Skocz do zawartości

Jamo Concert 8

Typ sprzętu: Kolumny Podstawkowe

Producent: Jamo

Model: Concert 8


Umiarkowany

(3/5)


(3/5 na podstawie 1 opinii)

sprzet
Wuelem

Data dodania: 04 czerwiec 2017

Wuelem

Data dodania: 04 czerwiec 2017

Jakość/cena
Ocena ogólna
Jakość/cena
Ocena ogólna
  • - wygląd (kombinacja kolorystyczna)
    - z audiofilskimi manierami
    - z kultowym głośnikiem magnezowym Seas Excel
    - z potencjałem zawsze większym niż grają w danej chwili
  • - wysokie niezbyt bogate w mikroinformacje
    - niższy środek po delikatnej stronie

Jak długo posiadasz oceniany sprzęt?: sprzęt posiadany kiedyś

Gdzie kupiłeś/aś oceniany sprzęt?: rynek z drugiej ręki

Ile zapłaciłeś/aś?: cena ok. 2500 - 3000 zł

Dlaczego wybrałeś/aś ten sprzęt?: Chęć porównania do Jamo Concert 11 i innych uznanych monitorów.

Opinia:

Firma JAMO działa od 1968 roku. Jako wiodący producent (w czasie produkcji Concert 8 największy w Europie) miała ambicję prezentować kolumny ubiegające się o tytuł wybitnego zestawu głośnikowego. Takimi flagowcami były najpierw duże JAMO Oriel, potem odgrody R907 oraz R909, a następnie powstała elitarna seria CONCERT. W tym gronie bezkompromisowych konstrukcji tylko CONCERT 8 jest monitorem - jest to więc najlepsza podstawkowa kolumna, jaka powstała u tego duńskiego producenta.

 

Model Concert 8 wykorzystuje głośniki z najlepszej i najdroższej serii EXCEL z katalogu norweskiej firmy SEAS, dodatkowo zmodyfikowane według zaleceń firmy JAMO. Kilka cech konstrukcyjnych kolumny:

 

1/ TWEETER

 

- kopułka 2,5 cm (1 cal) serii EXCEL firmy SEAS

- membrana nosi firmową nazwę SONOTEX - ma specjalnie 4-krotnie powlekaną powierzchnię

- cewka jest nawinięta drutem z czystego srebra

- głośnik posiada podwójny magnes

- front jest kompozytowym odlewem o grubości 6 mm, dzięki czemu: a) osiągnięta jest duża sztywność eliminująca rezonanse, b) możliwe było łagodne wyprofilowanie zwiększające kąt przetwarzania liniowej charakterystyki, c) dodatkowy profil („tubka”) poprawia efektywność i wspomaga integrację z głośnikiem średnio-niskotonowym (zawsze o większej mocy i szerszym kącie promieniowania).

 

2/ MID-WOOFER

 

- średnica 16,5 cm (6,5 cala) serii EXCEL firmy SEAS – topowy, ekskluzywny i drogi głośnik. Zdaniem wielu osób oferuje najlepsze na świecie odwzorowanie głosu ludzkiego. W opiniach użytkowników (np. portalu audioreview.com) pojawia się określenie „vocal is to die for”, czyli jest nie do prześcignięcia lub tłumacząc wprost: „dla którego można umrzeć”.

- magnezowa membrana - lekka i sztywna

- koszt głośnika jest wykonany z podobnego odlewu magnezowego jak sama membrana

- magnes jest zwiększony (maksymalizacja reakcji na impuls)

- korektor fazy z czystej miedzi - służy odprowadzaniu ciepła z układu magnetycznego.

 

3/ ZWROTNICA

 

- elementy zwrotnicy są wysokiej jakości, przez co osiągnięto małą zmienność impedancji (układ jest „niewidoczny” dla wzmacniacza, dzięki czemu pracuje on stabilnie)

- zwrotnica przykręcona jest bezpośrednio do trzpieni gniazd głośnikowych - dla uzyskania najkrótszej ścieżki i minimalizacji strat sygnału.

 

4/ TERMINALE

 

- solidne, pokryte 24K złotem (podobnie jak zwory)

- gniazda są podwójne, dzięki czemu możliwy jest bi-wiring oraz bi-amping.

 

5/ OKABLOWANIE

 

- przewody z miedzi OFC (Oxygen Free Copper)

- kabel o przekroju 1,5 mm2 dla głośnika wysokotonowego o specjalnej konstrukcji pod kątem separacji przewodników „+” i „-” w celu przenoszenia najdelikatniejszych harmonicznych

- kabel o przekroju 2,5 mm2 dla głośnika średnio-niskotonowego o specjalnej konstrukcji pod kątem niskiej oporności dla przenoszenia najniższych częstotliwości bez utraty dynamiki.

 

6/ OBUDOWA

 

- ścianka przednia ma grubość 3,5 cm i składa się z materiału o oznaczeniu NCC (Non Coloration Compound) – specjalna struktura o konstrukcji kanapkowej, gdzie między wierzchnimi warstwami („sandwich”) znajduje się piasek kwarcowy („quartz sand”). W efekcie płyta czołowa jest odpowiednio tłumiona, co przeciwdziała przenoszeniu się drgań i wibracji z jednego głośnika na drugi.

