Typ sprzętu: Kino Domowe
Producent: Pioneer
Model: Soundbar SBX-N700
(3/5 na podstawie 1 opinii)
Jak długo posiadasz oceniany sprzęt?: krócej niż 1 miesiąc
Gdzie kupiłeś/aś oceniany sprzęt?: nie dotyczy
Ile zapłaciłeś/aś?: nie dotyczy
Dlaczego wybrałeś/aś ten sprzęt?: nie dotyczy
Z czym porównywałeś/aś przed decyzją o zakupie?: nie dotyczy
Podaj zestaw w jakim używany jest oceniany sprzęt: nie dotyczy
Test soundbara Pioneer SBX-N700
Testowane urządzenie marki Pioneer to przedstawiciel modnej ostatnio kategorii systemów audio - tzw. soundbarów. Urządzenia te stanowią interesującą alternatywę dla zestawów kina domowego. W porównaniu do tych ostatnich zajmują zdecydowanie mniej miejsca, ich użytkowanie nie wiąże się z koniecznością rozprowadzenia szeregu kabli w pomieszczeniu, a dodatkowo oferują możliwość połączenia z innymi urządzeniami elektronicznymi, jak np. smartfony, tablety i laptopy.
Urządzenia typu soundbar składają się z reguły z jednego lub dwóch elementów (tzw. poziomej kolumny oraz subwoofera). W kolumnie umieszczone są głośniki oraz amplituner odpowiadający za przetwarzanie dźwięków i komunikację z innymi urządzeniami. Subwoofer najczęściej łączy się bezprzewodowo z jednostką sterującą. Kolumnę należy umieścić pod lub nad telewizorem, a subwoofer w zasadzie w jakimkolwiek miejscu.
I. Specyfikacja techniczna testowanego urządzenia:
Soundbar Pioneer SBX-N700 składa się z poziomej kolumny oraz bezprzewodowego subwoofera. Producent określa moc samej kolumny na 70 W, natomiast moc subwoofera na 150 W. Urządzenie obsługuje technologię Bluetooth, Miracast, Wi-Fi Direct oraz DLNA. Jest wyposażone w połączenia USB (x1), HDMI (x1), optyczne (x2), LAN (x1), Audio in (x1) oraz IR out (x1). Co istotne, złącze HDMI wykorzystuje technologię ARC, dzięki której nie ma potrzeby stosowania dodatkowo optycznego kabla cyfrowego do połączenia z telewizorem (jeśli oczywiście sam telewizor korzysta z tej technologii). Sprzęt obsługuje większość istniejących formatów audio (w tym AAC, FLAC i Monkey’s Audio) oraz wideo (w tym mkv).
II. Opis produktu:
Już sam rzut oka na opakowanie sprzętu Pioneer’a pobudza wyobraźnię. Producent zdecydował się na umieszczenie produktu w budzącym respekt pudełku o wymiarach ok. 1 metra długości i 0,5 metra szerokości. Poszczególne elementy zestawu są bardzo starannie zabezpieczone przed wszelkimi uszkodzeniami. W skład zestawu wchodzą: pozioma kolumna wraz z kablem zasilającym o długości ok. 1 metra, subwoofer wraz z kablem zasilającym również o długości ok. 1 metra, pilot sterowania wraz z bateriami zasilającymi, regulowane nóżki do kolumny wraz ze śrubami, cyfrowy przewód optyczny, kabel IR, podkładki oraz szablon do montażu na ścianie, a także zestaw instrukcji (w tym w języku polskim). Niestety w zestawie próżno szukać kabla HDMI i śrub do montażu kolumny na ścianie.
Kable zasilające zdecydowanie powinny być dłuższe. W przypadku montażu nad telewizorem przymocowanym do ściany, dołączony kabel będzie zdecydowanie za krótki. Długość kabla znacznie ogranicza też możliwości rozmieszczenia samego subwoofera.
Pozytywnie oceniam fakt dołączenia do zestawu szablonu montażowego – wystarczy przyłożyć go do ściany i zaznaczyć miejsca, w których mają być nawiercone śruby montażowe. Proste, przyjazne dla użytkownika rozwiązanie. Brawo!
