Skocz do zawartości

DIY ABOX-PREAMP

Typ sprzętu: Przedwzmacniacze

Producent: DIY

Model: ABOX-PREAMP


Rewalacyjny

(4.75/5)


(4.75/5 na podstawie 4 opinii)

sprzet
Krzysiek71

Data dodania: 12 kwiecień 2011

Krzysiek71

Data dodania: 12 kwiecień 2011

Jakość/cena
Ocena ogólna
Jakość/cena
Ocena ogólna
  • zwiększenie klarowności i czytelności dźwięku, dodanie masy i wydobycie lepszej barwy, pogłębienie sceny dźwiękowej, czarne tło, kiedy się patrzy na zdjęcia wnętrza widać solidny nakład pracy i wiedzy, relacja jakości i ceny do nowych, firmowych preampów np. Rotel w zbliżonej cenie
  • relacja ceny do nowych preampów DIY, np. lampowców bez selektrów i sterowania

Jak długo posiadasz oceniany sprzęt?: krócej niż 1 miesiąc

Gdzie kupiłeś/aś oceniany sprzęt?: kontakt z bodo_z

Ile zapłaciłeś/aś?: Wersja demo: kaucja zwrotna; wersja do sprzedaży: 3000 PLN

Dlaczego wybrałeś/aś ten sprzęt?: Preamp o bardzo dobrej jakości dźwieku. Jest na mojej liście życzeń.

Z czym porównywałeś/aś przed decyzją o zakupie?: System słuchawkowy: Forum608, Sennheisser HD-600

Podaj zestaw w jakim używany jest oceniany sprzęt: Kenwood DP-7090, APS AEON, Rafel's Cable IC White

Opinia:

Preamp ABOX już dawno istniał w moim umyśle jako urządzenie które przynajmniej warto przetestować.

Tym bardziej że "bodo_z" (konstruktor ABOX-a) wypożycza urządzenie demo na zdrowych zasadach każdemu kto tylko ma na to chęć.

Porządnie się przygotowałem i zanim zadzwoniłem do "bodo_z" przeczytałem wszystko co tylko można było znaleźć o ABOX-ie w internecie.

Przez to wyrobiłem sobie teoretyczny pogląd na ten preamp i tym samym nie nastawiałem się na aspekty których w urządzeniu demo znaleźć się nie da. Przygotowałem sobie także listę cech które warto przetestować, a które powinien sobą ten preamp prezentować.

Dzięki takiemu podejściu starałem się wyeliminować czynniki które mogły by subiektywnie wpłynąć na ocenę urządzenia w obszarach, w których przy wersji demonstracyjnej skupiać się nie powinno.

 

Kiedy ABOX został dostarczony, wyglądał dokładnie tak, jak na fotkach z wcześniejszych spotkań.

(przyp.: wersja do sprzedaży jest wyposażona w selektor wejść na przekaźnikach, potencjometr Blue ALPS sterowany pilotem).

Wygląd wersji demo zupełnie nie był przeze mnie brany pod uwagę.

Od razu skupiłem się na walorach użytkowych i pierwszym co mi się nasunęło to rozwiązanie zasilania, bo ABOX miał przewód zasilający od lampki nocnej.

Kiedy podłączałem różne interkonekty (podczas słuchania, przy regulacji głośności) z głośników wydobywały się sporadycznie trzaski.

Okazało się że gniazda RCA nie łączą idealnie, a także potencjometr głośności wprowadza trzaski.

Ale to też nie był powód do pomniejszania walorów i jakości preampu, ponieważ jest to egzemplarz, który jako wersja demo wędruje po Polsce już kilka lat i niejedno przeszedł.

Telefonicznie wyjaśniliśmy z "bodo_z" wszystkie usterki techniczne.

Kiedy po kilku testach przekonałem się że te problemy można wykluczyć i poprawnie ustawić odsłuch bez żadnych zakłóceń, przystąpiłem wreszcie do właściwego testowania.

 

Dźwięk z preampa zachowywał się różnie w różnych konfiguracjach przewodów zasilających samego odtwarzacza CD, monitorów studyjnych APS AEON, a także z różnymi interkonektami.

W większości zestawień dźwięk byl czysty, klarowny i wysycony. Wysycony tzn. że zawsze kiedy odłączałem ABOX-a z systemu aby sprawdzić jak dźwięk buduje się bez niego, to miałem wrażenie że jest chudziej, trochę zbyt lekko, skuliła się przestrzeń i dźwięk lekko zmętniał.

W jednym układzie kabli zasilających dzwięk z ABOX-a bardzo się zmulił, ale to była wina zbyt dużej rezystancji złącz dwóch przedłużaczy i przewodu zasilającego i CD sobie nie poradził.

