Jump to content

jerry224

Użytkownicy
 • Content Count

  353
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

31 Neutralny

Informacje profilowe

 • Branża
  Nie ustawione
 1. Mam ciężkie zasłony symetrycznie za głośnikami, ok. 3 metry zasłon na całą wysokość. Efekty bardzo pozytywny.
 2. Przy takiej konfiguracji jest bit-perfect. Podstawowy warunek to głośność na 1. Mac ma tą zaletę, że bit-perfect jest praktycznie out of the box.
 3. jerry224

  Klub MAC+DAC

  Wybacz zwłokę w odpowiedzi, rzadziej tu ostatnio zaglądam. Mam Maca Mini bez monitora, steruję z iPada. Używam kilku programów, zaczynałem od JRiver Media Center z JRemote, ostatnio używam Roona i wygląda, że on będzie główny. Testowałem Audirvanę (z A+ Remote oczywiście) jak player plików, jest interesująca, w tej chwili używam jej do Tidala, sprawdza się dużo lepiej niż natywna apka. Z iTunes do grania plików zrezygnowałem zupełnie, średnio się do tego nadaje. Mimo, że niewiele korzystam z Audirvany nie żałuję zakupu, bardzo dobry program. Audirvana ma 15 dni okresu próbnego, warto przetestować.
 4. jerry224

  Klub MAC+DAC

  Niezbyt intensywnie, ale korzystam :)
 5. AirPlay, technologia Apple, ale stosowana przez wiele innych firm.
 6. Czas pogłosu na wykresie w galerii to RT60?
 7. jerry224

  Roon

  Zapoznaj się z moimi wpisami w wątku o różnicach między odtwarzaczami. Na oscylogramach widać co z sygnałem prostokątnym robi HQP, a co jest w stanie samodzielnie zrobić Meitner MA-1. Dodatkowo konwersja do DSD powoduje obniżenie poziomu sygnału wyjściowego daca o 6dB (czyli dwukrotne obniżenie napięcia wyjściowego), co trzeba kompensować regulacją wzmacniacza. Taka operacja nie pozostanie bez wpływu na dźwięk, ale będzie to wpływ raczej negatywny. Czy hipotetyczne polepszenie sygnału przez HQP jest warte rezygnacji z 6dB? Auralic Vega stosuje poważny upsampling PCM, trzeba by się dowiedzieć, jak trakuje sygnał DSD, jeżeli miałoby to wyglądać - plik PCM >> HQP > DSD >> Auralic > PCM >> wzmacniacz, to czy taka operacja ma sens? MA-1 konwertuje wszystko do DSD128, Auralic do PCM 32/1.5 MHz, aż szkoda przeszkadzać ;-) Słyszałem różnice pomiędzy HQP w trybie DSD i normalnymi odtwarzaczami, natomiast nie słyszałem różnicy pomiędzy poszczególnymi filtrami HQP. Ostatecznie, po pomiarach i analizie zrezygnowałem z HQP. W ocenie działania fitrów pomocne będzie to , od strony 9 i np. to. HQPlayer zmienia dźwięk, ale czy efekty są jednoznacznie pozytywne trzeba ocenić, każdy dac może inaczej reagować na HQP i konwersję do DSD. Jak oceniasz zmiany na Auralic Vega?
 8. jerry224