Kolumna i subwoofer wykonane są z dobrej jakości materiałów i sprawiają wrażenie solidnych. Kolumna ma około 90 cm długości, czyli mniej więcej tyle, co telewizor o przekątnej 42”. W tylnej części kolumny znajduje się większość złączy oraz otwory na śruby do montażu na ścianie. Wydaje się, iż otwory te można wykorzystać również do montażu na wysięgnikach do telewizorów. W przedniej części kolumny znajduje się niewielki wyświetlacz, diody LED, cztery przyciski sterujące oraz dwa złącza – Audio in oraz USB. Umieszczenie tych złączy z przodu było dobrym pomysłem z racji na ich najczęstsze wykorzystanie.
Wygląd urządzenia nie jest zachwycający. Pioneer postawił na prostotę, minimalizm i zachowawczość. Spodoba się osobom, które nie poszukują designerskich gadżetów. Podobnie subwoofer – nie będzie on z pewnością stanowił ozdoby salonu czy pokoju dziennego.
Instalacja urządzenia jest wyjątkowo prosta. Ogranicza się w zasadzie do podłączenia dwóch kabli zasilających oraz kabla HDMI (ewentualnie dodatkowo optycznego kabla cyfrowego – dla telewizorów nieobsługujących ARC). Po uruchomieniu urządzenia telewizor automatycznie rozpoznał je jako zewnętrzny system audio, a bezprzewodowy subwoofer samodzielnie podłączył się do głównej jednostki.
Wideo ukazujące pierwsze podłączenie: https://www.youtube.com/watch?v=nOf-fy93eCk
III. Test działania urządzenia:
a. Menu:
Test działania soundbara postanowiłam rozpocząć od menu urządzenia. Niestety pod tym kątem Pioneer nie wypadł najlepiej. Przede wszystkim menu odstrasza wyglądem. Po drugie brak jest wersji w języku polskim. Po trzecie brak jest jakichkolwiek wyjaśnień, co do skutków wyboru konkretnych ustawień. Bardzo enigmatyczne nazwy i określenia zmuszają do skorzystania z papierowej instrukcji obsługi, która również nie wyjaśnia wszystkich wątpliwości.
Wideo – wygląd i obsługa menu:https://www.youtube.com/watch?v=nOf-fy93eCk
b. Współpraca z telewizorem:
Współpracę soundbaru z telewizorem należy ocenić bardzo dobrze. Telewizor niezwłocznie rozpoznał sprzęt Pionieera jako zewnętrzny system audio i dostosował do niego wszystkie ustawienia. Jako, iż oba urządzenia obsługują standard CEC, możliwe jest kontrolowanie (oczywiście w ograniczonym zakresie) soundbaru za pośrednictwem pilota TV. Dotyczy to przede wszystkim regulowania poziomu głośności, obsługi menu soundbaru oraz włączania i wyłączania urządzeń. Jest to wygodna funkcja, dzięki której można znacznie ograniczyć sytuacje, w których konieczne jest użycie dwóch pilotów. Niestety rozwiązanie to nie ustrzegło się kilku wad, np. gdy włączałam soundbar, aby posłuchać muzyki przez bluetooth, uruchamiał się również telewizor, a w momencie gdy chciałam wyłączyć telewizor automatycznie wyłączał się również sprzęt Pioneera. Czasem też soundbar nie włączał się razem z telewizorem, co kończyło się przeszukiwaniem najbliższego otoczenia celem znalezienia pilota do soundbaru.
c. Odtwarzanie muzyki i wideo ze źródeł zewnętrznych:
Soundbar bardzo sprawnie i bezproblemowo odtwarza dźwięk i obraz ze źródeł zewnętrznych. Najszybsze i najmniej niezawodne jest oczywiście złącze USB. Urządzenie bezproblemowo rozpoznaje wszystkie formaty plików. Co istotne, soundbar Pioneera odtwarza również pliki wideo, z którymi miał problemy mój Smart TV – duży plus! Pioneer nie ma też problemów z odtwarzaniem napisów do filmów, trzeba jedynie odkryć, jakie jest właściwe kodowanie napisów. Przez USB można też ładować urządzenia zewnętrzne.