 

Miałem mieszane uczucia. Nie byłem pewny czy w ogóle warto kupować preamp.

Wcześniej nastawiałem się na lekkie ocieplenie dźwięku z mego chłodnego CD, a tu chłód był taki jak wcześniej tylko lepsza prezentacja.

 

Kiedy usiadłem na koniec testów aby określić przydatność ABOX-a w moim systemie.

Pomyślałem że ABOX tak naprawdę nic nie wnosi do systemu (albo bardzo niewiele) i z nim jest niemal tak samo jak bez niego.

Owszem jest odczuwalne polepszenie dźwięku, ale czy warto za tak mały niuans płacić dodatkowe pieniądze ?

I wtedy doznałem olśnienia.

Otóż preamp ABOX ma przynajmniej dwie znaczące zalety:

- Kondycjonuje sygnał i wydobywa dźwięki tła, często wcześniej niezauważalne, przykryte pierwszym planem, klaruje obraz dźwiekowy który staje się czystszy, precyzyjniejszy, mniej kontrastowy, bardziej barwny

- Nie wnosi w charakter sygnału niczego co by degradowało jakość dźwięku, i to jest to clou, które daje mu największą wartość. Otóż jako rozdzielacz sygnałów wejściowych nie zmiania ich treści, a do tego oddaje odrestaurowany, bliższy oryginałowi sygnał który wszedł np. ze zbyt słabych układów wyjściowych urządzeń odtwarzających.

 

Minęło już około 1,5 miesiąca odkąd odesłałem ABOX-a demo i mam nowe doświadczenia ze swoim systemem.

Mam w pamięci jaki wpływ na dźwięk miał preamp ABOX. Sądzę, że wpięty w obecny system dodał by masy w odległe plany przestrzenne i było by to takie "przedwielkanocne mycie okien".

Przez to system stał by się świerzszy, czystszy, "pachnący dźwiękiem".

 

Oceny końcowe dotyczą preampa w wersji do sprzedaży w cenie 3000 PLN.

Oceniam relację wartość/cena na 3, ponieważ mimo wszystko jest to niefirmowe urządzenie i odsprzedaż wiąże się z dużą stratą.

Ogólnie jest to bardzo dobry preamp z dobrym dźwiękiem i niewygórowaną ceną za nowe urządzenie, ale zapewne zdeklasowały by go konstrukcje z wyższej półki, których nawet nie miałem jak porównywać. Dlatego ocena ogólna to bezpieczna 4-ka. Gdyby cena była niższa, wtedy była by to rewelacja.


gonzo2

Data dodania: 11 luty 2005

gonzo2

Data dodania: 11 luty 2005

Jakość/cena
Ocena ogólna
Jakość/cena
Ocena ogólna
  • Hmm poki co to jeszcze wersja prototypowa pełna wersja u Bodo Z ma wygladac wrecz bosko nie mam pytan
  • Co tu wpisac???po tylu posłuchanych preampach tylko dzieki temu ze przeczytałem forumowy wpis popelniony przez Andrea 29 trafiłem na cos z sensem.

Jak długo posiadasz oceniany sprzęt?: krócej niż 1 miesiąc

Gdzie kupiłeś/aś oceniany sprzęt?: Samo wyszło i Ciekawosc czy moze byc lepiej

Ile zapłaciłeś/aś?: Pełna wersja u Bodo Z ma kosztowac cos kole 1200zł ale bedzie wypas.

Dlaczego wybrałeś/aś ten sprzęt?: Dobre opinie na Forum namowy Piotrka i moja własna Ciekawosc jak widac nagrodzona płytka zostanie na Dłuuuuuuuuuużej.

Z czym porównywałeś/aś przed decyzją o zakupie?: LuxmanC2. Denon PRA-S10.Jakis pream yamahy ale w sumie mydliny.

Podaj zestaw w jakim używany jest oceniany sprzęt: Luxman L410, Interkonekty DIY ( ale to sie ciagle zmienia), Kolumny B&W CDM-1,Cd Denon wkrotce do wymiany na sony ES

Opinia:

Mały Abox trafił w moje ręce od Piotrka608 w postaci płytki trafolka toroidalnego i do-mocowanej do płytki listwy z gniazdkami rca i potencjometrem Alps typu rk18.

Na co dzień posiadam wzmacniacz Luxman L410 który ma z tyłu zworki pre/main preamp w Luxmanie to zwykła pasywka oparta o błękitnego Alpsa 2x47kA.

Zawsze korciło mnie aby użyć aktywnego preampa.

L410 to znakomity wzmacniacz jednak moim zdaniem lekko rozmyty na basie i stłumiony na górze.

