Jump to content

Oli Roth 40 / Melodika BL40

Roth Audio Oli Roth 40 / Melodika BL40

Typ sprzętu: Kolumny Podłogowe
Producent: Roth Audio
Model: Oli Roth 40 / Melodika BL40
Ocena ogólna: (na podstawie 4 opinii)
Opinia o Roth Audio Oli Roth 40 / Melodika BL40
Autor: don111
Data dodania: 26 grudzień 2011
Jakość/cena
Ocena ogólna
Plusy - soczystość, nasycenie średnicy
- analogowy dźwięk
- detaliczność i przestrzeń
- jakość basu
- ogólnie cena do jakości
Minusy - minimalnie spowolnione brzmienie
- analogowy dźwięk (jeśli ktoś takiego nie lubi)
Twoja opinia

Kolumny miałem możliwość słuchać przez tydzień w domu, dzięki ich dystrybutorowi, firmie Rafko. Nie spodziewałem się zbyt wiele po dość sporych podłogówkach za takie pieniądze, ale jednak zaskoczyły mnie trochę swoim wykonaniem (m.in. korektor fazy w średnio-niskotonowym głośniku w tej klasy podłogówkach ?) no i przede wszystkim swoją jakością brzmienia, o czym niżej.

 

Przede wszystkim bardzo spodobała mi się średnica, to jest chyba najmocniejsza strona Oli Roth 40, jest bardzo przyjemna w odbiorze, ciepła, nasycona i czytelna, nic się nie zlewa, nic nie umyka w natłoku innych dźwięków, słuchać każdy detal. Wokale brzmią czyściutko, realistycznie, chrypa Joe Cockera naprawdę drapie po uszach, a kobiece wokale ujmują swoją delikatnością.

Kolumny stały obok moich Monitor Audio BX6, które również mają świetną średnicę i w tym elemencie nieco wyżej postawiłbym Oli Roth. Góra pasma jest również bardzo czytelna i szczegółowa, jednak się nie narzuca, brzmi ciepło, zdecydowanie analogowo, jest nieco "zmiękczona", dźwięki długo wybrzmiewają. Całe pasmo średnio-wysokotonowe przekłada się na świetną przestrzenność i czasem wielowymiarowość brzmienia, coś co słychać w zasadzie tylko z kolumn z wyższej półki.

Na koniec kilka słów o basie. Kolumny mają dość sporych rozmiarów tylny bas refleks, jednak nie stanowi to zbyt dużego problemu, ok 30-40cm wystarczy aby bas nie był zbyt odczuwalnie podbarwiony, choć do pełni szczęścia potrzeba będzie trochę więcej. Warto to zrobić bo jakość basu jest znakomita. Jest zwarty, sprężysty, dobrze zbalansowany pod względem miękkości/twardości, schodzi dość nisko i ma dobrą kontrolę (o ile kolumny nie stoją pod samą ścianą). Do tego kolumny, jak na ledwie dwa 16-cm przetworniki są niesamowicie mocne w zakresie niskotonowym, w dobrym ustawieniu i pod porządnym wzmocnieniem (to im zapewniłem) potrafią swobodnie dać efekt jak z mocnego subwoofera i nie wyglądało na to aby chociaż trochę sprawiało im to trudność.

Spokojnie nagłośnią wielki salon, nie ma co sugerować się ich wielkością, bo brzmią potężniej od wielu kolumn z 8 calowymi głosnikami.

 

Minusy ? Szczerze nie widzę żadnych poważnych. Są drobne, być może wynikające z charakteru brzmienia kolumn. Przez swoją soczystość, analogowość brzmienia można odczuć że dźwięk czasem jest delikatnie spowolniony. Czasem też można było usłyszeć lekką niespójność w zbalansowaniu tj bas potrafi się wybić przed resztę, lub góra czasem wybije się przed średnicę, tutaj Oli nie oferują aż tak płynnego przejścia między tymi dwoma zakresami jak moje Monitor Audio BX6, góra w obydwu ma podobną analogową naleciałość, w Oli może jest minimalnie słabsza jakościowo od BX6, ale i tak jest bardzo dobra.

 

Podsumowanie.

Kolumny stoją po ciepłej stronie mocy, analogowa średnica i góra pasma, do tego efektowny, pełny bas. Jeśli ktoś lubi tego typu brzmienie tj nasycone i ciepłe, niemęczące w odbiorze (w mój gust trafiły) - ale i nie nudne, nie będzie żałował, tym bardziej że przy tych cechach Roth 40 nie tracą nic z detaliczności, nie są "zakryte kocem" jak to często jest określane. W podobnej cenie nie słyszałem podłogówek, o tak przyjemnym w odbiorze charakterze brzmienia i takiej jakości jak Oli Roth 40. Dość zbliżony styl oferowały Heco Metas 500 ale Oli są od nich po prostu lepsze.