Odtwarzanie przez USB: https://www.youtube.com/watch?v=eGq3Nyc5wCU
Łącze Bluetooth działa bezproblemowo – bardzo łatwe jest parowanie poszczególnych urządzeń, a jakość przesyłanego w ten sposób dźwięku jest świetna.
Podłączanie urządzeń zewnętrznych przez BT: https://www.youtube.com/watch?v=HZuM5BFaOQo
Połączenie urządzeń za pomocą Miracast/Wi-Fi Direct jest intuicyjne i również przebiega bezproblemowo.
d. Dźwięk
Soundbar Pioneera posiada specjalne menu zawierające szereg ustawień dotyczących odtwarzania dźwięku. Nie ma niestety możliwości ręcznej zmiany ustawień equalizera – pozostaje jedynie wybór jednego z trzech predefiniowanych ustawień: Gaming, Movie oraz Music. Osobiście nie czułam wyraźnych różnic między poszczególnymi ustawieniami.
Bardzo wyraźna jest natomiast różnica w dźwięku w przypadku aktywacji funkcji Surround – dźwięk staje się o wiele głębszy, a wrażenie przestrzennego dźwięku faktycznie jest odczuwalne.
Na pochwałę zasługują jeszcze dwa dodatkowe tryby: Night i Dialog. Pierwszy z nich automatycznie wyrównuje różnice w poziomie głośności ścieżki dźwiękowej, dzięki czemu nie ma potrzeby nieustannego manipulowania głośnością podczas oglądania filmów w godzinach nocnych. Sąsiedzi będą wdzięczni! Funkcja Dialog również wyraźnie zmienia dźwięk – dialogi w filmach oraz wokal w muzyce staje się o wiele bardziej wyraźny, co często pomaga w odbiorze.
Na uwagę zasługuje też funkcja Audio Sync, dzięki której możemy przyspieszyć lub opóźnić dźwięk w stosunku do obrazu – przydatne w przypadku oglądania wideo z desynchronizowaną ścieżką dźwiękową.
Szkoda tylko, iż nie ma możliwości zmiany tych ustawień bezpośrednio w trakcie odtwarzania filmu z nośnika USB podłączonego bezpośrednio do telewizora. Problem znika, jeśli film odtwarzany jest za pośrednictwem soundbaru.
Soundbar Pioneera oferuje czysty, głęboki dźwięk, który nie traci swych walorów nawet przy dużym poziomie głośności. Filmy, gry i muzyka odtwarzane za jego pomocą znacznie zyskują na odbiorze. Wrażenia te nie dorównują oczywiście dobrej jakości systemom głośników 5.1, ale dla zwykłego użytkownika są bardziej niż wystarczające. Trzeba jedynie pamiętać, aby wyciszyć subwoofer, gdyż na standardowych ustawieniach skutecznie zagłusza inne dźwięki.
IV. Podsumowanie:
Podsumowując, soundbar Pioneera jest godnym polecania rozwiązaniem dla osób, które szukają znacznie lepszego brzmienia, niż to oferowane przez wbudowane do telewizora głośniki, a jednocześnie nie mają możliwości lub chęci wzbogacenia wnętrza swojego pokoju o szereg kabli i głośników. Zakres oferowanych funkcji czyni ten sprzęt idealną alternatywą dla osób, które posiadają telewizor starszej generacji (bez funkcji określanych zbiorczo jako Smart TV), a którego nie chcą zmieniać. Soundbar Pioneera idealnie zastąpi Smart TV, przedłużając żywotność telewizora pozbawionego tych funkcji. Dodatkowo oferuje rzadko spotykane w telewizorach podłączenie urządzeń za pomocą Bluetooth, dzięki temu z powodzeniem zastąpi domowy zestaw hi-fi.Link do strony producenta: http://www.pioneer.pl/pl/products/42/99/161/SBX-N700/page.html
Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe.
Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.
Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.
Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.