Na niektórych nagraniach te cechy mnie drażnią słucham głownie zabytkowego rocka z lat 70 oraz niekiedy z synem hip-hopu. Każdy wie, że Hip-hop opiera się na silnym stanowczym i nisko schodzącym basie od którego drży ziemia. Jak pisałem wyżej Luxman ma łagodne stopowanie tego kawałka pasma.

Tak jak przewidziałem po podpięciu Pre-Abox całosć stała się bardziej czytelna i motoryczna w nagraniach pojawiło się o dziwo więcej ciepełka ale mimo to tylne plany stały się jeszcze bardziej czytelne..dla mnie to szok bo nigdy nie odczuwałem jakichś wyraźnych braków w tych planach. Najwyraźniej mój dźwięk wskoczył na wyższy poziom. Wspaniale wychodzą wszelkie talerze, czynele góra robi się płynna muzyka zaczyna wciągać. Basior się wzmocnił ale nie w stopniu jakiego oczekiwałem no cóż troszkę należy obwiniać moje małe monitorki B.W-CDM1 i najwyraźniej zbyt przeceniałem Luxmana.Piotrek608 po posłuchaniu sugeruje wymianę kondensatorów w zasilaczu Luxman ma już swoje lata chyba nawet powoli zaczyna osiągać pełnoletniosc. Kilka razy na forum czytałem , ze wymiana kondów daje znaczna poprawę...więc czeka mnie sięgniecie do mojego audiofilskiego portfela. Co ciekawe zaobserwowałem jeden fakt nie wiem czy to w moim systemie tak się to zachowało czy jest to ogólna reguła.. mały abox jest mało podatny na eksperymenty z interkonektami niezależnie czy wpiąłem w system moje VDH-D103 czy tez kilka udanych kabelków DIY od Piotrka608 nie robiło to wielkiej zmiany gdzie normalnie w Luxmanie można to odczuć niemalże z oscyloskopową dokładnoscią. Trudno zkonkludować czy wada to czy zaleta osąd pozostawiam wam.

Preamp nie stwarza problemów obsługowych nic się nie grzeje nie wzbudza nawet próby pobudzania ręką nie dają rezultatów.

Ostatnio testowałem w podobnym układzie Preamp Luxmana dokładnie nie pamiętam chyba C2 i w porównaniu z Pre-aboxem efekt był wręcz żenujący

dźwięk był mydlany i powłóczysty dynamiczna muzyka wychodziła sennie z ograniczeniami- wyraźnie nie ta klasa.

Na koniec coż polecam małego aboxa mały skarb z dużą duszą!

 

Uwaga!! Prosba Piotrka 608 do recenzjii którego zakradł sie bład w ostaniej linijce winno byc nie 300zł tylko 3000zł!!!


owidiusz9

Data dodania: 07 luty 2005

owidiusz9

Data dodania: 07 luty 2005

Jakość/cena
Ocena ogólna
Jakość/cena
Ocena ogólna
  • - bardzo dobra prezentacja szczegółów - rozmach, dynamika - bardzo dobra prezentacja wokali
  • - pewnie jakieś są. ja jeszcze szukam:)

Jak długo posiadasz oceniany sprzęt?: krócej niż 1 miesiąc

Gdzie kupiłeś/aś oceniany sprzęt?: nie kupiłem, pożyczyłem od konstruktora

Dlaczego wybrałeś/aś ten sprzęt?: nie wybrałem, odsłuch dotyczył prototypu, poprzedzał decyzję o ewentualnym zakupie

Z czym porównywałeś/aś przed decyzją o zakupie?: z dotychczas posiadanymi pre: - lamą vellemanna - prostą pasywką na potencjometrze - wyjściem regulowanym w CD:)

Podaj zestaw w jakim używany jest oceniany sprzęt: jak w opisie "o mnie"

Opinia:

Otrzymałem do odsłuchu urządzenie prototypowe. Nie zaglądałem do środka:)

Pirwsze, co uderza, to duża przestrzeń, olbrzymia ilość szczegółów, bardzo dobra kontrola basów oraz ogólnie "duży dzwięk". Abox wstawiony w mój system poprawił w zasadzie wszystkie aspekty brzmienia. W przeciwieństwie do Piotra nie stwierdziłem ocieplenia brzminia, dopiero nocny odsłuch pokazał, że nieznacznie zostały "dogrzane" głosy ludzkie. W mojej ocenie wyszło im to na dobre, wokale zostały przedstawione bardzo plastycznie. Jednocześnie dzwięk pozostał przejrzysty, czysty i dynamiczny.