Jak długo posiadasz oceniany sprzęt? krócej niż 1 miesiąc
Gdzie kupiłeś/aś oceniany sprzęt? -
Ile zapłaciłeś/aś? -
Dlaczego wybrałeś/aś ten sprzęt? nie wybrałem, być może by u mnie stały zamiast MA BX6 gdybym je posłuchał wcześniej, choć ogólnie stawiam je o włos poniżej MA BX6, to jednak Roth 40 są od nich o połowę tańsze
Z czym porównywałeś/aś przed decyzją o zakupie? z podobnego przedziału cenowego z Monitor Audio BX6, BR6, różne Paradigm serii Monitor v4,v5,v6, Magnat Quantum 605, Heco Metas 500, Klipsch F2, RF62, JBL E/ES 80/90, Studio L890, Dali Concept 6, różne Mission, Tannoy... wg mnie Oli są lepsze (mniej lub bardziej) od wszystkich w/w za wyjątkiem MA, którym ustępują o włos oferując dość zbliżony charakter brzmienia
Podaj zestaw w jakim używany jest oceniany sprzęt jako preamp Denon 2106, końcówka mocy Sansui BA-F1, różne źródła, standardowe kable

Opinia o Roth Audio Oli Roth 40 / Melodika BL40
Autor: mario_p
Data dodania: 09 luty 2012
Jakość/cena
Ocena ogólna
Plusy największym plusem jest możliwość odsłuchu w domu.
Co do kolumn to :
Czysty dźwięk, dobry, soczysty bas i wyraźna góra.
Jak dla mnie absolutnie do muzyki nie potrzeba subwoofera. Porównywałem z JBL S180, JBL E80 i Klipsch rf52 (też fajnie zagrały).
Minusy Trochę drażni mnie wygląd wyprofilowania nóżek, jest taki trochę retro, ale dokręcając kolce, które są w zestawie wygląda to trochę lepiej :)
Twoja opinia

Oli 40 kupiłem po tygodniowym odsłuchu w moim mieszkaniu, co oferuje firma Rafko.

Jest to super pomysł i wszystkim go polecam, nigdy w salonie kolumna nie zagra tak samo jak w domu.

Kolumny nie są małe, w moim pokoju (25m2) są już dosyć dobrze widoczne ale nie przytłaczają swoimi gabarytami. Kolumny grają u mnie z Harman Kardon AVR265 i po konfiguracji przez autokalibrację nie było najlepiej.

Trzeba popróbować różnych kombinacji w ampli.

Mnie najlepiej zagrały po wyłączeniu w HK ezsetEQ na off, wszystkie odległości do kolumn zostają zachowane, wyłączone zostają natomiast korekcje dźwięku w equalizerze.

Kolumny spełniły moje oczekiwania, jestem zadowolony z zakupu jak również z kontaktu z "Rafko", nie było żadnych problemów.

Jak długo posiadasz oceniany sprzęt? krócej niż 1 miesiąc
Gdzie kupiłeś/aś oceniany sprzęt? Dystrybutor "RAFKO"
Ile zapłaciłeś/aś? Wszędzie taka sama cena
Dlaczego wybrałeś/aś ten sprzęt? Dobry dźwięk, jakość - cena bardzo na plus
Z czym porównywałeś/aś przed decyzją o zakupie? Klipsch rf52, Jbl S180, Jbl E80
Podaj zestaw w jakim używany jest oceniany sprzęt Amplituner HarmanKardon avr265, Panasonic DMR-EH68, PS3, DVB-S Dreambox 800se

Opinia o Roth Audio Oli Roth 40 / Melodika BL40
Autor: zbyszek40
Data dodania: 14 maj 2012
Jakość/cena
Ocena ogólna
Plusy Jeśli ktoś lubi świecące kolumny to można uznać wygląd za plus, mnie się raczej średnio podobały. Dość dobry bas
5 lat gwarancji
Minusy Suchy dźwięk. Przekolorowane skraje pasma, reszta w opisie
Twoja opinia

Kolumny całkiem na poziomie ale chce to podkreślić całkiem otwarcie że nie można ich absolutnie stawiać na jednej półce z Monitor Audio BX6, BX5 , Paradigm Monitor 7v.7 , Dali Zensor 5 i 7 , Klipsch RF 62 , ani nawet Heco Metas XT 501 które stoja wyżej w hierarchii. Myślę że ich półka to Magnat Quantum 655, Taga Paltinium ( która gra bardzo podobnie ). Co do brzmienia to jest lekko suche. Z dobrze zaznaczonym basem, lekko nienaturalnym, zbyt dużym w niektórych przypadkach i w ambitniejszym kawałkach po prostu rozłażącym się. Dźwięki wysokie metalowe i nienaturalne. Raczej nie budują sceny ani przestrzeni. Graja w zasadzie podobnie do Taga Platinium. Nie są wygórowaną propozycją ale ich cena tez ich nie stawia w takim świetle.