  Roon

  Na komputerze do którego jest podłączony dac uruchamiasz HQPlayer, konfigurujesz go (Preferences, Device...), na tym samym komputerze (lub innym w tej samej sieci lokalnej) uruchamiasz Roon, Preferences, zakładka Audio, nieco niżej Networked i Add Network Device, powinien być widoczny HQPlayer, klikasz, otwiera się okienko, klikasz Add. HQPlayer dodany. W oknie Roona, w prawym dolnym rogu wybierasz HQplayer. Gotowe :) HQPlayer w połączeniu z Roonem daje duże możliwości konfiguracji, czyli np. sterowanie Roonem z tabletu, biblioteka Roona laptopie, HQPlayer na mocnym PC, demon HQPlayera na Raspberry Pi czy Cubox przy dacu.
 9. Jeżeli porównujemy Apple z innymi markami, to pamiętajmy, żeby dobierać właściwych konkurentów, nie sprzęt z marketu. Czyli dla MacBooka Pro np. Dell Precision. Dla MacBook Air lub Macbooka 12 Della XPS. MacBook Air 13 Dell XPS 13 MacBook 12 Dell XPS Sony F13 Okaże się, że ceny są podobne. Dokończenie historii ze sterownikami do CA DacMagic. Dac był pożyczony, oddałem przełączony w tryb UAC2, kolega używał w trybie UAC1 bez sterownika. Stwierdził, że może warto zainstalować. Po drugiej nieudanej próbie poddał się i przełączył daca do UAC1 :-)
 10. Podejrzewam, że to szum kwantyzacji przetwornika, widoczny na kolejnych screenach, pomiędzy 10 a 20kHz. Nie jestem pewny dlaczego ten sinus ma tyle tak mocnych harmonicznych. Nie wynika to z Kotielnikowa-Shannona? Słuchałem prostokątów 1kHz 44.1/16, 96/24 i 192/24. Pomiędzy 44.1/16 i 192/24 jest duża różnica, nie do pomylenia, 44.1/16 "dzwoni". Pomiędzy wersjami "no alias" 44.1/16 i 192/24 różnice są wyraźne - 44.1/jest "zaokrąglony", 192/24 ostry. Czasy narastania 44us i 12us, czyli - to słychać. Domowymi kartami wg mnie nie da się sensownie zmierzyć zniekształceń, do pomiarów trzeba dysponować urządzeniem o rzędy wielkości dokładniejszym niż urządzenie mierzone. Można porównać dwa dac-i, sporo widać, np. AirDac i DacMagic, plik z ciszą. Masz na myśli brak przeregulowań wynikający ze sposobu budowania prostokąta z kolejnych harmonicznych? Są, ale widać dopiero w dużym powiększeniu, MA-1 upsampluje do DSD126, czyli 5.6 MHz. Może stąd ten hype na DSD :) Każdy dac i program może dawać inny wygląd prostokąta, było dużo przykładów. Poza tym, prosty oscyloskop ma częstotliwość próbkowania 1GSa/s, ile ma karta muzyczna? Testowałem obie darmowe RMAA, SignalScope dla OS X daje IMHO lepsze wyniki dla FFT, innych funkcji niewiele używałem. Spojrzałem, ale jakoś nie porwał mnie do testowania ;-) Raczej mit. Odnośnie rozważań o wyższości jednych systemów nad innymi i przydatności do audio... Tak się złożyło, że nigdy nie używałem audio w Windows do niczego poważniejszego niż głośniki komputerowe. Wszystkie przyzwyczajenia mam z maca. Konfigurowanie windows nie jest najmniejszym problemem, ale to co przeżyłem przy instalacji drivera do DacMagic 100 można określić jako horror ;-) Najpierw odruchowo podłączyłem USB i zdziwiłem się, że nie widać daca. Przypomniałem sobie - sterownik! Strona cambridgeaudio, support - trzy sterowniki. Pdf z tabelką, do win 7 może być każdy, biorę najnowszy. Instalacja - nic. Reboot, niby niepotrzebny, instalator nie wymagał, ale zawsze warto - nic. Tabelka po raz kolejny - potrzebna poprawka KB3033929, ściągam, instaluję, już była w systemie. Deinstalacja sterownika, ściągam drugi, nieco starszy, instalacja, reboot, nic. Nie, diody świecą zgodnie z częstotliwością próbkowania, ale cisza. Pewnie dac się zepsuł przy tych manewrach. Podłączam do maca - działa. Ściągam trzeci sterownik, deistalacja, instalacja, reboot... działa :) Ale dlaczego urządzenie nazywa się Głośnik i ma ikonę głośnika? Mogę sobie zmienić, opis i ikonę, super :) W macu podłączam kabel i działa, a dac w ustawieniach widnieje jako Cambridge Audio DAC100. Koniec. Powyższy opis nie jest żartem i przesadą, jest raczej skrótem i zachętą do przejścia na OS X, przynajmniej w audio. Mój system działa na macu mini 2010, wystarcza z zapasem. Bez monitora i klawiatury.
 11. Poniżej oscylogramy pomiarów Cambridge Audio DacMagic 100 podłączonego przez USB do Dell Latitude E6410, win 7, program JRiver odtwarza plik z wygenerowaną ciszą. Nie dało się zaobserwować różnic dla Della zasilanego z sieci i pracującego na baterii. Nie dało się również zaobserwować różnic dla podłączonego kabla LAN. Ciekawe wyniki dla analizy FFT sygnału wyjściowego DacMagic programem SignalScope (karta MAYA44). Laptop Dell, CA DacMagic, brak sygnału wejściowego dla daca oraz plik z wygenerowaną ciszą. Dla zasilania sieciowego pojawia się druga harmoniczna (100Hz), natomiast dla baterii pojawia się trzecia (150Hz), zielone kropki ;-) dodatkowo widać szumy kwantyzacji. Dla MacBooka wygląda to bardzo podobnie. Jeżeli ktoś się zastanawia czy to słychać - są to poziomy -90dB. Dla sygnału sinus 1kHz FFT wygląda jak poniżej i nie widać żadnej różnicy dla zasilania sieciowego i bateryjnego. Wyniki upsamplingu Daphile (Dell E6410) dla CA DacMagic 100, oraz dla porównania MA-1. Prostokąt 1kHz 44.1/16 odtwarzany bezpośrednio i kolejno upsamplowany do 88.2 i 192kHz. oraz upsampling prostokąta 1kHz 44.1/16 "no alias" Warto porównać wyniki upsamplowania prostokąta "no alias" dla programu JRiver i Audirvana w poście #236 Dla tych programów nie występują oscylacje. Pobawiłem się RMAA i SignalScope, dzięki za podpowiedź :-). Coś widać, ale to za mała rozdzielczość pomiaru. Ładnie wychodzi pomiar szumów, wyniki powyżej. Dla MA-1 wyraźnie widać szum kwantyzacji DSD.
 12. Niech każdy samodzielnie zdecyduje, co dla niego wynika. Kopie protokołów spec-komisji zostały zamieszczone w tym wątku. Niniejszym komisja potwierdza prawidłowość pomiarów, na miarę możliwości. za zgodność z oryginałem jerry224
 13. Testy porównawcze Cambridge Audio DacMagic 100 oraz Arcam airDAC. Sygnały testowe wygenerowane w Audacity. Wynik upsamplingu w programie Audirvana bez upsamplingu, dwukrotny 44.1 > 88.2, oraz do częstotliwości maksymalnej daców. Szum na wyjściu urządzeń w czasie odtwarzania pliku z wygenerowaną ciszą, w różnych ujęciach ;-) Cel - sprawdzenie, czy dla CA DacMagic, podłączonego przez USB do Macbooka można zaobserwować różnice dla podłączonego zasilacza sieciowego i pracy bateryjnej. Wynik - brak jakichkolwiek różnic, szumy nie zmieniają charakterystyki. Wniosek - separacja galwaniczna USB i zamiana zasilania na liniowe dla Maców wydaje się zbędna.
 14. jerry224