Mój brak osłuchania nie pozwala mi określić w jakiej kategorii cenowej należałoby umiejscowić Aboxa, jednak jego wkład w mój system oceniam bardzo wysoko. Na pewno jest on zdecydowanie lepszym urządzeniem od lampowego vellemanna (wersja poprawiona w stosunku do oryginału poprzez wymianę kondensatorów na wimę), oferując dużo większą dynamikę i skalę dzwięku, jednocześnie zachowując jego zalety w postaci ładnej prezentacji głosów ludzkich. Polecam.


Piotrek608

Data dodania: 23 styczeń 2005

Piotrek608

Data dodania: 23 styczeń 2005

Jakość/cena
Ocena ogólna
Jakość/cena
Ocena ogólna
  • Same plusy wielki uniwersalizm urzadzenia, audiofilski rasowy dzwiek.
  • NIE MA MINUSÓW!!

Jak długo posiadasz oceniany sprzęt?: krócej niż 1 miesiąc

Gdzie kupiłeś/aś oceniany sprzęt?: Sam zmontowałem patrz wyzej.

Dlaczego wybrałeś/aś ten sprzęt?: Samo jakos tak wyszło dzieki naszemu koledze Andrea29

Z czym porównywałeś/aś przed decyzją o zakupie?: Z Denonem PRA-S10,Kilkoma konstrukcjami DIY

Podaj zestaw w jakim używany jest oceniany sprzęt: CDP-X707ES, TA-F808ES, NAD S300,DIY Amp 2x10W,HD600, Listwa sieciowa DIY, Kabel Sieciowy VanpowerV.7,preamp DIY na OPA627x4,Tonsil SD409. słuchaki DIY z wkładek telefonicznych o opornosci! 2000ohm.kolumny Phonar P20.

Opinia:

Od kilku dni mam przyjemnosc (dzieki uprzejmosci tworcy Aboxa-Bodo-Z ) słuchac preampa którego nazwalismy wspolnie „małym Aboxem”.

Mały Abox trafił w moje rece jako schemat plus goły gotowy druk PCB.

Sam musiałem polutowac wszelkie elemnety i go zestroic wszelaka wiedze na ten temat otrzymałem od Bodo-Z.

Oczywiście istnieje mozliwosc zamówienia gotowego i całkowicie skonczonego Komercyjnego preampa w pełnej obudowie z wszystkimi możliwymi audiofilskimi cudami. Ja Akurat dysponuje szeroka wiedza elektroniczna która umozliwiła mi zbudowanie układu i nie zabieranie cennego czasu jego tworcy.Do tego chciałem dogłebnie i wnikliwie poznac cudo zwane ABOX.

Hmm sama czesc elektroniczna to elementy wysokiej klasy wymienie tylko rezystory Bc Components albo kondensatory Panasonic FC w torze zasilania czy ultra szybkie diody w sekcjii prostowniczej. Jako potencjometra ”Master Volume” użyto znamienitego Alpsa RK18.

Tyle szczegółów konstrukcyjnych .Sama ekstraklasa.płytki PCB starannie rozplanowane przy uzyciu nowoczesnych programow komputerowych. nie ma zadnej plataniny mostkow kabelków i zbednych "smieci"

 

Preamp Bodzia jest elementem toru akustycznego który można zakwalifikowac smiało do panteonu Hi-End można smiało stosowac go w szerokiej gamie przedziałow cenowych od tanszego hi-fi gdzie klocki kosztuja po kilkaset złotych do Hi-endu gdzie mamy doczynienia z urzadzeniami za kilka tysiecy złotych.Opcjonalnie można go wyposazyc w wejscia zbalansowane.

Co oferuje?? Ano pierwsze to szeroka przestrzen szybki dynamiczny i znakomicie ocieplony dźwięk z tanszych cd wydobywa szerokie pokłady erotyzmu mikrodetali i przestrzeni które w normalnych warunkach sa tam nie do wychwycenia.Nazwałbym to REMASTEREM bo tylko takie okreslenie przychodzi mi na mysl.Precyzja i lokalizacja basu wrecz powala na kolana moje ukochane organy bacha wprawiały w rytmiczne drzenie moje serce.

Szeroka gama koncówek mocy która może napedzic czyni Małego Aboxa bardzo uniwersalnym Driverem.Oferuje Kremowy ocieplony dzwiek o duzej kulturze jest bardzo uniwersalny dla szerokiego spektrum gatunków muzycznych.

Jako ciekawostkę mogę dodac ze: !!Znakomicie napedza słuchawki o opornosci 32-600ohm.

Testowałem go na kilku modelach słuchawek nie było problemu nawet z badziewnymi słuchawkami do walkmana o 32 ohmowej opornosci.Naprawde nie znalazłem słabych stron tej konstrukcjii goraco polecam.Koszt uwazam za wrecz symboliczny gdyby zrobił to Creek albo Nad kosztowało by to z 300zł lekko.




Opinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.