Jump to content

JVC QL-7

Typ sprzętu: Gramofony
Producent: JVC
Model: QL-7
Ocena ogólna: (5/5 na podstawie 1 opinii)
Autor: Konto usunięte.
Data dodania: 28 marzec 2014
Jakość/cena
Ocena ogólna
Plusy Doskonały i niezawodny mechanizm Direct Drive TT-71, który nawet po latach nie wykazuje oznak zużycia. Doskonałe ramię UA-5045, mające wiele możliwości w zakresie ustawień.
Po włączeniu gramofonu jest idealna cisza w głośnikach, żadnych przydźwięków, buczenia, pykania itp., jeśli coś słychać to tylko muzykę.
Jakoś muzyki będzie zależeć tylko od jakości wkładki.
Minusy Plinta gramofonu wykonana jest z płyt wiórowych, które pod wpływem środowiska o zmiennej wilgotności, mogą się rozklejać lub nawet kruszyć, a to może spowodować podatność na efekt mikrofonowania.
Twoja opinia

JVC QL-7 to klasyczny już gramofon z końca lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. JVC rozpoczął produkcję w 1977 roku. Wersja amerykańska i europejska miała standardową plintę z płyty wiórowej pokrytą okleiną w kolorze czarnym.

 

gramofon.jpg

 

Wersje japońskie miały plintę większą i cięższą, a także ładniejszą, bo w kolorach naturalnego drewna. Na napędzie DD widniał też napis "Victor".

 

ql7-1.jpg

 

Podstawą gramofonu był doskonały napęd Direct Drive o symbolu TT-71. Napęd jest minimalistyczny, ma jedynie sensory wyboru prędkości 33 i 45, stop oraz wyłącznik zasilania. System Quartz Lock dba o dokładność obrotów aluminiowego ciężkiego talerza. Dokładność obrotów jest nawet dziś po wielu latach wręcz doskonała i wciąż wynosi około 0,002%.

 

2-ql-7.jpg

 

Ramię gramofonu typu S o symbolu UA-5045 ma wymienny headshell i regulację poziomowania headshella, regulację podnośnika windy oraz antyskatingu, rzecz jasna ciężaru nacisku, a także VTA.

 

lifter2.jpg

 

Mój egzemplarz wymagał tylko porządnego wyczyszczenia i niewielkiego optycznego liftingu. Po włączeniu zaskoczyło mnie, że nawet po tylu latach nie ma ani śladu żadnych przydźwięków. Przy maksymalnym wzmocnieniu wzmacniacza jest w głośnikach cisza. Także wtedy, gdy włączony jest silnik i talerz się obraca. Dla porównania moja Rega pozwalała usłyszeć pracę silnika, podobnie zupełnie nowy Pro-ject Essentail II.

Ramię jest dość trudne w ustawieniu, więc kalibracja wkładki pochłania trochę czasu, bo trzeba ustawić nie tylko ciężar i skalibrować wedle szablonu, ale też ustawić VTA, co jest najbardziej niewygodne i pracochłonne ze względu na usytuowanie śrub. Najlepiej mieć dostęp z tyłu gramofonu po zdjęciu pokrywy.

Gramofon grał z Ortofonem FF15XE MK2 i Excelem ES70S. Na razie jeszcze nie kupiłem docelowej wkładki. Myślę o AT440MLA.

Z rozmaitych portali aukcyjnych wynika, że pojawiający się QL-7 nawet w podłym stanie może liczyć na cenę około 1500 zł. Zadbany i odnowiony, szczególnie z dobrą plintą nawet kilka tysięcy.

Sam napęd TT-71 choć podstawowy i pozbawiony wszelkiej automatyki bywa często bazą wręcz hajendowych konstrukcji.

 

ql7-4.jpg

 

Podsumowując, trafił mi się ten gramofon jak ślepej kurze ziarno, bo rzadko pojawia się na rynku wtórnym, i jestem niesamowicie z niego zadowolony.

Jak długo posiadasz oceniany sprzęt? krócej niż 1 miesiąc
Gdzie kupiłeś/aś oceniany sprzęt? Przywiozłem z zagranicy.
Ile zapłaciłeś/aś? Nieco mniej. ;)
Dlaczego wybrałeś/aś ten sprzęt? Dostałem go w zamian za przysługę. To był przypadek, pierwotnie zamierzałem go sprzedać.
Z czym porównywałeś/aś przed decyzją o zakupie? Pro-ject Essential II, Debut, Rega Planar 3, Denon DP57L (z tym, że były to porównania po zakupie.
Podaj zestaw w jakim używany jest oceniany sprzęt Onkyo A-9050, modyfikowany Seas 303 Kit
User Feedback

Recommended Comments

There are no comments to display.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.