Jump to content

Jolida 502 B

Typ sprzętu: Wzmacniacze Stereo
Producent: Jolida
Model: 502 B
Ocena ogólna: (4.33/5 na podstawie 3 opinii)
Autor: Łukasz_62438
Data dodania: 09 maj 2021
Jakość/cena
Ocena ogólna
Plusy Dynamika, barwa, chęć do grania, neutralność, możliwość korygowania brzmienia lampami, uniwersalność, niezawodność. No i dobra cena. Dziś już nie ma taki wzmacniaczy.
Minusy W tej cenie - brak. Nawet dzisiaj nie jest gorsza od współczesnych piecyków za 2x większą cenę.
Twoja opinia Niedawno sprzedałem moją Jolkę 502BRC, którą miałem przez 10 lat... mogę się więc obiektywnie wypowiedzieć. "Wspaniały wzmacniacz, bez wad" - ktoś kiedyś napisał w znanym periodyku hi-fi. Cóż, naprawdę miał rację - w tej cenie nie ma istotnych wad. Jeśli szukasz dziury w całym, to musisz celować znacznie, znacznie wyżej. Moc, dynamika, drive, slam, PRAT, barwa (z dobrymi lampami) - to wszystko jest. Do tego bezawaryjna praca, wygodna obsługa, możliwość napędzenia nawet opornych kolumn. Świetny wzmacniacz, polecam szczerze.
Jak długo posiadasz oceniany sprzęt? sprzęt posiadany kiedyś
Gdzie kupiłeś/aś oceniany sprzęt? sprzedawca prywatny, Pabianice
Ile zapłaciłeś/aś? ok. 3000 zł
Dlaczego wybrałeś/aś ten sprzęt? bo grał cudnie
Z czym porównywałeś/aś przed decyzją o zakupie? Kupiłem w 2011 roku, wcześniej miałem tylko wzmacniacze solid-state. To była pierwsza lampa, jaką miałem.
Podaj zestaw w jakim używany jest oceniany sprzęt Przez lata przewinęło się wiele różnych klocków. Jolka błyszczała w każdym towarzystwie, nie marudziła, tylko grała.

Autor: argomix
Data dodania: 15 marzec 2008
Jakość/cena
Ocena ogólna
Plusy Trójwymiarowa scena, barwa, muzykalność, \"magia lampy\"
Minusy w ciągu 3 lat wymieniałem 2 razy lampy...
Twoja opinia

Nie jestem klasycznym audiofilem, rozbierającym na części każdy dzwięk, więc napiszę tak jak umiem.

 

Lampa jest moim 3-cim wzmacniaczem. Poprzednio budżetowe taranzystory, lampa była dużym skokiem w sensie ceny. Nie byłem osłuchany i tzw. dojrzewanie i wyrafinowanie smaku nie było motywem mojego wyboru. Kupiłem bo fajnie grało. W międzyczasie udało mi się posłuchać innych klocków, wymieniłem kolumny, źródło, kable. Jolida została...Słuchałem jeszcze wyższej jolidy i później tridy również Jolida i 502 została..Zwracam uwagę że 502 jest na chwilę obecną dostępniejsza cenowo niż wtedy jak kupowałem...

Do rzeczy: Jolka to mocna lampa 2x50V o charakterze nieco tranzystorowym, jakkolwiek lampa to jednak lampa. Primo: trójwymiarowość, barwa, magia. Secundo: szybkość i przejrzystość. Tertio: Wszystko do kupy jak wyżej!

Powiem szczerze, chciałem sprzedać Jolkę i iść w Krell\'a lub lepiej. Po odsłuchach Krell 400 Jolka została..To jest po prostu niesamowite, można jej zarzucić niedostatki (np w stos. do Krell-bas, w stos. do triody-bas).

Wszystko się zmienia, Jolka zostaje...Hmmm posłuchajcie jej sami.

Jak długo posiadasz oceniany sprzęt? ponad rok
Gdzie kupiłeś/aś oceniany sprzęt? salon Top-HIFI
Ile zapłaciłeś/aś? 5000
Dlaczego wybrałeś/aś ten sprzęt? Spodobała mi się od pierwszego \"usłyszenia\"
Z czym porównywałeś/aś przed decyzją o zakupie? Marantze, Technicsy
Podaj zestaw w jakim używany jest oceniany sprzęt CPD Classe 100, Triangle Celius, IC Siltech, AQ Slate

Autor: theli28
Data dodania: 28 grudzień 2005
Jakość/cena
Ocena ogólna
Plusy muzykalność, muzykalność, muzykalność
Minusy czasem bas, zniekształcenia ale to drobiazgi - jak dla mnie.
Twoja opinia

Przy odsłuchu Jolidy zauważyłem dziwne trzaski generowane przez CD Musicala – podczas gdy otwieramy szufladę oraz gdy nie ma w środku płyty to zanim odtwarzacz się namyśli i wypluje „no disc” to słychać dość wyraźne szumy. Coż. A jeden klocek to 5k drugi ponad 7k?