  Klub Tidal

  Tidal nie ma programu remote i raczej nie będzie miał. Potrzebny jest program, który obłsuguje Tidala i ma własny remote - Audirvana Plus i A+ Remote lub Roon + Roon Remote. Oba rozwiązania są OK, każde z nich jest przyjemniejsze w obsłudze niż natywna appka Tidala. Jest również Amarra for Tidal + Amarra Remote, ale jest niestabilna, ma bardzo średnie opinie.
 15. Wygląda, że airDAC jest niestabilny. Dla sinus np. 10kHz, 20kHz widać jak "pływa". Zrobiłem próbę, za pomocą Roona puściłem sygnał sinus jednocześnie na MA-1 i airDACa i na dwa kanały oscyloskopu. Widać jak sinusoida airDACa przesuwa się względem MA-1, raz do tyłu, raz do przodu, czasem skokowo, różnica sygnałów ładnie się zmienia. Bez problemu słychać różnicę pomiędzy prostokątem 1kHz 44.1/16 i 96/24. Pomiędzy 44.1 i upsamplowanym do 88.2 może mininalną... Różnica w sygnale sinus 10kHz dla 44.1 i po upsamplowaniu do 88.2 i 96kHz, airDAC, dla wszytkich programów wygląda podobnie. Coś jednak widać :)
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.