- ścianki boczne i tylna z MDF o grubości 2,5 cm

- krawędzie są zaokrąglone, żeby redukować dyfrakcje (utrzymać liniowość charakterystyki)

- wykończona jest naturalnym fornirem.

 

7/ USTAWIENIE

 

- producent zaleca 30-60 cm od tylnej ściany i podpowiada, że lepszym kompromisem jest zachowanie większej odległości od ścian bocznych i mniejszej odległości od ściany za kolumnami niż zabieganie o maksymalne odsunięcie od ściany tylnej i ograniczenie swobody po bokach

- odległość miejsca odsłuchu powinna być zbliżona do odległości między kolumnami

- kolumny są strojone fabrycznie dla czasu pogłosu 0,4 sek. dla pasma 250-4000 Hz, co jest sytuacją przyjętą dla dość dobrze umeblowanego i naturalnie „zagraconego” pokoju. Bas ma zawsze dłuższy czas pogłosu (ok. dwukrotnie, czyli 0,8 sek.) i w takim właśnie pomieszczeniu będzie wybrzmiewał naturalnie.

 

8/ PARAMETRY

 

- moc ciągła: 120 W

- pasmo przenoszenia: 38 – 22 000 Hz

- skuteczność: 90 dB

- impedancja: 4 Ohm

- waga: 12 kg/sztuka

- wymiary: wys. 38 cm, szer. 24,5 cm, gł. 31 cm

 

9/ DŹWIĘK

 

Pierwszoplanową rolę pełnią głosy wykonawców. Są tak dobitnie faworyzowane, że w pierwszym odruchu miałem chęć odsunięcia się dalej od kolumn, żeby nie świdrowały mi tak mocno w głowie. Przy tym są czyste, punktowe i mają jedną charakterystyczną cechę – umiejscawiane są nisko nad podłogą. Tego nie potrafiłem przyswoić. Zdecydowanie wolę, gdy scena rozkłada się wyżej, w końcu ludzie nie mają poniżej metra wysokości.

 

Drugi aspekt towarzyszący pierwszemu wrażeniu to bas. Odczuwalnie bardzo niski, przyjemny i wciągający – pod tym względem większość podłogówek zostanie w tyle. Bas jest masywny, lecz zawsze sprawia wrażenie delikatnego. To dlatego, że jest odsunięty od środka pasma, jakby chciał zostawić odpowiednio dużo miejsca dla wokali. Ostatecznie bas i wokale skupiają uwagę. Na dole jest miękko, łagodnie i obszernie, a w środku pasma ludzie wykuci jak w skale. Dzięki takiemu rozłożeniu akcentów nagrania mają solidną podstawę i całościowo pasmo odpowiedni oddech. Dzięki temu można zmierzyć się z oddaniem akustyki nagrań i odnieść pełny sukces.

 

Wysokie tony nie zwracają uwagi, są delikatne, brakuje im nieco dźwięczności.

 

Skrzynka jest już takiej wielkości, że dźwięk skutecznie ucieka od (irytującej) mikroskali najmniejszych monitorów – tych wielkości kartki formatu A4. Kolumny mają tę cechę, że wraz z podkręcaniem wzmacniacza przyrasta głośność, ale nie następuje powiększanie się wydarzenia. Monitorowy rodowód nie pozwala dowolnie przyrastać ciśnieniu akustycznemu, równocześnie nie powstaje bałagan i kolumna nie zaczyna grać samym środkiem. Jeśli wcześniej osiągnęliśmy wystarczający komfort słuchania, to zostanie on utrzymany.

Producent (w instrukcji) pisze o tych kolumnach „Hi-End Loudspeaker” i nie można mu odmówić starań oraz inwestycji (o tym obszernie powyżej), aby Concert 8 wyglądały pięknie i miały potencjał.

 

Biorąc pod uwagę obecną cenę z drugiej ręki (ok. 3000 zł), to mamy okazję do przeskoku z marketowej jakości na audiofilską. Wskazanie jest w szczególności dla tych, którzy z definicji pomijają ostry rock i pop. Dla porównania można spojrzeć na inne, współcześnie produkowane konstrukcje z magnezowym głośnikiem Seas Excel i ich ceny: Joseph Audio, Penaudio, Thrax. Z wyścigu cenowego wyłamuje się polska firma QBA, która ma w ofercie kolumnę podstawkową i podłogową opartą na mid-wooferze Seas Excel – w cenie dziesięciokrotnie poniżej w/w wymienionych firm.

 

Jamo Concert 8 są równorzędne lub prześcigają wielokrotnie droższe kolumny. Mitem jest, że są wymagające wobec wzmacniacza. Z charakteru same z siebie dużą ochotę do grania, a dawka zdrowych watów zawsze jest pożądana. W tym dźwięku trudno coś zepsuć, ewentualnie można jeszcze więcej zyskać, ale już na starcie jest się kilka kroków jakościowych przed konkurentami. Gdybym miał zamieścić jakieś ostrzeżenie na koniec - bo przecież żadne kolumny nie mogą podobać się wszystkim - to bym napisał, że są audiofilskie aż do przesady. Ale kwestiami dorastania do dobrego dźwięku i ograniczeń stawianych przez resztę toru niech już zajmują się ci, którzy zdecydują się zapukać do hi-endu razem z tymi kolumnami.




Opinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.