Dźwięk tej Jolidy w dużej mierze zbliża się do ideału, mojego oczywiście. Czyli muzykalność przede wszystkim, miękka i ciepła średnica nasycona szczegółami, dobry fundament basowy, aksamitna i wygładzona góra, bez ostrości. Przedstawię po kolei moje wrażenia według wrzuconego softu.

Pink Floyd – Wish you were here. Zabrzmiało cudownie. Zresztą chyba w takim repertuarze Jolida czuje się najlepiej. Rock bez ciężkich gitar. Zapewne również jazz i wokale z orkiestrami może być gorzej ale nie wiem – nie słucham klasyki. Średnica gęsta że można kroić, miękka i plastyczna, przy czym nie ma mowy o zlepianiu się poszczególnych dźwięków. Poszczególne faktury są prowadzone wzorcowo, masa szczegółów, nic się nie gubi. Bardzo dużo się dzieje, nasycenie pod względem barw i poszczególnych wybrzmieć jest wzorcowe. Słychać emocje a ponadto wzmacniacz nadaję wagę także drobiazgom w tle, które gdzieś dotychczas umykały. Generalnie pod względem szeroko rozumianej muzykalności to wynalazki typu Primare21 i wzmak MF 3,5 mogą się schować, mimo że ten ostatni pod tym względem jest bardzo dobry. Jednak co lampka to lampka. Góra jest bardzo aksamitna i przyjazna. To jedyne urządzenie, które słuchałem do tej pory, przedstawiające wstęp do drugiej części „Shine on” bez wiercenia sopranami w uchu, a przy tym nie mamy wrażenia że góra jest wycofana lub że czegoś tam brakuje. Bas stanowi dość potężny fundament, czasem z kontrolą jest gorzej ale nie przy Floydach. Dynamika jest na poziomie satysfakcjonującym, chociaż niektórym z pewnością może jej brakować.

Oysterhead – Grand Pecking Order. Tutaj usłyszałem ciszę i zobaczyłem ciemne tło. Właśnie tak są prezentowane dźwięki na tej płycie. Mnóstwo szczegółów i drobiazgów podanych w kulturalny sposób. To jest trio ale pan Trey Anastasio nagrał swoją gitarę kilka razy i Jolida wspaniale pokazuje ile tak naprawdę w tej muzyce słychać. Ale. Przychodzi czas na trzeci kawałek gdzie dość nisko plumka sobie rytmicznie bas i tak sobie plumka że wzmak niestety się gubi i tym sposobem w pewnym momencie nie słychać werbla. Wrażenie jest niesamowicie, jakby pod względem rytmiki piosenka miała zaraz runąć. Poza tym sam miód.

Dream Theater – Awake. Biorę tą podle zrealizowaną płytę aby sprawdzić czy sprzęt jest surowym sędzią. Jolida nie jest. Wstęp na perkusji zagrany bardzo dobrze, plastyczna stopa, jest OK. Gitarze brakuje ciut potęgi i pazura ale da się żyć. Jednak dla hardcorowców będzie za mało. Awake – płyta epatująca płaskim i suchym dźwiękiem, nabiera życia i barw. Niegodne soprany są nadal syczące ale jakby mniej i da się tego wreszcie jakoś tam słuchać. I wreszcie możemy się dowiedzieć że w tym zespole jest również klawiszowiec który poza oczywistymi i zawsze słyszalnymi momentami, lubi dodać swoje trzy grosze będąc na dalszych planach.

 

Generalne uwagi niezależnie od softu:

1. Zniekształcenia, słyszalne po godzinie 10-tej i ostry przełom średnica/góra przy płaskim ogólnie dźwięku. Prywatki nie nagłośnimy, jednak do domowego odsłuchu, gdzie żona i dzieci ten poziom głośności wystarczy.

2. Znakomita gra przy cichym odsłuchu, gdzie tranzystory grają zupełnie płasko, tutaj nasycenie barwami jest rewelacyjne.

3. Kontrola basu przy niskich składowych może się nie spisać.

Jednak dla mnie jest to jeden z lepszych wzmaków na rynku, ale to kwestia gustu. Odsłuch absolutnie niezbędny. I myślę aby nie zrażać się do lamp, pod pewnymi względami są niedoścignione, i pofatygować się na odsłuch a nie polegać na słowie czytanym. A jak się nie spodoba to sprawdzić jeszcze jakąś hybrydkę :)

Jak długo posiadasz oceniany sprzęt? słuchany w sklepie/salonie
Gdzie kupiłeś/aś oceniany sprzęt? nie kupiłem ale........
Ile zapłaciłeś/aś? 7k
Dlaczego wybrałeś/aś ten sprzęt? na razie jest na górze listy :)
Z czym porównywałeś/aś przed decyzją o zakupie? uch............
Podaj zestaw w jakim używany jest oceniany sprzęt MF CD 3,5; Proac Studio 130
User Feedback

Recommended Comments

There are no comments to display.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.