Jump to content

Wolwi

Użytkownicy
 • Content Count

  70
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

2 Neutralny

Informacje profilowe

 • Branża
  Nie ustawione

Recent Profile Visitors

1009 profile views
 1. Mam już większą jasność w temacie. Bez posłuchania tych kolumn z moim sprzętem, a najlepiej w moim pomieszczeniu, wybór jest ryzykowny. Postaram się wiec umówić na odsłuchy Ariesow i dla porównania Minasow, Arcad i Canto. Dziękuję wszystkim za pomoc.
 2. Tak właśnie myślę. Naim jest szybki, nie jestem pewien, ale chyba wystarczająco wydajny. A podłogówki lepszej klasy powinny dać więcej basu niż tanie monitory. Boję się trochę przesądzenia z ilością basu, ale z Ariesami powinno być OK. Nie są to wielkie kolumny. Zaskakujesz mnie pisząc, o ile dobrze to odczytałem, źe Arkady maja mniej basu niż Ariesy.
 3. Arkady chętnie rozwaźę jako kolumny docelowe w późniejszym terminie. Obecnie są ponad moim budżetem. Na razie chcę kupić coś tańszego na przeczekanie 1-2 lat nim przygotuję się do zakupu droższych.
 4. T Teoretycznie powinno to zagrać. Nie słyszałem jednak tych kolumn i pomimo bardzo dobrych opinii, wolałbym nie kupować w ciemno. Czekam na odpowiedź lokalnych klubowiczów, może uda się posłuchać. Pomieszczenie mam dosyć duże, ale trudne. Jakimś punktem odniesienia może być to, że małe monitory ASW Cantus dają w moim salonie wystarczającą/lekko małą ilość basu, a Klipsche cornwall udusiły się.
 5. Szanowni koledzy, rozważam możliwość dołączenia do klubu z kolumnami Aries Reference. Przed zakupem Dręczy mnie jednak to, ze ich nie słyszałem. Czy może ktoś w okolicach Bielska-Białej ma takowe i umożliwił mi posłuchanie ich. U mnie miałyby zagrać z Naim NAP200/NAC202.
 6. Dziękuję, o to chodziło. Szkoda jedynie, że w moim lokalnym sklepie elektronicznym nie ma takich wtyków, bo tak poczekam kilka dni na przesyłkę z UK.
 7. Wpraszam się do klubu z świeżo zakupionym NAP 200 DR i tym samym kilkoma nowymi problemami. Szukam do niego w miarę nowego NAC 202 lub NAC-N272. Mam kilka upatrzonych egzemplarzy na eBayu, ale gdyby ktoś akurat coś wiedział lub chciał.... Druga sprawa jest taka, że do czasu zakupu preampa nosi mnie aby posłuchać nowego nabytku. Chciałbym połączyć nienaimowski preamp z nap200. Nie zdoktoryzowałem się jeszcze z kablologii naimowskiej, ale zgaduję, że potrzebuję kabel 4 din - 2 rca. Gdzie można tak na szybko i tanio zdobyć taki kabel? Właściwie to wystarczył by mi sam wtyk 4 din naima, ale nie widzę nic takiego na znanym polskim portalu aukcyjnym.
 8. @Zbig - być może duszą się, ale jednak zamiana miejscami jest raczej trudna. Po za tym nie ma tam miejsca, gdzie można by uzyskać jako tako symetryczne położenie kolumn względem ścian. Muszę raczej próbować zrobić co można w obecnym ustawieniu. Wzmacniacze mam dwa Synthesis Ensemble 2x30W na EL84 i Densen b200/b300. Oczywiście używane zamiennie. Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
