal Twórczości Korowód”, który od pięciu lat w znaczący sposób wpisuje się w mapę kulturalną Polski.
20 maja 2013 roku odbędzie się premiera długo oczekiwanej kolejnej solowej płyty Anny Treter zatytułowanej ,,Wielki Wiatr".
Zawierać będzie 13 premierowych, nigdy jeszcze nie publikowanych i nie wykonywanych, piosenek. Podobnie jak w przypadku dwóch poprzednich płyt, większość materiału stanowią kompozycje Jana Hnatowicza, który wcześniej obdarował grupę ,,Pod Budą" takimi przebojami jak: ,,Ballada o ciotce Matyldzie", ,,Gdy mnie kochać przestaniesz" czy ,,Blues o starych sąsiadach". Teksty w większości napisała sama Artystka, która jest bacznym obserwatorem przemian zachodzących we współczesnym świecie, ale dostrzega także problemy, emocje i uczucia zwykłych ludzi.
Ludwik Stomma na łamach tygodnika Polityka, nazywa Annę Treter, jedną z najbardziej niedocenionych artystek polskich (Polityka nr 48, 29.11.2008 ) , a także zalicza ją do najlepszych autorów ( „ … twórcy słów piosenek współczesnych, tutaj zaś kwartet: Młynarski, Cygan, Osiecka, Treter, jest nie do pokonania…”, Ludwik Stomma, Polityka nr 37 (18.09.2012) ).
Obok nastrojowych ballad znajdą się na płycie żywiołowe, pełne porywających rytmów piosenki w rozbudowanych aranżacjach. Jest tu także miejsce dla tanga, bluesa czy fado. Ta ogromna różnorodność stylistyczna utworów czyni płytę interesującą i urozmaiconą, a z kolei tematyka tekstów i sposób opowiadania – pełen humoru i lekkości - nadają jej spójność. Wokalistce towarzyszy zespół pięciu znakomitych krakowskich muzyków, z którymi współpracuje na stałe od ponad 10 lat. Do nagrania płyty zostali także zaproszeni młodzi obiecujący artyści.
Zespół w składzie:
Wojciech Bobrowski – gitary basowe,
Tomasz Hernik - akordeon, puzony, duduk
Jan Hnatowicz – gitary, ukulele
Artur Malik – perkusja,
Adam Niedzielin - instumenty klawiszowe.
Gościnnie: Hanka Wójciak – chórki
Magdalena Pluta – wiolonczela
Monika Szulińska- instrumenty perkusyjne
Jacek Fedkowicz – kontrabas
Paweł Hebda – gitara akustyczna