Skocz do zawartości

Yamaha AX-590

Typ sprzętu: Wzmacniacze Stereo

Producent: Yamaha

Model: AX-590


Rewalacyjny

(4.5/5)


(4.5/5 na podstawie 2 opinii)

sprzet
Tomasz_65124

Data dodania: 07 luty 2017

Tomasz_65124

Data dodania: 07 luty 2017

Jakość/cena
Ocena ogólna
Jakość/cena
Ocena ogólna
  • Solidny, świetnie wygląda, duża moc i odporność na traktowanie oraz upływ czasu. Typowe Yamahowe brzmienie. Żywy, mocny punktowy bas, gładka średnica oraz detaliczne ale łagodne wysokie. Raczej "chłodny" dźwięk ale jednocześnie przyjemny i wciągający.
  • Przełącznik źródeł się psuje, potrafi sam bez powodu wędrować sterowany serwo, lub dla odmiany przerywać przy zmianie źródła.
    To jest wada wszystkich Yamach z tamtego okresu, szczęśliwie wystarczy czyszczenie.

Jak długo posiadasz oceniany sprzęt?: ponad rok

Dlaczego wybrałeś/aś ten sprzęt?: Dobre oceny na formach, naprawdę kawał solidnego dobrze grającego wzmacniacza ze 400PLN.

Z czym porównywałeś/aś przed decyzją o zakupie?: NAD 306 / Yamaha Aventage

Podaj zestaw w jakim używany jest oceniany sprzęt: Moje własne DIY oraz Dali Icon I MK2

Opinia:

Typowe brzmienie dla współczesnej Yamahy, "rozjaśnione", "chłodne" ale bez przesadnego wyostrzenia oparte na solidnym choć zwartym, impulsowym basie. Jeśli chodzi o bas to raczej jest ten niższy, można by powiedzieć, że w odróżnieniu od wielu innych wzmacniaczy trochę brakuje mu średniego i górnego basu (co moim zdaniem jest nawet zaletą bo bas nie dudni jednostajnie). Zdecydowanie nie lubi rozjaśnionych kolumn, mimo że wysokie tony nawet z rozjaśnionymi kolumnami nie są przesadnie ostre. Średnica jest bardzo ładna, otwarta i przyjemna w odbiorze. Wzmacniacz bardzo przyjemnie reprodukuje żeńskie wokale. Stereofonia, budowanie sceny zupełnie OK dla tej klasy cenowej. Wzmacniacz raczej dla osób preferujących spokojny dźwięk ale nie pozbawiony uderzenia kiedy trzeba.

 

Wzmacniacz jest rzeczywiście zbudowany wzorowo z wysokiej jakości komponentów, 20 lat od opuszczenia fabryki i nie ma żadnego problemu z elektrolitami, zimnymi lutami.

Jak kupiłem, tak postawiłem i gra (dla przykładu NAD z tego okresu się nie nada :) na nic zanim nie trafi na serwis). Zresztą ten sam sposób budowy Yamaha używa do dzisiaj w swoich nowych konstrukcjach, niestety co sprawdziłem nowe modele z serii 5xx są skalowane w dół (mniejsze trafo, mniejsze kondensatory ipt). W odniesieniu do dzisiejszej oferty Yamahy, stara 590 mieściła by się powyżej serii 500 ale poniżej serii 700.


krashan_2

Data dodania: 08 luty 2007

krashan_2

Data dodania: 08 luty 2007

Jakość/cena
Ocena ogólna
Jakość/cena
Ocena ogólna
  • Naturalny, czysty i dynamiczny dźwięk, moc,solidna budowa, niezawodny.
  • Gniazda głośnikowe nie akceptują wtyków bananowych

Jak długo posiadasz oceniany sprzęt?: od 1 miesiąca do roku

Gdzie kupiłeś/aś oceniany sprzęt?: Giełda Elektroniczna Wrocław

Dlaczego wybrałeś/aś ten sprzęt?: Słyszałem go już wczesniej i wiedziałem że to jest to czego szukam

Z czym porównywałeś/aś przed decyzją o zakupie?: Yamaha AX-396,Denon PMA-250 SE, Pioneer A - 607,407

Podaj zestaw w jakim używany jest oceniany sprzęt: Yamaha CDX-396,Radmor LS-10 (klon), Monster Cable P2+, Ixos 104

Opinia:

To najlepiej brzmiący wzmacniacz w swojej klasie cenowej . Brzmienie bardzo czyste w całym paśmie, wspaniała dynamika i równowaga tonalna. Dzięki temu wzmacniaczowi można bez bólu posłuchać ostro nagranych płyt i nie wynika to z wycofania wysokich tonów czy średnicy - poprostu dźwięk jest bardzo gładki pomimo dobrej analityczności.Bas jest mocny, sięga bardzo nisko i jednocześnie ma bardzo dobrą kontrolę, sopran wysokiej próby - potrafi poprawic brzmienie tanich głośników wysokotonowych.

 

Budowa wzmacniacza bardzo solidna : ponad 10 kg wagi, końcówki mocy na osobnych, odlewanych radiatorach, po 4 tranzystory na kanał, pojemność filtrująca 24 000 uF, potężne trafo ekranowane pasem miedzi, 2 rodzje directu, phonostage MM/MC, możliwość rozłączenia przedwzmacniacza i końcówki mocy, zdalne sterowanie, minimalna ilość połączen wewnętrznych przewodami. Jedyny przytyk to gniazda głosnikowe wg. normy CE - nie akceptują wtyków bananowych, ale oczywiście zakręcane. Tak na marginesie niewiem dlaczego wymyślono tak beznadziejny przepis - podobno jakis baran włożył do gniaz bananowych wtyczkę zasilania z gniazdka sieciowego i nieźle go pokopało.

 

Słowem polecam wszystkim tym którzy nie mają czasu na odsłuchy przed zakupem, bo brzmienie jest bardzo uniwersalne i sprawdzi się w większości konfiguracji sprzętowych. Wysteruje nawet prądożerna kolumny, moc wynikająca z niezaleznych pomiarów Audio to 225 W/ 4 ohm.




Opinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.