 9. Dziękuję @mad'afaka za cenne rady. Odniosę się na szybko, bo częściowo już podobne rozwiązania wdrożyłem i testowałem, a na większe przestawianie kolumn potrzebuję trochę czasu. W pierwszym poście umknęło mi napisanie mam kolumny, a myślę, że ma to duże znaczenie. Gram na Klipschach Cornwall III, które to mają 15" głośnik basowy i tuby na średnich i wysokich tonach. Na szczęście wyloty bass-refleks są do przodu, więc (podobno) można je ustawiać przy ścianie. Są za to wielkie jak pralka, więc możliwości rozstawiania ich po pokoju są małe. U mnie kolumny stoją 80 cm od ściany, a za nimi umieściłem owiniętą folia stretch wełnę RockLab Acoustic, po dwa płaty 10cm, czyli razem 20 cm grubości za każdą kolumną. To zrobiłem jako jedna z pierwszych rzeczy po ustawieniu kolumn w pokoju. Pomogło, ale daleko niewystarczająco. Aby zbliżyć kolumny muszę przestawić szafkę audio, która stoi pomiędzy nimi. Wiem, jest za szeroka, i tym samym kolumny stoją zbyt blisko bocznych ścian. W planie mam zamianę jej na węższą. W tym punkcie Twoja rada jest bardzo trafna i słuszna. Aby to przetestować muszę zdjąć cały sprzęt z półki, bo jest za duża i ciężka, aby ją przesunąć. Jak tylko będę dysponował czasem to zbliżę do siebie kolumny i skręcę je, tak jak napisałeś. Pierwsze odbicia mam, wydaje mi się, jako tako ogarnięte. Po jednej stronie kolumn są półki z książkami a po drugiej półka z płytami winylowymi. Ze zmianą miejsca odsłuchowego nieco już eksperymentowałem, ale pole manewru mam nieco ograniczone. Kolumny te grają dosyć ofensywnym dźwiękiem i z odległości bliższej niż 3m źle się ich słucha, są męczące. Taką zreszta minimalną odległość zaleca producent. Nawet lepiej mi się ich słucha z dużo większej odległości ok 4-5m, ale to już nie jest poprawne, ani możliwe miejsce odsłuchowe. Zresztą na środku pomieszczenia chyba jest najmniej dominujący bas, nie twierdze, że najlepszy, ale jest go mniej, co już jest u mnie zaletą. PS. Kable Hi-End już przećwiczyłem i - sprzedałem :) - te, które miałem dodawały basu, a mnie chodzi o coś przeciwnego. Skala nadmiaru basu (a właściwie rezonansów) jest znacznie większa, niż modyfikujący wpływ kabli.
 10. Dużo zależy od tego, jaką puszczę płytę. Na płytach, gdzie jest mało basu, lub nie ma tych częstotliwości, jest w miarę dobrze, natomiast na większości płyt, szczególnie tych z mocnym basem, niestety mody bardzo przeszkadzają. Basu jest przede wszystkim za dużo, dominuje nad resztą pasma. Ponadto potrafi zamulić całą resztę.
 11. Proszę o sugestie w zakresie możliwości poprawy akustyki mojego miejsca odsłuchowego. Pomieszczenie to zdaje się posiadać wszystkie możliwe wady, o których dowiedziałem się po czasie, czytając to forum. Do tego dochodzą ograniczenia związane z faktem, że jest to salon przeznaczony do normalnego mieszkania, nie mogę go w pełni zaadaptować, tak aby w pełni osiągnąć idealną akustykę. Największy problem jest z basem - ma bardzo duże, kilkunastodecybelowe mody na 44 i 55 Hz. Wiem, że opanowanie takich modów jest bardzo trudne, ale zrobienie tego chyba zadowoliło by mnie całkowicie. Pozostałe aspekty akustyki są akceptowalne. Jest może jeszcze zbyt duży pogłos, ale to już będzie łatwiejsza część pracy. Wstępna analiza tematu wskazuje, że powinienem zbudować rezonatory np. Helmholtza. Chyba od tego nie ucieknę, ale przy kubaturze ok 150m3 musiały by być bardzo duże, a wolnego miejsca niestety za dużo nie mam. Dlatego chętnie skorzystał bym z Waszych porad i sugestii. Może znacie inne, lepsze sposoby na opanowanie basu na tych częstotliwościach? Ponieważ sprawa wygląda na trudną, o ile nie beznadziejną, rozważam pomoc profesjonalistów. Trudno powiedzieć jak duży mam budżet, na pewno, jeżeli pomysł mi się spodoba i będzie wykonalny, kilka tys. zł na realizację nie będzie problemem. Zależy to też od zakresu niezbędnych prac itp.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.