Jak długo posiadasz oceniany sprzęt? słuchany w sklepie/salonie
Gdzie kupiłeś/aś oceniany sprzęt? Nie kupiłem
Ile zapłaciłeś/aś? wszędzie taka sama cena
Dlaczego wybrałeś/aś ten sprzęt? nie wybrałem
Z czym porównywałeś/aś przed decyzją o zakupie? - Monitor Audio BX5 i 6 , Paradigm Monitor 7, Dali Zensor 7 , Magnat Quantum 655, Heco Metas XT 501 , JBL ES 90, taga Paltinum F-60
Podaj zestaw w jakim używany jest oceniany sprzęt yamaha RX-797

Opinia o Roth Audio Oli Roth 40 / Melodika BL40
Autor: roninP
Data dodania: 27 maj 2012
Jakość/cena
Ocena ogólna
Plusy - uniwersalne brzmienie
- bardzo dobrze kontrolowany pełny bas
- detaliczność
- świetna przestrzenność
- bardzo dobra scena
- grają dobrze z praktycznie każdym wzmacniaczem
Minusy - tylko dwie wersje kolorystyczne
- rozklekotane gniazda głośnikowe
- mało audifilska marka
Twoja opinia

zalety Oli 40:

- piękna góra - detaliczna, łagodna, selektywna, minimalnie ocieplona, bez syczenia,

- świetny bas - pełny, obciążony, skoczny jak to napisał Andrzej Kisiel w Audio,

- dużo przestrzeni, powietrza, akustyki

- stosunek cena do jakości dźwięku - gra lepiej od wielu droższych kolumn, czyli jeszcze nie ma dopłaty za uznaną markę

- 5 lat gwarancji

- uniwersalność - grają w miarę, w miarę z każdym budżetowym wzmacniaczem, ale twierdzenia dystrybutora, że sprawdzą się z każdym to gruba przesada i autoreklama

 

Mogło być lepiej:

- średnica - wokal mógłby być trochę bliżej, mógłby być mocniejszy, większy, pełniejszy - są lepsi, aczkolwiek trochę drożsi no i słabsi z kolei w innych

kategoriach - i tak bez końca można marudzić..

- wyregulowanie basu - problem podobny jak w Tannoy V4 - trzeba się napocić, żeby wyregulować bas w pomieszczeniu.

odsuwać przysuwać, zapychać bas-refleks - ale w tym przypadku przynajmniej się da,

- mało "audiofilska" marka - cena to w znacznej mierze wynagradza.

 

 

 

ewidentne wady Oli 40:

- wygląd bez maskownic - Bogu dzięki za maskownice - do wyglądu Monitor Audio im daleko

- luzujące się gniazda bananowe - w testowych używanych kolumnach banany siedzą jak kij w wiadrze

- wątpliwej jakości zaciski w gniazdach bananowych - wyglądają trochę jak zabawki

- za duży cokół - wygląda co najmniej topornie

- cena powędrowała do góry - kilka miesięcy temu były tańsze - wiem, że to czepialstwo, że okazja w tej cenie, ale było taniej. nic w nich nie zmienili, a cenę podnieśli.

 

 

czy polecam Roth Audio kupować w ciemno? Nie, od reklamy są inni. Ja polecam to, co inni mi polecali - odsłuch i tyle.

 

Czy warto Roth Oli 30 / 40 posłuchać? Zdecydowanie tak, można się zdziwić. Pozytywnie.

Jak długo posiadasz oceniany sprzęt? od 1 miesiąca do roku
Gdzie kupiłeś/aś oceniany sprzęt? Audiopunkt, ul. Stefana Batorego 35
Ile zapłaciłeś/aś? 2195
Dlaczego wybrałeś/aś ten sprzęt? nie znalazłem nic lepszego do 2.500zł
Z czym porównywałeś/aś przed decyzją o zakupie? Magnat Quantum 655
Heco Metas 500 / 501
Monitor Audio BX5
Monitor Audio MR6
Dali Zensor 5
JBL 180
mission M35i
Podaj zestaw w jakim używany jest oceniany sprzęt Harman AVR265User Feedback

Recommended Comments

There are no comments to display.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock podczas używania strony.

Zarejestrowani użytkownicy mogą wyłączyć ten komunikat.